13-07-2020, 09:04:00

Autor Tema: Ulje u mjenjaču (getribi) općenito  (Posjeta: 28866 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nezdr4v

• Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • Hyundai Accent
    • Split
Odg: Ulje u mjenjaču (getribi) općenito
« Odgovori #20 u: 05-04-2008, 13:04:58 »
U 1.6 ide 2 litre, u 1.7 ide 2.5.... Sa rjeđim će ti lakše šaltat, al kažem, ako ti negdje curi ulje na getribi moglo bi ti sve vrlo brzo iscurit van... Ja sam jako zadovoljan s ovim Champion... Prije mi je isto znalo krčat u drugu, al sada više ne, ni na hladno!  :da:

:ok:

ne curi nigdje koliko ja znam   :hap:
Alfom kontra zdravog razuma :)

Offline Raziel

• Ovisnik o alfistima
  • 01' Mazda MX-5 (NB) 1.6 16V 94' AR 146 1.7 16V
    • Sv. Klara, Kutina
« Odgovori #21 u: 05-04-2008, 13:13:07 »
Evo gledam sad u Autodati... Kaže za 1.6 boxer 2.4 litre 75w90 polusintetičko!  :da:  Isto kaže i za 1.7 16V... Ne znam gdje sam ja pročitao da u 1.6 ide 2 litre...  :rol:
    "...if in doubt, flat out..."   

AA-lfa

• Gost
  • Trade Count: (0)
« Odgovori #22 u: 05-04-2008, 13:15:50 »
ne znam ni ja :hap:

budem danas poslikala original knjigu i nalju na muldi. autodata zna imat čudne podatke.
pogledaj recimo kaj piše za 1.6 boxer, koliko ide antifriza. :craz

Offline Raziel

• Ovisnik o alfistima
  • 01' Mazda MX-5 (NB) 1.6 16V 94' AR 146 1.7 16V
    • Sv. Klara, Kutina
« Odgovori #23 u: 05-04-2008, 13:17:55 »
6,7 litara antifriza... A kolko ide za stvarno?
    "...if in doubt, flat out..."   

AA-lfa

• Gost
« Odgovori #24 u: 05-04-2008, 13:26:22 »
6,7 litara antifriza... A kolko ide za stvarno?

ako imaš zadnju autodatu, u njoj su dva podatka. uglavom razlika medju njima je više od litre... (piše negdje u onoj mojoj "baba i serafciger" temi tocno koliko)
razlika je u tipu hladnjaka al to nigdje ne pise
mislim preko 7 litara da ide u ovu moju

Offline nezdr4v

• Ovisnik o alfistima
  • Hyundai Accent
    • Split
« Odgovori #25 u: 05-04-2008, 13:27:42 »
Izgleda po službenom opisu bolja ova full sintetika samo je rijeđa i neznam koliko je to dobro za (staru) getribu...

TUTELA CAR ZC 75 SYNTH (75W-80)
 DESCRIPTION

Fully synthetic lubricating oil for mechanical transmissions of cars. For use in gear/differential units, including those with hypoid torque, whenever lubrication with Extreme Pressure (E.P.) characteristics is required.
 CHARACTERISTICS

* Special E.P./anti-wear additives in order to guarantee optimal protection of the transmission components even in extreme conditions (starting, acceleration etc.) and with high load at low revs.
    * Specific viscosity grade in order to optimise gear handling at every operating temperature.
    * Excellent fluency during cold running to ensure excellent shift ability even at the severest temperatures.
    * Optimal adhesiveness of the lubricant in order to ensure optimal protection of the mechanical parts in all conditions of lubrication, and prevents excessive mechanical noise.
    * Fuel economy product reduces frictions in and consequently reduces fuel consumption.
    * Fully synthetic formulation to ensure excellent thermal-oxidative resistance, therefore prolonging the period between oil changes.

TUTELA ZC 75 SYNTH exceeds the quality requirements of the major European Manufacturers and therefore can be used in cars of every make, type and power rating
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TUTELA CAR EPYX (80W-90)
 DESCRIPTION

Specific multi-grade lubricant for manual gearboxes and differential with hypoid gears of all the types of motor vehicles where lubricant with Extreme Pressure (E.P.) characteristics is demanded.
 CHARACTERISTICS

* Developed specifically to adapt itself to various operating conditions and environments.
    * Specific formulation ensures the correct balance between gear protection and gear changes in every season of the year.
    * An opportune balanced additive, at the same time, ensures good compatibility with the metals, alloys, seals inside the transmission and an optimal heat dispersion.
    * The aim of the viscosity is that it protects the gears in every condition of lubrication and every revs.
    * Its particular viscosity to warmth guarantees the reduction of mechanical noisiness of the gears in high temperatures.

In consideration of the high quality of the product, TUTELA CAR EPYX can be used in the manual gearboxes of all automobiles.
Alfom kontra zdravog razuma :)

Offline LOŠA

• Trade Count: (+22)
  • Ovisnik o alfistima
  • AR 146 TD, AR Brera 2.0 JTDM
    • BJELOVAR
« Odgovori #26 u: 05-04-2008, 13:56:10 »
Ja sam u getribu ulio Tutelu ZC SYNTH (tako je i preporučeno u papirima)...

I ono :rolll: to je jedno od boljih FL-ovih ulja za getribe, ali za starije getribe bi sada ipak preporučio neko gušće API GL 4 ulje, recimo Tutelu MATRYX ili možda nešto bolji TECHNYX... :da:

Offline Isus

• Trade Count: (+9)
  • Ovisnik o alfistima
  • 164 TS
    • ZG Pešča
« Odgovori #27 u: 05-04-2008, 14:23:11 »
inec je najbolje ulje za getribe Castrol TAF-X  75w-90 samo je skupo u tri coska, ali i za toma lijek akupi se aralovo ( koje je identicno castrolu jer su Aral castrol dio BP koncerna)
Kockasti auto, najbolji auto.

AA-lfa

• Gost
« Odgovori #28 u: 05-04-2008, 23:44:55 »
slikala, metnem danas sliku. uglavnom idu 2.4 litre :craz
ajmo malo koncentracije, riječ je o 1.6 boxer

w90 dakle po papirima

i ide 2.4 litre
« Zadnja izmjena: 06-04-2008, 03:22:18 od AA-lfa »

Ice man

• Gost
« Odgovori #29 u: 06-04-2008, 21:02:14 »
A koje je najkvalitetnije full sinteticko ulje od Selenie tj, Tutela  :?: Dal je to to TUTELA CAR ZC 75 SYNTH (75W-80) ili ima jos koje bolje i kolika je cijena za litru.

Unaprijed hvala

Offline LOŠA

• Ovisnik o alfistima
  • AR 146 TD, AR Brera 2.0 JTDM
    • BJELOVAR
« Odgovori #30 u: 07-04-2008, 11:26:24 »
A koje je najkvalitetnije full sinteticko ulje od Selenie tj, Tutela  :?: Dal je to to TUTELA CAR ZC 75 SYNTH (75W-80) ili ima jos koje bolje i kolika je cijena za litru.
Unaprijed hvala

TUTELA CAR ZC 75 SYNTH je full sintetičko i najbolje ulje koje se tvornički preporuča za ručne mjenjače, zadovoljava API GL 5 specifikaciju, i bolje od toga ti nije potrebno, a mene je koštalo oko 70Kn po litri...

Postoje i ekstremnija FL-ova ulja za getribe, ali to su ulja za specifične namjene i teško ćeš ih naći kod nas u trgovinama, recimo TUTELA SPORT ZC COMPETITION (polu sintetika), TUTELA SPORT ZC RACING (full sintetika)...

Offline industrial

• Donator kluba
  • Trade Count: (+91)
  • Sa stažom
  • *
  • Alfa 156 JTD
    • Rijeka
Zamjena ulja u mjenjacu
« Odgovori #31 u: 12-04-2010, 23:00:07 »
unaprijed se ispricavam moderatorima ako ponavljam istu temu,al nemogu nac  u trazilici nista pametno na ovu temu.
zanima me di se ulijeva ulje u mjenjac na JTD-u,nasao sam di se ispusta ali nikako nac cep za ulit.raspala mi se manzeta od unutarnjeg zgloba,pa je vjerojatno vec nesto i iscurilo ulja tako da moram to rijesit.ima li neka skica mjenjaca negdje ili di bi bio otprilike cep?
hvala  :mah:

Offline Alen166

• Trade Count: (+2)
  • Pripravnik
  • **
  • alfa 166 2.4 jtd
    • Velika Gorica
Odg: Zamjena ulja u mjenjacu
« Odgovori #32 u: 13-04-2010, 20:46:44 »
Za ispuštane je ispod getribe,a za uljevanje s gornje strane getribe...mora se odšerafiti koliko se sječam...

Offline brijac

• Ovisnik o alfistima
  • 159 SW 1.9jtdm
    • Donji Hrašćan
    • Alfa 159 SW
« Odgovori #33 u: 15-04-2010, 18:17:19 »
kolko ulja ide u nju i kakvo?

Offline industrial

• Donator kluba
  • Sa stažom
  • *
  • Alfa 156 JTD
    • Rijeka
« Odgovori #34 u: 15-04-2010, 19:22:00 »
Ide 2 l,mora bit GL 5,75w80 ili 75w-90 svejedno.
jel se vidi vijak za ulijevanje od gore ili treba skinut aku.ili nesto drugo?

Offline Alen166

• Pripravnik
  • **
  • alfa 166 2.4 jtd
    • Velika Gorica
« Odgovori #35 u: 15-04-2010, 20:17:58 »
Meni su na 147 jtd 16v mjenjali u bertolu al ima gore vijak sličan i onom za ispuštanje od ispod,a za 166 ulje je bilo matrix selenia 3 litre 300 kn i sitno,ona ima mjerač na getribi ko i u motoru kak ima šipka za mjerenje razine ulja,to su izvukli i odozgora kroz rupu uvukli gumenu cijev i tankali polako...

Offline Marcus

• Starosjedioc
  • 156 2.4 Ursus
    • Zagreb, Trnsko
« Odgovori #36 u: 08-05-2010, 23:41:03 »
unaprijed se ispricavam moderatorima ako ponavljam istu temu,al nemogu nac  u trazilici nista pametno na ovu temu.
zanima me di se ulijeva ulje u mjenjac na JTD-u,nasao sam di se ispusta ali nikako nac cep za ulit.raspala mi se manzeta od unutarnjeg zgloba,pa je vjerojatno vec nesto i iscurilo ulja tako da moram to rijesit.ima li neka skica mjenjaca negdje ili di bi bio otprilike cep?
hvala  :mah:

jesi uspio ovo odgonetnut? naime ja sam danas to malo gledal u namjeri da zmenjam ulje al mi bas nije jasno di se naljeva u getribu ulje  :?:
Da mi je i dolinom smrti proći, zla se ja ne bojim  jer Ti si sa mnom....

http://zalauru.blog.hr/

Offline industrial

• Donator kluba
  • Sa stažom
  • *
  • Alfa 156 JTD
    • Rijeka
« Odgovori #37 u: 09-05-2010, 12:26:31 »
uspio sam prema,nakon dosta trazenja,na bocnoj strani mjenjaca mi je vijak.
prodaj po ovome>http://openpdf.com/ebook/147-gearbox-oil-change-guide-pdf.html   :mah:

Offline dugixy1

• Starosjedioc
  • Alfa 159 1.9 jtdm 16v
    • Zagreb
« Odgovori #38 u: 08-08-2012, 18:06:41 »

Mjenjao bih ulje za getribu na alfi 159 jtdm 1.9

i sad piše da ide tutela car matryx

sad tamo gdje sam ga našao imaju to ulje tu gradaciju ali čovjek sa kojim sam pričao nešto je promumljao,
kao prvo nema pa ima, i sad se bojim da nemaju možda tutela car multiaxle iste gradacije i da mi ne sipaju to.

jel može i ovo tutela car multiaxle ili mora isključivo matryx?

nazvaću još kod Seba,danas je bilo prekasno pa da kod njega to obavim ako ima to ulje.

Offline Tare071

• Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • ima kolekciju auta :-)
    • Sarajevo
« Odgovori #39 u: 09-08-2012, 20:32:58 »
Ja koristio i na alfi a sad i na audiju TT - Castrol TAF-X ili kako ga sad označavaju Castrol Syntrans.........odlično ulje, po mojim saznanjima nema boljeg za mehaničke getribe  :ok:
"Rightous infliction of retribution manifested by an appropriate agent"