23-06-2026, 13:18:14

Autor Tema: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani  (Posjeta: 1482 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« u: 09-09-2013, 15:26:50 »
Imam problem sa alfom. Auto mi ima 150000 km, vozim ga zadnjih 20000 km. Nikad nisam imao problema sa njim. Do sada sam izmijenio svjećice (2 puta), motorno ulje, filtere za ulje i za gorivo i sve što spada u mali servis.

Od nedavno (zadnja 2 dana) imam njeSra s autom jer se na jednoj strani čuje kvrckanje, lupkanje ventila na 750 okretaja u leru, a naravno i u vožnji iako je tad motor mirniji, na većim okretajima. Prije godinu dana je promijenjen motor ler gasa i motorić minimuma na boxeru.

Dakle, radi se o alfi iz 1996 sa boxer 1.6 motorom, od 76 kW, sa brojem 84 i sa klimom. Originalna kilometraža i auto NIJE uvoz.

Što bi to moglo biti i ako treba brušenje glave u koliko se težak posao moram upustiti i ako je netko imao iskustva koliko ga je sve koštalo?

Nemojte mi nuditi servise van Šibenika, jer nije mi isplativo do njih ići. Auto leti na autoputu, normalno ubrzava i imao je 12 kompresiju na sva 4 cilindra prije 2 godine kad sam mjerio. Svjećice su zadnji put stavljene na zimu, a motorno ulje izmjenjeno prije 3000 km, prije 6 mjeseci.
 

Offline sale 75

  • Trade Count: (+4)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 7469
  • Karma: 248
  • Spol: Muški
  • 156 JTDm Q2
    • aljmaš
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #1 u: 09-09-2013, 23:55:27 »
koje ulje sipaš? ako ti je servis uskoro probaj sipat seleniu hpx,kod lege je to riješilo problem lupanja u glavi,sa starim uljem(neznam koje) je lupalo nenormalno
 

Offline Igica

  • Trade Count: (+7)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 8323
  • Karma: 578
  • Spol: Muški
  • Alfa 146
    • Varaždinske toplice - Varaždin
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #2 u: 10-09-2013, 10:59:30 »
Možda treba počistit ili promjenit hidro podizače. I da, stavit neko kvalitetno ulje.
 

Offline Isus

  • Trade Count: (+9)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 15309
  • Karma: 498
  • Spol: Muški
  • 156
    • ZG Pešča
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #3 u: 10-09-2013, 11:08:26 »
lako moguce da je bregats apotrosena, to nije neobicno. Onda osteti i hidropodizace.
Za to ne treba glava dole vec se treba rasfazirati motor promjeiti bregastu i podizace.

Kockasti auto, najbolji auto.
 

Offline Dalibor-L

  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 2386
  • Karma: 121
  • Spol: Muški
  • Alfa Romeo 145 2.0TS Quadrifoglio Verde
    • Sisak
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #4 u: 10-09-2013, 11:40:54 »
lako moguce da je bregats apotrosena, to nije neobicno. Onda osteti i hidropodizace.
Za to ne treba glava dole vec se treba rasfazirati motor promjeiti bregastu i podizace.

Nažalost mora glava dole jer vijci drže kučište bregaste i glavu u kompletu. Samo kod 16v može bez skidanja glave.

 :mah:
…senza cuore saremmo solo macchine…
http://www.alfisti.hr/forum/index.php/topic,9175.0.html
 

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #5 u: 10-09-2013, 11:49:02 »
koje ulje sipaš? ako ti je servis uskoro probaj sipat seleniu hpx,kod lege je to riješilo problem lupanja u glavi,sa starim uljem(neznam koje) je lupalo nenormalno

Sipam total 7000 10w40, stavljeno prije 3 tkm. Auto mi je stajao 4 mjeseca, upalio od prve, i kad sam zavario auspuh onda sam čuo lupkanje u motoru. Samo na jednoj strani. Da bi skinuo glavu, moram izvaditi cijeli motor?

Kolika je cijena hidropodizača, možda su samo oni?
 

Offline Isus

  • Trade Count: (+9)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 15309
  • Karma: 498
  • Spol: Muški
  • 156
    • ZG Pešča
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #6 u: 10-09-2013, 11:59:00 »
Nažalost mora glava dole jer vijci drže kučište bregaste i glavu u kompletu. Samo kod 16v može bez skidanja glave.

 :mah:

Da u pravu si.
sad sam se sjetio se kad sam sa Stiviem o tome pricao i zakljucio da je to debilizam.

Kockasti auto, najbolji auto.
 

Offline Dalibor-L

  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 2386
  • Karma: 121
  • Spol: Muški
  • Alfa Romeo 145 2.0TS Quadrifoglio Verde
    • Sisak
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #7 u: 10-09-2013, 12:05:51 »
Sipam total 7000 10w40, stavljeno prije 3 tkm. Auto mi je stajao 4 mjeseca, upalio od prve, i kad sam zavario auspuh onda sam čuo lupkanje u motoru. Samo na jednoj strani. Da bi skinuo glavu, moram izvaditi cijeli motor?

Kolika je cijena hidropodizača, možda su samo oni?

Ček, ček malo. Stajao 4 mjeseca. Ajd ti zamijeni ulje i filter pa se provezi koji kilometar onda ćemo dalje. Mislim da nije nikakav kvar. Nemoj još ništa raskopavati.
…senza cuore saremmo solo macchine…
http://www.alfisti.hr/forum/index.php/topic,9175.0.html
 

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #8 u: 10-09-2013, 12:18:26 »
Da, stajao je auto 4 mjeseca u Zagrebu. Lupkanje je na jednoj strani samo, jesi siguran da bi ulje moglo riješiti problem?

Da ne bacam 300 kn na zamjenu, na žalost bez posla sam pa mi je svaka kuna bitna. Lupkanje je baš na jednoj strani, mislim samo na jednom cilindru. Nije jako, a najviše se osjeti u leru na 750 okretaja.
 

Offline Dalibor-L

  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 2386
  • Karma: 121
  • Spol: Muški
  • Alfa Romeo 145 2.0TS Quadrifoglio Verde
    • Sisak
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #9 u: 10-09-2013, 12:22:47 »
Da, stajao je auto 4 mjeseca u Zagrebu. Lupkanje je na jednoj strani samo, jesi siguran da bi ulje moglo riješiti problem?

Da ne bacam 300 kn na zamjenu, na žalost bez posla sam pa mi je svaka kuna bitna. Lupkanje je baš na jednoj strani, mislim samo na jednom cilindru. Nije jako, a najviše se osjeti u leru na 750 okretaja.

Nije ulje problem samo po sebi već je vjerovatno iscurilo iz hidropodizača. Ajd napravi koji kilometar normalne vožnje pa onda vidi jel lupka. Ako lupka i dalje onda ga malo isturiraj na mjestu par puta. Tad bi trebalo ulje probiti u hidropodizače.
…senza cuore saremmo solo macchine…
http://www.alfisti.hr/forum/index.php/topic,9175.0.html
 

Offline kix

  • Trade Count: (0)
  • Starosjedioc
  • ****
  • Postova: 1367
  • Karma: 20
  • Spol: Muški
    • Križevci
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #10 u: 10-09-2013, 12:25:04 »
Ista stvar je bila i na mojoj.Meni su se culi podizaci ventla.Stajala je cca godinu dana u garazi prije nego sam ju kupio.Prestalo je nakon 10-ak dana voznje.
Statistika je ko bikini-prikazuje vecinu al sakriva ono bitno.
 

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #11 u: 10-09-2013, 12:26:33 »
Vozio sam auto iz Zagreba pa za Šibenik na autoputu i na 5000 okretaja i do 5500 okretaja i nije prestalo lupkanje.
Od kad mi je auto stajao 4 mjeseca pa zadnjih 5 dana kako ga vozim prešao sam oko 450 km najviše (realno 400 km).
Od toga 330 km na autoputu jače vožnje. Ostalo lagane vožnje na manjim okretajima.
 

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #12 u: 10-09-2013, 12:40:02 »
Možda treba počistit ili promjenit hidro podizače. I da, stavit neko kvalitetno ulje.

Kako se čiste, postoji li neki aditiv?
 

Offline Dalibor-L

  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 2386
  • Karma: 121
  • Spol: Muški
  • Alfa Romeo 145 2.0TS Quadrifoglio Verde
    • Sisak
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #13 u: 10-09-2013, 12:54:53 »
Vjerojatno je zaštekao hidropodizač u trenutku paljenja jer je bio bez ulja.
Ajd vozi samo par dana pa ćeš vidjeti. Bude to leglo na mjesto.
Ako si ostavio ispravan auto na jednom mjestu prije 4 mjeseca, nije se mogao sam pokvariti. Sigurno je koji podizač malo lošiji pa će se kasnije odzračiti.
Nemoj samo odmah ići sve raskopavati.

 :mah:
« Zadnja izmjena: 10-09-2013, 12:56:23 od Dalibor-L »
…senza cuore saremmo solo macchine…
http://www.alfisti.hr/forum/index.php/topic,9175.0.html
 

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #14 u: 10-09-2013, 13:03:16 »
Vjerojatno je zaštekao hidropodizač u trenutku paljenja jer je bio bez ulja.
Ajd vozi samo par dana pa ćeš vidjeti. Bude to leglo na mjesto.
Ako si ostavio ispravan auto na jednom mjestu prije 4 mjeseca, nije se mogao sam pokvariti.
 :mah:

Da, tako je bilo. Stajao 4 mjeseca, ispravan. Probat ću još voziti par dana pa onda raskopavanje motora.
Do tad ću preventivno svjećice i ulje probati mijenjati.

Hvala
 

AR146B

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: 146 1.6 boxer lupkanje ventila na jednoj strani
« Odgovori #15 u: 12-09-2013, 23:27:58 »
Evo ovako, oko tjedan dana vozim, nije se ništa promijenilo. Nešto i dalje melje oko 1 ili 3 cilindra. Što dalje?