22-06-2026, 15:12:10

Autor Tema: trilema: vilice/uporne spone/balansica  (Posjeta: 65240 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
trilema: vilice/uporne spone/balansica
« u: 17-09-2010, 13:21:21 »
simptomi:
skripanje ovjesa na neravninama
zvuk kao stari kauc na kojeg se navalio debeli pijani baustelac i baca drkicu
nemoguce je utvrditi tocan izvor zvuka
djeluje kao odozdola pa s lijeva na desno pa s desna na lijevo
ne lupa, samo skripi, na rupama nema zvuka
samo na neravninama
najnoviji simptom je i podrhtavanje volana na neravnom kolniku

moguci uzroci:
vilice ( gornje mijenjao )
donje vilice ( kak da skuzim da su one )
uporne spone ( objesio se ja na njih pajserom a nemaju mm lufta )
balans stanga ( kaj ja znam, jbt ni nevidim ju ispod svih silnih poluga )

dijagnoza mehanicara:
gumice balans stange
razgovor: kak to mislis mjenjat cijelu balans stangu?
pa promjenim ti samo gumice.
skinem prednji most u navucem gumice i pjesma
treba mi cca 3 do 4 sata
samo mi nabavi gumice

Problem:
nigdje nema za kupit samo gumice odnosno selene ak su to seleni
samo cijela balansica
a daljni je problem kaj sam u fazi eliminiranja bacio pol litre silikonskog spreja po tim gumicama
i skripi i dalje
ni milimetra tise neg prije


Pitanje:
kako najtocnije utvrditi kaj treba mijenjat
nije bed u parama
nije bed u vremenu
samo nedam da me veslaju nestrucna misljenja
mehanicara kojima je ovjes alfe kao warp jezrga na entapriseu

http://blurredproductions.files.wordpress.com/2009/03/picard-facepalm2.jpg

 

Offline Seb

  • Član Alfa Kluba 5
  • Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 16695
  • Karma: 546
  • Spol: Muški
    • Velika Mlaka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #1 u: 17-09-2010, 13:26:28 »
odeš kod pravog mehaničara koji če dat točnu dijagnozu,napravit poso i garantirat za to
SEBastijan Bertol 091 62 22 223
BERTOL Seb servis - Specijalizirani servis za Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth vozila
 

Alfa-Dodo

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #2 u: 17-09-2010, 13:27:49 »
mjenjao ja selene n balans štangi, izgledaju slično kao seleni na vilicama. meni su ih mjenjali u servisu u ogulinu, a oni su navodno nabavili negdje kod nekog u rijeci koji to proizvodi. sa radom me kotalo nekih 400 kn
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #3 u: 17-09-2010, 13:28:30 »
odeš kod pravog mehaničara koji če dat točnu dijagnozu,napravit poso i garantirat za to

rijeka:
s hvaljenim darkom nisam u dobrim odnosima
AC necu
Kivela necu
 :craz
ima jos jedan koji je na putu a neda mi se cekat 2 tjedna da se vrati  :wal:
seeeb otvori poslovnicu u delnicama  :pusa

mjenjao ja selene n balans štangi, izgledaju slično kao seleni na vilicama. meni su ih mjenjali u servisu u ogulinu, a oni su navodno nabavili negdje kod nekog u rijeci koji to proizvodi. sa radom me kotalo nekih 400 kn

kakvi su bili siptomi?
daj broj tog servisa u ogulinu
« Zadnja izmjena: 17-09-2010, 13:32:09 od Anton »
 

Offline Pero156TS

  • Predsjedništvo
  • Trade Count: (+13)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 7944
  • Karma: 269
  • Spol: Muški
  • Spider
    • Zagreb
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #4 u: 17-09-2010, 13:30:38 »
pa nisu Delnice na kraju svijeta, zaletiš se do ZG i riješiš stvar i platiš  :pivo:
Spider 115
 

Offline Reno

  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 4700
  • Karma: 77
  • Spol: Muški
    • Rijeka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #5 u: 17-09-2010, 13:33:42 »
ja sam na svojoj mijenjao gumice balans stange,kupio sam ih u "auto centar marinići" 051/257-514 kod groblja na viškovu negdje oko 100 kn su bile :mah:
 

Offline Seb

  • Član Alfa Kluba 5
  • Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 16695
  • Karma: 546
  • Spol: Muški
    • Velika Mlaka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #6 u: 17-09-2010, 13:36:22 »
mjenjao ja selene n balans štangi, izgledaju slično kao seleni na vilicama. meni su ih mjenjali u servisu u ogulinu, a oni su navodno nabavili negdje kod nekog u rijeci koji to proizvodi. sa radom me kotalo nekih 400 kn
400 kn???...mogli su ti onda đaba napravit
SEBastijan Bertol 091 62 22 223
BERTOL Seb servis - Specijalizirani servis za Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth vozila
 

Offline Seb

  • Član Alfa Kluba 5
  • Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 16695
  • Karma: 546
  • Spol: Muški
    • Velika Mlaka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #7 u: 17-09-2010, 13:37:21 »
u ZG se trenutno nigdje nedaju nabavit
SEBastijan Bertol 091 62 22 223
BERTOL Seb servis - Specijalizirani servis za Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth vozila
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #8 u: 17-09-2010, 13:41:54 »
u ZG se trenutno nigdje nedaju nabavit

primjetih

ja sam na svojoj mijenjao gumice balans stange,kupio sam ih u "auto centar marinići" 051/257-514 kod groblja na viškovu negdje oko 100 kn su bile :mah:

29 kuna komad, zvao sada, kaze isti proizvodac ko original
pusa reno  :ok:
bavaria kad se vidimo  :pivo:
 

Offline Reno

  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 4700
  • Karma: 77
  • Spol: Muški
    • Rijeka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #9 u: 17-09-2010, 13:44:58 »
kod ovih je bilo prije 6,7 mjeseci kad sam ja kupovao,treba nazvat pa pitat ako slucajno nemaju vjerovatno mogu narucit.
sta je 400 kn puno ili malo za to :hap: meni je mehanicar isto uzeo 400kn + gumice 100=500kn

EDIT:  :ok: al daj rade pivu nego pusu  :hehe:
« Zadnja izmjena: 17-09-2010, 13:46:56 od Reno »
 

Offline boris

  • Član Alfa kluba 18
  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 1607
  • Karma: 145
  • Spol: Muški
  • 147 Q
    • Rijeka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #10 u: 17-09-2010, 13:45:53 »
primjetih

29 kuna komad, zvao sada, kaze isti proizvodac ko original
pusa reno  :ok:
bavaria kad se vidimo  :pivo:

Kad sam ja zadnji put pitao imali su samo od 22 mm, nastavak dolje:

Ajmo od početka:
-po svim simptomima i naročito s obzirom da si mijeao gornje vilice, vjerojatno je balansica
-ako hoces biti siguran, zakreni volan tako da netko moze uhvatiti vilice rukom i onda sjedni na taj kraj auta i ljuljaj
- na prstima ce se tocno osjetiti koja vilica ili stanga skripi, a i cuti ce se
naravno to se najbolje radi kad je suho vrijeme tj bura ali to nije problem kod nas :-)

-spricanje sa silikonskim sprejem ili WD 40 je zapravo mit, jer su ti seleni toliko spresani da ulje ne moze doci u njih, a gumice balans stange su full daleko, i morao bi imati cjevčicu od 30-tak cm
-to može upaliti eventualno na donjim vilicama i na zadnjem ovjesu


Gumice:
-njih imaš kupiti za 30-tak kuna, ali zadnji put kad sam gledao imali su samo one za balans štangu od 22 mm, ti vjerojatno imaš 24. Možda sad ima i od 24, raspitaj se po Ri.
-ako nema od 24, imaš za manje od 300 kuna od poliuretana
-kad se skine balansica, moraju se rastaviti nosači od gumica, pa ponovo sastaviti/povariti 

Offline mare-ri

  • Trade Count: (+2)
  • Starosjedioc
  • ****
  • Postova: 1198
  • Karma: 118
  • Spol: Muški
  • 147 GTA & Stelvio 2.2
    • Fiume
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #11 u: 17-09-2010, 13:50:31 »


Kupljene u Techno Auto(Matulji,Jurdani) prije nekih mjesec dana, nesjecam se tocno koliko kn ali mislim da je bilo manje od 100kn.
Sam ih mijenjao i potrosio zivaca na kile!
Sretno...
No turbo, No problem...
 

Offline Reno

  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 4700
  • Karma: 77
  • Spol: Muški
    • Rijeka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #12 u: 17-09-2010, 13:52:12 »
e to je to,ima tu zajebancije koliko mi je reko mehanicar,3 sata ih je mijenjao,al ako ce prestat skripat isplati se svakako
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #13 u: 17-09-2010, 13:52:54 »
seeeeeeb koji promjer moraju biti moje ZAR93200000248086   :?:
 

Offline boris

  • Član Alfa kluba 18
  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 1607
  • Karma: 145
  • Spol: Muški
  • 147 Q
    • Rijeka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #14 u: 17-09-2010, 13:59:33 »
seeeeeeb koji promjer moraju biti moje ZAR93200000248086   :?:


Ne piše to tamo.
Šubler u ruke i mjeri  :craz
Ako si lijen možeš parkirati auto tamo nasred ulice kod kosog tornja  :hehe: i zvati mene u pomoć  :craz

Offline Seb

  • Član Alfa Kluba 5
  • Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 16695
  • Karma: 546
  • Spol: Muški
    • Velika Mlaka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #15 u: 17-09-2010, 14:49:33 »
balansica za reparaturu mora ić van....mora se odpustit most,nakon svega napravit špur...ja ne kužim ljude koji to rade za 400 kn :)
SEBastijan Bertol 091 62 22 223
BERTOL Seb servis - Specijalizirani servis za Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth vozila
 

Offline boris

  • Član Alfa kluba 18
  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 1607
  • Karma: 145
  • Spol: Muški
  • 147 Q
    • Rijeka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #16 u: 17-09-2010, 15:16:17 »
balansica za reparaturu mora ić van....mora se odpustit most,nakon svega napravit špur...ja ne kužim ljude koji to rade za 400 kn :)

Ne rade špur...to znam sigurno.
a i kriza čini svoje.
« Zadnja izmjena: 17-09-2010, 15:23:18 od boris »
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #17 u: 17-09-2010, 15:31:44 »
seeeeeeb koji promjer moraju biti moje ZAR93200000248086   :?:

balansica za reparaturu mora ić van....mora se odpustit most,nakon svega napravit špur...ja ne kužim ljude koji to rade za 400 kn :)

on mene ne dozivljava uopce  :sad:
 

Offline Seb

  • Član Alfa Kluba 5
  • Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 16695
  • Karma: 546
  • Spol: Muški
    • Velika Mlaka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #18 u: 17-09-2010, 15:43:22 »
on mene ne dozivljava uopce  :sad:
22 mm
SEBastijan Bertol 091 62 22 223
BERTOL Seb servis - Specijalizirani servis za Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth vozila
 

Serfo

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #19 u: 17-09-2010, 15:55:36 »
balansica za reparaturu mora ić van....mora se odpustit most,nakon svega napravit špur...ja ne kužim ljude koji to rade za 400 kn :)
Ljudi ti po Rijeci rade za 100 cuna + PDV. I nisu propali.
 

Offline 156 sp1 rosso

  • Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 5327
  • Karma: 190
  • Spol: Muški
  • Giulia Veloce
    • ZAGREB
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #20 u: 17-09-2010, 16:16:03 »
Ljudi ti po Rijeci rade za 100 cuna + PDV. I nisu propali.

Znam i ja takve :da:
Gubila il dobila......zauvijek si moja voljena. Volim te Hrvatska.
 

Offline Stiv

  • Trade Count: (+20)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 5398
  • Karma: 225
  • Spol: Muški
  • 156 Busso SW & 147 1.9jtdM
    • Samobor
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #21 u: 17-09-2010, 16:28:41 »
Ljudi ti po Rijeci rade za 100 cuna + PDV. I nisu propali.

Ha normalno, niti naplate sve sate kaj rade a naprave posal i bolje neg u nekim ovlaštenim tipa AC ili slično s tim da je mušterija krajnje zadovoljna i sa duše joj padne kamen od cca 100kila kad se voze a ništa ne škripi, cvili i lupka   :craz :craz
:mahm QVMember of  U B OQV
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #22 u: 17-09-2010, 17:39:26 »
22 mm

hvala ti sebastiane  :pusa

ili bi i ti radije pivu  :pivo:
 

Offline adventurer

  • Trade Count: (+7)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 397
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
    • Zaprešić
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #23 u: 17-09-2010, 18:00:51 »
U Sloveniji u ovlaštenom servisu nova balansica 40 eura kad se vrati PDV....
...CUORE SPORTIVO...
 

Offline Seb

  • Član Alfa Kluba 5
  • Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 16695
  • Karma: 546
  • Spol: Muški
    • Velika Mlaka
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #24 u: 18-09-2010, 07:15:48 »
Ljudi ti po Rijeci rade za 100 cuna + PDV. I nisu propali.
jel plačaju porez državi?ak da, ja ne vidim tu matematiku :ne2:
SEBastijan Bertol 091 62 22 223
BERTOL Seb servis - Specijalizirani servis za Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth vozila
 

Online a.m.alfa

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 42957
  • Karma: 1340
  • Spol: Muški
  • MG HS
    • Fiume (RI)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #25 u: 18-09-2010, 10:04:17 »
rijeka:
s hvaljenim darkom nisam u dobrim odnosima
AC necu
Kivela necu
 :craz
ima jos jedan koji je na putu a neda mi se cekat 2 tjedna da se vrati  :wal:
seeeb otvori poslovnicu u delnicama  :pusa

kakvi su bili siptomi?
daj broj tog servisa u ogulinu

Ovo ti je iz OG od fiata servis 
možda Dodo ima neki drugi servis :craz

OGULIN
Sonax - VBZ
Vladimira Nazora 15, 47 300 Ogulin, tel: 047/531 021, faks: 047/811 026
sona@ka.htnet.hr

Alfa-Dodo

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #26 u: 18-09-2010, 14:24:21 »
evo sad vidio post, da to je taj, samo sad nisu kao službeni od Fiata već od Auto Kreše, ali sve je ista spika. Oni su mi napravili i imam račun doma uredno
evo ovako; seleni x2 =180 kn i rad 1.5h x 150kn =225 kn
zajedno 405 kn

p.s. to su oni seleni gore na slici  :da:
« Zadnja izmjena: 18-09-2010, 14:25:09 od Alfa-Dodo »
 

Offline Mihailo89

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 337
  • Karma: 6
  • Spol: Muški
  • Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    • Herceg-Novi
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #27 u: 18-09-2010, 15:14:47 »
Ja sam to mijenjao u Crnoj Gori tacnije u podgorici,komplet jedna strana je bila oko 70eura a rad za promijenu i lijeve i desne oko 15eura,radi se o nekom malom servisu.Po meni ovo je realna cijena jer ima jako puno posla i muke. :rolll:
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #28 u: 18-09-2010, 17:02:25 »
ma placas porez drzavi samim time sta zivis tu, svaka kuna u fusu zaredena je oporezovana sa 23% jer sigurno ne stavi tu lovu u carapu....

antune daj molim te napisi detalje di si kupio, koliko platio i di si mjenjao. mislim, moja se cujem malo ljepse jer je benzinac ali isto cvili  :craz

nisam jos nista radio  :hap:

evo sad vidio post, da to je taj, samo sad nisu kao službeni od Fiata već od Auto Kreše, ali sve je ista spika. Oni su mi napravili i imam račun doma uredno
evo ovako; seleni x2 =180 kn i rad 1.5h x 150kn =225 kn
zajedno 405 kn

p.s. to su oni seleni gore na slici  :da:

i kaj bi mi sad trebali plakat kaj je to tako jeftino  :?:
meni mehanicar kaze da mu treba 3 sata posla cca
sat mu je 100 kn
u cem je problem

ima ljudi koji na skeli mjesaju beton cijeli dan za 250 kn
da je meni satnica 100 kn ja bih bio vrlo zadovoljan ( !!!! )
tak da  :rolll:
 

Offline Role 156

  • Trade Count: (+9)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 9385
  • Karma: 200
  • Spol: Muški
  • Alfa 159 2.2JTS SS Ti Beverly tourer 300 ie
    • Požega
Odg: trilema: vilice/uporne spone/balansica
« Odgovori #29 u: 18-09-2010, 17:19:15 »
balansica za reparaturu mora ić van....mora se odpustit most,nakon svega napravit špur...ja ne kužim ljude koji to rade za 400 kn :)
mislim da grijesis da mora ici cijela dolje :craz stari selen se izbije van,onda otpustis ona 2 vijka sto drze okvir selena,pa otpustis upornu sponu balansice i svuces okvir od selena sa balans stange :hap: vani ga rastavis na 2 dijela stavis selen na balans stangu i stavis okvir selena na svoje mijesto i stegnes ona 2 vijka i gotov posao :ok:
Varijator sekta