Alfisti.hr
Alfa Romeo općenito => Općenito, usporedbe modela, tržište => Savjeti i mišljenja kod kupovine i prodaje Alfa Romea => Autor teme: Paso - 22-04-2012, 11:39:57
-
Kako sam trenutno u fazi nabavke polovne dizel Alfe za dragu i nije mi lako naći auto koji je solidan i da nisu vraćani km, upalila mi se lampica da možda ne treba biti ishitren u godini pred ulazak u EU?
Koliko sam shvatio carine nestaju i time bi cijene polovnih na domaćem tržištu trebale biti gotovo prepolovljene. Ima li tko kakva saznanja o tome kako to u stvarnosti funkcionira kod naših EU susjeda?
Moje drugo iskustvo je da su auto uvezeni iz Italije gotovo uvijek s vraćenim km, dok su oni iz Njemačke ipak uredni jer je tamo kontrola trgovaca tako uređena da gube dozvolu za rad ako se uhvate u "prljavoj raboti", pa su valjda jednostavno odlučili da se ne isplati muljati.
Gledam malo cijene lijepo očuvanih 156 i 166 po Njemačkoj... o ljudi moji, pa za 2000-3000 eura dobije super auto. Imam iskustvo od prije uvoza iz Njemačke (uz pomoć trgovca koji mu je dovezao i obavio sve papire) tako da mi to nije neki bauk, a ako ovo s EU zbilja sruši cijene to bi mogao biti raj za nas Alfiste ako nema neka kvaka.
Volio bih čuti vaša razmišljanja na tu temu! :)
-
Vise manje se svi nadamo tome, ali, uvijek postoji ali, vjerojatno ce troskovi bii nesto sitno smanjeni... sumnjam da ce dozvoliti bas da se sve to samo tako prepolovi, plus sto uvijek se moze dogoditi da nam lupe neki embargo i opet 0 bodova neko vrijeme...
ono sto mene zanima je kako ce biti oko uvoza tj dovesti auto za dijelove... po "nestanku" granica to bi trebalo biti moguce smao dovesti auto na slepi... iako nekako sumnjam da ce i to samo tako lako proci... smislit ce oni sigurno vec nesto da nam opet zakompliciraju maksimalno, bilo kod uvoza ili kod dovoza auta za dijelove :rolll:
-
Idemo u Svicu po SZ hehe
-
Pa nema carine ni sada,prema tome nemamo se kaj nadat.Sumnjam da će se država odreći PDVa na fakturu vozila koju moraš donesti,ili kupoprodajni ugovor.Jedino što će se ušparati na špediterskim troškovima,jer onda nema osnove za uvoz pa to neće trebat.
-
mislim da mi je neko rekao da ce se sluzbeno granice makniti kad od ulaska u eu prodje god ili dvije ..da se nemicu odma i da ce i dalje biti kontrole :mah:
-
svi nameti oko uvoza auta ce ostati.
tako da ne moras cekati godinu ili i koji mjesec vise da se ponovis, mozes slobodno odmah po novi auto.
nećeš izgubiti nista.
izgubiti mozes eventualno ako kod nas počmu drastično padati cijene zbog zasičenosti tržišta...
Ako odeš sam u njemačku po auto, ne mora značiti da kilometri nisu skinuti. prije 5-6 dana sam zvao za 2 audija, za ni jednog od njih, trgovac ne garantira da su (180 000km) kilometri stvarni...
:mah: :mah:
-
kao što su kolege rekle, neće se ništa promjeniti nakon srpnja 2013. Carine ni sad nema na aute proizvedene u EU, plaća se trošarina i poseban porez kojeg se država sigurno neće odreć.
Još jednom čestitke svima koji su odabrali DA na referendumu :metak
-
Kako je to sada kod prijatelja Slovenaca?
Što se tiče dijelova tu vjerojatno ne bi trebalo biti ekstra troškova jer koliko vidim ne postoji granična kontrola kod njih, a pogotovo ne dalje u EU (čak i između FR i CH sam prolazio bez da itko išta pita i nitko nije zaustavljao) pa bi "kućice" trebale nestati i kod nas, a tko te onda pita jesi li kupio razbijenu Alfu vani za 500 eura i na prikolici je dofurao doma za dijelove?
-
Neznam u sve kod Slovenaca, znam da oni ne mogu dovesti auto za regu manji od Euro4. pa ti sad vidi.... Znači, opet u tom slučaju, puno auta dostupnih nama, opet otpada...
Možda klaudio zna bolje...
-
Pa nestat će kućica i kod nas, samo ne 1.6. sljedeće godine.
Ulazak u EU nije isto što i ulazak u Schengenski pojas.
Prije ovog drugog treba srediti, za početak, skoro 1000 granice sa BiH + sve ostalo
-
Kako je to sada kod prijatelja Slovenaca?
Što se tiče dijelova tu vjerojatno ne bi trebalo biti ekstra troškova jer koliko vidim ne postoji granična kontrola kod njih, a pogotovo ne dalje u EU (čak i između FR i CH sam prolazio bez da itko išta pita i nitko nije zaustavljao) pa bi "kućice" trebale nestati i kod nas, a tko te onda pita jesi li kupio razbijenu Alfu vani za 500 eura i na prikolici je dofurao doma za dijelove?
E to i mene zanima, ali evo kolega alfavu kaze da je negdje cuo da granice nece "nestati" jos godinu do dvije nakon ulaska u eu :rolll:
-
S obzirom da nam je država iz godine u godinu u sve većem dugu (navodno 3 mlrd godišnje) sumnjam da će se ukinuti ikakvi nameti, uvijek će postojati neka nova trošarina.
Osim toga u EU auti koji nešto valjaju, ispravni su i sa stvarnim km su skupi
-
Još jednom čestitke svima koji su odabrali DA na referendumu :metak
O čemu ti pričaš :?: Stavi sebi :metak
Šta misliš da bi auti bili jeftiniji da je bilo NE na refefendumu :?:
-
Ulazak u EU nije isto što i ulazak u Schengenski pojas.
upravo tako kolega..to mi je frend pricao on je policajac na granicnom prijelazu RUPA..nakon ulaska u EU proci ce jos neko vrijeme dok se maknu rampe-granice izmedju hr-slo itd.
-
http://www.vecernji.hr/vijesti/rh-eurozoni-schengen-ulazi-najranije-2016-najkasnije-2020-clanak-371041 (http://www.vecernji.hr/vijesti/rh-eurozoni-schengen-ulazi-najranije-2016-najkasnije-2020-clanak-371041)
-
http://www.vecernji.hr/vijesti/rh-eurozoni-schengen-ulazi-najranije-2016-najkasnije-2020-clanak-371041 (http://www.vecernji.hr/vijesti/rh-eurozoni-schengen-ulazi-najranije-2016-najkasnije-2020-clanak-371041)
:funny: :funny: :funny: super ..znaci prije 2020 nema uvozenja krsina za nase potrebe :hap:
-
E to i mene zanima, ali evo kolega alfavu kaze da je negdje cuo da granice nece "nestati" jos godinu do dvije nakon ulaska u eu :rolll:
i ja sam tako čuo da to nije evo nas došli mi nego je to proces od još koju godinu :da:
-
:funny: :funny: :funny: super ..znaci prije 2020 nema uvozenja krsina za nase potrebe :hap:
a ništa mi možemo naše kršine dilat južnije van šengena ili u prese pa vagat di je bolja lova :funny: :funny:
-
Zamolio sam frenda Slovenca da mi kaže iz prve ruke...
"Auto možeš kupiti u EU. Potom platiš porez u istoj državi (To je čak dobro jer je kod nas za postotak ili dva viši). Dolaskom u svoju državu potrebno je platiti još nekakav porez (mislim da je porez na motorna vozila) i homologaciju. Homologacija je cca. 80 €. Porez na motorna vozila se određuje obzirom na tip motora. Novija generacija motora, niži porez.
I to je to. Nema nikakve cake.
Dosta ljudi sa juga kupuje aute u SLO, jer imaju dobre cijene i nisu razgaženi (mala država). Konkretno, tražio sam Toyotu Yaris, pronašao sam jednu izvrsnu sa dobrom cijenom u Essenu, ali troškovi odlaska gore su je učinili manje prihvatljivom. Sličnu sam dobio ovdje za cca. 200 € više, ali nisam platio 3-4 rezervoara benzina, tunelarine, vinjete i konačno vrijeme.
Želim reći da je potrebno napraviti kalkulaciju i doći do TCOa, a potom nije teško odlučiti. Kakav će biti zakon kod vas u Hrvatskoj - tko zna."
-
Ljudi zaboravljate trošarine. Trošarine OSTAJU. Svaka država u eu ima pravo na poseban porez, zato Danska ima najveca davanja na aute u Europi. Ako su Slovenci ukinuli trosarine ili ih smanjili ili vezali za eko norme ne znaci da cemo i mi. I za aute vrijedi da se pdv ne placa u zemlji gdje se auto kupuje vec u zemlji prebivalista. Auti drugdje mozda jesu postali pristupacniji ulaskom u EU, u hrvatskoj nece. Ne potcjenjujte mastovitost hrvatskih političara kad je u pitanju haracenje vlastitih građana. U ovoj državi ne može ništa jeftinije, može samo skuplje.
Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2
-
zato cu sad u EU moc vozit auto na strane rege u HR bez problema :hap:
provjereno prolazi jer frend radi u Njemackoj a nasao si je auto u Nizozemskoj registriran još 9 mjeseci i na te tablice se vozio dok ga nije prenio na sebe :da:
EU :volim
-
zato cu sad u EU moc vozit auto na strane rege u HR bez problema :hap:
provjereno prolazi jer frend radi u Njemackoj a nasao si je auto u Nizozemskoj registriran još 9 mjeseci i na te tablice se vozio dok ga nije prenio na sebe :da:
EU :volim
i sto onda nakon isteka rege opet moras pljunut hrpu love da ga prebacis na sebe :rolll:
-
i sto onda nakon isteka rege opet moras pljunut hrpu love da ga prebacis na sebe :rolll:
nemoras, opet ga registriras kod tog vlasnika ( naravno ako ti on to hoce napraviti a mislim da svi imamo barem nekoga u Njemačkoj, Austriji i inima... ) :clap:
-
zato cu sad u EU moc vozit auto na strane rege u HR bez problema :hap:
provjereno prolazi jer frend radi u Njemackoj a nasao si je auto u Nizozemskoj registriran još 9 mjeseci i na te tablice se vozio dok ga nije prenio na sebe :da:
EU :volim
to isto kao sta slovenci voze na talijanske, njemci na austrijske, austrijanci na talijanske tablice, itd , koliko sam upucen mozes samo sanjat o tome. jer ja nesmijem vozit auto koji je registriran na austrijske tablice a imam prebivaliste u italiji i talijansku vozacku, a sve je to EU. sve se moze dok te ne ulove :pol:
-
Meni to isto dijeluje malo nerealno, i mislim da su to samo price da se mogu vozit tak auti na tudjim regama :ok:
-
to isto kao sta slovenci voze na talijanske, njemci na austrijske, austrijanci na talijanske tablice, itd , koliko sam upucen mozes samo sanjat o tome. jer ja nesmijem vozit auto koji je registriran na austrijske tablice a imam prebivaliste u italiji i talijansku vozacku, a sve je to EU. sve se moze dok te ne ulove :pol:
vjerovatno zato jer nemaš državljanstvo talijasnko nego hrvatsko kaj ne?
-
imam dvojno tal i hr, to nema veze sa drzavljanstvom. jednostavno nesmijes vozit auto iz druge drzave, jer to je carinski prekrsaj. primjer. firma di radim je u italiji i kamoni su registrirani u italiji. imamo poslovnicu u sloveniji di su kamioni reg na slovenske tablice. ja kao njihov radnik - vozac nesmijem vozit kamion koji je regan u sloveniji, ista firma , gazda, EU, ali je druga drzava.
zato nemojte nasjedat na takve price, poznam ih nekolicinu koji rade u italiji. talijanske vozacke a auti na hr reg. normalno auti u vlasnistvu zena, majki, oceva a ovi imaju punomoc. pa kad ih je zaustavila :pol: koji odmah zovu carinike jer je to carinski prekrsaj, prisjelo im je . zadnji je platio preko 6000 eura kazne.
svi se hvale kako se moze a kad dobe po usima onda sute i nikom nista ne govore.
-
a cuj ja pricam kakva ja imam iskustva :ok: vozim po Austriji i Češkoj njihove autobuse i aute i nikad problema, par puta me policija zaustavila i samo provjere dal je vozilo u redu i dal su moji papiri u redu! u HR to ne radim ( bar ne aute ) jer znam da su osjetljivi na to! kak onda npr tegljac je registriran na npr Italiju a prikolica na Njemačku, kak to prolazi :?:
-
to prolazi, zato jer sada jako puno slepa i sanduka-kasa putuju vlakom. i zato sto zele da po svakoj drzavi radnju utovara-istovara rade ljudi koji su iz te regije. a prikolice ce se mjenjat u logistikama.
vozis njihove autobuse i aute u njihovim drzavama :?:
pojasni malo, ciju vozacku imas, na kojim tablicama su vozila reg i po kojim drzavama vozis ta vozila.
-
HR vozačka, tablice su A i CZ, po tim državama, ponavljam, nikad me nisu ništa pitali :mah:
evo za koga radim
http://www.traveleurope.cc/index.php?l=en&nID=&ID=1118047452__ID42a40cdc57d967.76527996&detail=true (http://www.traveleurope.cc/index.php?l=en&nID=&ID=1118047452__ID42a40cdc57d967.76527996&detail=true)
-
to je :ok: :da:
stvar je ako zivis vani ( EU ) znaci da imas mjesto boravka , prebivaliste. moras imat i vozacku dozvolu izdane u drzavi kojoj si prijavljen. sa tom vozackom mozes vozit iskljucivo aute registrirane iz istoimene drzave, sve ostalo je carinski prekrsaj. odnosi se na osobna vozila u privatnom vlasnistvu. primjer italia, ako sam ja danas osigurao moj auto( na osiguranju sam rekao da samo ja vozim auto) i dam ga tebi da vozis , desi se nezgoda i ti nisi kriv, nema pokrica od osiguranja, jer se osiguranje vodi na moje ime za taj auto . sta u prevodu bi znacilo, ako ga ja danas osiguram ( registriran je cim je prvi put dobio vlasnika i tablicu , koj nije prenosiva. nalazi se na autu od prvog dana pa sve dok auto nije prodan u drugu zemlju ili deponiran na neki auto-otpad ) i nakon 15 dana ga prodam osiguranje uzimam sa sobom nemogu ga pustit drugome. svatko osigurava auto na svoje ime. tako da nema muljanja sa bonusima.
kad ga osiguram ako znam da ce ga vozit netko iz familije to se uvede u osiguranje.
ja dok sam zivio i radio u hr ( tad sam vec imao tal drzavljanstvo ) nisam smio vozit auto sa tal tablicama u RH.
-
ajmo mi back on topic :hap:
zakaj su alfe npr u SLO toliko jeftinije nego u HR? za italiju znam jer ih ima iza svakog coska!
postavlja se i drugo pitanje, kad uđemo u SCHENGEN, nebi smjelo bit prepreka da odes van po neku alficu i dopeljaš ju na prikolici doma i složiš kaj ti treba :da:
-
pa mislim da nebi trebalo bit nekih vecih problema. barem ti vidis koliko njih prode na prikolicama prema istoku ( BG RO PL H )
zasto su jeftinije u SLO, to bi klaudijo mogao znat
-
ajmo mi back on topic :hap:
zakaj su alfe npr u SLO toliko jeftinije nego u HR? za italiju znam jer ih ima iza svakog coska!
postavlja se i drugo pitanje, kad uđemo u SCHENGEN, nebi smjelo bit prepreka da odes van po neku alficu i dopeljaš ju na prikolici doma i složiš kaj ti treba :da:
Zato što je u SLO viši standard (slično kao u IT, D...), ljudi više kupuju nove aute, time je i ponuda rabljenih daleko veća a cijene manje, sramota je dofurat kući "novi rabljeni", itd...
Za tako nešto ćeš se još načekati (jer će granice ostati još dosta nakon 01.07.2013).
Ako ti treba auto za dijelove dogovoriš sa vlasnikom (recimo Slovencom da ti ga doveze u HR, skine tablice, vratiš ga, i on odjavi auto u SLO), takve stvari se masovno rade.
Ako netko misli da će se nakon 01.07.2013 stvari kod uvoza rabljenih bitno promjeniti vara se:
- nameti ostaj isti (trošarina, homologacija, PDV...)
- ušparat će se možda na par papira manje
- a čudi me što već nije uvedena zabrana uvoza za Euro3 automobile, a to će do spomenutog datuma sigurno biti
-
Ma da i ja sam čuo da će biti vrlo slične cijene..........ovim sadašnjim u konačnici.......
Nebudemo vozili pile za malu lovu.........
-
HR vozačka, tablice su A i CZ, po tim državama, ponavljam, nikad me nisu ništa pitali :mah:
Ja sa hrvatskom vozačkom u austriji vozim austrijske tablice. to je regularno. 5-6 puta me zaustavila policija i nikad nisam imao problem. (nemam vizu)
u hrvatskoj ne smijem voziti austrijske tablice.
Princip Rent-a-car-a
dođeš u ameriku i vozis Hrvatske tablice?
naravno da ne. vozis američke tablice. i znas sta? potpuno regularno.
dode čovjek iz australije i vozi hrvatske tablice. zaustavi ga policija i uzme mu auto i nabije carinski prekršaj?
naravno da ne.
-
Ja sa hrvatskom vozačkom u austriji vozim austrijske tablice. to je regularno. 5-6 puta me zaustavila policija i nikad nisam imao problem. (nemam vizu)
u hrvatskoj ne smijem voziti austrijske tablice.
Princip Rent-a-car-a
dođeš u ameriku i vozis Hrvatske tablice?
naravno da ne. vozis američke tablice. i znas sta? potpuno regularno.
dode čovjek iz australije i vozi hrvatske tablice. zaustavi ga policija i uzme mu auto i nabije carinski prekršaj?
naravno da ne.
zasto bi bio u prekrsaju kad u drzavi u kojoj se nalazi vozi auto na njihovim tablicama :?:
sam si napisao da nesmijes vozit sa A reg u RH. o tome i govorimo.
onda bi svi vozili na BIHrege, di je osiguranje za badave naspram EU. ja za alfu 800 eu osiguranje i god porez 380 eu
-
zasto bi bio u prekrsaju kad u drzavi u kojoj se nalazi vozi auto na njihovim tablicama :?:
sam si napisao da nesmijes vozit sa A reg u RH. o tome i govorimo.
onda bi svi vozili na BIHrege, di je osiguranje za badave naspram EU. ja za alfu 800 eu osiguranje i god porez 380 eu
kod nas zakon ima nelogičnosti more!
-
Ovo s vožnjom na tablice D, IT i ostale države (glasi auto na nekog iz navedenih država), a imate prebivalište u RH
teški carinski prekršaj, astronomska kazna, mogučnost oduzimanja vozila, provjereno.
A od obitelji samo prvo koljeno smije voziti auto s stranim tablicama ( npr. otac živi u njemačkoj, a sin u RH. SIn smije upravljati vozilom u RH bez bojazni i ograničenja) u RH, za ostale vrijedi pravilo da mogu upravljati vozilom samo uz prisustvo vlasnika. :mah:
-
Ja sa hrvatskom vozačkom u austriji vozim austrijske tablice. to je regularno. 5-6 puta me zaustavila policija i nikad nisam imao problem. (nemam vizu)
u hrvatskoj ne smijem voziti austrijske tablice.
Princip Rent-a-car-a
dođeš u ameriku i vozis Hrvatske tablice?
naravno da ne. vozis američke tablice. i znas sta? potpuno regularno.
dode čovjek iz australije i vozi hrvatske tablice. zaustavi ga policija i uzme mu auto i nabije carinski prekršaj?
naravno da ne.
nije isto jer auto iz rent-a-car je sluzbeno vozilo neke firme koja ti izdaje papir da mozes vozit i na taj papir navodis ko ce sve vozit taj auto, isto je i sa autobusima...ako vozis privat auto sa stranim regama je carinski prekrsaj,osim ako ti vlasnik ne ovjeri kod JB i odneses neznam sad mup-u da mozes vozit taj auto sa stranim regama
-
nije isto jer auto iz rent-a-car je sluzbeno vozilo neke firme koja ti izdaje papir da mozes vozit i na taj papir navodis ko ce sve vozit taj auto, isto je i sa autobusima...ako vozis privat auto sa stranim regama je carinski prekrsaj,osim ako ti vlasnik ne ovjeri kod JB i odneses neznam sad mup-u da mozes vozit taj auto sa stranim regama
mislis da bi ti JB to mogao ovjerit :?: :?:
onda bi svi ovjeravali kod JB i vozili na stranim tablicama
-
http://www.glasistre.hr/hrvatska/vijest/322803 (http://www.glasistre.hr/hrvatska/vijest/322803)
procitajte tko smije upravljat stranim tablicama na teritoriju RH
-
mislis da bi ti JB to mogao ovjerit :?: :?:
onda bi svi ovjeravali kod JB i vozili na stranim tablicama
cak mislim da ni ne treba kod JB nego samo u mup-u dati izjavu ko ce vozit ili tako nesto... ali i navesti kolko dugo,mislim da ima neka ogranicenja duzine
-
http://autoklub.jutarnji.hr/ne-riskirajte--drasticne-kazne-za-voznju--automobila-stranih-registracija-/882051/ (http://autoklub.jutarnji.hr/ne-riskirajte--drasticne-kazne-za-voznju--automobila-stranih-registracija-/882051/)
da je to tako lako i ja bi vozio na hr reg. i placao sitnis za osiguranje. osiguranje za motor od 620ccm 500 eura + porez 75 eu.
-
nije isto jer auto iz rent-a-car je sluzbeno vozilo neke firme koja ti izdaje papir da mozes vozit i na taj papir navodis ko ce sve vozit taj auto, isto je i sa autobusima...ako vozis privat auto sa stranim regama je carinski prekrsaj,osim ako ti vlasnik ne ovjeri kod JB i odneses neznam sad mup-u da mozes vozit taj auto sa stranim regama
NEMOŽEŠ isto carinski prekršaj, nemojte se igrat, kazne strašne. :o000: :kosa: :o000:
Probao sam sve moguče verzije i ishodit to, ali nema šanse.
Npr. Moja mame može vozit auto s D tablicama , ali je nemogu.
U RH možete samo upravljati vozilom koje je registrirano u RH, osim u prije navedenim situacijam
-
http://www.glasistre.hr/hrvatska/vijest/322803 (http://www.glasistre.hr/hrvatska/vijest/322803)
procitajte tko smije upravljat stranim tablicama na teritoriju RH
Motornim vozilom stranih registracijskih oznaka može u Republici Hrvatskoj upravljati isključivo strani državljanin s boravištem u zemlji registracije, drugi strani državljanin, koji ima boravište u nekoj trećoj zemlji, kao i hrvatski državljanin koji ima uobičajeno mjesto boravka u inozemstvu, pri čemu se vozilo može sveukupno (dakle neovisno što eventualno povremeno i napušta carinsko područje RH) nalaziti i koristiti u Republici Hrvatskoj najviše šest mjeseci u dvanaestomjesečnom razdoblju, nakon čega mora napustiti carinsko područje.
.. osim za umjetnike koji mogu prebivati u RH i preko 6 mjeseci.
-
jel netko zna dali ce se nakon 1.7 moc dovest recimo neka 159-tka ali razbijena i onda da se kod nas moze to slozit i regat ju normalno :?:
-
dodjite u bosnu, zemlju sirokih mogucnosti :craz
-
dodjite u bosnu, zemlju sirokih mogucnosti :craz
:funny: :funny: :ok:
-
dodjite u bosnu...., zemlju sirokih mogucnosti :craz
....jer vaš auto se već nalazi ovdje :craz
-
....jer vaš auto se već nalazi ovdje :craz
:smijeh :smijeh :smijeh
i možete ga preuzeti po pristopačnim cijenama :funny:
-
....jer vaš auto se već nalazi ovdje :craz
:smijeh :funny:
-
Kako ja mogu voziti RH Regu u svbiji pol godine i nikom nista ??
Auto samo mora biti cist. Nevidim u cemu je problem ako je auto regan i sve placeno?
-
Kako ja mogu voziti RH Regu u svbiji pol godine i nikom nista ??
Auto samo mora biti cist. Nevidim u cemu je problem ako je auto regan i sve placeno?
ma u švabiji možeš svašta jer je uređena zemlja od nekad, kod nas sve nešto na silu i na neki glupi način :wal:
-
Kako ja mogu voziti RH Regu u svbiji pol godine i nikom nista ??
Auto samo mora biti cist. Nevidim u cemu je problem ako je auto regan i sve placeno?
sve mozes dok ne naletis. to je carinski prekrsaj. vjeruj da se moze tako onda bi svi talijani vozili aute na rumunjske rege i ja takoder . osiguranje je mozda 20% od onog sta placaju u italiji za isto vozilo
zadnji koji je u italiji naletio ostao je kraci za 6000 eura i auto je u zici dok ne dode pravi vlasnik. dnevna lezarina oko 65 eura.
vozio je auto na hr tablice koji je u vlasnistu njegove zene ( imao je hr punomoc ). on radi u italiji i ima prebivaliste i tal vozacku.
raspitaj se malo kod polizie ili jos bolje kod carine - spada pod njihov resor
-
a odgovor na moje pitanje nitko nezna :?: :craz
-
a odgovor na moje pitanje nitko nezna :?: :craz
bude se moglo, samo je upitno s kolkim oštečenjima
OŠTECENA MOTORNA VOZILA
Ako podnesete poreznu prijavu za motorno vozilo za koje carinski ured tijekom pregleda
utvrdi da su u potvrdi o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila utvrdeni nedostaci ili
carinski službenik utvrdi da motorno vozilo ima nedostatke zbog kojih ne može biti
korišteno u prometu, carinski ured ce zastati s postupkom utvrdivanja tržišne cijene
motornog vozila dok nedostatke ne otklonite. Kad se nedostaci otklone utvrdit ce se iznos
posebnog poreza.
-
to bi znacilo da mogu dovest alfu 159 sa razbijenim prednjim krajem ali da se papiri mogu rijesit tek kad ju slozim je sam dobro skuzio :?:
-
to bi znacilo da mogu dovest alfu 159 sa razbijenim prednjim krajem ali da se papiri mogu rijesit tek kad ju slozim je sam dobro skuzio :?:
:da:
-
to bi znacilo da mogu dovest alfu 159 sa razbijenim prednjim krajem ali da se papiri mogu rijesit tek kad ju slozim je sam dobro skuzio :?:
mislim da da... :ok: ali opet ide po nekom posebnom porezu... bar tak pise gore..
-
a nista cemo slozit neku 159-tku :hehe: nadao sam se da ce se moc kupit razbijen u sloveniji ili di vec pa na to platit manja davanja i onda ju tu slozit i regat al na sve su oni mislili :batin
-
Pa nećeš uzeti nešto podrobljeno do šajbe, već samo oštećen branik će ti tamo jako rušiti cijenu, njega zamijeniš i onda ti ga oporezuju
-
i eto postali smo europski ljudi a sad mozemo na posao al prvo se treba dobro upoznat sa svime i nac sto vise rupa :hehe:
gdje i koga mogu pitat za uvoz auta da mi tocno izracuna koja su davanja za odredeni auto?
citam u jutarnjem i vidim da su oslobodena posebnog poreza dizel vozila koja imaju emisiju co2 manju od 85gr/km i odem na mobile.de i od 50 pregledanih autiju dizela sve od 2005,2006 na dalje niti jedan nije imao ni blizu 85gr/km kakav je to sad levat pa koji auto onda ima manje od 85gr/km :?: i jel zna netko kako se onda racuna taj posebni porez jer ocito da necu nac auto koji je osloboden tog posebnog poreza :rolll:
-
mercedes e klasa diesel 2010.g ima 138 g zagađenje a tek ce biti jeftinije za manje od 135g zagađenja, tako da sam po mercedesa isao jos prije ovoga ulaza u eu jer i za auto 2010 je jeftinije bilo do sada, a sada je skuplje.
-
Zaboravi te aute ispod 85g. Ono što ćeš kupiti bit će u klasi do 160g :hehe:
-
gradska prdekala do 1300ccm sa zilijun filtera i p materina ili ti twin air tipa (kod benzinaca)
sigurno ti 2.4 nece imat to ili 3.0
-
gradska prdekala do 1300ccm sa zilijun filtera i p materina ili ti twin air tipa (kod benzinaca)
sigurno ti 2.4 nece imat to ili 3.0
ma ja bi za curu uzeo nekog clia od 2006 al vidim da je to isti kura* kao i prije EU pa nije nista bolje ni jeftinije :smile001:
i jos jedno pitanje jel se moze dovest sad legalno auto za dijelove recimo otisao mu motor stavim ga na slepu i dovezem tu pa ga raskomadam u dijelove znaci ne za registraciju :?:
-
....cekamo one optimiste da se pohvale povoljnijom kupovinom nakon ulasa u EU.
-
Pa cijene ostaju iste samo davanja postaju manja. Cijene ce ici cak gore ako bude navala ;)
-
Ako nista drugo barem je fora na granici sa natovarenim autom do ibera proci samo sam osmjehom i osobnom :craz bez nekih dodatnih pitanja od strane carinika :craz
-
Evo :) ima i privitak
OBAVIJEST GRAANIMA I PRAVNIM OSOBAMA O POSTUPKU
PLACANJA POSEBNOG POREZA NA MOTORNA VOZILA NAKON 1.
SRPNJA 2013.
UVOD
Ova obavijest je namijenjena svim gradanima i pravnim osobama koji ce nakon 1. srpnja
2013. godine kupiti motorno vozilo s namjerom da ga registriraju i koriste na cestama u
Republici Hrvatskoj, cime nastaje obveza placanja posebnog poreza na motorna vozila (ili
trošarine na motorna vozila kako se ovaj porez uobicajeno naziva u javnosti i kod
trgovaca motornim vozilima). Namjera nam je pružiti informacije o podrucjima koja su
do sada pobudivala najviše interesa javnosti. Nakon pocetka primjene Zakona o
posebnom porezu na motorna vozila (u daljnjem tekstu: Zakon -
http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15 (http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15)) objavljivat cemo obavijesti o drugim
temama u vezi s oporezivanjem motornih vozila koje su od interesa za gradane. Ako u
ovoj obavijesti ne možete pronaci odgovor na pitanja koja vas zanimaju upucujemo vas
da neposredno kontaktirate carinske urede na vašem podrucju ili postavite upit
Središnjem uredu Carinske uprave putem Odjela za odnose s javnošcu na e-mail:
javnost@carina.hr.
KUPNJA NOVIH MOTORNIH VOZILA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Ako kupite novo vozilo kod trgovca u Republici Hrvatskoj, trgovac ce vam izdati racun s
iznosom posebnog poreza uz naznaku da je posebni porez obracunat u skladu s
odredbama Zakona i posebni porez uplatiti Carinskoj upravi u vaše ime i za vaš racun. Na
temelju tako izdanog racuna i drugih isprava koje cete dobiti od trgovca možete obaviti
prvu registraciju vozila kod Ministarstva unutarnjih poslova i nemate nikakvih
administrativnih obveza prema Carinskoj upravi. Kako je danas u RH vec uvriježena
praksa da trgovci za kupca obave sve poslove oko prve registracije vozila, moguce je da
ce trgovac to uciniti u vaše ime.
Važno je znati da je pri kupnji novog vozila porezna osnovica preporucena prodajna
cijena s ukljucenim porezom na dodanu vrijednost koju su proizvodac, predstavnicki ured
proizvodaca u Republici Hrvatskoj i trgovac koji je generalni zastupnik ili uvoznik
odredene marke motornih vozila u Republici Hrvatskoj obvezni dostaviti Carinskoj upravi
i uciniti dostupnom kupcima. Zbog toga se može dogoditi, da ako vam trgovac da popust,
osnovica za PDV bude cijena iskazana na racunu, a koja ce biti niža od preporucene
cijene koja je osnovica za posebni porez. U svakom slucaju, ako uz novo vozilo kupite i
dodatnu opremu koja nije ukljucena u preporucenu cijenu, tvornicki ugradena dodatna
oprema se ukljucuje u poreznu osnovicu prema važecem cjeniku trgovca na dan
izdavanja racuna o prodaji novog motornog vozila i time se povecava iznos posebnog
poreza kojeg cete morati platiti.
Preporucena prodajna cijena novog vozila u RH je takoder porezna osnovica ako kupite
novo vozilo u inozemstvu (o postupku vezanom uz kupnju novih vozila u inozemstvu bit
ce rijeci kasnije u tekstu).
KUPNJA RABLJENIH MOTORNIH VOZILA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Ako kupite rabljeno vozilo (vozilo koje je vec bilo registrirano u nekoj drugoj državi ali
nikad nije bilo registrirano u RH) kod trgovca rabljenih vozila u RH, dva su nacina na koja
možete platiti posebni porez i zatim registrirati vaše vozilo. Za razliku od kupnje novog
vozila, Carinska uprava treba u svakom pojedinom slucaju utvrditi tržišnu vrijednost
rabljenog vozila na hrvatskom tržištu, odnosno njegovu poreznu osnovicu, nakon cega se
donosi rješenje o utvrdenoj obvezi posebnog poreza. S tim u vezi, možete:
a) opunomociti trgovca rabljenim vozilima da u vaše ime i za vaš racun obavi sve poslove
u vezi s placanjem posebnog poreza,
b) kupiti rabljeno vozilo od trgovca i sami podnijeti poreznu prijavu za obracun i placanje
posebnog poreza na motorna vozila (Obrazac 1 tiskan u Prilogu 1
Pravilnika o posebnom porezu na motorna vozila (u daljnjem tekstu: Pravilnik -
http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15 (http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15)) na temelju koje ce carinski ured utvrditi
tržišnu vrijednost vozila i donijeti rješenje o poreznoj obvezi. Nakon što uplatite iznos
posebnog poreza, carinski ured ce na rješenje staviti naznaku da je posebni porez placen
u skladu s odredbama Zakona, nakon cega možete obaviti registraciju vozila.
Treba znati da se u oba slucaja može dogoditi da Carinska uprava utvrdi poreznu
osnovicu u vecem iznosu nego što je to cijena iskazana na racunu trgovca rabljenog
vozila (o procjeni rabljenih motornih vozila bit ce rijeci kasnije u tekstu).
KUPNJA RABLJENOG MOTORNOG VOZILA U DRŽAVI CLANICI EU ILI UVOZ
RABLJENOG MOTORNOG VOZILA
Ako ste kupili rabljeno motorno vozilo u nekoj od država clanica EU ili ste ga uvezli iz
trecih zemalja (sve države izvan EU) obvezni ste prije podnošenja porezne prijave za
obracun i placanje posebnog poreza na motorna vozila nadležnom carinskom uredu,
obaviti postupak utvrdivanja sukladnosti vozila koji provodi Državni zavod za
mjeriteljstvo. Prije samog postupka, ako uz vozilo niste dobili izvornik COC dokumenta
(EU certifikat o sukladnosti ili COC dokument (EU Certificate of Conformity) je dokument
koji izdaje proizvodac vozila s podacima predmetnog vozila kojim se potvrduje da je
vozilo iz serije vozila koje posjeduje EU homologaciju tipa vozila (WVTA) i ispunjava
zahtjeve koji su bili na snazi u vrijeme njegove proizvodnje), dužni ste od
predstavnika proizvodaca u RH zatražiti potvrdu proizvodaca. Provedbu postupka,
provjeru dokumentacije i pregled vozila temeljem ovlasti Državnog zavoda za
mjeriteljstvo, obavljaju Centar za vozila Hrvatske i Hrvatski autoklub na ovlaštenim
ispitnim mjestima. Po završetku postupka izdat ce vam se Potvrda o sukladnosti
pojedinacno pregledanog vozila na kojoj ce se nalaziti mjerodavan podatak o
prosjecnoj emisiji CO2 na temelju koje ce se odrediti iznos posebnog poreza.
Nakon što ste dobili Potvrdu o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila dužni ste
carinskom uredu nadležnom prema mjestu vašeg sjedišta ili prebivališta podnijeti
poreznu prijavu za obracun i placanje posebnog poreza na motorna vozila (Obrazac 1
tiskan u Prilogu 1 Pravilnika). Prijava se mora podnijeti najkasnije u roku od 15 dana od
dana unosa ili uvoza motornog vozila na podrucje Republike Hrvatske (ako to ne ucinite u
tom roku protiv vas se može pokrenuti prekršajni postupak).
Nakon što vam je na temelju porezne prijave izdano rješenje na temelju kojeg ste platili
posebni porez, carinski ured ce na rješenje staviti naznaku da je posebni porez placen i s
rješenjem i Potvrdom o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila možete pristupiti
postupku prve registracije vozila kod MUP-a RH.
Više o postupku utvrdivanja sukladnosti vozila i ovlaštenim ispitnim mjestima možete
saznati na web stranicama www.dzm.hr (http://www.dzm.hr), www.cvh.hr (http://www.cvh.hr) i www.hak.hr (http://www.hak.hr).
Napomena: nakon 1. srpnja 2013. godine unos vozila iz država clanica EU ce se
provoditi bez bilo kakvih carinskih formalnosti, dok ce se pri uvozu vozila iz trecih
zemalja morati podnijeti carinska deklaracija. U tom slucaju se posebni porez nece
obracunavati u postupku carinjenja ili na carinskoj deklaraciji, vec na temelju porezne
prijave, nakon obavljenog uvoza u istom postupku kao za vozila unesena iz EU.
KUPNJA NOVOG MOTORNOG VOZILA U DRŽAVI CLANICI EU ILI UVOZ NOVOG
VOZILA
Ako ste kupili novo motorno vozilo u nekoj od država clanica EU ili ste ga uvezli iz trecih
zemalja postupak je isti kao kod rabljenih vozila, osim što vam za pregled treba iskljucivo
COC dokument kojeg morate zatražiti prilikom kupnje vozila u inozemstvu.
UNOS ILI UVOZ U RH MOTORNOG VOZILA KOJE MOŽE BITI IZUZETO OD
POSTUPKA UTVR
IVANJA SUKLADNOSTI
Ako u Republiku Hrvatsku unosite ili uvozite motorno vozilo koje može biti izuzeto od
postupka utvrdivanja sukladnosti (povratnici, starodobna vozila i sl.) dužni ste od
Državnog zavoda za mjeriteljstvo zatražiti izuzece nakon cega vozilo ide na pregled
prema alternativnim (sniženim) zahtjevima na temelju kojeg ce takoder biti
izdana Potvrda o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila na kojoj ce se nalaziti
mjerodavan podatak o prosjecnoj emisiji CO2 na temelju koje ce se odrediti iznos
posebnog poreza te obaviti prva registracija. Ako se povratnik ili se preseljavate u
Republiku Hrvatsku takoder ste obvezni poreznu prijavu za obracun i placanje posebnog
poreza na motorna vozila neovisno da li ste na vozilo platili posebni porez u državi iz koje
dolazite.
EMISIJA UGLJICNOG DIOKSIDA CO2
Trebate imati na umu da ce se u postupku utvrdivanja posebnog poreza u svim gore
navedenim slucajevima mjerodavnim smatrati iskljucivo podatak o prosjecnoj emisiji
ugljicnog dioksida (CO2) naveden na Potvrdi o sukladnosti pojedinacno pregledanog
vozila.
Ako na Potvrdi o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila nije naveden podatak
o prosjecnoj emisiji ugljicnog dioksida (CO2), za potrebe oporezivanja uzet ce se da je
prosjecna emisija vašeg vozila 301 g/km.
Prije kupnje vozila možete se prethodno informirati o prosjecnoj emisiji CO2 za pojedino
motorno vozilo kod trgovaca (predstavnika proizvodaca) u RH, putem Interneta i sl., ali
se neslužbeni podaci nece moci koristiti kao osnova za oporezivanje ili osporavanje
utvrdenog iznosa posebnog poreza.
Kako se za motocikle ne utvrduje emisija CO2, taj kriterij se ne primjenjuje za njihovo
oporezivanje. Za oporezivanje motocikala se primjenjuje razina emisije ispušnih plinova
(EURO III, II i I).
UTVR
IVANJE VRIJEDNOSTI (POREZNE OSNOVICE) RABLJENIH MOTORNIH
VOZILA
Neovisno gdje ste kupili rabljeno motorno vozilo i koliko ste ga platili, Carinska uprava ce
u svim slucajevima utvrdivati tržišnu vrijednost rabljenog motornog vozila na hrvatskom
tržištu (vrijednost rabljenog motornog vozila s ukljucenim PDV-om), koja predstavlja
poreznu osnovicu za utvrdivanje posebnog poreza za rabljena motorna vozila.
Ako ste kupili rabljeno motorno vozilo koje nikad nije bilo registrirano u RH trebate platiti
posebni porez da bi ga mogli registrirati i koristiti na cestama u Republici Hrvatskoj. U
tom smislu obvezni ste carinskom uredu prema vašem sjedištu ili prebivalištu najkasnije
u roku od 15 dana od dana unosa ili uvoza motornog vozila na podrucje Republike
Hrvatske podnijeti poreznu prijavu za obracun i placanje posebnog poreza koja je tiskana
na Obrascu 1 u Prilogu 1 Pravilnika (na poledini prijave su navedene detaljne upute za
ispunjavanje).
Porezna prijava se može podnijeti niže navedenim carinskim uredima u kojima se takoder
možete informirati o provedbi postupka:
PODRUCNI CARINSKI
URED
ADRESA
BROJEVI
TELEFONA I
FAX-a
PODRUCNI CARINSKI
URED RIJEKA
CARINSKI URED RIJEKA
RGP ŠKRLJEVO
INDUSTRIJSKA ZONA BB, 51227
KUKULJANOVO
T: 051-319-123
F: 051-319-100
CARINSKI URED PULA
RGP LUKA PULA
LABINSKA 38, 52101 PULA
T: 052-615-266
F: 052-615-210
CARINSKI URED GOSPIC
RGP GOSPIC
BILAJSKA 141, 53000 GOSPIC
T: 053-655-325
F: 053-655-321
PODRUCNI CARINSKI
URED ZAGREB
CARINSKI URED ZAGREB I
JANKOMIR 25, ZAGREB
T: 01-6511-750
F: 01-6511-803
01-3871-568
CARINSKI URED ZAGREB II
SLAVONSKA AVENIJA B.B., ZAGREB
T: 01-6511-735
F: 01-6511-804
CARINSKI URED KRAPINA
ŽUTNICA 4-6, KRAPINA
T: 049-264-932
F: 049-264-902
CARINSKI URED VARAŽDIN
VILKA NOVAKA 48 C, VARAŽDIN
T: 042-234 216
F: 042-234-201
CARINSKI URED
KOPRIVNICA
KOLODVORSKA B.B., KOPRIVNICA
T: 048-664-837
048-664-836
F: 048-664-802
CARINSKI URED SISAK RIMSKA B.B., SISAK
T: 044-614-411
F: 044-614-401
CARINSKI URED KARLOVAC ILOVAC B.B., KARLOVAC
T: 047-614-740
F: 047-614-743
PODRUCNI CARINSKI
URED SPLIT
CARINSKI URED SPLIT PUT SJEVERNE LUKE B.B., SPLIT
T: 021-342-193
F: 021-342-105
CARINSKI URED ŠIBENIK
KOD PRIVREMENE TRAJEKTNE RAMPE
OBALA HRVATSKE MORNARICE,
ŠIBENIK
T: 022-462-212
F: 022-462-202
CARINSKI URED ZADAR GAŽENICKA CESTA 28, ZADAR T: 023-282-331
CARINSKI URED PLOCE
TERMINAL ZA PREGLED VOZILA
PETRA SVACICA B.B., PLOCE
T: 020-796-026
F: 020-796-001
CARINSKI URED
DUBROVNIK
TERMINAL ZA PREGLED VOZILA
OBALA IVANA PAVLA II B.B.,
DUBROVNIK
T: 020-772-028
F: 020-772-001
PODRUCNI CARINSKI
URED OSIJEK
CARINSKI URED OSIJEK
VELETRŽNICA OSIJEK
ULICA JABLANOVA 11, OSIJEK
T: 031-593-175
F: 031-297-106
RGP VINKOVCI
EUGENA KVATERNIKA 76, VINKOVCI
T: 032-453-254
F: 032-453-203
RGP VUKOVAR
LUKA VUKOVAR, DUNAVSKI PRILAZ
B.B., VUKOVAR
T: 032-453-241
F: 032-453-240
CARINSKI URED
SLAVONSKI BROD
DR. MILE BUDAKA 1, SLAVONSKI
BROD
T: 035-453-570
F: 035-453-502
POŽEGA (MJESTO NADZORA)
OSJECKA 19, POŽEGA
T: 034-203-406
F: 034-203-401
CARINSKI URED
VIROVITICA
VINKOVACKA CESTA 14, VIROVITICA
T: 033-743-330
F: 033-725-532
Tržišna vrijednost rabljenog vozila se može utvrditi na dva nacina:
a) Ako želite da se vrijednost utvrdi na temelju niže navedene fiksne deprecijacijske
tablice iz clanka 6. Pravilnika trebate to naznaciti u rubrici 15. Obrasca 1. U tom slucaju,
carinski ured ce utvrditi tržišnu cijenu prema postotku deprecijacije navedenom u tablici,
a ovisno o razdoblju od prve registracije rabljenog motornog vozila kao novog, do dana
podnošenja porezne prijave. Pri tom ce se kao osnova uzeti preporucena cijena tog vozila
u Republici Hrvatskoj važeca na dan njegove prve registracije ako je poznata Carinskoj
upravi.
Drugim rijecima, ako je preporucena cijena vašeg vozila u Republici Hrvatskoj na dan kad
je vozilo prvi put registrirano u inozemstvu bila 100.000,00 kuna, a na dan podnošenja
porezne prijave proteklo je 22 mjeseca od prve registracije, tržišna vrijednost vašeg
rabljenog vozila bit ce utvrdena u iznosu od 69.000,00 kuna.
Ako preporucena cijena nije poznata ili se ne može utvrditi, tržišna vrijednost rabljenog
vozila se nece utvrditi na temelju Tablice 1, vec na temelju procjene.
Pri primjeni fiksne deprecijacijske tablice nece se uzimati u obzir stanje vozila, vec ce se
porezna osnovica utvrditi samo na temelju propisanih postotaka u tablici i rješenje ce se
izdati u tzv. skracenom postupku bez provedbe ikakvih dodatnih formalnosti.
Razdoblje od prve registracije
rabljenog motornog vozila do
podnošenja porezne prijave
%
0 dana do 1 mjesec 97
1 mjesec do 2 mjeseca 94
2 mjeseca do 3 mjeseca 91
3 mjeseca do 4 mjeseca 89
4 mjeseca do 5 mjeseci 87
5 mjeseci do 6 mjeseci 85
6 mjeseci do 7 mjeseci 84
7 mjeseci do 8 mjeseci 83
8 mjeseci do 9 mjeseci 82
9 mjeseci do 10 mjeseci 81
10 mjeseci do 12 mjeseci 80
12 mjeseci do 15 mjeseci 77
15 mjeseci do 18 mjeseci 74
18 mjeseci do 21 mjesec 71
21 mjesec do 24 mjeseca 69
24 mjeseca do 30 mjeseci 64,5
30 mjeseci do 36 mjeseci 60
36 mjeseci do 42 mjeseca 56
42 mjeseca do 48 mjeseci 52
48 mjeseci do 60 mjeseci 45
60 mjeseci do 72 mjeseca 39
72 mjeseca do 84 mjeseci 34
84 mjeseci do 96 mjeseci 30
96 mjeseci do 108 mjeseci 27
108 mjeseci do 120 mjeseci 26
b) Ako ne želite da se vrijednost utvrdi na temelju fiksne deprecijacijske tablice, vec na
temelju procjene, carinski ured ce pri utvrdivanju vrijednosti vašeg rabljenog motornog
vozila koristiti raspoložive podatke o cijenama rabljenih motornih vozila na tržištu
Republike Hrvatske (katalozi, cjenici trgovaca i slicno) te evidencije Carinske uprave o
utvrdenim cijenama novih i rabljenih motornih vozila. Nakon utvrdivanja vrijednosti
vozila, carinski ured ce o tome sastaviti zapisnik, na koji možete u roku od 15 dana od
dana primitka uložiti prigovor i osporavati procjenu. Takoder, ako se ne slažete s
poreznom osnovicom utvrdenom u zapisniku možete o vlastitom trošku od stalnog
sudskog vještaka ili stalnog sudskog procjenitelja zatražiti procjenu tržišne cijene vašeg
rabljenog vozila, o cemu ste dužni obavijestiti carinski ured prigovorom na zapisnik u
roku od 15 dana od njegova primitka.
Carinski ured može nalaz i mišljenje stalnog sudskog vještaka ili stalnog sudskog
procjenitelja u cijelosti ili djelomicno prihvatiti ili odbiti, o cemu se odlucuje rješenjem o
utvrdivanju porezne obveze protiv kojeg možete uložiti žalbu ako s njim niste suglasni.
U oba slucaja, Carinska uprava može u postupku utvrdivanja porezne osnovice, ako to
smatra važnim, tražiti obavijesti od proizvodaca, predstavnickih ureda i trgovaca radi
utvrdivanja vrijednosti dodatne opreme ugradene u rabljeno motorno vozilo.
Nakon što vam je na temelju porezne prijave izdano rješenje na temelju kojeg ste platili
posebni porez, carinski ured ce na rješenje staviti naznaku da je posebni porez placen i s
rješenjem i Potvrdom o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila možete pristupiti
postupku prve registracije vozila kod MUP-a RH.
O tržišnim vrijednostima vozila na hrvatskom tržištu se možete informirati putem
dostupnih kataloga, ali morate znati da se radi o orijentacijskim vrijednostima koje ne
moraju biti potpuno istovjetne procjeni koju ce utvrditi carinski ured.
Katalozi vrijednosti motornih vozila na bilo kojem inozemnom tržištu nisu mjerodavni i ne
mogu se koristiti u postupku, osim u slucajevima jedinstvenih motornih vozila (na
primjer: starodobna/kolekcionarska vozila, limuzine, rekonstruirana i slicna motorna
vozila) koja zbog njihovih jedinstvenih karakteristika nije moguce procjenjivati u odnosu
na druga motorna vozila koja se prodaju u Republici Hrvatskoj.
UTVR
IVANJE VRIJEDNOSTI (POREZNE OSNOVICE) NOVIH MOTORNIH VOZILA
Ako ste kupili novo motorno vozilo u nekoj od država clanica EU ili ste ga uvezli iz trecih
zemalja postupak je isti kao kod rabljenih vozila, osim što se porezna osnovica nece
utvrdivati na temelju fiksne deprecijacijske tablice ili procjene, vec je porezna osnovica
preporucena prodajna cijena koju su proizvodac, predstavnicki ured proizvodaca u
Republici Hrvatskoj i trgovac koji je generalni zastupnik ili uvoznik odredene marke
motornih vozila u Republici Hrvatskoj dostavio Carinskoj upravi, važeca na dan
podnošenja porezne prijave.
Carinska uprava može u postupku utvrdivanja porezne osnovice, ako to smatra važnim,
tražiti obavijesti od proizvodaca, predstavnickih ureda i trgovaca radi utvrdivanja
vrijednosti dodatne opreme ugradene u novo motorno vozilo.
Valja znati da se novim motornim vozilom smatra motorno vozilo koje nije bilo
registrirano u evidencijama motornih vozila nadležnog tijela bilo koje države i za koje nije
izdana propisana registarska isprava i registarske plocice. Oznacavanje motornog vozila
pokusnim, izvoznim ili prenosivim plocicama ne smatra se registracijom vozila.
OŠTECENA MOTORNA VOZILA
Ako podnesete poreznu prijavu za motorno vozilo za koje carinski ured tijekom pregleda
utvrdi da su u potvrdi o sukladnosti pojedinacno pregledanog vozila utvrdeni nedostaci ili
carinski službenik utvrdi da motorno vozilo ima nedostatke zbog kojih ne može biti
korišteno u prometu, carinski ured ce zastati s postupkom utvrdivanja tržišne cijene
motornog vozila dok nedostatke ne otklonite. Kad se nedostaci otklone utvrdit ce se iznos
posebnog poreza.
VISINA POSEBNOG POREZA NA MOTORNA VOZILA
Zakon propisuje da ce se visina posebnog poreza utvrdivati na temelju postotka od
porezne osnovice ili preporucene prodajne cijene za nova vozila, odnosno tržišne
vrijednosti za rabljena vozila (vrijednosni kriterij) i postotka od preporucene prodajne
cijene za nova vozila, odnosno tržišne vrijednosti za rabljena vozila ovisno o emisiji CO2 i
vrsti goriva koje vozilo koristi za promet (ekološki kriterij), prema niže navedenim
tablicama, pri cemu ce se dobiveni iznosi zbrajati.
Tablica 1 – vrijednosni kriterij
Porezna osnovica u kn %
0,00 do 100.000,00 1
100.000,01 do 150.000,00 2
150.000,01 do 200.000,00 4
200.000,01 do 250.000,00 6
250.000,01 do 300.000,00 7
300.000,01 do 350.000,00 8
350.000,01 do 400.000,00 9
400.000,01 do 450.000,00 11
450.000,01 do 500.000,00 12
500.000,01 do 14
Tablica 2 – dizelsko gorivo
Emisija CO2 (g/km) %
86 do 100 1,5
101 do 110 2,5
111 do 120 3,5
121 do 130 7
131 do 140 11,5
141 do 160 16
161 do 180 18
181 do 200 20
201 do 225 23
226 do 250 27
251 do 300 29
301 do 31
Tablica 3 – benzin, ukapljeni naftni plin, prirodni plin i dizelsko gorivo s razinom emisije
ispušnih plinova EURO VI
Emisija CO2 (g/km) %
91 do 100 1
101 do 110 2
111 do 120 3
121 do 130 6
131 do 140 10
141 do 160 14
161 do 180 16
181 do 200 18
201 do 225 21
226 do 250 23
251 do 300 27
301 do 29
Ako je na primjer porezna osnovica (vrijednost) vašeg novog ili rabljenog vozila
120.000,00 kuna, a za pogon koristi benzinsko gorivo s prosjecnom emisijom CO2 129
g/km, posebni porez cete platiti u iznosu od 9.600,00 kuna ((120.000,00 x 2% =
2.400,00) + (120.000,00 x 6% = 7.200,00) = 9.600,00).
MOTOCIKLI
Zakon propisuje da ce se visina posebnog poreza na motocikle utvrdivati na temelju
postotka od porezne osnovice ili preporucene prodajne cijene za nove motocikle, odnosno
tržišne vrijednosti za rabljene motocikle ovisno o obujmu motora u kubicnim
centimetrima i postotka od preporucene prodajne cijene za nove motocikle, odnosno
tržišne vrijednosti za rabljene motocikle ovisno o razini emisija ispušnih plinova, prema
niže navedenim tablicama, pri cemu ce se dobiveni iznosi zbrajati.
Tablica 4
Obujam motora u kubicnim centimetrima (cmN) %
51 do 125 2,5
126 do 250 3
251 do 400 3,5
401 do 600 4
601 do 800 4,5
801 do 1000 5
1001 do 5,5
Tablica 5
Razina emisije ispušnih plinova %
Euro III 5
Euro II 10
Euro I 15
Ako je na primjer porezna osnovica (vrijednost) vašeg novog ili rabljenog motocikla
50.000,00 kuna, a obujam motocikla u kubicnim centimetrima iznosi 750 cm3 te razina
emisije ispušnih plinova EURO III, posebni porez cete platiti u iznosu od 4.750,00 kuna
((50.000,00 x 4,5% = 2.250,00) + (50.000,00 x 5% = 2.500,00) = 4.750,00).
POVRAT POSEBNOG POREZA
Vlasnik motornog vozila na koje je placen posebni porez nakon 1. srpnja 2013. godine
prema odredbama ovoga Zakona koji izveze ili iznese motorno vozilo iz Republike
Hrvatske (u države clanice EU ili trece zemlje) koje je odjavljeno iz evidencije
registriranih motornih vozila nadležnog tijela ima pravo na povrat dijela placenog
posebnog poreza koji se utvrduje u visini ostatka iznosa posebnog poreza na dan prijave
motornog vozila za izvoz ili iznos carinskom uredu nadležnom prema mjestu njegovog
sjedišta ili prebivališta.
U praksi bi to znacilo da bi se, na primjer za motorno vozilo cija je porezna osnovica u
trenutku placanja posebnog poreza bila 100.000,00 kuna i na koje je placen posebni
porez u iznosu od 10.000,00 kn, ako je u trenutku izvoza ili iznosa njegova tržišna
vrijednost 60.000,00 kn, vlasniku vratio posebni porez u iznosu od 6.000,00 kn, buduci
da je vrijednost vozila deprecirala 40% i smatra se da je u istom postotku proporcionalno
umanjen i posebni porez.
Povrat se može ostvariti za motorna vozila na koja je placen posebni porez nakon 1.
srpnja 2013. godine, neovisno da li su u trenutku placanja posebnog poreza bila nova ili
rabljena.
Iznos posebnog poreza za povrat se utvrduje na temelju fiksne deprecijacijske tablice
ovisno o razdoblju uporabe ili registracije motornog vozila u Republici Hrvatskoj ili na
temelju procjene vrijednosti vozila u trenutku izvoza ili iznosa.
O nacinu ostvarenja prava na povrat nakon izvoza ili iznosa vozila iz RH možete tražiti
obavijesti od carinskih ureda ili se sami informirati (clanak 18. Zakona i clanci 18. i 19.
Pravilnika http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15 (http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15)).
NEZAKONITA UPORABA
Ako carinska služba ili policija utvrde da koristite motorno vozilo registrirano u drugoj
državi clanici EU-a na podrucju RH, a imate prebivalište na podrucju Republike Hrvatske,
takva uporaba ce se smatrati nezakonitom. U slucajevima u kojima se utvrdi nezakonita
uporaba, carinski ured ce naplatiti puni iznos posebnog poreza kao da ste podnijeli
poreznu prijavu za motorno vozilo te ce se protiv vas provesti i prekršajni postupak, i to
neovisno o tome tko je vlasnik vozila. Carinski ured može, takoder, radi osiguranja
naplate posebnog poreza privremeno oduzeti motorno vozilo koje je bilo predmet
nezakonite uporabe ili ga pak trajno oduzeti ako ne platite utvrdeni iznos posebnog
poreza.
-
Ovo su već konkretni podaci :ok:
To znači da bi npr. uvoz 159 1.9JTDM, 2008g, čija je kataloška vrijednost cca 80.000kn (40% od početne vrijednosti, 5 godina starosti) uključivao sljedeća davanja:
1% na katalošku vrijednost = 800 kn
16% s obzirom na CO2 (oko 160 g/km) = 12800 kn
Ukupno = 13600 kn :kosa:
Najviše će drapat po toj CO2 kategoriji tako da će uvoz ovih jačih auta u konačnici biti skuplji kako su i najavljivali.
Znači da se nađe 159-ka vani za cca 6000€, na to treba računati još cca 1800€ poreza, plus prijevoz i ostali troškovi, znači da bi davanja izašla oko 2100€. Onda još rega nekih 500€.
Ali svakako će se isplatit npr. 147 JTDM koja ima puno manju katalošku vrijednost ili neka 156 đurđa mjet koje se vani nađu za siću :da:
-
kak god pogledaš jeftinije bude :)
-
No a ovi auti koji se uvoze za djelove ne za registraciju??? Ide neki porez i na to ili?????
-
otkud ti to uopce da se mogu uvoziti auti za djelove??
-
No a ovi auti koji se uvoze za djelove ne za registraciju??? Ide neki porez i na to ili?????
Po nekoj zdravoj logici, odeš u AU, DE, SLO staviš auto na šlepu i dovezeš ga doma. A ti onda hoćeš li ga regati ili rastavljati u dijelove - tvoja stvar. Ako ide u dijelove, nemaš ga kome prijavljivati ako se ne varam.
...ali kao što rekoh, to je logično - ali mi živimo u Hrvatskoj... :hehe:
-
Krivo sam napisao, nisam mislio da se uveze nego da se auto stavi u SLO na šlepu i pravac preko granice u moje dvorište za dijelove..... Ne mora se nešto na granici prijavljivat ili???
-
Tak bi trebalo biti.
Imaš račun da i taj auto platil, prolaziš granicu gdje nema carine-policajcu je bitno da taj auto nije ukraden i da imaš račun, a oboje može lako provjeriti.
Ak ak je star, ionak ga nemreš regati
-
A kakva je situacija sa starijim autima, tipa AR 164 '91, koji su ispod EURO III? Ja još nisam našao nigdje taj info...
Neki vele da će ić, neki da neće.. :?:
-
Znači dopeljati možeš štogod,ali regati i voziti samo euro 3 naviše.
-
Euro 3 naviše nisam u toku :?:
-
Znači dopeljati možeš štogod,ali regati i voziti samo euro 3 naviše.
Glupost totalna... Pa jel nije stvar u tome da je EU jedno veliko slobodno tržište... Zašto ja ne bi mogao u EU registrirat auto koji je već registriran u EU neovisno o tome koje je ekološke norme. Nema smisla! :metak
-
Glupost totalna... Pa jel nije stvar u tome da je EU jedno veliko slobodno tržište... Zašto ja ne bi mogao u EU registrirat auto koji je već registriran u EU neovisno o tome koje je ekološke norme. Nema smisla! :metak
Mislim da se sa tim propisom zeli sprijecit da nove eu clanice ne postanu odlagalistem starih kanti koje su vani ultra povoljne :da:
-
Mislim da se sa tim propisom zeli sprijecit da nove eu clanice ne postanu odlagalistem starih kanti koje su vani ultra povoljne :da:
I te stare kante su bolje od kanti kakvih ima na našim cestama.
-
I te stare kante su bolje od kanti kakvih ima na našim cestama.
pa da, ali zato nam ne treba još starih kanti. Iskreno, ne vidim problem sa euro 3 normom jer su to većinom sve auti od 2000g., nadalje, znači 13 godina staro...šta će ti starije od toga?
-
Ostaje otvoreno pitanje jangtajmera. :craz Možda se mogu uvesti kao i oldtimeri ili još bolje kao rijetka povijesna vozila.
-
nasao sam jedan auto u kopru i mozda bi otisao po njega i tu ga regao,auto je ne registriran i nema tablice jel moram ja onda u kopru ic na mup izvadit neke izvozne,probne tablice ili sta vec??
koja je procedura napravim sa vlasnikom kupoprodajni ugovor on mi da prometnu i ja sam sa njim gotov,treba mi taj neki COC dokument ako ga vlasnik nema onda ga izvadim tu kod nas npr u renou jer mislim uzet clia,nakon toga se javim u drzavni zavod za mjeriteljstvo da obave neko utvrdivanje sukladnosti (nemam pojma sta je to) :craz jel se njima sta placa?? i nakon sto sam to obavio mogu na carinu al sta ako nemam nikakav podatak o CO2 pitao sam ove na tehnickom di radim i oni nemaju blage veze o nicemu :rolll:
-
nasao sam jedan auto u kopru i mozda bi otisao po njega i tu ga regao,auto je ne registriran i nema tablice jel moram ja onda u kopru ic na mup izvadit neke izvozne,probne tablice ili sta vec??
koja je procedura napravim sa vlasnikom kupoprodajni ugovor on mi da prometnu i ja sam sa njim gotov,treba mi taj neki COC dokument ako ga vlasnik nema onda ga izvadim tu kod nas npr u renou jer mislim uzet clia,nakon toga se javim u drzavni zavod za mjeriteljstvo da obave neko utvrdivanje sukladnosti (nemam pojma sta je to) :craz jel se njima sta placa?? i nakon sto sam to obavio mogu na carinu al sta ako nemam nikakav podatak o CO2 pitao sam ove na tehnickom di radim i oni nemaju blage veze o nicemu :rolll:
Pa moras. Ni ovdje nemozes bez tabli otjerat od rijeke do zagreba.
Dalje. Kad auto dovezes odes spediteru kao i do sada i on ti sve obavi.
-
Mislim da je papirologija oko 2000kn
-
Pa moras. Ni ovdje nemozes bez tabli otjerat od rijeke do zagreba.
Dalje. Kad auto dovezes odes spediteru kao i do sada i on ti sve obavi.
ma lako je meni ovdje kod nas kad nemoram preko granice imam ja tablica od raznih auto kuca nego me granica hebe :hehe:
Mislim da je papirologija oko 2000kn
to mislis samo na taj COC dokument? sta spada pod tu papirologiju? je to rijesavam na tehnickom? znaci na tih 2000kn ja jos moram platit poseban porez koji bi me za tog clia ispao cca 500€ pitam tu kod sebe na TP ovi blage veze o nicemu nemaju koda smo usli u EU ono u jednom danu pa se niko nije stigao pripremit :rolll: dosadan sam vise sam sebi sa tim pitanjima al kad neznam nista o tome a volio bi znat sve u naprijed da me nebi doslo skuplje nego da tu kupim auto.
-
ma lako je meni ovdje kod nas kad nemoram preko granice imam ja tablica od raznih auto kuca nego me granica hebe :hehe:
to mislis samo na taj COC dokument? sta spada pod tu papirologiju? je to rijesavam na tehnickom? znaci na tih 2000kn ja jos moram platit poseban porez koji bi me za tog clia ispao cca 500€ pitam tu kod sebe na TP ovi blage veze o nicemu nemaju koda smo usli u EU ono u jednom danu pa se niko nije stigao pripremit :rolll: dosadan sam vise sam sebi sa tim pitanjima al kad neznam nista o tome a volio bi znat sve u naprijed da me nebi doslo skuplje nego da tu kupim auto.
vidi.
i dalje postoje spedicije koje ce sve obavljati umjesto tebe.
dakle, i sto se zna, ne izlazi u javnost.
nitrko ti nece reci jer ako tebi kaze, on ne zaraduje.
tako da, ... borba oko toga da sve znas ce jos potrajati dugo, jer ljudi koji se bave uvozom onda ostaju bez posla.
-
u ovoj glupoj RH se nece nista dogoditi ako se sami ne pobrinemo za to.. dakle razni nameti na vozila, trosarine i pi..e m......e ce ostati sigurno! treba drukat RH Bruxellesu da neprovodimo EU zakone i bit ce bolje! I ove nove tablice se nece uvest ak mi to ne trazimo ( plava oznaka na tablici )! Zivjela PETA KOLONA :ok:
-
ovdje imaš sve, za sva dodatna pitanja imaš cvh ili ovlašteni zastupnik ili špediter :craz
-
vidi.
i dalje postoje spedicije koje ce sve obavljati umjesto tebe.
dakle, i sto se zna, ne izlazi u javnost.
nitrko ti nece reci jer ako tebi kaze, on ne zaraduje.
tako da, ... borba oko toga da sve znas ce jos potrajati dugo, jer ljudi koji se bave uvozom onda ostaju bez posla.
je znas otprilike koliko oni uzimaju za uslugu ako nije neka cifra bolje dat njima nego se sam zajebavat iako saznat cu ja sve u detalje kad tad :craz
-
Prije je usluga spedicije bila 50-100€.
Sada ce biti nesto skuplja kako sam cuo.
Prije si mogao saznati davanja prije. Samo si nazvao speditera.
Sada Omega recimo naplacuje 50 kn za informaciju uopce. Izracun. I tak.
Nista vise nije besplatno. Zivjela nam EU. :ok:
-
Prije je usluga spedicije bila 50-100€.
Sada ce biti nesto skuplja kako sam cuo.
Prije si mogao saznati davanja prije. Samo si nazvao speditera.
Sada Omega recimo naplacuje 50 kn za informaciju uopce. Izracun. I tak.
Nista vise nije besplatno. Zivjela nam EU. :ok:
:batin
zakaj njih reklamiraš :craz
-
Ne znam jeli ovo adekvatna tema ali imam jedno konstruktivno pitanje.
Dakle, buduci da su se ulaskom RH u EU promijenili procesi i trosarine pri uvozu automobila.
Koliko bi kostao uvoz Alfe Romeo 156 2005. godina, 2.4 JTD 20V iz Slovenije, ako joj je prodajna cijena 3500 eura?
-
Ne znam jeli ovo adekvatna tema ali imam jedno konstruktivno pitanje.
Dakle, buduci da su se ulaskom RH u EU promijenili procesi i trosarine pri uvozu automobila.
Koliko bi kostao uvoz Alfe Romeo 156 2005. godina, 2.4 JTD 20V iz Slovenije, ako joj je prodajna cijena 3500 eura?
otprilike bi imao oko 2000-3000€ troška ali odaberi auto km god saznaj co2 saznaj katalošku vrijednost pa računaj ili odi u špediciju nek ti izračunaju platiš 50kn i bok
-
otprilike bi imao oko 2000-3000€ troška ali odaberi auto km god saznaj co2 saznaj katalošku vrijednost pa računaj ili odi u špediciju nek ti izračunaju platiš 50kn i bok
:ne2: puno manje od toga.
platio bi 1% na katalošku (na cca 50.000kn kat. vrijednosti ) = 500kn
i oko 16% na co2 (na cca 50.000kn kat. vrijednosti ) = 8500
Dakle ukupno bi trebalo biti oko 9000kn davanja državi.
-
I ja sada malo više gledam ovo za uvoz jer ću se vjerovatno mašit za jednu 147 1.9 JTD iz inozemstva
Uglavnom ti je izračun 1% poreza ako kupuješ vozilo od privatne osobe a ako ideš od auto kuće onda ti je 25% poreza jer često one vrše povrat poreza pa onda ti moraš platit porez na automobil. E onda dolazi ta famozna trošarina di ti ovisi o emisiji Co2 što je u mom slučaju 16% e sad naletija san na članak u Slobodnoj Dalmaciji pa evo prilipin ti i sliku što su oni još tu naveli.
(http://www.zaslike.com/files/c128f4us2rxa2xwm5odw.jpg)
Dakle pored poreza i trošarine moramo još faking 5% poreza na stjecanje rabljenih motornih vozila i onda tek ide registracija i osiguranje....
E sad još nisan ništa siguran u sve ovo al načuja san da će jedan poznanik uskoro iz van uvest neki auto pa ako saznam koji info bit će te obavješteni.
-
:ne2: puno manje od toga.
platio bi 1% na katalošku (na cca 50.000kn kat. vrijednosti ) = 500kn
i oko 16% na co2 (na cca 50.000kn kat. vrijednosti ) = 8500
Dakle ukupno bi trebalo biti oko 9000kn davanja državi.
Koliko je co2 na 2,4 ako je na 1,9 153g :?:
-
kod mene na 2.4 jtd ali je 10v i 110kw co2 je 179g
vjerojatno na novijem je manje
-
sve je kod nas misterija, kao i uvijek.
ja sam bio malo gledao po netu.. i ovaj dio što se tiče posebnog poreza na motorna vozila (tzv. trošarine - porez na vrijednost auta + namet na emisiju CO2) je dobro objašnjen na stranicama carinske uprave...
http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15 (http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=15)
pogledajte dokumetn "obavijest građanima.....", tamo ima i kalkulator o informativnom izračunu.
tamo ćete naći i popis sviha carinskih područnih ureda i ostale informacije.
mislim da vrijedi maloproučiti prije nego nekaom date 50 Kn bezveze..
a kako to u praksi funkcionira, to je već neka druga tema.
::)
-
dobar link.. ima sve osim tablice procjene rabljenih vozila....
-
Koliko je co2 na 2,4 ako je na 1,9 153g :?:
1.9 JTDM 8v = 138g/km
1.9 JTDM 16v = 150g/km - 157g/km
1.9 JTDM 16v Q4 = 180g/km - 187g/km
2.0 JTDM 16v = 142g/km
2.4 JTDM 20v = 179g/km
2.4 JTDM 20v Q4 = 208g/km - 210g/km
Izvor: http://www.alfaowner.com/Forum/2995880-post5.html (http://www.alfaowner.com/Forum/2995880-post5.html)
-
pa da, ali zato nam ne treba još starih kanti. Iskreno, ne vidim problem sa euro 3 normom jer su to većinom sve auti od 2000g., nadalje, znači 13 godina staro...šta će ti starije od toga?
Nisam pratio temu neko vrijeme, al ipak da odgovorim na ovo...
Što će mi starije od toga? Pa zato što me zanimaju auti iz 80-ih i početka 90-ih. Ne zanimaju me kojekakve 156, 166, 147 i šta ti je znam. Niti imam novaca za njih niti za njihovo održavanje, a baš mi se i ne sviđaju.
Zanima me npr. neka dobra 164, Volvo 850 ili tako nešto. Pogledaj na njuškalu kakve 164 kod nas možeš kupit... A onda pogledaj na Autoscout...
Mislio sam da ću napokon moći nešto tako dotjerat odozgora ali nažalost očito ništa od toga...
-
potpis na Raziela...
tim vise sto ja gledam aute kojih kod nas nema a koji nisu novije proizvodnje...
-
Nisam pratio temu neko vrijeme, al ipak da odgovorim na ovo...
Što će mi starije od toga? Pa zato što me zanimaju auti iz 80-ih i početka 90-ih. Ne zanimaju me kojekakve 156, 166, 147 i šta ti je znam. Niti imam novaca za njih niti za njihovo održavanje, a baš mi se i ne sviđaju.
Zanima me npr. neka dobra 164, Volvo 850 ili tako nešto. Pogledaj na njuškalu kakve 164 kod nas možeš kupit... A onda pogledaj na Autoscout...
Mislio sam da ću napokon moći nešto tako dotjerat odozgora ali nažalost očito ništa od toga...
prijetelju ti imaš školjku kao i ja dotjeraš cjeli odozgora i selidba naroda :da:
-
prijetelju ti imaš školjku kao i ja dotjeraš cjeli odozgora i selidba naroda :da:
Moja školjka ode u prešu, jbg...
-
Moja školjka ode u prešu, jbg...
E Jebiga onda
-
Namjeravam izvršiti uvoz, tj. "unos" automobila iz Njemačke pa mitrebajustanovite informacije.
Naime, moće se precizno izračunati koliko će izaći porez, ali mi fali jedna varijabla.
Ovo je zakon: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_15_241.html (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_15_241.html)
Ovo je pravilnik: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_05_52_1060.html (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_05_52_1060.html)
Na osnovu ovoga se može vrloprecizno izračunati porez. Varijabla koja meni nedostaje je novonabavna cijena. Dakle, porezna osnovica se računa po parametrima koji su navedeni na ove 2 stranice, ali prva i osnovna varijabla je cijena tog konkretnog modela auta s točno tim motorom i opremom u vrijeme kad se prestao prodavati (dakle, cijena bez akcije, popusta, posebnih pogodnosti...)
Nisam uspio naći ovaj podatak za Alfu 147 pa ako mi netko može pomoći. Ima li koja stranica s tim podacima?
-
Poreznu osnovicu će ti računat prema Eurotaxu.
-
Poreznu osnovicu će ti računat prema Eurotaxu.
Zar neće računati prema parametrima koji stoje u Eurotax. Naime, nisam mislio na poreznu osnovicu, nego na novonabavnu cijenu.
Pokušavam izguglati kolika je bila cijena za Aflu 147 nakon redizajna od 140 konja i 150 konja. Našao sam samo za slabije vezije, ali za ove jače ne uspjevam naći cjenik. To je razumljivo jer se više ne proizvode, ali ako netko ima link ili ako netko zna kolike su odprilike bile cijene za ta vozila.
Da li je to red veličine 25 000 eura ili 30 000 eura ili... (mislim na 147 2005. 140-150 KS) klasična verzija, bez razne đinđa-opreme.
-
Može se donekle izračunat...za točan podatak treba znat točnu cijenu u RH prilikom prve registracije određenog vozila....npr. ja sam malo računao za giuliettu 2010g. gdje bi me porez koštao cca 2000€, dakle ako kupim auto u inozemstvu gdje mu je cijena cca 12500€+porez+reg+osig.= računam do 16000€...ali sve je to cca! al opet jeftinije nego u RH.
A auti sa većom emisijom co2 imat će dosta velik porez za platit....ah ah...sve je to :love-smiley-039:
-
Koliko sam ja skuzio, mogu se i starija vozila uvozit (prije EURO3) ali se onda placa max postotak na co2, a sto se tice izracuna evo stranice za odokativni izracun http://www.sucic.info/katv/katv_izracun2.php (http://www.sucic.info/katv/katv_izracun2.php)
-
:ok: http://m-stil.covermagazin.com/?p=27162 (http://m-stil.covermagazin.com/?p=27162)
-
Neznam u sve kod Slovenaca, znam da oni ne mogu dovesti auto za regu manji od Euro4. pa ti sad vidi.... Znači, opet u tom slučaju, puno auta dostupnih nama, opet otpada...
Možda klaudio zna bolje...
da da jebena Germany zelena plaketa :((
-
Koliko sam ja skuzio, mogu se i starija vozila uvozit (prije EURO3) ali se onda placa max postotak na co2, a sto se tice izracuna evo stranice za odokativni izracun http://www.sucic.info/katv/katv_izracun2.php (http://www.sucic.info/katv/katv_izracun2.php)
da to ce ti biti tolko dugo dok nasi ne skuze i ne puste da neki kupe Eu3 aute pa ce ih se morat rjesavat za bosnu il srbiju budi bog zasto, ko ja svoju 166 :((, jer se neces smjeti vise sa njom voziti ;)
-
ako neko prati forum alfaowner.com, mozda je primjetio kako se u UK krecu cijene polovnih alfi...bagatela...
npr 145 qv = 200-300 GBP, 156 v6 ili jtd = 300-500 GBP, 164 v6 = 200-300 GBP
159 2.4 = 6.500-8.000 GBP
vecina njihovih auta je sa dobrom opremom, koza, i ostale sitnice...
-
Samo sto je sex okrenuti volan na pravu stranu, ne kazem da je nemoguce ali je sex i prilicno kosta. :cigara:
-
nisam to rekao radi uvoza iz UK, vec kao poredjenje kakve su ogromne razlike u cijenama polovnjaka u razvijenim zemljama i balkanu
evo kako se to krece u BiH
http://www.pik.ba/artikal/7041538/alfa-romeo-164-2-0-t-s/ (http://www.pik.ba/artikal/7041538/alfa-romeo-164-2-0-t-s/)
http://www.pik.ba/artikal/4645703/alfa-romeo-156-3-2-gta-special/ (http://www.pik.ba/artikal/4645703/alfa-romeo-156-3-2-gta-special/)
http://www.pik.ba/artikal/7457655/alfa-romeo-159/ (http://www.pik.ba/artikal/7457655/alfa-romeo-159/)
-
nisam to rekao radi uvoza iz UK, vec kao poredjenje kakve su ogromne razlike u cijenama polovnjaka u razvijenim zemljama i balkanu
evo kako se to krece u BiH
http://www.pik.ba/artikal/7041538/alfa-romeo-164-2-0-t-s/ (http://www.pik.ba/artikal/7041538/alfa-romeo-164-2-0-t-s/)
http://www.pik.ba/artikal/4645703/alfa-romeo-156-3-2-gta-special/ (http://www.pik.ba/artikal/4645703/alfa-romeo-156-3-2-gta-special/)
http://www.pik.ba/artikal/7457655/alfa-romeo-159/ (http://www.pik.ba/artikal/7457655/alfa-romeo-159/)
Jedno je prica koliko ko trazi,a sasvim druga hoce li neko te pare istresti.
Prve dvije ni u ludilu ne vrijede toliko,dok 159 po meni ima sasvim korektnu cijenu ako je sve onako kako pise.
-
kod nas zakon ima nelogičnosti more!
imao al asad ce se mjenjat mic po mic, mene su znali zaustaviti vise puta sa autom od punca sa Njemackom dozvolom i HR Rega. nikad nista a na koncu i sta bi mi :), mislim smjesno :), sve placeno osigurano iii, nek mi dokaze da je kontra, a ja cu njemu dokazati da nije u pravu ;)
-
Vratio sam se iz Njemačke pa na zahtjev forumaša pišem o proceduri.
Kupio sam Alfu u Auto kući. Izgledalo je ovako:
- Gazda je stavio crvene tablice da bi mogli otići do Fiat servisa na pregled auta prije kupnje.
- Kad sam ga odlučio kupiti, onda smo išli u državnu službu (ne znam kako se zove, ne znam Njemački). Tamo se kupi narančaste tablice jer jedino s njima možeš kući. Crvene su mukte, ali važe samo na teritoriju Njemačke, a narančaste važe za druge države, ali koštaju 100 eura. Ta registracija vrijedi mjesec dana. Plus toga sam platio 50 eura prijepis auta na svoje ime i neke administrativne troškove. Znači 150 eura za tablice. Tamo nije kao kod nas da ideš napraviti ugovor kod javnog bilježnika, pa prijepis u Mup, tablice (probne ili obične na tehnički, pa malo vamo, malo tamo). Samo dođeš u tu državnu službu i tamo se sve obavi (prijepis, ugovor, tablice, dobiješ prometnu dozvolu... sve na jednom mjestu).
- Zatim sam otišao u Zagreb u Autokomerc da dobijem potvrdu proizvođača. Pokazao sam prometnu, platio sam 400 kuna i dobio sam potvrdu za 10 minuta. Ovo valja obaviti u Zagrebu jer u drugim gradovima ne ide, nego trebaš zvati da ti daju broj računa gdje ćeš uplatiti, pa uplatiš i faksiraš, pošalješ im broj šasije, a oni tebi poštom potvrdu što je tlaka i može potrajati ako pošta zagubi pismo ili ako vaš faksimil bude turnut u nečiju ladicu. Bolje je obaviti u Zagrebu ako ste blizu.
- S tom potvrdom se ide u Eurodaus na homologaciju. Dao sam im sve papire koje sam do tada dobio, platio 625 kuna uplatnicu na pošti (pošta odmah pored Eurodausa) i kupio 70 kuna biljega (ima isto na pošti). Mehaničar je pola sata ispunjavao neke puste formulare, a zatim je uslikao auto i dao mi potvrdu.
- Sada sa svim tim papirima moram ići na carinu da mi odrežu porez. Kad platim porez onda moram odrezak uplatnice od plaćenog poreza skupa sa svim papirima koji su navedeni prije ići na tehnički.
Nastojat ću uplatiti porez, ali ne registrirati odmah, nego voziti mjesec dana na njemačke tablice. Ako sam ih već platio 150 eura, onda zašto da gubim mjesec dana na registraciji/osiguranju. Samo ne znam da li ću smjeti toliko dugo voziti s njemačkim tablicama, to moram pitati drugove milicionare.
Ukratko rečeno, nije neka osobita procedura. Problem je jedino ovaj dio u Njemačkoj. Tamo je u biti jednostavnije nego kod nas, ali neće baš ići ako nemate tamo nekoga od domaćih ljudi. Treba vam netko ko zna kako to ide, gdje se ide, ko zna na Njemačkom prozboriti o tehnikalijama za vrijeme pregleda auta u servisu, tko zna za formalne procedure...
Tako od prilike ide. Javim se još kad sredim s poreznom i ostale stvari, ali mislim da ovo što je ostalo za srediti neće biti problem.
-
Tamo di si uzimo tablice njih ne interesira ugovor, u njemackoj je tako da sam imo tu knjigu koju si ti imo mogo sam auto na sebe prepisati. A to da je kud i kamo jednostavnije je. Ako posluzi sreca mozes biti za nekih 20 minuta gotov sam tak.
A zove se Zulassungsstelle ili Landratsamt jedno od tog dvoje zavisi koliki je grad. Koju si alfu uzeo 147?
Daj malo podatke.
A sa tablama ne pitazi pajkane jer pojma nemaju nego EU zakon ;), nirmalno bi smio dok ti vrijede vozit se na njemackim ;).
Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 2
-
Tamo di si uzimo tablice njih ne interesira ugovor, u njemackoj je tako da sam imo tu knjigu koju si ti imo mogo sam auto na sebe prepisati. A to da je kud i kamo jednostavnije je. Ako posluzi sreca mozes biti za nekih 20 minuta gotov sam tak.
A zove se Zulassungsstelle ili Landratsamt jedno od tog dvoje zavisi koliki je grad. Koju si alfu uzeo 147?
Daj malo podatke.
A sa tablama ne pitazi pajkane jer pojma nemaju nego EU zakon ;), nirmalno bi smio dok ti vrijede vozit se na njemackim ;).
Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 2
Uzeo sam Alfu 147 1,9 8v 116 konja, 2005. godina, 130 000 km. Auto je dosta očuvano, dobar ovjes i motor. JEdino što ima ogrebotine na metalu kod kvake. To je vozila neka baba koja je nosila pusto prstenje na ruci pa kad bi otvarala vrata onda bi zagrebala s prstenjem po pituri.
-
Vratio sam se iz Njemačke pa na zahtjev forumaša pišem o proceduri.
Kupio sam Alfu u Auto kući. Izgledalo je ovako:
- Gazda je stavio crvene tablice da bi mogli otići do Fiat servisa na pregled auta prije kupnje.
- Kad sam ga odlučio kupiti, onda smo išli u državnu službu (ne znam kako se zove, ne znam Njemački). Tamo se kupi narančaste tablice jer jedino s njima možeš kući. Crvene su mukte, ali važe samo na teritoriju Njemačke, a narančaste važe za druge države, ali koštaju 100 eura. Ta registracija vrijedi mjesec dana. Plus toga sam platio 50 eura prijepis auta na svoje ime i neke administrativne troškove. Znači 150 eura za tablice. Tamo nije kao kod nas da ideš napraviti ugovor kod javnog bilježnika, pa prijepis u Mup, tablice (probne ili obične na tehnički, pa malo vamo, malo tamo). Samo dođeš u tu državnu službu i tamo se sve obavi (prijepis, ugovor, tablice, dobiješ prometnu dozvolu... sve na jednom mjestu).
- Zatim sam otišao u Zagreb u Autokomerc da dobijem potvrdu proizvođača. Pokazao sam prometnu, platio sam 400 kuna i dobio sam potvrdu za 10 minuta. Ovo valja obaviti u Zagrebu jer u drugim gradovima ne ide, nego trebaš zvati da ti daju broj računa gdje ćeš uplatiti, pa uplatiš i faksiraš, pošalješ im broj šasije, a oni tebi poštom potvrdu što je tlaka i može potrajati ako pošta zagubi pismo ili ako vaš faksimil bude turnut u nečiju ladicu. Bolje je obaviti u Zagrebu ako ste blizu.
- S tom potvrdom se ide u Eurodaus na homologaciju. Dao sam im sve papire koje sam do tada dobio, platio 625 kuna uplatnicu na pošti (pošta odmah pored Eurodausa) i kupio 70 kuna biljega (ima isto na pošti). Mehaničar je pola sata ispunjavao neke puste formulare, a zatim je uslikao auto i dao mi potvrdu.
- Sada sa svim tim papirima moram ići na carinu da mi odrežu porez. Kad platim porez onda moram odrezak uplatnice od plaćenog poreza skupa sa svim papirima koji su navedeni prije ići na tehnički.
Nastojat ću uplatiti porez, ali ne registrirati odmah, nego voziti mjesec dana na njemačke tablice. Ako sam ih već platio 150 eura, onda zašto da gubim mjesec dana na registraciji/osiguranju. Samo ne znam da li ću smjeti toliko dugo voziti s njemačkim tablicama, to moram pitati drugove milicionare.
Ukratko rečeno, nije neka osobita procedura. Problem je jedino ovaj dio u Njemačkoj. Tamo je u biti jednostavnije nego kod nas, ali neće baš ići ako nemate tamo nekoga od domaćih ljudi. Treba vam netko ko zna kako to ide, gdje se ide, ko zna na Njemačkom prozboriti o tehnikalijama za vrijeme pregleda auta u servisu, tko zna za formalne procedure...
Tako od prilike ide. Javim se još kad sredim s poreznom i ostale stvari, ali mislim da ovo što je ostalo za srediti neće biti problem.
koliko si ti ovdje gluposti nalupeto..... :rolll:
-
koliko si ti ovdje gluposti nalupeto..... :rolll:
Čekaj malo, koga ti vrijeđaš? Ljudi su tražili da napišem proceduru koju sam prošao. Šta tebi nije pravo?
-
ja tebe ne vrijeđam, al nadrobio si gluposti da ni sam ne znas di udaras....
-
ja tebe ne vrijeđam, al nadrobio si gluposti da ni sam ne znas di udaras....
Ovakav bezobrazluk još nisam vidio. Da si barem napisao što sam konkretno krivo napisao, tada bih još i razumio. Ali ti kažeš da ja drobim gluposti, ali bez ijednog argumenta, dakle govoriš to onako 100% paušalno. Zar to nije vrijeđanje. Napiši ti onda kako ide procedura unosa vozila!
-
ako neko zna sve procedure onda je to daniels :hehe:
-
Ovakav bezobrazluk još nisam vidio. Da si barem napisao što sam konkretno krivo napisao, tada bih još i razumio. Ali ti kažeš da ja drobim gluposti, ali bez ijednog argumenta, dakle govoriš to onako 100% paušalno. Zar to nije vrijeđanje. Napiši ti onda kako ide procedura unosa vozila!
Ajde ako nije problem da ovu tipku ili šta već ''PRIJAVI MODERATORU'' ne stišćeš svaki puta kada ti netko prigovori ili nije istog mišljenja kao ti!
-
:kokice: :kokice:
-
Ajde ako nije problem da ovu tipku ili šta već ''PRIJAVI MODERATORU'' ne stišćeš svaki puta kada ti netko prigovori ili nije istog mišljenja kao ti!
Ovo si mogao i na pp poslati, čemu ovako javno. Ja ne stišćem "tipku" kad netko ima drugačije mišljenje, nego kad vrijeđa. Tip opetovano piše da ja drobim gluposti, ali bez ijednog argumenta i bez da kaže što sam krivo napisao.
Zar to nije čista drskost. Da je on naveo bilo koju novu informaciju ili da je argumentirano pobio moje informacije, onda bi to bilo iznošenje drugačijeg mišljenja. Ovo definitivno nije iznošenje mišljenja, nego provociranje. I onda SysAdmin to tolerira. Ispada da se ne isplati više ni pisati ovdje. Zbogom!
-
Ovo si mogao i na pp poslati, čemu ovako javno. Ja ne stišćem "tipku" kad netko ima drugačije mišljenje, nego kad vrijeđa. Tip opetovano piše da ja drobim gluposti, ali bez ijednog argumenta i bez da kaže što sam krivo napisao.
Zar to nije čista drskost. Da je on naveo bilo koju novu informaciju ili da je argumentirano pobio moje informacije, onda bi to bilo iznošenje drugačijeg mišljenja. Ovo definitivno nije iznošenje mišljenja, nego provociranje. I onda SysAdmin to tolerira. Ispada da se ne isplati više ni pisati ovdje. Zbogom!
Javno sam napisao zato šta si malo pretjerao sa tim prijavama, nitko te nije vrijeđao
kao npr. ovaj prijavljen post
Citat: daniels1001 - Danas u 00:48:01
ja tebe ne vrijeđam, al nadrobio si gluposti da ni sam ne znas di udaras....
(kakvo je tu vrijeđanje)???
-
Vidi frende.
Ja tebe doista nisam vrijedao.
Ukoliko ti smatras da sam te uvrijedio primi moju iskrenu ispriku.
Sinoc sam dosao iz italije i nije mi se dalo pisati. Danas dok uhvatim vise vremena budem ti napisao par argumenata koje trazis.
-
Javno sam napisao zato šta si malo pretjerao sa tim prijavama, nitko te nije vrijeđao
kao npr. ovaj prijavljen post
Citat: daniels1001 - Danas u 00:48:01
ja tebe ne vrijeđam, al nadrobio si gluposti da ni sam ne znas di udaras....
(kakvo je tu vrijeđanje)???
Ehm, kliknuo sam na prijavu postova nakon drugog opetovanog posta istog sadržaja. Nakon prvog nisam stiskao jer nije to uvreda za ubiti se niti za baciti se prascima. Ali kad sam vidio da ponavlja isto, smatrao sam da počinje rafalna paljba prema meni. No to je sad manje bitno. Danijel je rekao da će navesti kako ide procedura, a to i je ono što svi u ovom threaadu želimo, da se što bolje identificira sve korake u proceduri. Ja ću navesti ostatak procedure nakon što sve obavim, nakon što me oderu za porez i ostale dadžbine.
-
Vratio sam se iz Njemačke pa na zahtjev forumaša pišem o proceduri.
Kupio sam Alfu u Auto kući. Izgledalo je ovako:
- Gazda je stavio crvene tablice da bi mogli otići do Fiat servisa na pregled auta prije kupnje.
(crvene tablice su tablice sa crvenim slovima. to su hendlerske tablice tipa naših Hrvatskih PP tablica)
(http://img17.imageshack.us/img17/756/udpe.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/17/udpe.jpg/)
(http://img39.imageshack.us/img39/3535/lxy.JPG) (http://imageshack.us/photo/my-images/39/lxy.JPG/)
- Kad sam ga odlučio kupiti, onda smo išli u državnu službu (ne znam kako se zove, ne znam Njemački). Tamo se kupi narančaste tablice jer jedino s njima možeš kući. Crvene su mukte, ali važe samo na teritoriju Njemačke, a narančaste važe za druge države, ali koštaju 100 eura. Ta registracija vrijedi mjesec dana. Plus toga sam platio 50 eura prijepis auta na svoje ime i neke administrativne troškove. Znači 150 eura za tablice. Tamo nije kao kod nas da ideš napraviti ugovor kod javnog bilježnika, pa prijepis u Mup, tablice (probne ili obične na tehnički, pa malo vamo, malo tamo). Samo dođeš u tu državnu službu i tamo se sve obavi (prijepis, ugovor, tablice, dobiješ prometnu dozvolu... sve na jednom mjestu).
državna služba koju neznas kako se zove, zove se zulassungsstelle
ne postoje mukte tablice, i one ako ne postoje ne mogu biti niti crvene niti vrijediti samo u njemačkoj.
narančaste tablice isto ne postoje.
postoje samo zoll tablice, sada cemo njih zvati crvene, postoje probne tablice koje svi zovu žute, i postoje redovne tablice.
na slikama su zoll sa crvenim desnim rubom i probne sa zutim desnim rubom
(http://img24.imageshack.us/img24/4832/n2uj.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/24/n2uj.jpg/)
(http://img837.imageshack.us/img837/9408/d5el.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/837/d5el.jpg/)
navedene zute i crvene zoll tablice kostaju različito u različitim pokrajinama.
zoll tablice crvene mogu koštati od 140 do 300€
žute mogu koštati od 50-ak do 100€
žute vrijede 5 dana, a crvene do maximalno mjesec dana.
u hrvatsku se automobil moze dovesti i na jednim i na drugim tablicama
ne nalazi se sve na jednom mjestu, tablice se prave u skroz drugoj firmi koja uopce nije drzavna.
same tablice kao tablice koštaju 12,50€, sve drugo su administrativni troškovi, porez, osiguranje itd.
ti si vjerovatno auto kupio u salonu, jer kazes da je gazda stavio crvene tablice (privatna lica nemaju takve tablice), onda ne trebas ici kod notara (javnog bilježnika) niti prepisivati auto, ili bilo kakve slične radnje, nego samo trebas imati fakturu (račun) izdan od toga salona. dakle, nema ugovora i nema prepisa.
- Zatim sam otišao u Zagreb u Autokomerc da dobijem potvrdu proizvođača. Pokazao sam prometnu, platio sam 400 kuna i dobio sam potvrdu za 10 minuta. Ovo valja obaviti u Zagrebu jer u drugim gradovima ne ide, nego trebaš zvati da ti daju broj računa gdje ćeš uplatiti, pa uplatiš i faksiraš, pošalješ im broj šasije, a oni tebi poštom potvrdu što je tlaka i može potrajati ako pošta zagubi pismo ili ako vaš faksimil bude turnut u nečiju ladicu. Bolje je obaviti u Zagrebu ako ste blizu.
ovo sto si isao u autokomerc nema potrebe jer za iste novce to odradi tehnički pregled di radis homologaciju.
s druge strane, mozda si u ladici imao coc dokument i tada ti ta potvrda nije ni trebala.
- S tom potvrdom se ide u Eurodaus na homologaciju. Dao sam im sve papire koje sam do tada dobio, platio 625 kuna uplatnicu na pošti (pošta odmah pored Eurodausa) i kupio 70 kuna biljega (ima isto na pošti). Mehaničar je pola sata ispunjavao neke puste formulare, a zatim je uslikao auto i dao mi potvrdu.
95% foruma ne zna sta je eurodaus, to je vjerovatno stanica za tehnički pregled vozila pa čemo to dalje zvati tako.
dakle, na tehničkom ne treba dati sve papire, samo treba poslikati vozilo (3 slike) i dati prometnu od vozila i OIB osobe na čije ime se uvozi. njima ne treba ni račun, niti bilo sta drugo.
čovjek kojeg zoves mehaničar, nije mehaničar. kod mene na tehničkom čovjek koji radi je zidar.
prije bi rekli da je to kontrolor. to sto si ti isao platiti u poštu, i kupovati biljege i u servis traziti potvrdu proizvođača sve za tebe moze obaviti tehnički pregled u roku od 20-ak minuta ako mu das 10 kn za kavu. dakle, ako počastite čovjeka sa kavom, i vi ne trebate letati po gradu, nego sjednete u kafić i sami popijete kavu za predah. sve to platite odjednom čovjeku koji vam radi homologaciju bez letanja i cekanja u redovima
- Sada sa svim tim papirima moram ići na carinu da mi odrežu porez. Kad platim porez onda moram odrezak uplatnice od plaćenog poreza skupa sa svim papirima koji su navedeni prije ići na tehnički.
da si se prije raspitao, porez si mogao platiti vec u njemačkoj gdje je 19%, sada ovdje ces platiti 25%
s druge strane porez na to vozilo je mozda vec placen, ali ti nisi znao traziti tu potvrdu od prodavača tako da ces ga sada platiti jos jednom. inače, u kuloarima zvan paragraf 25.
Nastojat ću uplatiti porez, ali ne registrirati odmah, nego voziti mjesec dana na njemačke tablice. Ako sam ih već platio 150 eura, onda zašto da gubim mjesec dana na registraciji/osiguranju. Samo ne znam da li ću smjeti toliko dugo voziti s njemačkim tablicama, to moram pitati drugove milicionare.
zoll tablice (crvene) inače prema zakonu nebi smio voziti, no policija to dopušta. (od 01.07.2013 dopušta i vožnju po hrvatskoj i sa zutim (probnim) tablicama) ogroman ce problem nastati ukoliko ti se dogodi prometna nesreca.
Ukratko rečeno, nije neka osobita procedura. Problem je jedino ovaj dio u Njemačkoj. Tamo je u biti jednostavnije nego kod nas, ali neće baš ići ako nemate tamo nekoga od domaćih ljudi. Treba vam netko ko zna kako to ide, gdje se ide, ko zna na Njemačkom prozboriti o tehnikalijama za vrijeme pregleda auta u servisu, tko zna za formalne procedure...
99% salona se obvezuje zavrsiti vam papirologiju koja vam je potrebna.
dakle ako trebate praviti tablice za export, ne trebate imati rođaka koji zna di je zulassungsstelle, nego sa vama ide vlasnik, ili zaposlenik salona.
minimum 50% salona vam nece dati automobil istjerati iz salona kamoli ici na servis, pa ne racunajte puno sa tim.
Tako od prilike ide. Javim se još kad sredim s poreznom i ostale stvari, ali mislim da ovo što je ostalo za srediti neće biti problem.
dakle ti imas jos na carini platiti porez i davanja prema drzavi uvjetovana prema godištu automobila, prema broju pređenih kilometara, prema motoru (ccm i KW) prema co2, prema opremi i još nekim parametrima.
sve to opet postoji jednostavniji način, ali za sada sam se vec dosta napisao. mozda ces u poreznoj morati platiti jos dodatnih 5% i tada ides na registraciju.
boldat cu ispravke..... iliti pojašnjenja...
-
Jebiga daniels tebi je to posao. Čovjek je otišao po auto i to je njegovo iskustvo i lijepo opisao proceduru meni je to ok.
-
ma ne kuzim... par stvari nema logiku.
bez veze je da postoje mukte tablice
bez veze je da je platio prepis na svoje ime.
itd itd...
-
Danijele, kako mislis da trebam platiti 25 posto poreza kad je ta autokuca kupila auto od privatne osobe i zatim sam ga ja kupio. Auto nije u sustavu pdva pa nema logike da treba biti opet placen pdv.
-
onda ne treba.
ok.
ti si tamo govorio da moras platiti porez pa zato kazem da ako je auto bio od lizinga ili slično i treba platiti porez onda je bolje ga platiti gore jer je za 6% jeftinije.
pricao si sad treba, a sad ne treba.
ok,
ali osim toga, na recnung-u (fakturi iliti računu) moras imati navedeno da je porez plaćen. paragraf 25. potrebno za carinu u HR.
-
bez uvrede ikome, ante reagira ko djete preburno ali pohvale na textu
a i dainelsu pohvale jer je ispravio i dopunio netocne ili dvosmislene navode, uskoro ce na forumu se moc slozit extra procedura tako da ce i najveci neznalice moc ic po auto vani po sto jeftinijem nacinu, naravno uvijek je bolje dati nekome da ti uveze auto nego sam se bacakat jer ipak ce oni to za razliku od mozda 100€ napravit brze, bolje i jednostavnije (pricam o papirologiji samoj)
-
Nisam ja ljut kao pas. Sto se tice ispravka, mislim da danijel nije potpuno ispravno ispravio. Ima jos par detalja za navesti. Sad sam u busu, trese mi se komp dok pisem pa se javim kasnije. Svakako, mislim da bi bilo dobro da se slozi jedan dobar tutorijal. Posrednik u mom slucaju bi kostao malo vise jer je trebalo ici u neku njemacku vukojebinu, a bilo je i jos par razloga zbog kojih bi bilo teze preko posrednika.
-
onda ne treba.
ok.
ti si tamo govorio da moras platiti porez pa zato kazem da ako je auto bio od lizinga ili slično i treba platiti porez onda je bolje ga platiti gore jer je za 6% jeftinije.
pricao si sad treba, a sad ne treba.
ok,
ali osim toga, na recnung-u (fakturi iliti računu) moras imati navedeno da je porez plaćen. paragraf 25. potrebno za carinu u HR.
Ovo je moj račun: http://tinypic.com/view.php?pic=2z7rdif&s=5 (http://tinypic.com/view.php?pic=2z7rdif&s=5)
Ja sam tražio da mi izda račun na kojem stoji ili PDV na auto ili PDV na maržu s obzirom da tako stoji u objašnjenju porezne, da ovdje ne trebaš platiti PDV ukoliko auto kuća iz vani plaća PDV na auto ili ako je auto van sustava PDV-a, onda da mora platiti PDV na svoju maržu.
Gazda je rekao da on to ne može izdati niti da ikome to izdaje. Onda smo mi zvali Poreznu upravu u Njemačkoj i pitali ih za ovu situaciju. Oni su potvrdili da gazda nema što izdati osim ovoga što stoji na gore priloženoj slici.
Smatraš li da ću biti u govnima zbog ovoga i da ovaj račun nije ispravan?
-
Mislim da ako nije iskazan iznos PDV-a, placas 5% poreza na stjecanje, tj isto kao da si kupovao od fizicke osobe.
PDV neces morat placat, jer nadam se da si gore platio brutto cijenu. Da si uzimao na firmu npr, onda bi gore platio neto, a kod nas PDV, ali bez 5% na stjecanje.
To su te cake na koje treba pazit. Sta tebi pise na racunu pod iznos? Ovaj dio koji si slikao je nebitan ua cijelu pricu
-
Za iznos piše samo koliko sam platio. Nema postotka poreza ni iznosa bilo kakvog poreza. Znači čeka me plaćanje dodatnih 300 eura na ime 5% poreza na stjecanje vozila iako i gazda auto kuće i Njemačka porezna tvrde da mi se nema šta dodatno od računa izdati osim ovoga. Čak sam pitao njemačku poreznu da li bi mi gazda mogao/trebao izdati račun na kojem je iskazan PDV na iznos njegove dobiti. Njemačka porezna kaže da ne, da je njegova zarada njegova stvar koja se mene ne tiče. Znači naša Porezna ima morbidno tumačenje zakona (kao i obično) i zato ću ja vjerojatno ispaliti dodatnih 300 eura.
-
Da, platit ces 5%.
Ali nije tu njegova marza pitanje, nego je samo trebalo napisati (karikiram):
Neto: 2000
PDV: 19%
Brutto: 2380
I stvar rjesena, nigdje ne pise ni nabavna cijena auta ni njegova marza
-
Ovo je moj račun: http://tinypic.com/view.php?pic=2z7rdif&s=5 (http://tinypic.com/view.php?pic=2z7rdif&s=5)
Ja sam tražio da mi izda račun na kojem stoji ili PDV na auto ili PDV na maržu s obzirom da tako stoji u objašnjenju porezne, da ovdje ne trebaš platiti PDV ukoliko auto kuća iz vani plaća PDV na auto ili ako je auto van sustava PDV-a, onda da mora platiti PDV na svoju maržu.
Gazda je rekao da on to ne može izdati niti da ikome to izdaje. Onda smo mi zvali Poreznu upravu u Njemačkoj i pitali ih za ovu situaciju. Oni su potvrdili da gazda nema što izdati osim ovoga što stoji na gore priloženoj slici.
Smatraš li da ću biti u govnima zbog ovoga i da ovaj račun nije ispravan?
ti nemas racun kao racun.
ti imas kaufvertag. pisan rukom. koji je zamjena za račun (nešto tipa ugovora) i do 01.07 se jako jako tesko ili nikako nije priznavao u HR, sada se priznaje.
ja rijetko imam situaciju dovesti auto na kaufvertag, a i kada dovozim na takav tip računa, dovozim na firmu a ne na ime kao sto si ti dovezao, te iz toga razloga ti ne mogu tvrditi ništa sa 100%-tnom sigurnošću oko poreza.
naime, ja sto sam auta i dovezao nakon 01,07,2013 a da su bili na kaufvertag, ipak su imali naznaku da su auti sa porezom. za uvoz na firmu to mora biti, uvjetovano, u svakom drugom slučaju ako nema ili ne zeli izdati (dopisati), auto ne uzimam. za tvoj slučaj, pošto je auto na ime, doista nisam upoznat. ja se nadam da 25% poreza neces morati platiti, ali mislim da ces morati 5% u poreznoj. ponavljam, sve se dosta promijenilo nakon prvi sedmi i za tvoj slučaj, bar taj dio oko poreza, ne mogu reci nista sa 100% sigurnošću.
-
Da, platit ces 5%.
Ali nije tu njegova marza pitanje, nego je samo trebalo napisati (karikiram):
Neto: 2000
PDV: 19%
Brutto: 2380
I stvar rjesena, nigdje ne pise ni nabavna cijena auta ni njegova marza
to boldano je tesko napraviti na kaufvertagu, na racunu da, ali na kaufvertag je često jako tesko dobiti i štambilj, kamoli nesto detaljnije tipa toga sto si ti napisao. inače, u praksi, idealan (savršen) racun je takav kako si naveo.
-
Da, platit ces 5%.
Ali nije tu njegova marza pitanje, nego je samo trebalo napisati (karikiram):
Neto: 2000
PDV: 19%
Brutto: 2380
I stvar rjesena, nigdje ne pise ni nabavna cijena auta ni njegova marza
E, ali auto nije u sustavu PDV-a jer je auto kuća kupila auto od privatne osobe i ondaa su ga kasnije meni prodali.
Zato oni ne mogu iskazati PDV na čitavu cijenu vozila jer prilikom kupnje tog vozila nemaju priznat PDV, tj. ta baba koja im je prodala auto ne može izdati račun s iskazanim PDV-om.
Auto kuća bi bila na gadnom gubitku kada bi iskazali PDV na cijeli iznos (ako bi uopće smjeli to napraviti).
S druge strane, iskazivanje PDV-a na iznos njihove marže je za njih bilo neprihvatljivo, a i njemačka porezna uprava kaže da to nema šanse. Ni kod nas na računima za bilo koji proizvod ne piše PDV na maržu kao ni sama marža. Kupac ne mora znati kolika je bila nabavna cijena proizvoda jer bi onda ljudi poluđivali ako vide da je firma na njima zaradila masno.
Možda bi ja trebao dokazati da je ta auto kuća platila PDV na maržu, ali kako da ja to dokažem? Ako to budu tražili od mene i ako mi zbog nemogućnosti dokazivanja istoga naplate dodatnih 5% poreza onda znači da su skrojili zakon koji je morbidan. Ali to ne bi bilo ništa novoga u Hrvatistanu.
-
ja imam situaciju, dovezao sam čovjeku na njegovo ime golfa 6 kojem je uz netto cijenu plačen pdv gore i sve uredno prikazano na pravom racunu.
sva davanja je platio, no nije jos isao na registraciju, ali vrlo je vjerovatno da ce kada se pojavi na registraciji/u mupu morati prvo ici platiti porez od 5% na prijepis vozila u poreznu.
sto je apsurd. nazalost.
-
ja imam situaciju, dovezao sam čovjeku na njegovo ime golfa 6 kojem je uz netto cijenu plačen pdv gore i sve uredno prikazano na pravom racunu.
sva davanja je platio, no nije jos isao na registraciju, ali vrlo je vjerovatno da ce kada se pojavi na registraciji/u mupu morati prvo ici platiti porez od 5% na prijepis vozila u poreznu.
sto je apsurd. nazalost.
da to sam i ja čuo da je tako nažalost, osim ako ide na firmu u HR :da:
-
ako si već kupio auto od salona onda su ti trebali dati račun na kojem bi pisalo da je PDV plaćen
-
ako si već kupio auto od salona onda su ti trebali dati račun na kojem bi pisalo da je PDV plaćen
je, kad i nije dobio racun nego kaufvertag
da ti pero vidis di svagdje salona ima, nemaju oni ni kompjutore ni printere , ni stambilje, nista. i prodaju aute....
prodaju na paragon blokove. i sad ti tu ispuni porez i ostalo... neide...
(http://img196.imageshack.us/img196/3061/2r3l.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/196/2r3l.jpg/)
-
ti si ko bugari kaj su dolazili k meni na breganu, imali su u kabini bjanko račune i ak mu je zafalio eto njega za 5 minuta sa računom na iznoz koji ti paše :hehe:
-
ako si već kupio auto od salona onda su ti trebali dati račun na kojem bi pisalo da je PDV plaćen
da ali koliko sam skuzio oni su sa te babe prepisali auto direktno na njega
-
mogao bi imati dodatnih troškova (25%), nažalost
-
da ali koliko sam skuzio oni su sa te babe prepisali auto direktno na njega
nemoguće, jer on na kaufvertagu ima stambilj firme.
sa nje na njega moze jedino notar (javni biljeznik) upravo kaufvertagom.
u svakom drugom slučaju, (kupovine u salonu) firma je posrednik.
iu ovom slučaju firma auto mobil haidar
-
mislim da neće morati PDV platiti ali 5% na prijenos da :da:
-
nemoguće, jer on na kaufvertagu ima stambilj firme.
sa nje na njega moze jedino notar (javni biljeznik) upravo kaufvertagom.
u svakom drugom slučaju, (kupovine u salonu) firma je posrednik.
iu ovom slučaju firma auto mobil haidar
ako je tako onda nebi trebap platit pdv jer si autokuce odnosno vozila u sustavu pdva ili i tu ima mucki?
-
svima nama je jasno da ako si kupio auto od privatnog lica da je on porez na to vozilo vec platio. no to moras imati napismeno.
evo ti marea na forumu
situacija
svi znamo da je alfa 156 prozivedena u italiji (dakle europska unija)
ali, on je pri uvozu svoga automobila morao imati na racunu to napisano, ukoliko nije imao, ima davanja 12% više.
dakle. svi znamo da je proizvedena u italiji u EU, ali to moras imati napismeno.
ako nemas to naznačeno na racunu, mladi gospon, jos trebate platiti dodatno 6000kn (praktički zbog jedne rečenice na racunu). i tu prica zavrsava.
-
upravo tak, ali nadam se da će uspjeti izbječ tih 25%
-
Mislio sam sutra ići na carinu prijavti auto. Zna li netko kako ide procedura, tj. moram li doći tamos autom ili samo s papirima?
Hoće li mi odmah isti dan odrezati posebni porez ili moram čekati dok se otele pa da mi obračun dođe za cca 15 dana?
-
svima nama je jasno da ako si kupio auto od privatnog lica da je on porez na to vozilo vec platio. no to moras imati napismeno.
evo ti marea na forumu
situacija
svi znamo da je alfa 156 prozivedena u italiji (dakle europska unija)
ali, on je pri uvozu svoga automobila morao imati na racunu to napisano, ukoliko nije imao, ima davanja 12% više.
dakle. svi znamo da je proizvedena u italiji u EU, ali to moras imati napismeno.
ako nemas to naznačeno na racunu, mladi gospon, jos trebate platiti dodatno 6000kn (praktički zbog jedne rečenice na racunu). i tu prica zavrsava.
Koma ::) sta drugo reci nego Linicu jebemo ti ... :hap:
-
Racun je u obliku A4 formata i mora u glavi imati ko izdaje, datum i ostale bakrace, na koga je racun, i u sredini predmet za koji je iznos placen. Znaci Alfa Romeo bla bla sa brojem sasije i tocna oznaka modela.
Na desnoj strani stoji "NETTO" iznos, na kraju stoji Mwst. (Mehrwertsteuer) 19% summa xy i dolje Brutto summa kjoju si platio to ti treba i placeni porez je za tebe dokazan ;)!!
Skroz dolje na dnu stoje jos podatci kao brojeci racuna, Porezni broj, na kojem je sudu Firma prijavljena i slicne pravne stvane stvari. Samo takav racun u takom obliku ima pravo dokumenta, ostalo evtl, prodje ;).
Neka ti ode sogor ili taj prek koga si uzimio i digne taj racun to im je pro forma i gotov za 5 minuta ;), jer imaju standard podlogu i samo unesu koja roba i finalnu cijenu ostalo System sam radi ;)
-
Koma ::) sta drugo reci nego Linicu jebemo ti ... :hap:
nema to veze sa Lincem nego je taki EU zakon tako je i u Svabiji ;), treba sa necim zaraditi love, poticaj je taj bio da ljudi (Svabe) ne uvoze auta iz susjednih zem,alja di su bili "novi" za nekih 5-10 T€ jeftiniji ali nisu bili u istoj opremi.
Npr. Distinctiv nije bio isti za njemacku i npr. Holandiju ili Luxemburg ili Francusku.
Samo je primjer Distinctiv, oprema nije bila ista a svabe nisu htjeli raditi pod garancijom i ljujdi su imali problema sa autima i to velikih ;).
-
razmišljam uzet iz Slovenije auto za dijelove. Jel se plača carina ili išta prilikom uvoza?
-
razmišljam uzet iz Slovenije auto za dijelove. Jel se plača carina ili išta prilikom uvoza?
tako nesto i mene zanima,jel mogu u sloveniji kupit 156-cu za 1000e stavit je na slepu i dovest u rijeku dali mi je za to dosta samo kupoprodajni ugovor ili treba jos nesto?
-
razmišljam uzet iz Slovenije auto za dijelove. Jel se plača carina ili išta prilikom uvoza?
samo gas :grinning-smiley-044: ja u subotu preveza 8 guma 4 felge i sve za jedan veliki servis :hehe: dao osobnu i prošao :cool-smiley-027:
-
tako nesto i mene zanima,jel mogu u sloveniji kupit 156-cu za 1000e stavit je na slepu i dovest u rijeku dali mi je za to dosta samo kupoprodajni ugovor ili treba jos nesto?
samo kupiš auto i dovezeš ga na labudivi naravno moraš imati račun ili ugovor i to je to, samo što su i slo skužili da mi sada kod njih tražimo aute jedna 147 koju sam gledao u 6 mjesecu je sada skuplja 400€ :mad:
-
jesi siguran u to da se ne zahebem jer slepu imam dabe a nasao sam 147-cu za 900€ za dijelove dusu dala,156 ima i po 500,600€ isto za dijelove da ju uzmem,145 ima ih u super stanju isto po smjesnoj cifri 2000 godiste po 600,700€ samo sa felgama vratim 250€ da napunim garazu sa dijelovima :craz
-
razmišljam uzet iz Slovenije auto za dijelove. Jel se plača carina ili išta prilikom uvoza?
ako je bas samo za djelove i karoserija ide u presu ili se iskoriste neki djelovi osim sasije kosta te samo trosak dovoza i to je to, samo sasija nesmije biti u prometu ko te pita od kud ti djelovi na autu !! :)
-
jesi siguran u to da se ne zahebem jer slepu imam dabe a nasao sam 147-cu za 900€ za dijelove dusu dala,156 ima i po 500,600€ isto za dijelove da ju uzmem,145 ima ih u super stanju isto po smjesnoj cifri 2000 godiste po 600,700€ samo sa felgama vratim 250€ da napunim garazu sa dijelovima :craz
najlakše odi na carinu i pitaj ako ne vjeruješ :ok:
-
ako je bas samo za djelove i karoserija ide u presu ili se iskoriste neki djelovi osim sasije kosta te samo trosak dovoza i to je to, samo sasija nesmije biti u prometu ko te pita od kud ti djelovi na autu !! :)
:good post
-
ako je bas samo za djelove i karoserija ide u presu ili se iskoriste neki djelovi osim sasije kosta te samo trosak dovoza i to je to, samo sasija nesmije biti u prometu ko te pita od kud ti djelovi na autu !! :)
:ok: nebi nista od toga bilo na cesti sve sta valja u garazu a sasija u metis.
najlakše odi na carinu i pitaj ako ne vjeruješ :ok:
a ne,ne vise vjerujem tebi nego njima na carini onaj bi gledao samo kako da me zahebe da mi naplati nesto ::)
-
koja je inaće cifra za nekoga tko to radi, da uveze auto u HR i obavi sve papire za mene?Jel postoji neka gruba brojka?
-
koja je inaće cifra za nekoga tko to radi, da uveze auto u HR i obavi sve papire za mene?Jel postoji neka gruba brojka?
ako ja idem po auto, koji je vec kupljen, recimo u stuttgart uzmem ti 350-400€za uslugu, komplet sa prevozom do zagreba do carine. dalje ti radi spediter. za manje novaca ga ni sam ne mozes dotjerati samo zoll su ti gotovo 200€. di je put gore, nazad itd...
naravno, ja ako odem po njega, sigurno cu ti donijeti pravovaljan racun sa svim potrebnim elementima, dodatcima itd. a ljudi kada odu samostalno, dodu sa svakakvim raznoraznim papirima koji manje vise ne vrijede.
s druge strane, ti ako bas zelis ici gore, i voziti ga na zollke, a hoces imati nekoga tko to razumije i sve rijesi, onda 150-200€, naravno, sav trosak puta gore i nazad je tvoj
-
ako ja idem po auto, koji je vec kupljen, recimo u stuttgart uzmem ti 350-400€za uslugu, komplet sa prevozom do zagreba do carine. dalje ti radi spediter. za manje novaca ga ni sam ne mozes dotjerati samo zoll su ti gotovo 200€. di je put gore, nazad itd...
naravno, ja ako odem po njega, sigurno cu ti donijeti pravovaljan racun sa svim potrebnim elementima, dodatcima itd. a ljudi kada odu samostalno, dodu sa svakakvim raznoraznim papirima koji manje vise ne vrijede.
s druge strane, ti ako bas zelis ici gore, i voziti ga na zollke, a hoces imati nekoga tko to razumije i sve rijesi, onda 150-200€, naravno, sav trosak puta gore i nazad je tvoj
ono što ja gledam je blizu Torina,prodaje fizička osoba,cifra auta je podložna korekciji,na to treba platiti uvoz i uslugu uvoza .... a na njuškalu takav isti za soma eura više sa 40.000 km više .... i sad treba bit pametan i gledat kako bolje proći
-
ono što ja gledam je blizu Torina,prodaje fizička osoba,cifra auta je podložna korekciji,na to treba platiti uvoz i uslugu uvoza .... a na njuškalu takav isti za soma eura više sa 40.000 km više .... i sad treba bit pametan i gledat kako bolje proći
Mislim da je za tebe bolje kupiti taj sa njuskala. Jer samo prevoz i homologacija ti je oko 600€. Di su davanja jos....
-
Mislim da je za tebe bolje kupiti taj sa njuskala. Jer samo prevoz i homologacija ti je oko 600€. Di su davanja jos....
hvala na odgovoru :ok:
-
Mislim da je za tebe bolje kupiti taj sa njuskala. Jer samo prevoz i homologacija ti je oko 600€. Di su davanja jos....
slažem se, ni sam se ne bih upustio u to da mogu barem kupiti 3 god stariji u donekle stanju za iste novce u HR
-
ako ja idem po auto, koji je vec kupljen, recimo u stuttgart uzmem ti 350-400€za uslugu, komplet sa prevozom do zagreba do carine. dalje ti radi spediter. za manje novaca ga ni sam ne mozes dotjerati samo zoll su ti gotovo 200€. di je put gore, nazad itd...
naravno, ja ako odem po njega, sigurno cu ti donijeti pravovaljan racun sa svim potrebnim elementima, dodatcima itd. a ljudi kada odu samostalno, dodu sa svakakvim raznoraznim papirima koji manje vise ne vrijede.
s druge strane, ti ako bas zelis ici gore, i voziti ga na zollke, a hoces imati nekoga tko to razumije i sve rijesi, onda 150-200€, naravno, sav trosak puta gore i nazad je tvoj
Pa nije vrag da ima ljudi koji vide auto na Mobilu i onda pošalju tebe po auto bez da ga vide u živo. Vidio sam na mobilu razne aute koji na slikama izgledaju perfektno, a u živo su otrcani do krajnjih granica. Naravno da treba osobno otići gore vidjeti auto.
-
počastite čovjeka
...čašćenje je zakon... :hap:
...bez čašćenja, nema računice... ::)
-
Evo ja san nedavno pisao HAK-u pa evo dobio sam odgovor pa da vam ga prilipin tu ;)
Poštovani,
Sve vezano za unos/uvoz možete pronaći na našoj web stranici : http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/obavijest-gradjanima-i-pravnim-osobama-o-postupku-placanja (http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/obavijest-gradjanima-i-pravnim-osobama-o-postupku-placanja)
Prije svega morate se javiti nekoj od stanica za tehnički pregled koja obavlja poseban postupak: http://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ispitnih-mjesta/ (http://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ispitnih-mjesta/) , Potvrdu o sukladnosti dobiti ćete nakon obavljenog postupka u stanici i to će Vas koštati 625kn + trošak biljega. Potrebni su Vam COC dokument ili potvrda proizvođača. Potvrdu proizvođača (ukoliko je nema trenutni vlasnik vozila) morate zatražiti od ovlaštenog uvoznika/distributera za RH (http://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ovlastenih-dobavljaca/ (http://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ovlastenih-dobavljaca/) ) koja košta 400kn.
Izračun cijene posebnog poreza (trošarine) Vam se računa da se zbroje dvije vrijednosti: - postotak emisije CO2 + porezna osnovica (tj. tržišna vrijednost vozila). Kod prijave posebnog poreza u Obrascu 1 (kojeg možete pogledati na: http://www.carina.hr/dokumenti/propisi.aspx?i=15 (http://www.carina.hr/dokumenti/propisi.aspx?i=15)) , točka 15. odnosi se na ovaj dio koji Vas konkretno zanima. Na drugoj strani Obrasca 1 Vam je objašnjeno što se podrazumijeva ako obilježite Da ili Ne.
Copy/paste sa http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/obavijest-gradjanima-i-pravnim-osobama-o-postupku-placanja (http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/obavijest-gradjanima-i-pravnim-osobama-o-postupku-placanja) o određivanju tržišne vrijednosti:
Tržišna vrijednost rabljenog vozila se može utvrditi na dva načina:
a) Ako želite da se vrijednost utvrdi na temelju niže navedene fiksne deprecijacijske tablice iz članka 6. Pravilnika trebate to naznačiti u rubrici 15. Obrasca 1. U tom slučaju, carinski ured će utvrditi tržišnu cijenu prema postotku deprecijacije navedenom u tablici, a ovisno o razdoblju od prve registracije rabljenog motornog vozila kao novog, do dana podnošenja porezne prijave. Pri tom će se kao osnova uzeti preporučena cijena tog vozila u Republici Hrvatskoj važeća na dan njegove prve registracije ako je poznata Carinskoj upravi.
Drugim riječima, ako je preporučena cijena vašeg vozila u Republici Hrvatskoj na dan kad je vozilo prvi put registrirano u inozemstvu bila 100.000,00 kuna, a na dan podnošenja porezne prijave proteklo je 22 mjeseca od prve registracije, tržišna vrijednost vašeg rabljenog vozila bit će utvrđena u iznosu od 69.000,00 kuna.
Ako preporučena cijena nije poznata ili se ne može utvrditi, tržišna vrijednost rabljenog vozila se neće utvrditi na temelju Tablice 1, već na temelju procjene.
Pri primjeni fiksne deprecijacijske tablice neće se uzimati u obzir stanje vozila, već će se porezna osnovica utvrditi samo na temelju propisanih postotaka u tablici i rješenje će se izdati u tzv. skraćenom postupku bez provedbe ikakvih dodatnih formalnosti.
Razdoblje od prve registracije rabljenog motornog vozila do podnošenja porezne prijave %
0 dana do 1 mjesec 97
1 mjesec do 2 mjeseca 94
2 mjeseca do 3 mjeseca 91
3 mjeseca do 4 mjeseca 89
4 mjeseca do 5 mjeseci 87
5 mjeseci do 6 mjeseci 85
6 mjeseci do 7 mjeseci 84
7 mjeseci do 8 mjeseci 83
8 mjeseci do 9 mjeseci 82
9 mjeseci do 10 mjeseci 81
10 mjeseci do 12 mjeseci 80
12 mjeseci do 15 mjeseci 77
15 mjeseci do 18 mjeseci 74
18 mjeseci do 21 mjesec 71
21 mjesec do 24 mjeseca 69
24 mjeseca do 30 mjeseci 64,5
30 mjeseci do 36 mjeseci 60
36 mjeseci do 42 mjeseca 56
42 mjeseca do 48 mjeseci 52
48 mjeseci do 60 mjeseci 45
60 mjeseci do 72 mjeseca 39
72 mjeseca do 84 mjeseci 34
84 mjeseci do 96 mjeseci 30
96 mjeseci do 108 mjeseci 27
108 mjeseci do 120 mjeseci 26
b) Ako ne želite da se vrijednost utvrdi na temelju fiksne deprecijacijske tablice, već na temelju procjene, carinski ured će pri utvrđivanju vrijednosti vašeg rabljenog motornog vozila koristiti raspoložive podatke o cijenama rabljenih motornih vozila na tržištu Republike Hrvatske (katalozi, cjenici trgovaca i slično) te evidencije Carinske uprave o utvrđenim cijenama novih i rabljenih motornih vozila. Nakon utvrđivanja vrijednosti vozila, carinski ured će o tome sastaviti zapisnik, na koji možete u roku od 15 dana od dana primitka uložiti prigovor i osporavati procjenu. Također, ako se ne slažete s poreznom osnovicom utvrđenom u zapisniku možete o vlastitom trošku od stalnog sudskog vještaka ili stalnog sudskog procjenitelja zatražiti procjenu tržišne cijene vašeg rabljenog vozila, o čemu ste dužni obavijestiti carinski ured prigovorom na zapisnik u roku od 15 dana od njegova primitka.
Carinski ured može nalaz i mišljenje stalnog sudskog vještaka ili stalnog sudskog procjenitelja u cijelosti ili djelomično prihvatiti ili odbiti, o čemu se odlučuje rješenjem o utvrđivanju porezne obveze protiv kojeg možete uložiti žalbu ako s njim niste suglasni.
U oba slučaja, Carinska uprava može u postupku utvrđivanja porezne osnovice, ako to smatra važnim, tražiti obavijesti od proizvođača, predstavničkih ureda i trgovaca radi utvrđivanja vrijednosti dodatne opreme ugrađene u rabljeno motorno vozilo.
Nakon što vam je na temelju porezne prijave izdano rješenje na temelju kojeg ste platili posebni porez, carinski ured će na rješenje staviti naznaku da je posebni porez plaćen i s rješenjem i Potvrdom o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila možete pristupiti postupku prve registracije vozila kod MUP-a RH.
O tržišnim vrijednostima vozila na hrvatskom tržištu se možete informirati putem dostupnih kataloga, ali morate znati da se radi o orijentacijskim vrijednostima koje ne moraju biti potpuno istovjetne procjeni koju će utvrditi carinski ured.
Katalozi vrijednosti motornih vozila na bilo kojem inozemnom tržištu nisu mjerodavni i ne mogu se koristiti u postupku, osim u slučajevima jedinstvenih motornih vozila (na primjer: starodobna/kolekcionarska vozila, limuzine, rekonstruirana i slična motorna vozila) koja zbog njihovih jedinstvenih karakteristika nije moguće procjenjivati u odnosu na druga motorna vozila koja se prodaju u Republici Hrvatskoj.
Pretpostavljam da Vi kupujete kao fizička osoba to vozilo. Ako je tako, onda plaćate 5% ako kupujete vozilo od fizičke osobe ili ako kupujete od pravne osobe ali na računu nije iskazan PDV.
Homologaciju možete obaviti neovisno o tome gdje je Vaše prebivalište, dok Poreznu prijavu morate isključivo po mjestu prebivališta (popis carinskih ureda nalazi se na: http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/obavijest-gradjanima-i-pravnim-osobama-o-postupku-placanja (http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/obavijest-gradjanima-i-pravnim-osobama-o-postupku-placanja) )
Kod prijave tehničkog pregleda i registracije vozila (nakon obavljenog posebnog postupka – homologacije i plaćenog posebnog poreza te 5% u Poreznoj upravi) dužni ste donijeti:
- dokaz o vlasništvu
- potvrdu o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila
- rješenje carinskog ureda s naznakom da je posebni porez plaćen
- dokaz o plaćenom porezu na stjecanje vozila (5%)
-
znaci saobracajni fakultet ti treba za ovo tumacenje koje je na foru: sto komplikovanije tumacenje, vise se moze izmuljati+ ala drzava pljacka to je cudo jedno :sado:
sve je to sviranje k. prvo zasto se od svih ispusnih plinova uzima samo CO2 a ne recimo i NO i CO koji su za razliku od CO2 dokazano otrovni i kancerogeni :confusedbig:
drugo ta homologacija je jedna velika pljacka i prevara, svi proizvodjaci auta imaju sertifikovane pogone i cemu onda dokazivanje da topla voda postoji...
trece, ulaskom HR u EU bi trebalo da se liberalizuje razmjena sa clanicama Unije..mislim kakva carina...
-
mene samo ovo zanima kako će proći
- dokaz o plaćenom porezu na stjecanje vozila (5%)
da li je to onih famoznih 5% ako kupuješ od fizičke osobe ili je to drugih 5% :?:
-
mene samo ovo zanima kako će proći
- dokaz o plaćenom porezu na stjecanje vozila (5%)
da li je to onih famoznih 5% ako kupuješ od fizičke osobe ili je to drugih 5% :?:
to ima u bosni i primjenjuje se onako kako se kome cefne, porez racunaju na osnovu starosti auta i kubikaze, znaci propast totalna
-
koji su levati ovdje u rijeci na carini,dosla zena,moja stranka prijavit grande punta i sad na papiru onom sta treba ispunit imaju one 2 stavke za zaokruzit dali ces procjenu carinika ili po tablici i ona je to pustila prazno jer joj nije bilo bas sve jasno pa da se informira ali carinik je bez pitanja zaokruzio to prvo i oderao je za grande punta 4500kn na to je jos platila homologaciju i carinik ju je poslao da ide na poreznu platit 5% poreza na cijenu sa ugovora i sta ce zena otisla i platila jos 1200kn i onda na to sve jos ide rega. :rolll: :sado:
ne kuzim ovih 5% sta se i to mora platit kod uvoza iltiga unosa ::)
-
koji su levati ovdje u rijeci na carini,dosla zena,moja stranka prijavit grande punta i sad na papiru onom sta treba ispunit imaju one 2 stavke za zaokruzit dali ces procjenu carinika ili po tablici i ona je to pustila prazno jer joj nije bilo bas sve jasno pa da se informira ali carinik je bez pitanja zaokruzio to prvo i oderao je za grande punta 4500kn na to je jos platila homologaciju i carinik ju je poslao da ide na poreznu platit 5% poreza na cijenu sa ugovora i sta ce zena otisla i platila jos 1200kn i onda na to sve jos ide rega. :rolll: :sado:
ne kuzim ovih 5% sta se i to mora platit kod uvoza iltiga unosa ::)
da to je sada navodno neovisno da li je auto od firme ili ne jer je stečen :wal: u biti ovisi sve kako se postaviš :da:
ženu su izmasakrirali zato jer nije znala nešto to oni uvijek rade kao i murja i hrpa drugih koji imaju neke propise i ako ih ne znaš naje... si :wal:
-
da,jer ova se bas ne kuzi u nista vezano za aute pa su je izradili zesce :hehe:
-
koji su levati ovdje u rijeci na carini,dosla zena,moja stranka prijavit grande punta i sad na papiru onom sta treba ispunit imaju one 2 stavke za zaokruzit dali ces procjenu carinika ili po tablici i ona je to pustila prazno jer joj nije bilo bas sve jasno pa da se informira ali carinik je bez pitanja zaokruzio to prvo i oderao je za grande punta 4500kn na to je jos platila homologaciju i carinik ju je poslao da ide na poreznu platit 5% poreza na cijenu sa ugovora i sta ce zena otisla i platila jos 1200kn i onda na to sve jos ide rega. :rolll: :sado:
ne kuzim ovih 5% sta se i to mora platit kod uvoza iltiga unosa ::)
Misliš li da bi platila manje da je išlo prema tablici? Koji je bio gradne punto (koji motor) i koje godište?
Koliko imam prilike čuti, više te oderu ako staviš procjenu prema tablici.
-
Misliš li da bi platila manje da je išlo prema tablici? Koji je bio gradne punto (koji motor) i koje godište?
Koliko imam prilike čuti, više te oderu ako staviš procjenu prema tablici.
a ni sam ne znaš šta je najbolje :da:
ajde baš kad obaviš i dobiješ cifru napiši :da:
ako sve bude ok ja večeras odoh po makinu :craz
-
Misliš li da bi platila manje da je išlo prema tablici? Koji je bio gradne punto (koji motor) i koje godište?
Koliko imam prilike čuti, više te oderu ako staviš procjenu prema tablici.
benzinac 2007,evo nasao ja i jednu alficu vani pa mozda odem po nju samo prije moram potrazit vezu neku :craz
jel mi moze neko izracunat otprilike koliko bi imao troskova po toj tablici za 147 jtd 2004 nije redizajn i taj auto je u katalogu oko 40000kn co2 je 155g/km.
budem li ja racunao necu niti priblizno pogodit cifru uz sve moguce kalkulatore jednostavno neznam matematiku al bas ono nista osim pare zbrojit :hehe:
-
evo reno možeš sam izračunati
:ok: http://m-stil.covermagazin.com/?p=27162 (http://m-stil.covermagazin.com/?p=27162)
-
evo reno možeš sam izračunati
:ok: e to,to.
6800kn + 5% poreza kod nas cca 1000kn + homologacija 600 + rega 3000 = cca 1500€ bi me doslo da je na cesti i nije bas isplativo ustvari je za nekoga tko bi se vozio sa tim autom al za prodaju i nema bas neke srece znaci 147 jtd 16v 2004 stara linija bi me dosla 4000€
-
:ok: e to,to.
6800kn + 5% poreza kod nas cca 1000kn + homologacija 600 + rega 3000 = cca 1500€ bi me doslo da je na cesti i nije bas isplativo ustvari je za nekoga tko bi se vozio sa tim autom al za prodaju i nema bas neke srece znaci 147 jtd 16v 2004 stara linija bi me dosla 4000€
Neisplativo je za šverc ako nemaš sve uhodano ali za sebe za voziti je super
-
to je da ako bi uzimao za sebe stvarno se nade dobrih autiju za ok cifru npr bmw 330xd 2003 sa 160tkm auto po slikama izgleda kao iz ducana bi me ispao cca 50005500e sve skupa a takav auto ovdje dode minimalno 6500,7000€.
-
:ok: e to,to.
6800kn + 5% poreza kod nas cca 1000kn + homologacija 600 + rega 3000 = cca 1500€ bi me doslo da je na cesti i nije bas isplativo ustvari je za nekoga tko bi se vozio sa tim autom al za prodaju i nema bas neke srece znaci 147 jtd 16v 2004 stara linija bi me dosla 4000€
Onaj priloženi kalkulator je odokativan. Jesi li zvao Centar za vozila Hrvatske da ih pitaš? Oni ti kažu katalošku vrijednost vozila i iznos posebnog poreza.
-
Bio sam na Carini. Rekli su mi da ću platiti samo posebni porez, bez onih 5%. Nadam se da će tako i ostati, tj. da neće promijeniti mišljenje sutra kad me karina pozove da dovezem auto na pregled.
CVH kaže da je vrijednost te Alfe 147 2005 1.9 85 kW, 3 vrata, progression oprema 31680 kn, a posebni porez da je oko 4600 kn. Kažu da je to orjentacijski iznos, ali da ne bi trebalo puno odstupati. Ako platim samo 4600 kn onda sam na konju. To nije skupo. Sutra očekujem presudu.
-
to je da ako bi uzimao za sebe stvarno se nade dobrih autiju za ok cifru npr bmw 330xd 2003 sa 160tkm auto po slikama izgleda kao iz ducana bi me ispao cca 50005500e sve skupa a takav auto ovdje dode minimalno 6500,7000€.
ako je iz italije onda ima 360 tkm
-
ako je iz italije onda ima 360 tkm
ma moze bit i iz bangladesa al na bmw-u se kilometraza preko tipki unutra provjeri za 10 sekundi :craz
Onaj priloženi kalkulator je odokativan. Jesi li zvao Centar za vozila Hrvatske da ih pitaš? Oni ti kažu katalošku vrijednost vozila i iznos posebnog poreza.
radim u osiguranju na tehnickom pregledu tako da mi je katalog uvijek dostupan :hap:
-
o pa šta nisi rekao mene zanima za 2.4 jtdm 20v iz 2004 naravno TI paket opreme kolika je kataloška, ako je ikako moguće da odgovoriš :n065:
-
o pa šta nisi rekao mene zanima za 2.4 jtdm 20v iz 2004 naravno TI paket opreme kolika je kataloška, ako je ikako moguće da odgovoriš :n065:
Pitaj ove ovdje: 060 662 662
-
sutra cu samo za alfiste kopirat stranice iz kataloga disu sve alfe i stavit tu :craz
-
sutra cu samo za alfiste kopirat stranice iz kataloga disu sve alfe i stavit tu :craz
:thanks
-
sutra cu samo za alfiste kopirat stranice iz kataloga disu sve alfe i stavit tu :craz
Aj ako ti se da i za Fiat i Lanciu iskopiraj a i možeš za Maserati & Ferrari možda se nađe koji kupac :craz
:pivo:
-
sutra cu samo za alfiste kopirat stranice iz kataloga disu sve alfe i stavit tu :craz
to maistore savka čast :care
-
sutra cu samo za alfiste kopirat stranice iz kataloga disu sve alfe i stavit tu :craz
karmica :craz :ok:
-
daj ti cijelu knjigu skeniraj :craz
-
To je ono kad netko pruzi mali prst, a ljudi mu uzmu cijelu ruku :craz
ma uzeli ga cjelog :craz
-
ma dicu cjeli katalog to ima 400 stranica ovi mi itako u firmi prate sve sta se kopira i skenira ::)
moram cekat da ode sef stanice ca jer je kod njega u kancelariji katalog a nismo bas u najboljim odnosima,odo sad vidjet jel jos dolje :craz :batin
-
evo uspio za alfu bmw i fiat ostalo me ne zanima :hehe: nisam stigao lanciu jer sam morao to brzinski obavit :hap: kako da to sad stavim tu na ovom kompu su mi blokirali stranice za upload slika :sado: i ako stavim kao slike naci cu neku stranicu koju nisu blokirali neznam oce se to vidjet sitna su slova ful a nisam bas toliko sa kompom na ti da znam stavit drugacije pomagajte :hehe:
-
evo da probam ovako :hap:
-
...
-
...
-
za fiata stavim poslje,lanciu cu kopirat sutra prekosutra kad opet uspijem doc do kataloga,kopirao sam i bmw jer ce meni trebat a ako kome jos treba cu mu poslat da ne zagadujem temu svabama :cool-smiley-027:
-
Evo me opet... dakle iman par informacija jer san jučer i danas nešto rješavao...
Jučer sam išao obaviti homologaciju u Splitu.
Dakle od dokumenata trebate imati orginalni COC dokument baš koji je iz Italije... Npr momak prije mene je uvozio Renaulta i imao je Austrijski COC dokument, takav dokument nisu priznali jer je morao imati Francuski dokument. Dakle dokument treba biti iz zemlje proizvodnje. Ukoliko se nema COC dokument onda morate dostaviti potvrdu proizvođača koju morate platiti nekih 400 kn ovlaštenom uvozniku za navedeni model.
Drugi dokument što sam priložio bio je kupoprodajni ugovor
Treće je bila poništena prometna dozvola od bivšeg vlasnika (neznam dali je potrebna) a i tu je bila moja prometna dozvola (slovenska)
Sa tim papirima sam došao u stanicu za pregled i dobio sam uplatnicu na iznos od 625 kn i morao sam kupiti 70 kn takse. I po završetku procedure dobio sam potvrdu o suglesnosti pojedinačno pregledanog vozila
Danas sam išao u carinsku ispostavu i stvarno sam uvidio da su nam katalozi smeće...
Naime preko prijatelja koji radi u poreznoj upravi sam došao do cijene od 36 000 kn kao vrijednost automobila al u carinskoj ispostavi šok....
Procijenili su mi automobil na 42 906,00 kn što me nemalo iznenadilo... Druga stvar što sam očito krivo shvatio je da se izračun računa na sljedeći način
42906,00 + 1% = 429,06 kn
42906,00 +16%= 6864,96 kn
---------------------------------------
7294,02 kn
Ja sam mislio da ide 42906,00 +16% = 6864,96 i onda na ovaj iznos ide porez od 1% dakle eto čisto da znate formulu za izračun.
E kada dobijete rješenje onda imate opciju da se žalite što odugovlači cijelu proceduru ili potpisujete izjavu da se nećete žaliti i onda sve to možete riješiti isti dan. Nakon potpisa izjave uplatio sam iznos putem internet bankarstva da izbjegnem bankarske lihvarske naknade, isprintao sam potvrdu i tim se vratio u carinsku ispostavu.
Uvidom uplate su mi potvrdili porezno rješenje i sad idemo dalje...
Sutra ću otići u poreznu ispostavu i rješiti 5% poreza na stjecanje rabljenih motornih vozila i onda sa svim tim papirima na osiguranje i stanicu za tehnički pregled....
Eto nadam se da sam bio jasan a ako kome što treba slobodno mi se obratite ;)
-
Što se tiče obračuna poreza, to se je znalo da ide postotak cijene na osnovicu, i postotak CO2 na osnovicu.
No vidim da se muljaže rade u određivanju porezne osnovice. Trebalo bi ih baš pitat da dokažu na osnovu čega vade te brojke, jer eurotax se provjeri za 50 kn i mogu im doć s papirom od eurotaxa u poreznu, pa da ih onda vidim šta će reć.
Nego mi nije jasna ova stvar oko COC-a, kako misliš mora biti iz zemlje proizvođača. Pa neću ić u Italiju po taj papir, uzet ću ga u Autocommerceu, ili još bolje u zemlji gdje budem kupovao auto, konkretno Sloveniji. Pa nigdje se ne specificira da COC mora biti na određenom jeziku ili izvađen u određenoj zemlji. To je ionako samo još jedan u nizu papira koji je sam sebi svrha, na kojem zarađuju.
BTW, COC je upravo potvrda proizvođača, to je jedno te isto. COC = Certificate of Conformity, tj potvrda o sukladnosti.
@Reno
Svaka čast. Inače, za sve kojima se ne plaća 50kn Eurotaxu, postoji web stranica dat.de, ima i na engleski verzija, pa se da izračunat neka okvirna osnovica. Koliko sam ja vidio, cifre se poklapaju više-manje s tim katalogom (npr Alfa 159 1.9 JTD Progression '04 je cca 4000€, GT 2.0 JTS '05 je cca 7000€, kao i u katalogu).
-
za fiata stavim poslje,lanciu cu kopirat sutra prekosutra kad opet uspijem doc do kataloga,kopirao sam i bmw jer ce meni trebat a ako kome jos treba cu mu poslat da ne zagadujem temu svabama :cool-smiley-027:
:pivo: :ok: +
-
Nego mi nije jasna ova stvar oko COC-a, kako misliš mora biti iz zemlje proizvođača. Pa neću ić u Italiju po taj papir, uzet ću ga u Autocommerceu, ili još bolje u zemlji gdje budem kupovao auto, konkretno Sloveniji. Pa nigdje se ne specificira da COC mora biti na određenom jeziku ili izvađen u određenoj zemlji. To je ionako samo još jedan u nizu papira koji je sam sebi svrha, na kojem zarađuju.
BTW, COC je upravo potvrda proizvođača, to je jedno te isto. COC = Certificate of Conformity, tj potvrda o sukladnosti.
Pa dobro hoću reći da je momak koji je kupio francusko auto u austriji imao neki austriski COC dokument koliko sam ga skužio i morao je vaditi potvrdu.
Ja san kod kupnje Alfe pitao vlasnika dali posjeduje COC dokument i imao je orginalni talijanski.
Dakle ili orginalni COC (meni za Alfu je Fiatov talijanski dokument) ili potvrda proizvođača ili uvoznika iz Hrvatske... Potvrda iz Slovenije ti neće kod nas vridit već ćeš morat u Autocommerceu vadit. Al savjetujen ti samo da prije kupnje pitaš dali auto posjeduje orginalni COC dokument, a ako nemaš onda moraš još 400 kuna dati za potvrdu.
-
o pa šta nisi rekao mene zanima za 2.4 jtdm 20v iz 2004 naravno TI paket opreme kolika je kataloška, ako je ikako moguće da odgovoriš :n065:
evo ti informacija iz prve ruke
moja je 156 2,4jtd 20v, 2004 god, porezna osnovica je 34000kn, davanja su 19% (1% za vrijednost i 18% za co2), posebni porez mi je 6.550kn
potvrda u autocommerce je 400kn, homologacija 625kn ples 70kn biljezi
auto sam platio 2000eur sa probnim plocicama
troskovi puta odlaska po auto za 3400km su me izasli 3800kn
reg sa 50% popusta je 3800kn
ugl auto me kostao sa svim troskovima 31000kn
-
evo ti informacija iz prve ruke
moja je 156 2,4jtd 20v, 2004 god, porezna osnovica je 34000kn, davanja su 19% (1% za vrijednost i 18% za co2), posebni porez mi je 6.550kn
potvrda u autocommerce je 400kn, homologacija 625kn ples 70kn biljezi
auto sam platio 2000eur sa probnim plocicama
troskovi puta odlaska po auto za 3400km su me izasli 3800kn
reg sa 50% popusta je 3800kn
ugl auto me kostao sa svim troskovima 31000kn
e puno ti hvala to me je najviše zanimalo jer si planiram baš tu 20v tražit
-
Danas sam išao u carinsku ispostavu i stvarno sam uvidio da su nam katalozi smeće...
Naime preko prijatelja koji radi u poreznoj upravi sam došao do cijene od 36 000 kn kao vrijednost automobila al u carinskoj ispostavi šok....
Procijenili su mi automobil na 42 906,00 kn što me nemalo iznenadilo... Druga stvar što sam očito krivo shvatio je da se izračun računa na sljedeći način
42906,00 + 1% = 429,06 kn
42906,00 +16%= 6864,96 kn
---------------------------------------
7294,02 kn
Ja sam mislio da ide 42906,00 +16% = 6864,96 i onda na ovaj iznos ide porez od 1% dakle eto čisto da znate formulu za izračun.
E kada dobijete rješenje onda imate opciju da se žalite što odugovlači cijelu proceduru ili potpisujete izjavu da se nećete žaliti i onda sve to možete riješiti isti dan. Nakon potpisa izjave uplatio sam iznos putem internet bankarstva da izbjegnem bankarske lihvarske naknade, isprintao sam potvrdu i tim se vratio u carinsku ispostavu.
Uvidom uplate su mi potvrdili porezno rješenje i sad idemo dalje...
Sutra ću otići u poreznu ispostavu i rješiti 5% poreza na stjecanje rabljenih motornih vozila i onda sa svim tim papirima na osiguranje i stanicu za tehnički pregled....
Eto nadam se da sam bio jasan a ako kome što treba slobodno mi se obratite ;)
Sorry, nisam skužio od prije, o kojoj se Alfi radi? Malo je skupa porezna osnovica. Koji model, motor i godište?
Da li ovih 5% moraš platiti zato što si kupio od privatne osobe ili si kupio od autokuće pa ti svejedno tuku tih 5%?
-
Svaka čast. Inače, za sve kojima se ne plaća 50kn Eurotaxu, postoji web stranica dat.de, ima i na engleski verzija, pa se da izračunat neka okvirna osnovica. Koliko sam ja vidio, cifre se poklapaju više-manje s tim katalogom (npr Alfa 159 1.9 JTD Progression '04 je cca 4000€, GT 2.0 JTS '05 je cca 7000€, kao i u katalogu).
Please, reci gdje mogu zatražiti Eurotax potvrdu za vrijednost auta? Ja se nalazim u Splitu. Da li treba ići u Zagreb ili se može odavde riješiti?
BTW, imaš li informaciju da oni prihvaćaju Eurotax procjenu ili carinici opale po svome pa ti pjevaj borbene?
-
Evo, zvao sam Eurotax Hrvatska. Nemaju broj u Hrvatskoj, nego samo u Sloveniji. Kad sam nazvao onda mi je Slovneka rekla da je program za izračun samo za pravne osobe, ali da mi oni mogu preko telefona reći kolika je vrijednost auta. Kaže da to ja ne nosim na carinu, nego da će carina obračunati. Ja sam pitao da li carina računa po Eurotaxu ili po nekom svom obračunu. Ona kaže da carina računa po eurotaksu.
Ako je to tako, onda ispada da ću platiti malo poreza. Ali ja sam nekako skeptičan, njušim da će me lešinari oderati. Rekli su da će mi se javiti sutradan, ali evo nema ni traga ni glasa od njih već treći dan.
-
Da, Eurotax Hrvatska još nije profunkcionirao, kao i COC Hrvatska, ali rade na tome (dobro su se i sjetili).
U sloveniji možeš za cca 50kn dobit procjenu, tako da ti je žena nešto krivo rekla, nije to samo za pravne osobe. A naša porezna mora računati po Eurotaxu, zato on i postoji, da se isti auto isto vrednuje u cijeloj EU
-
Da, Eurotax Hrvatska još nije profunkcionirao, kao i COC Hrvatska, ali rade na tome (dobro su se i sjetili).
U sloveniji možeš za cca 50kn dobit procjenu, tako da ti je žena nešto krivo rekla, nije to samo za pravne osobe. A naša porezna mora računati po Eurotaxu, zato on i postoji, da se isti auto isto vrednuje u cijeloj EU
A da li samo Porezna računa po Eurotaxu ili to mora i Carina? Naime, maloprije je Mariofil napisao da su njemu na carini opalili veću cifru. Ne znam da li su oni blefirali ili Carina može računati po svome?
Koja je procedura za vađenje Eurotax potvrde. Ja nisam mogao platiti karticom na netu jer mi neda tu opciju, a Slovenka mi nije znala objasniti, rekla je da mi to može dati na telefon.
-
Što se tiče eurotaxa, probaj ovdje: http://www.eurotax.be/E/fzbewertung/suche.php (http://www.eurotax.be/E/fzbewertung/suche.php) Ali kažem, za neku okvirnu provjenu je i dat.de super, koji je badave. Jer realno, na 200-500€ koliko može procjena odstupati na autu reda veličpine 5000€ (ako i toliko), ta razlika ispadne nekih parsto kn, tako da nije strašno.
A u nekom normalnom svijetu i Carina i Porezna bi trebale uzimati istu osnovicu, ali kod nas je sve moguće. Mada, ne treba se bojati previše, ide to po Eurotaxu, nije da ni oni mogu raditi što žele. Jedna prijava u Bruxelles i da vidiš priče.
-
Da,tocno je da gledaju po eurotaxu ali samo kojem,na carini carinik ima papir koji popunjava kod pregleda auta a na tom papiru su pitanja tipa jel ima kozu,grijanje sjedala,dvoozonsku klimu,parking senzore,...znaci "luksuz" ce carina naplatiti uz eurotax. Jer da se gleda samo eurotax moj bi realno bio procijenjen na 3000eur, ovako je 4500. Uvijek cu govoriti, ova drzava je golo govno
-
Da,tocno je da gledaju po eurotaxu ali samo kojem,na carini carinik ima papir koji popunjava kod pregleda auta a na tom papiru su pitanja tipa jel ima kozu,grijanje sjedala,dvoozonsku klimu,parking senzore,...znaci "luksuz" ce carina naplatiti uz eurotax. Jer da se gleda samo eurotax moj bi realno bio procijenjen na 3000eur, ovako je 4500. Uvijek cu govoriti, ova drzava je golo govno
nema ništa :ok:
staviš govno u papir i upališ grijanje i malo otvoriš prozor, je da budeš 3 dana luftao poslije ali ćeš platiti kikiriki :craz
-
Sorry, nisam skužio od prije, o kojoj se Alfi radi? Malo je skupa porezna osnovica. Koji model, motor i godište?
Da li ovih 5% moraš platiti zato što si kupio od privatne osobe ili si kupio od autokuće pa ti svejedno tuku tih 5%?
Ovo je Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16 V 2005 godina.
5% plaćam jer sam kupio od privatne osobe.
E da napomenem iako porezna ima svoje kataloge iz kojeg mi je rečeno da ovaj model je procjenjen na 36 000 kn danas nisu niti pogledali svoj katalog već se kao osnovica uzima cijena iz carinskog kataloga gdje je cijena skoro 43 000 kn... Tako da ako mislite uvozit automobil sa papirom automobila kojeg želite kupiti otiđite u carinsku ispostavu da vam reču svoju procjenu da se ne šokirate ka i ja...
-
Ovo je Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16 V 2005 godina.
5% plaćam jer sam kupio od privatne osobe.
E da napomenem iako porezna ima svoje kataloge iz kojeg mi je rečeno da ovaj model je procjenjen na 36 000 kn danas nisu niti pogledali svoj katalog već se kao osnovica uzima cijena iz carinskog kataloga gdje je cijena skoro 43 000 kn... Tako da ako mislite uvozit automobil sa papirom automobila kojeg želite kupiti otiđite u carinsku ispostavu da vam reču svoju procjenu da se ne šokirate ka i ja...
Pa ne mogu vjerovati da su ti ovako skupo procijenili. Da li auto ima kakvu dodatnu opremu? Naime, netko je napisao da ako imaš alu felge, automatsku klimu, kožna sjedala i sl. da ti onda doadatno povećavaju cijenu poreza.
Koliko je uopće koštao taj automobil kad je bio nov u dućanu?
-
znaci po svemu sta sam procitao zadnje dane na forumu,uvoz dode nekih 2000 eu od cijene auta,znaci ako je auto 3 tis. jos 2 je uvoz,to govorim sa registracijom i svime kod nas :?: :?:
-
...prema tome, ništa strašno povoljnije nego i prije 01.07....
-
...prema tome, ništa strašno povoljnije nego i prije 01.07....
Ma isti pipi
-
znaci po svemu sta sam procitao zadnje dane na forumu,uvoz dode nekih 2000 eu od cijene auta,znaci ako je auto 3 tis. jos 2 je uvoz,to govorim sa registracijom i svime kod nas :?: :?:
Pa ne trebaš baš ovako otresti. Kažeš da uvoz auta dođe 2000 eura. Znači ja bih mogao kupiti Maserati Quatroporte i platiti 2000 eura poreza i ostalih davanja. Pa zar to nije sjajno!
-
Glupost je da nije povoljnije.
Eto, 156 u Slo za 4000€, u HR je za 5500 na cesti regana i osigurana. Kod nas ih nema ispod 6500-7000€, a i to sta ima je vecina uvoz i kod soderasa.
Mislim svatko ima svoju racunicu, i svatko sa svojim novcima radi sta misli da je najbolje, ali ja osobno racunicu vidim. Vjerovatno nije za sve aute ista racunica, ali konkretno za sve sto sam gledao usteda je od 1000€ pa na vise
-
Glupost je da nije povoljnije.
...čitaj što piše :rolll:...nisam usporedio sa cijenama kod nas, nego sa uvozom prije 01.07....uvozio sam 156 jtd 16v 2003.g. u 4. mjesecu ove godine i zanemarivo skuplje sam prošao nego da sada uvozim auto...
...dakle cijela priča da će auti iz EU biti višestruko povoljniji za uvoz nakon ulaska u EU, pada u vodu...
-
Glupost je da nije povoljnije.
Eto, 156 u Slo za 4000€, u HR je za 5500 na cesti regana i osigurana. Kod nas ih nema ispod 6500-7000€, a i to sta ima je vecina uvoz i kod soderasa.
Mislim svatko ima svoju racunicu, i svatko sa svojim novcima radi sta misli da je najbolje, ali ja osobno racunicu vidim. Vjerovatno nije za sve aute ista racunica, ali konkretno za sve sto sam gledao usteda je od 1000€ pa na vise
iskreno taj uvoz je žešća zajebancija, ja u trošak računam i jedan put u slo gdje sam pregledao 7 kom i par puteva po HR gdje sam isto gledao aute
bitno je znati kuda ideš i imati gore nekoga da pogleda par auta da ne ideš zbog jednoga jer je onda sve jako rizično
najbitnije je odrediti šta kupuješ i dobro se informirati šta gledati, neki nedaju voziti u servis na pregled neki daju ima svega, ja sam kupio auto svjesno sa problemima da ih ja rješim i da znam šta imam :da:
jezik je isto bitna stvar ako ne znaš njemački i pregovarati pitati najeb... sa mnom je išla žena jer tečno priča njemački a ja kužim par fraza i to je to, telefon za 7 mjesec sam dobio 1700kn jer sam zvao X oglasa ali sve to spada u potragu za autom :da:
ja sam recimo na ovoj od njemačke do HR sje... dva selena i ubio kočnice :craz ali su i bile pri kraju :ok:
-
Glupost je da nije povoljnije.
Eto, 156 u Slo za 4000€, u HR je za 5500 na cesti regana i osigurana. Kod nas ih nema ispod 6500-7000€, a i to sta ima je vecina uvoz i kod soderasa.
Mislim svatko ima svoju racunicu, i svatko sa svojim novcima radi sta misli da je najbolje, ali ja osobno racunicu vidim. Vjerovatno nije za sve aute ista racunica, ali konkretno za sve sto sam gledao usteda je od 1000€ pa na vise
A kod većina auta srednjeg cjenovnog ranga (147, 156, 159 i sl.) je ušteda oko 2000 eura nakon što platiš porez, transport (u vlastitoj režiji) i sve ostale dadžbine do registracije.
-
...čitaj što piše :rolll:...nisam usporedio sa cijenama kod nas, nego sa uvozom prije 01.07....uvozio sam 156 jtd 16v 2003.g. u 4. mjesecu ove godine i zanemarivo skuplje sam prošao nego da sada uvozim auto...
...dakle cijela priča da će auti iz EU biti višestruko povoljniji za uvoz nakon ulaska u EU, pada u vodu...
:da:
jedino što sada možeš svašta dovesti i jednostavnija je malo procedura i to je to jeftinije i nije
-
Da se razumijemo, trosak potrage za autom je uvijek prisutan. Telefonski ni kod nas ne bi puno jeftinije prosao. A o km ajde, to stojo, al jbh sad. Ako ce se gledat na 200€ gore dole kod kupovine, onsa jbg, netreba ni kupovat.
A sto se tice skuplje/jeftinje. Na 5000€ mozda i nike neka basnoslovna usteda, ali probajte aa cifrom od 20000€.
Na kraju krajeva, nije sve ni u cijeni, stvar je u ponudi, koja je sad ogromna
-
da potvrdim svoju tezu da je ova drzava golo govno
ja danas svoju alfu nisam uspio registrirati
zasto?
zato sto sam trebao platiti onih 5 % poreza a auto sam kupio od pravne osobe koja je u sustavu pdv-a i imam naravno racun izdan u autokuci u njemackoj
ako slijedeci tjedan budete na vijestima vidjeli da na markovom trgu gori siva alfa 156 onda je to moja, jer ja cu je prije zapaliti ispred vlade nego platiti porez ovoj usranoj drzavi koji po svim mogucim pravilnicima i zakonima NE TREBAM placati :gun: :gun:
-
da potvrdim svoju tezu da je ova drzava golo govno
ja danas svoju alfu nisam uspio registrirati
zasto?
zato sto sam trebao platiti onih 5 % poreza a auto sam kupio od pravne osobe koja je u sustavu pdv-a i imam naravno racun izdan u autokuci u njemackoj
ako slijedeci tjedan budete na vijestima vidjeli da na markovom trgu gori siva alfa 156 onda je to moja, jer ja cu je prije zapaliti ispred vlade nego platiti porez ovoj usranoj drzavi koji po svim mogucim pravilnicima i zakonima NE TREBAM placati :gun: :gun:
Pas mater!!! To znači da će i meni to naplatiti. Mene još nisu ni zvali sa carine. Trebam im vremena dok se otele. Općio im s majkom najbolji čovjekov prijatelj! :mad:
1. Nego, reci mi da li si imao račun na kojem je iskazan PDV ili je bio račun bez iskazanog PDV-a?
2. Tko ti je rekao da moraš otići platiti 5%? Da li su to rekli oni na tehničkom ili u MUP-u ili na Carini?
-
1. evo racun, ima iskazan pdv i za idiote je taj racun ocito nije dovoljan dokaz
(http://upload.slike.com/thumbs/VF2W.jpg) (http://upload.slike.com/slike/VF2W.jpg)
2. na tehnickom su mi to rekli za tih 5%
(http://upload.slike.com/thumbs/FDUxd.jpg) (http://upload.slike.com/slike/FDUxd.jpg)
znate sta cu vam reci? sve sto sam u njemackoj rjesavao islo je bez ikakvih problema
cim sam poceo rjesavati stvari u hrvatskoj sve se iskompliciralo i tad poceli problemi. toliko sam danas popizdio da mi dodje da ga ni ne registriram i da ga ovakog prodam
-
A kako oni na tehničkom znaju da trebaš to platiti, na osnovu čega. Jesu oni ludi?
-
pise na rjesenje samo na drugoj strani,nisam slikao
danas na tehnickom mi zena rekla da prvo trebam platiti 5% da bi ga mogao registrirati
-
pise na rjesenje samo na drugoj strani,nisam slikao
danas na tehnickom mi zena rekla da prvo trebam platiti 5% da bi ga mogao registrirati
Jesi li njima na tehničkom pokazao račun? Trebalo bi im isprintati i pokazati tumačenje porezne uprave po tom pitanju. Očito baba na tehničkom nema 2 čiste.
-
pa da,pokazao sam joj racun ali njoj ne stima sto nije napisao sve u hebene detaljcice, da je odvojen netto iznos, mwst, brutto iznos,... trazit ce jos da na racunu moraju biti i zvjezdice eu
-
Sorry, ali ja na računu vidim samo jednu cifru, 1900 €.
Nema nigdje ni brutto ni neto
-
Sorry, ali ja na računu vidim samo jednu cifru, 1900 €.
Nema nigdje ni brutto ni neto
ma sve pet, svjestan sam ja kako racun treba izgledati, ali da za..bavaju zbog ovakvih stvari to stvarno nije normalno.
da su tako detaljni i precizni bili prema todoricu,zubku,antunovicu,... i onih 200 tudjmanovih obitelji, danas bi nama svima bilo ljepse i bolje
-
Jbg,sve to stoji, ali znaš da su dvoboju ti vs država gubiš.
Jasno piše kako račun mora izgledati da se ne plaća 5%, a tvoj tako ne izgleda, prema tome nema mjesta za ljutnju
-
Nije baš tako. Poreezna piše da ako auto nije u sustavu PDV-a, ali firma jest pa stoga firma (auto kuća) podliježe oporezivanju marže PDV-om, onda nema tih 5%. Ovdje ispada da su oni njega naguzili. Jasno je da je kupio od firme koja je u sustavu PDV-a pa samim tim mora svoju maržu oporezovati s PDV-om, a iznos marže nisu dužni pisati (tako kaže Njemačka porezna uprava). Dakle, stavili su mu ga ozada.
-
auto je jucer registriran
baba koja je opsjednuta birokracijom na tehnickom me bila prosli tjedan izivcirala do bola zbog tog racuna,ali eto uspio se naci netko razuman pa sam sve obavio bez placanja 5% poreza
ali eto za sve vas koji planirate uvesti auto izvana, da ne bi ste imali nepotrebnih komplikacija kao ja, dobro pripazite kod racuna
-
Bio sam na carini. Opalili su mi porez.
Dakle, Alfa 147 2005. 1.9 JTD 8V 116 konja, oprema Progression. Porezna osnovica je 37000 kuna, a porez je 6300 kuna. Za onih 5% tvrde da ne trebam platiti, ali taj dio ću još vidjeti kad dođem na registraciju.
-
Bio sam na carini. Opalili su mi porez.
Dakle, Alfa 147 2005. 1.9 JTD 8V 116 konja, oprema Progression. Porezna osnovica je 37000 kuna, a porez je 6300 kuna. Za onih 5% tvrde da ne trebam platiti, ali taj dio ću još vidjeti kad dođem na registraciju.
hm koliko onda budu meni 2006g
-
hm koliko onda budu meni 2006g
A koji je točno motor i oprema?
-
A koji je točno motor i oprema?
ista oprema 110kW JTDm
-
ista oprema 110kW JTDm
Uuuu. Mislim da ispod 8000 neće, a moglo bi se protegnuti i do 9000. Najvjerojatnije 8500.
Bio samnom na carini tip koji je kupio mercedesa C klase 2004. godina. Opalilo mu 11 000 kn poreza. Tip se hvata za glavu, tvrdi da nije to taj model, da treba u katalogu naći neki drugi, ali zta sve slične modele mu je porez isti, razlike su 100-200 kn. Onda on pita može li na rate. Kaže carinica da nije nikad čula da posebni porez može na rate. Kaže druga carinica da čak i ako bi moglo nema koristi jer ne može dobiti rješenje dok ne dostavi dokaz da je porez plaćen u cijelosti. Tip se malo preračunao.
-
Uuuu. Mislim da ispod 8000 neće, a moglo bi se protegnuti i do 9000. Najvjerojatnije 8500.
Bio samnom na carini tip koji je kupio mercedesa C klase 2004. godina. Opalilo mu 11 000 kn poreza. Tip se hvata za glavu, tvrdi da nije to taj model, da treba u katalogu naći neki drugi, ali zta sve slične modele mu je porez isti, razlike su 100-200 kn. Onda on pita može li na rate. Kaže carinica da nije nikad čula da posebni porez može na rate. Kaže druga carinica da čak i ako bi moglo nema koristi jer ne može dobiti rješenje dok ne dostavi dokaz da je porez plaćen u cijelosti. Tip se malo preračunao.
ja imam 1% vrijednost
16% ekologija
ja računam oko 8000kn
plus 5% za prijenos cca 2500kn
ne znam katalošku vrijednost po tome eurotaxu
-
ja imam 1% vrijednost
16% ekologija
ja računam oko 8000kn
plus 5% za prijenos cca 2500kn
ne znam katalošku vrijednost po tome eurotaxu
I meni su isti postotci jer je isti broj grama za co2 i kataloška vrijednost je također ispod 100 000. Vjerojatno će ti ispasti toliko koliko si predvidio.
-
ja imam 1% vrijednost
16% ekologija
ja računam oko 8000kn
plus 5% za prijenos cca 2500kn
ne znam katalošku vrijednost po tome eurotaxu
Trazi dodatnu procjenu zbog udubina od tuce :da:
-
Trazi dodatnu procjenu zbog udubina od tuce :da:
neisplativo jer mi mogu skinuti plafon 10% vrijednosti dolje ispitao već i iskreno pomalo sam na to računao ali očito ništa od toga
-
neisplativo jer mi mogu skinuti plafon 10% vrijednosti dolje ispitao već i iskreno pomalo sam na to računao ali očito ništa od toga
Trebaš platiti 1200 kuna za sudskog vještaka koji će doći na 2 minute pogledati auto, a skinuti nećeš puno. Jedino ako se radi o velikim i teškim oštećenjima, ako je auto razbiveno, srušeno... Inače ćeš skinuti manje nego što ćeš platiti vještaka, a usput ćeš čekati bez veze.
-
Dobio sam zapisnik sa carine. Piše da moram platiti (što sam već i obavio) 1% poreza na vrijednost vozila i 16% poreza na CO2. Ne piše mi ništa za onih 5%.
Zanima me zna li netko, poglavito Željko, da li carina piše na svom rješenju da treba tih dodatnih 5% platiti ili kad dođeš na tehnički onda oni pogledaju koje papire imaš pa zaključe da li će te poslati u Poreznu upravu da to platiš?
-
Trebaš platiti 1200 kuna za sudskog vještaka koji će doći na 2 minute pogledati auto, a skinuti nećeš puno. Jedino ako se radi o velikim i teškim oštećenjima, ako je auto razbiveno, srušeno... Inače ćeš skinuti manje nego što ćeš platiti vještaka, a usput ćeš čekati bez veze.
to sam već sve ispitao
-
Dobio sam zapisnik sa carine. Piše da moram platiti (što sam već i obavio) 1% poreza na vrijednost vozila i 16% poreza na CO2. Ne piše mi ništa za onih 5%.
Zanima me zna li netko, poglavito Željko, da li carina piše na svom rješenju da treba tih dodatnih 5% platiti ili kad dođeš na tehnički onda oni pogledaju koje papire imaš pa zaključe da li će te poslati u Poreznu upravu da to platiš?
nema carina sa tih 5% nista
to ovi na tehnickom odredjuju da li placas ili ne, jer to je uvjet da vozilo mozes registrirati. a naravno ako imas racun za kupljeno vozilo nema tih 5% onda, ne daj da te izvozaju kao sto su mene htjeli, pa da nisam galamu napravio na tehnickom sada bi bio laksi za cca 3000kn
-
Evo, nakon proživljene kalvarije i nakon dugotrajnog hodočašća po državnim službama, otkrio sam da stvari idu ovako:
5% poreza ne tuku na Carini. To ti odere Porezna uprava, a Policijska uprava te pošalje u Poreznu upravu da se tamo raskusuraš.
Dakle ovako to ide:
1. Kupio si auto od fizičke osobe - Plaćaš 5%
2. Kupio si auto od firme, imaš račun sa iskazanim PDV-om (npr. 10000 + 1900 MwSt = 11900) - Ne plaćaš 5%
3. Kupio si auto od firme i na računu piše: "Differenzbesteuerung nach Paragraph 25" - Ne plaćaš 5%
4. Kupio si auto od firme koja nije u sustavu PDV-a - Plaćaš 5%
P.S. "Differenzbesteuerung nach Paragraph 25" znači "Oporezivanje marže prema članku 25". Naravno, u našem zakonu je to članak 95, a u njemačkom poreznom zakonu je članak 25. To znači da je trgovac platio PDV, odnosno MwSt na razliku u cijeni.
Ako je on auto kupio od privatne osobe pa ga preprodaje, onda ne može biti iskazan PDV na čitavi iznos jer je autokuća kupila to vozilo po ugovoru, dakle prodavatelj im nije iskazao PDV. Tada bi auto kuća bila na gubitku ako bi iskazala PDV na čitavi iznos (iskazani PDV oni moraju dati državi, a on u slučaju preprodaje rabljenih često bude veći od same marže). Zato oni plaćaju PDV na samo maržu.
Nemojte da vam uvale priču da treba pisati na računu iznos plaćenog PDV-a na maržu jer je to protivno i našem i njemačkom zakonu. Ako piše točan iznos plaćenog PDV-a na maržu, a zna se kolika je stopa PDV-a u Njemačkoj, onda lako izračunaš koliko je gazda autokuće zaradio na tebi. Kupac ne mora znati koliko je trgovac zaradio na njemu. Dakle, iznos PDV-a piše jedino ako se prodaje auto koje je u sustavu PDV-a (ako je bilo neko službeno vozilo od firme, od lizing kuće, od rent a cara...). Ako je bivši vlasnik bio fizička osoba, a autokuća prodaje auto onda ne piše iznos plaćenog PDV-a na računu, nego piše samo konačni iznos, a ispod iznosa stoji: "Differenzbesteuerung nach Paragraph 25".
-
samo da podjelim info
trošarina 7840kn za 147 2006 1,9jtdm 150ks 3 vrata
porez 5% 2340kn
:mah:
-
samo da podjelim info
trošarina 7840kn za 147 2006 1,9jtdm 150ks 3 vrata
porez 5% 2340kn
:mah:
Srca ti Irudova, pa dobro si prošao. 1045 eura na Carini. Ja sam mislio da će te oderati više, barem 1300. Dobar posao :clap:
-
Srca ti Irudova, pa dobro si prošao. 1045 eura na Carini. Ja sam mislio da će te oderati više, barem 1300. Dobar posao :clap:
ja isto mislim što dovodi do kalukulacije višestruku isplative naspram
http://www.njuskalo.hr/auti/alfa-romeo-147-1.9-jtdm-oglas-2226153 (http://www.njuskalo.hr/auti/alfa-romeo-147-1.9-jtdm-oglas-2226153)
koja je jedina u oglasniku a ja računam da ja u moju uguram još 1500€ na šminkanje opet je jeftinija :o000:
-
AUTOKLUB OTKRIVA Na rabljenim autima starim 2 do 3 godine ušteda i do 20.000 kuna
http://autoklub.jutarnji.hr/otkrivamo-na-rabljenim-autima-starim-2-do-3-godine-usteda-i-do-20-000-kuna/1125947/ (http://autoklub.jutarnji.hr/otkrivamo-na-rabljenim-autima-starim-2-do-3-godine-usteda-i-do-20-000-kuna/1125947/)
-
Da li je u RH još uvijek na snazi ograničenje uvoza vozila do 7 godina starosti?
-
Da li je u RH još uvijek na snazi ograničenje uvoza vozila do 7 godina starosti?
ne samo ekologija :da:
-
ne samo ekologija :da:
Pojasni :craz
-
Pojasni :craz
emijsija ispušnih plinova se plaća nisam nigdje primjetio ograničenje na godine mislilm da je samo bitno da je euro 3 minimum :da:
-
nije ni euro 3 ako sam dorbro shvatio samo je ispod neisplativo jer auti imaju enormne kolicine isp. plinova recimo za 164 3.0 bi platio vjerojatno vise davnja nego dva auta.
ili su to samo mislili uvest sad neznam znam da je za oldie neka šema druga i za starije aute sad nisam 100% ziher.
-
:thanks
-
ispod euro 3 norme se nemoze uvest.
-
eh jebaj ga onda, jer ja sam gledo iz ita 145 1.7 16v i po prici sluzbenika preko telefona je ispalo da moze ali da je davanje enormno bilo za to nest pa mi ispalo auto skupo do bola.
-
ispod euro 3 norme se nemoze uvest.
Zasto ne bi moglo?
-
Zato sto se takva vozila ne mogu homologirati
-
To znači da bi GT 1,9 JTDm iz recimo 2005-2006. mogla?
-
Da
Unatoc svim novinama, i dalje vrijedi popis vozila koja se mogu homologirati, na stranicama HAK-a.
P.s. ako vec GT, onda svakako redizajn, dakle 07-08 god. Nije neka razlika u cijeni, a noviji auto. Jos aoo se nadje ona od 170 ks
-
Zasto ne bi moglo?
kome je u unteresu da nam na cestama uz sve nase krame bude i hrpu krami iz uvoza :?:
euro 3 norme su recimo saxo 1.1 2001 punto 1.2 2001 godiste di ces starije od toga uvozit,nema smisla.
kome se da zahebavat za par sto eura ima kombinacija milion za zaradit,evo ja vam mogu dat jedan primjer grande punto iz italije 1.3 jtd 2008 godiste teretno vozilo tamo se prodaje po 1200-1500€ dovezes ga tu atestiras na osobno vozilo naravno prije toga kupis na otpadu siceve zadnje i pojasave platis atest 1000kn i uz sve druge troskove uvoza,puta i registracije nebi preslo 3000€ a pogledajte koliko se krecu grande punto od 2007-2010 na njuskalu :hap:
-
nisam grande al sam mk2 sigurno 15 komada prebacio na putnice iz vana tj. ljudima koji su uvozili sam samo ubacio siceve pojaseve i zadnja stakla providna jer su na vecini bila ona ful crna. i da izvadio onu pregradu van :craz
-
nisam grande al sam mk2 sigurno 15 komada prebacio na putnice iz vana tj. ljudima koji su uvozili sam samo ubacio siceve pojaseve i zadnja stakla providna jer su na vecini bila ona ful crna. i da izvadio onu pregradu van :craz
to je postao biznis samo takav 1000e minimalno u depu u roku od 2 tjedna. :hap:
-
Tražeći glavnu ključnu riječ (uvoz) nisam našao sličnu temu pa da otvorim..
dakle, zanima me ako netko ima iskustva sa uvozom auta iz EU. Točno koja je procedura i što mi sve treba da nakon što odem u Italiju ili Njemačku auto mogu dovest ovdje, platit sva davanja i registrirat ga
thnx
-
Probaj ovdje: http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=59483.0 (http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=59483.0)
-
hvala dečki
samo mi nije jasno kako mi tražilica ništa nije izbacila.. sve sam pisao velikim slovima (UVOZ)
-
hvala dečki
samo mi nije jasno kako mi tražilica ništa nije izbacila.. sve sam pisao velikim slovima (UVOZ)
nije uvoz nego unos. jer nema carine zato je unos.
-
Pozz.Ljudi dali je neko kupio auto u italiji i ako je dali moze pojasniti kako to kod njih funkcionira...Pošto nema zoll tablica dali mozda ima neka druga varijanta...Hvala
-
Jel moguce da je ovo tocno za 159 sw 2.4jtd, 2010g(uvoz iz eu):
Cijena rabljenog vozila: 140000 kn
Porez na cijenu vozila: 2800 kn
Porez na emisiju CO2: 25200 kn
Ukupni porez: 28000 kn
Cini mi se nekako malo :rolll:
-
Jel moguce da je ovo tocno za 159 sw 2.4jtd, 2010g(uvoz iz eu):
Cijena rabljenog vozila: 140000 kn
Porez na cijenu vozila: 2800 kn
Porez na emisiju CO2: 25200 kn
Ukupni porez: 28000 kn
Cini mi se nekako malo :rolll:
najbinije ti je cjena rabljenog iz nje sve izračunaš ako znaš CO2 po meni možda samn u krivu 20-ak posto na 2,4 + 2% za vrijednost
-
najbinije ti je cjena rabljenog iz nje sve izračunaš ako znaš CO2 po meni možda samn u krivu 20-ak posto na 2,4 + 2% za vrijednost
Cijena je 15k eura, ovih 140k kn je tablicna procjenjena vrijednost u odnosu na novo iz tog razdoblja.
-
Jel moguce da je ovo tocno za 159 sw 2.4jtd, 2010g(uvoz iz eu):
Cijena rabljenog vozila: 140000 kn
Porez na cijenu vozila: 2800 kn
Porez na emisiju CO2: 25200 kn
Ukupni porez: 28000 kn
Cini mi se nekako malo :rolll:
Ako je osnovica po kojoj se oporezuje 140.000kn onda plaćaš
1% na osnovicu = 1400kn
18% cca za emisiju co2 = 25200
Treba provjerit katalošku vrijednost u HR, ako je manja od 140.000 kn onda treba i cijenu u ugovoru stavit nižu jer će ti liharska država računat po ugovoru/računu ako je u njemu cijena veća od kataloške.
-
Ako je osnovica po kojoj se oporezuje 140.000kn onda plaćaš
1% na osnovicu = 1400kn
18% cca za emisiju co2 = 25200
Treba provjerit katalošku vrijednost u HR, ako je manja od 140.000 kn onda treba i cijenu u ugovoru stavit nižu jer će ti liharska država računat po ugovoru/računu ako je u njemu cijena veća od kataloške.
2% jer je preko 99000kn
ako je 180Co2 onda je 19%
vrijednost treba gledati prema eurotaxu zaboraviti sve ove naše kataloge
-
Pozz.Ljudi dali je neko kupio auto u italiji i ako je dali moze pojasniti kako to kod njih funkcionira...Pošto nema zoll tablica dali mozda ima neka druga varijanta...Hvala
Pa valjda imaju probne tablice koje uzmes npr na 7-10-15 dana i obavis sta ti treba. Stvarno ne znam. Ako nema,onda ti je jedina mogucnost da auto dovezes ovdje na regularnim tablama i onda da odneses nazad u IT i odjavis auto. Vjerovatno ima neko vise iskustva
-
Znate li neki talijanski oglasnik ? konkretno bi trazio nesto kao sto je prije par tjedana kolega daniels imao onu 147 2.0 ts sto je zupcasti preskocio,za neke smijesne pare,pa sad razmisljam neku takvu za donora uzeti..isplati li se uopce to raditi ?
-
subito.it to ti nešto tipa našeg njuškala.
-
Koliko sam ja upucen, talijani nemaju pandan zoll, dakle izvoznim ili privremenim tablicama.
Oni su valjda jos kompliciraniji od nas, zato najbolje slepa ili prikolica.
-
@greco hvala za oglasnik,vec sam nasao nesto :D
http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-147-ancona-71923359.htm (http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-147-ancona-71923359.htm)
jel i za ovakvu soluciju idu sve trosarine kao i normalan auto ili ? :?:
-
Koliko sam ja upucen, talijani nemaju pandan zoll, dakle izvoznim ili privremenim tablicama.
Oni su valjda jos kompliciraniji od nas, zato najbolje slepa ili prikolica.
Nisam siguran u to, neki dan je sa probnim tablicama pored mene projurio audi a4 kod venezie, kartonska kvadratna tablica, takvu sam i ja dobio za prikolicu npr, i vrijedi za rutu koju ti napišu, da stigneš do kuće.
-
Nisam siguran u to, neki dan je sa probnim tablicama pored mene projurio audi a4 kod venezie, kartonska kvadratna tablica, takvu sam i ja dobio za prikolicu npr, i vrijedi za rutu koju ti napišu, da stigneš do kuće.
:da:
na talijanskim tablicama ne mozes vozit jer nemas osiguranja
-
Znate li neki talijanski oglasnik ? konkretno bi trazio nesto kao sto je prije par tjedana kolega daniels imao onu 147 2.0 ts sto je zupcasti preskocio,za neke smijesne pare,pa sad razmisljam neku takvu za donora uzeti..isplati li se uopce to raditi ?
http://www.autosupermarket.it/search.html?npage=0 (http://www.autosupermarket.it/search.html?npage=0)
-
:da:
na talijanskim tablicama ne mozes vozit jer nemas osiguranja
Znači i kod njih se može dobit tablica za izvoz?
Jer sam negdje pročitao da je to kod njih jako komplicirano, i da je jednostavnije i jeftinije na šlepu ili prikolicu
-
rijetko kad vidim te njihove probne tablice. Cuo sam da je procedura za izdavanje tih tablica.
pastari su malo koplicirani u vezi papira. Zato je bolje na prikolicu ili kamion
-
ima.
jucer vidio jednu audi trojku na zaustavnoj sa tim tablicama , bio je u drustvu :pol: :pol:
pregledavali su mu papire :komp:
-
Evo neki dan opet vidio kvadratnu tal. tablicu na bregani, neki slavonci kupili u italiji c-klasu 220cdi karavan.
Ako znaš proceduru ništa nije komplicirano, osim prvog puta :craz
Nego jel zna tko cca kolika bi bila davanja na uvoz, znači sve do registracije u postocima na cijenu.
Jedan auto me zanima, košta 16000e, ima 218ks i 159g/km co2, euro4, 2006godište.
Bi prošao ispod 20000 :?: