ajmo mi back on topic 
zakaj su alfe npr u SLO toliko jeftinije nego u HR? za italiju znam jer ih ima iza svakog coska!
postavlja se i drugo pitanje, kad uđemo u SCHENGEN, nebi smjelo bit prepreka da odes van po neku alficu i dopeljaš ju na prikolici doma i složiš kaj ti treba 
Zato što je u SLO viši standard (slično kao u IT, D...), ljudi više kupuju nove aute, time je i ponuda rabljenih daleko veća a cijene manje, sramota je dofurat kući "novi rabljeni", itd...
Za tako nešto ćeš se još načekati (jer će granice ostati još dosta nakon 01.07.2013).
Ako ti treba auto za dijelove dogovoriš sa vlasnikom (recimo Slovencom da ti ga doveze u HR, skine tablice, vratiš ga, i on odjavi auto u SLO), takve stvari se masovno rade.
Ako netko misli da će se nakon 01.07.2013 stvari kod uvoza rabljenih bitno promjeniti vara se:
- nameti ostaj isti (trošarina, homologacija, PDV...)
- ušparat će se možda na par papira manje
- a čudi me što već nije uvedena zabrana uvoza za Euro3 automobile, a to će do spomenutog datuma sigurno biti