24-09-2017, 12:36:48

Autor Tema: Android double DIN multimedija/navigacija  (Posjeta: 5684 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mike20

• Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
Odg: Android double DIN multimedija/navigacija
« Odgovori #140 u: 15-07-2017, 20:32:06 »
Can bus adapter za komande na volanu kupuje se prema tipu auta I prema tipu radija. Za kineze toga skoro pa i nema, ima za poznate marke
o O (   )____////____(   ) O o

Offline brijac

• Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
    • Donji Hrašćan
« Odgovori #141 u: 16-07-2017, 00:02:57 »
Can bus adapter za komande na volanu kupuje se prema tipu auta I prema tipu radija. Za kineze toga skoro pa i nema, ima za poznate marke
Znači nema šanse da ove jeftine radije spojim na komande?
« Zadnja izmjena: 16-07-2017, 00:06:03 od brijac »
Alfa 159 SW.....

Offline Alfaniac

• Trade Count: (0)
  • Na probi
  • *
  • AR 159 1.9 JTDm (16v)
    • Zagreb
« Odgovori #142 u: 16-07-2017, 00:16:09 »
Ima šanse.

Trebaš radio koji podržava komande na volanu i canbus adapter koji odgovara vozilu, drugo bi u teoriji trebalo biti nebitno. Dakle radi se o žicama na ISO konektoru koji dobivaju signale od tvog auta ovisno koju tipku na volanu stišćeš.

Da bi se ti signali tumačili, potreban je canbus adapter, inače nemaš kaj spojit s tim žicama, odnosno s radiom. A kad iz adaptera dobiješ žice koje ti trebaju, sve kaj bi trebo je "naučit" radio putem softvera kaj je koja tipka kad je stisneš.

Nebitno je li Kinez ili nekaj drugo u pitanju, mora podržavati podešavanje tipki na volanu, tak da izričito kupuješ radio koji kaže da podržava. Samo originalni radiouređaji za tvoj auto mogu podržati komande na volanu "out-of-the-box" ili oni koji su rađeni na platformi originalnih, najčešće poznatiji brendovi.

Međutim, s canbus adapterom bi 99% uređaja koji podržavaju memoriranje komandi na volanu trebalo radit.

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
  • Alfa 147 1.9 JTDm 16V Stage 1 remap
    • Oroslavje
« Odgovori #143 u: 16-07-2017, 07:00:46 »
Naravno da ima šanse da radi. Kolega ti je sad detaljno objasnio. Ovi full jeftini kinezi ne znam dali podržavaju tipke (kada kupuješ provjeri opis funkcija, trebalo bi to tamo biti navedeno), no Joying podržava 100%. No, on + adapter i nosači (kavez nije sretno rješenje, ne drži dobro) ti je iznad 300 eura.

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Trade Count: (+1)
  • Starosjedioc
  • *
  • GTV 3.0, GT 1.9 & 156 1.9 Sportwagon
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #144 u: 29-07-2017, 21:36:05 »
Ok, nakon dosta natezanja s nepouzdanim dobavljačima, konačno sam dobio GPS/infotaiment double DIN, uzeo sam stariji non-Android sistem s vjerojatno Windows CE ili sličnim sustavom. Radi se o "generic" kineskoj tehnologiji, ali ono što mi se svidjelo i prevagnulo u kupovini je dizajn koji je baš rađen posebno za Alfu 147/GT i apsolutno savršeno se uklapa u centralnu konzolu. Model ima oznaku HL-8805.

Da bi radio s Alfama koje imaju tvornički Bose, treba se plavo-bijelu žicu za remote prebaciti na drugi konektor kako bi pojačalo dobilo signal za aktivaciju. To sam brzo skužio i zvuk je odličan.

No, ima još dosta otvorenih pitanja, možda je netko to već od vas ovdje prošao, pa da ne otkrivam toplu vodu, netko tko ima shemu alfinog konektora će možda znati:

- u kompletu sam dobio Canbus adapter/konvertor, ali komande ne rade. Kako je prethodni vlasnik čerupao konketore i na jednom od mase žica ništa ne ide gdje bi trebalo, vjerujem da samo treba naći pravi vod i spojiti gdje treba, imamo li negdje tu shemu što je što?

- koju žicu spojiti za rikverc da bi se palila kamera? (uzeo sam i zadnju kameru kada već sve to radim)

- ima li smisla napraviti da se uređaj može upaliti i kada nema kontakta? Tako mi je radio stari radio i bilo mi je to super. Ovdje me strah da li bi tako trošio akumulator s obzirom da je to ipak sve drugačije koncipirano i vidim da se on sam uključuje čim se da kontakt, ima li tko iskustva kako se ponašaju takvi uređaji? Je li ok spojiti ga da je stalno na raspolaganju?

- kako provući antenu za GPS od vrha vjetrobrana do centralne konzole, lako za gore gdje je tapecirung, ali koji put je najbolji za dalje, a da to bude uredno?

Možda još kakav hint od vas koji ste sve to prošli?
« Zadnja izmjena: 29-07-2017, 21:47:44 od Paso »

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Starosjedioc
  • *
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #145 u: 30-07-2017, 13:51:57 »
Očigledno je stvar ista za 147/GT i pretpostavljam da je na ovom malom zelenom konektoru ono što mi je potrebno za komande na volanu? Ili taj dio ipak ide na sekundarni (onaj na kojem nisu zvučnici) Euro-konektor, pa je Alfa spojila nešto po svome? Ima li tko iskustva s tim?

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #146 u: 30-07-2017, 15:40:02 »
Da da, tako je, instalacija za komande na volanu je na tom malom konektoru. Ovo ostalo (na velikom) je struja i instalacija za zvučnike.

Samo da nadopunim ... ja sam uzeo CAN adapter za Joying radio i meni je odmah sve proradilo, ali standardni ISO konektor (5+8) nema žice za tipke.
« Zadnja izmjena: 30-07-2017, 15:41:52 od tomislavkn »

Sljedeći korisnici su zahvalili na ovom postu: Paso

Offline Alfaniac

• Na probi
  • *
  • AR 159 1.9 JTDm (16v)
    • Zagreb
« Odgovori #147 u: 30-07-2017, 16:06:04 »
1. u kompletu sam dobio Canbus adapter/konvertor, ali komande ne rade. Kako je prethodni vlasnik čerupao konketore i na jednom od mase žica ništa ne ide gdje bi trebalo, vjerujem da samo treba naći pravi vod i spojiti gdje treba, imamo li negdje tu shemu što je što?
2. koju žicu spojiti za rikverc da bi se palila kamera? (uzeo sam i zadnju kameru kada već sve to radim)
3. ima li smisla napraviti da se uređaj može upaliti i kada nema kontakta? Tako mi je radio stari radio i bilo mi je to super. Ovdje me strah da li bi tako trošio akumulator s obzirom da je to ipak sve drugačije koncipirano i vidim da se on sam uključuje čim se da kontakt, ima li tko iskustva kako se ponašaju takvi uređaji? Je li ok spojiti ga da je stalno na raspolaganju?
4. kako provući antenu za GPS od vrha vjetrobrana do centralne konzole, lako za gore gdje je tapecirung, ali koji put je najbolji za dalje, a da to bude uredno?

1. Kolega tomislavkn je već odgovorio.
2. Kada provlačiš žicu od iza do naprijed, prvo iza spojiš plus i ground od kamere na rikverc svjetlo (crvena i crna, moraš pronaći koja su ti u snopu stražnjih svjetala). Do naprijed provlačiš plus i s-video kabel. Plus naprijed ti ide na ISO konektor žicu označenu kao REVERSE + (po ISO standardu roza žica), s-video ulaz imaš na radiju.
3. Nema te što biti strah. Radio u stand-byu odnosno ugašen troši minimalno struje. Jedino ako auto ne voziš po mjesec dana, imat ćeš problema u davanju kontakta (eventualno, ali sumnjam). Kod mene je radio spojen mimo canbusa, pa nemaš komunikaciju s ključem, nego sam ja to riješio na način da spojim plus od radija na stalni plus predviđen za radio (jedna od ISO žica). Onda kada stavim ključ u bravu, radio se ne upali (kao što je to tvornički radio), nego se upali čim zaverglam jer auto u tom slučaju dobije napon i radio se "automatski" upali. Kada ugasim auto, radio nastavi svirat te ga gasim na POWER tipku (tvornički se gasio kada izvadiš ključ iz brave). Dakle stalni plus i plus spojiš na + od auta, to je bitno i zbog toga da ti radio ne gubi memoriju svaki put kad se auto ugasi.
4. Kako misliš provući antenu za GPS? O kakvoj anteni točno pričamo? Meni je modul/antena od GPS-a provučena od radija do suvozačeve ladice i tamo fino spremljena. Prijem je odličan, nema potrebe da se antena posprema bliže krovu ili nešto. Ne garantiram, al to je nešto što možeš isprobat dok postavljaš radio.

Kaj se tiče nekog dodatnog savjeta, nemoj rezat žice u autu koje dolaze do originalnog radija, već si kupi M->F (ili F->M, ovisno kakvi ti konektori dolaze iz auta) ISO konektore i spoji ih s golim žicama od konektora od radija. To je univerzalna stvar i svedeš si posao na minimum.

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #148 u: 30-07-2017, 16:11:21 »
Samo da se razumijemo, ovo što pričaš, stalni plus i plus je ustvari +12V s akumulatora (stalni plus), a plus koji spominješ je tzv ACC (crvena žica) i ona ima funkciju isto kao i remote žica za npr auto pojačalo. Ta ACC je spojena preko brave, pa kada okreneš bravu, dođe 12V na tu ACC žicu.

Ako hoćeš izbjeći to sa kontaktom, ACC spojiš također na stalnih +12V s akumulatora, odnosno žutu žicu.

Što se tiče GPS antene, ne treba ništa provlačiti, meni radi savršeno i unutar armature. GPS antena je namagnetizirana i pričvršćena na kučište samog auto radija.

Offline Alfaniac

• Na probi
  • *
  • AR 159 1.9 JTDm (16v)
    • Zagreb
« Odgovori #149 u: 30-07-2017, 16:14:36 »
Ako hoćeš izbjeći to sa kontaktom, ACC spojiš također na stalnih +12V s akumulatora, odnosno žutu žicu.
Tako je, to je pjesnik i htio reć. Tako sam ja u svojim autima uvijek spajao radio i meni je tako bilo i OK.

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #150 u: 30-07-2017, 16:26:56 »
Nije to krivi način spajanja, sve ovisi o željama pojedinca. Meni osobno bolje na ključ, ali lako se i spoji kako si i ti naveo.

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Starosjedioc
  • *
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #151 u: 30-07-2017, 18:57:25 »
Jesam li već rekao da ste zakon? :) Thanks, sada ću to sve pomalo složiti.

No, našao sam da mi Alfa ima dovedeno i GPS antenu tvorničku do konzole (zajedno s radijskom), ali je konektor onaj sivi kvadratni koji ne ide na ovakve third-party uređaje gdje je onaj SMA tip s navojem. Da li se zezati s tim i lemiti konektor da koristim OEM antenu (btw, ima li tko iskustva kakva je?) ili da ne filozofiram i stavim onu koja je došla s uređajem unutar armature? Probao sam sada i prijem tek mrvu slabiji nego kada je vani gore u centru ispod vjetrobrana.

Gdje gurnete USB kabel za eksterno spajanje, negdje u ladicu? Ima li koja rupa kojom kabel može unutra?

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #152 u: 30-07-2017, 20:16:56 »
Nemoj ništa prčkati po original instalaciji, pogotovo kako već imaš GPS antenu koja ti je plug'n'play i lako se sakrije unutar armature.

Što se tiče USB kabela, provuci ga dolje do pepeljare. Izvadiš klima modul van i naguraš ga dolje gdi je pepeljara i sve vratiš natrag. Tako sam ja napravio i super je. Ostaviš si cca 10cm kabela vani i kada uštekaš USB stick, gurneš kabel skroz unutra i praktički se ništa ne skuži  :pivo:

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Starosjedioc
  • *
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #153 u: 01-08-2017, 22:54:48 »
Ok, evo kako to na kraju izgleda u autu:

Estetski je možda i ponajbolji za 147/GT jer zaista izgleda kao da je OEM. Uređaj radi brzo iako je na WinCE 6. Vjerujem da su moderni Androidi i brži i fleksibilniji, ali ovaj je bio moj izbor radi estetike, a i nisam neki zahtjevni korisnik aplikacija i sličnog. Bitno mi je da radi GPS (ima iGo 8 instaliran) i da vrti multimediju. Stavio sam par glazbenih spotova za probu i to lijepo radi, iako nema mnogo smisla u autu. Zavrtio sam i DVD sa Star Warsima, super je s Boseom, kao u kinu! :)

Sam user interface uređaja nije baš nešto, recimo da bih mu dao dobar (3). Upotrebljiv je i relativno jednostavan, ali nije uvijek logičan i media player je daleko od razine koju bih očekivao na takvim uređajima - koji zapravo mogu što poželiš. Vjerojatno bi se tu dalo svašta instalirati nekome tko bi se bavio hackovima, ali nemam volje za time. Primjetio sam i glupo ograničenje media browsera koji i na exFAT medijima ne može u rootu pročitati više od 50-ak foldera. Onda sam se snašao da izradim foldere od A do Z i sve trpam u njih po abecedi. Glupo i nepotrebno. Kvaliteta zvuka je odlična i sve skupa uređaj se čini dosta solidan, ali nije po specifikacijama i softverskim mogućnostima usporediv s modernim Androidima.

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #154 u: 02-08-2017, 06:27:48 »
Što se tiče estetike, zaista izgleda kao OEM. Vidio sam ga uživo i nemam primjedbe. Mene je odbilo što je preskup za ono što nudi, htio sam nešto tehnički kvalitetnije s većim ekranom i ovo što imam sada mi je odličan kompromis, a i ne izgleda uopće loše  :pivo:

Bitno da ti radi i da si zadovoljan.

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Starosjedioc
  • *
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #155 u: 04-08-2017, 22:44:25 »
Spojio sam na kraju i SWC (kontrole na volanu) i zadnju kameru, ali sve to po sistemu "pokušaj i pogreška" jer ništa nije bilo po standardu. Možda su na novijim serijama to nekako standardizirali jer se sam uređaj prodaje kao "plug&play", ali daleko je od toga već zato jer je SWC na mini-DIN zelenom konektoru, a ne na velikom donjem DIN konektoru - gdje sasvim lijepo ima mjesta za sve. Izgleda da je Alfin standard da se nikada ne drži standarda, ali valjda je to dio draži učenja i "sam svoj majstor" pristupa. ;)
« Zadnja izmjena: 04-08-2017, 22:45:34 od Paso »

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #156 u: 05-08-2017, 07:52:28 »
Moja je 147 FL MY2007 i vidim da ti imaš taj zeleni konektor, a ja imam zeleni, plavi i žuti.  :tooth

Ovako:

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Starosjedioc
  • *
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #157 u: 12-08-2017, 17:19:49 »
Pitanje za 147/GT vlasnike s headunitima koji imaju USB na kabelu iza... gdje ste ga trajno pozicionirali? Negdje u ladicu? Negdje u centralnom mostu? Vidim da neki naprave i modifikaciju pepeljare, pa stave u nju?

Offline Paso

• Član Alfa Kluba*****
  • Starosjedioc
  • *
    • Zaljev, Rijeka
« Odgovori #158 u: 12-08-2017, 21:40:58 »
Sredio sam to danas... zapravo je vrlo lako: ladicu drži 6 torkseva T25 i jedan veći inbus, odspoji se konektor za svjetlo, konektor za prekidač i to je to, ladica je dolje! A onda je najelegantnije napraviti malu rupu s gornje strane - tako da se uopće ne vidi. Kroz nju se provuče USB kabel i voila! Sve je lijepo uredno i funkcionalno!

Offline tomislavkn

• Član Alfa Kluba*
  • Starosjedioc
  • *
    • Oroslavje
« Odgovori #159 u: 13-08-2017, 19:29:50 »
Ja sam ga odvukao dolje do pepeljare. Ne u pepeljaru, nego iza nje u onu rupu. Vidi se kabel, ali ne smeta nimalno, skroz funkcionalno i vrlo lako pristupačno.

Ladicu sam ja rastavio jer sam mislio iznad nje staviti pojačalo, ali nema dovoljno mjesta. Lako se izvadi, slažem se.