14-10-2019, 23:44:35

Autor Tema: ABS ASR EBD problem  (Posjeta: 25118 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alfa166twinspark

• Trade Count: (0)
  • Starosjedioc
  • Spol: Muški
    • Ljubljana
Odg: ABS ASR EBD problem
« Odgovori #40 u: 30-08-2011, 17:08:32 »
ebd, esp, a pogotovo abs sistemi su stari od 10-20 godina.
za krivine, najveci problem alfe 166 je prednji pogon i disbalans tezine, pogotovo na motorima preko 200 KS, tu elektronika moze pomoci, oduzimajuci snagu tocku koji ima tendenciju da proklize, ali do jedne granice. kad se ta granica predje, auto izlijece iz krivine (tako je i sa quattro sistemima: elektronika nije svemoguca).
za zimu je vrlo korisno imati kontrolu proklizivanja pogonskih tockova (znam jer je nemam  :craz).
ali s druge strane, alfa 166 ionako nije auto za utrkivanje tako da tu i nema nekih problema, ovjes je odlican.

Offline Nowa

• Starosjedioc
    • Celinac(BiH)
« Odgovori #41 u: 30-08-2011, 21:21:25 »
Sta se meni bilo deslio je da uvjek prije krivine pustim gas i tada kada me umalo izbacilo nisam imao nogu na gasu auto mi je bilo krenulo bocno da klize ne da gubim prednji kraj vec citavo auto djelic sekunde lampica zablinka na satu i auto je vec bio u idealnoj putanji i kako sam vec bio na pola krivine poklopim gas .
Esp nije nista novo niti kakva ekskluziva samo nekima je bio dostupan uz doplatu nekim u serijali nekim nikada uopste za sve aute. Kod 166 sa 3.0 i 3.2  pored asr prekidaca je str prekidac a ne ebd prkidac pisem sa telefona daleko sam od pc pa ne mogu da provjerim da li je lampica koja se nalazi unutar obrtomjera od asr ili od vdc mozda grijesim ali mislim da je od vdc ima u prirucniku slika koja pokazuj sta je sta.
:mah: iz Rotterdama

Offline alfist@

• Sa stažom
  • Alfa Romeo 166 2.4 JTD FL / 159 1.9 JTS 160ks Full
    • Beograd/Zadar
« Odgovori #42 u: 30-08-2011, 21:54:45 »
Ovo kao za prvi osnovne. Jesi se potrudio, nema šta, nisi ništa promašio, ali, brate, objašnjavaš nam kao da smo mulci na biciklima "ASR se pali kada kljun alfe krene da beži u krivini (od silne težine) ili ako zbog prednje vuče krenu točkovi da proklizuju, ali se to ne dešava i ako krene dupe da beži" - pa reci podpravljanje/preupravljanje, nismo u auto-školi.

- EBD nema dugme, već je to sistem usaglašen sa ABS-om kako si i opisao, a nije "ekskluzivan" kao što navodiš, ima ga i 147 1.6 - sasvim je standardan na svim novijim automobilima, nemaju ga pionirski ABS sistemi iz 80-ih i 90-ih.

- ESP nije "savršenija" verzija ABS-a, već zaseban sistem, koji koristi često iste senzore - ali radi drugačiji posao i kod većine automobile ima mogućnost gašenja. VDC je samo Alfin akronim za ESP (Vehicle Dynamics Control) - u početku su proizvođači pokušavali da daju sopstvena imena zbog marketinga (DSC - kod BMW-a, npr.) ali se vremenom to izgubilo, jer je ESP danas standardan na sve više vozila

- širina guma je veoma upitna tema kad je stabilnost vozila u pitanju - sve zavisi od uslova vožnje - šira guma na suvoj podlozi je uvijek prednost, ali na mokrom kolovozu ili po snijegu je uža guma uvijek bolja - tvrditi da ima razlike između 225 i 215 je zaista malo pretenciozno, pogotovo jer sve zavisi od podloge.

:mah: 
Sto se tice sirine pneumatika, naravno da je za sneg bolja uza guma, ali to za suvu podlogu je svakako auto sa 225/45 (makar meni) osetno stabilnji.  Naravno da sirina ne igra uvek glavnu ulogu i relativno je kod svakog automobila, ali ja govorim bas za AR 166 koja je ipak krstarica.  :drive:
« Zadnja izmjena: 30-08-2011, 22:00:41 od alfist@ »

Offline alfist@

• Sa stažom
  • Alfa Romeo 166 2.4 JTD FL / 159 1.9 JTS 160ks Full
    • Beograd/Zadar
« Odgovori #43 u: 30-08-2011, 22:02:02 »
Sta se meni bilo deslio je da uvjek prije krivine pustim gas i tada kada me umalo izbacilo nisam imao nogu na gasu auto mi je bilo krenulo bocno da klize ne da gubim prednji kraj vec citavo auto djelic sekunde lampica zablinka na satu i auto je vec bio u idealnoj putanji i kako sam vec bio na pola krivine poklopim gas .
Esp nije nista novo niti kakva ekskluziva samo nekima je bio dostupan uz doplatu nekim u serijali nekim nikada uopste za sve aute. Kod 166 sa 3.0 i 3.2  pored asr prekidaca je str prekidac a ne ebd prkidac pisem sa telefona daleko sam od pc pa ne mogu da provjerim da li je lampica koja se nalazi unutar obrtomjera od asr ili od vdc mozda grijesim ali mislim da je od vdc ima u prirucniku slika koja pokazuj sta je sta.
:mah: iz Rotterdama

Da srt je prekidac, moja greska.  :clap2:

Offline GROM

• Pripravnik
  • **
    • ZAGREB
« Odgovori #44 u: 31-08-2011, 23:46:39 »
ja sam laik za sve te stvari pa mi recite jesam li dobro skužio, svaki auto s asr-om ima obavezno i esp ???

Offline clubber

• Pripravnik
  • **
    • BIH
« Odgovori #45 u: 01-09-2011, 01:13:08 »
Evo ti sažeta lektira:

ABS - EBD - ESP - ASR

ABS - ne dozvoljava blokadu točkova pri naglom kočenju, što daje vozaču šansu da upravlja i pod punim kočenjem i eventualno izbjegne prepreku - najstariji od gorenavedenih sistema, bio je standard u nekim autima već u 80-im

EBD - dodatak na ABS - prilikom naglog kočenja, zavisno od trakcije svakog pojedinačnog točka, EBD raspoređuje snagu kočenja na svaki točak po potrebi, kako bi se auto održao u što sigurnijem položaju prilikom naglog kočenja - pojavio se tokom 90-ih, a u autima nakon 2000. godine skoro standardan uz ABS (dakle, postoji ABS bez EBD-a, ali ne i EBD bez ABS-a) - nijedan sistem se ne isključuje nikad

ASR - kontroliše snagu motora prilikom naglog starta i onemogućava proklizavanje pogonskih točkova - u većini auta ga je moguće ugasiti - pojavio se u češćoj upotrebi tokom 90-ih - može dolaziti bez ESP-a

ESP - ukoliko automobil uđe u nekontrolisano zanošenje, tzv. preupravljanje, sistem koči zadnje točkove (obično jedan i to unutrašnji), kako bi stabilizovao auto i vratio ga u putanju - pojavio se krajem 90-ih, a danas je standard na kompaktnim i višim klasama - ako auto ima ASR, ne mora dolaziti ESP (jer je de facto noviji i napredniji sistem); ali ako auto več ima ESP, obično ima i ASR (ne znam za drugačiji slučaj)

Konkretno, na Alfama 147/156/166 često je dolazio ASR, uz JTD motore obavezno, ali ESP je već rijetka opcija, i to na 166 ćeš najprije sresti. Dakle, ASR bez ESP-a je moguća varijanta.

Offline GROM

• Pripravnik
  • **
    • ZAGREB
« Odgovori #46 u: 01-09-2011, 08:51:37 »
a kak ja mogu znati kaj od toga imam? abs imam jer ga osjetim, asr imam jer imam gumb za palit ga i gasit ali ovo dvoje drugo nemam pojma dali imam? :craz

Offline GTzadar

• Član Alfa Kluba 9
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Gt 1.9 jtdm
    • Zadar
« Odgovori #47 u: 01-09-2011, 11:29:29 »
ja sam laik za sve te stvari pa mi recite jesam li dobro skužio, svaki auto s asr-om ima obavezno i esp ???

Nema.
.... sempre gilles ....

Offline clubber

• Pripravnik
  • **
    • BIH
« Odgovori #48 u: 01-09-2011, 11:47:13 »
a kak ja mogu znati kaj od toga imam? abs imam jer ga osjetim, asr imam jer imam gumb za palit ga i gasit ali ovo dvoje drugo nemam pojma dali imam? :craz

ABS + EBD imaš

ESP - trebao bi imati dugme za paliti/gasiti sa oznakom ESP ili VDC kod Alfi.

Offline GTzadar

• Član Alfa Kluba 9
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Gt 1.9 jtdm
    • Zadar
« Odgovori #49 u: 01-09-2011, 11:54:05 »
ABS + EBD imaš

ESP - trebao bi imati dugme za paliti/gasiti sa oznakom ESP ili VDC kod Alfi.

VDC se nemore gasiti, ako ga ima ....
.... sempre gilles ....

Offline alfa166twinspark

• Starosjedioc
    • Ljubljana
« Odgovori #50 u: 03-09-2011, 02:08:26 »
asr je dakle traction control. ne znam zasto nije standardan u 166

Offline damir 166

• Starosjedioc
  • 166 2.4 JTD 20 V
    • Domaljevac, BIH
« Odgovori #51 u: 03-09-2011, 18:28:10 »
kod mene ima tcs i gasi se ondnosno pali na dugme pored rezervara,a za vdc nisam siguran da imam.

Offline GROM

• Pripravnik
  • **
    • ZAGREB
« Odgovori #52 u: 08-09-2011, 11:21:10 »
koliko mi se ćini da je netko ovdje rekao ako auto ima asr obavezno ima i vdc, jeli to istina?

Alfa-Dodo

• Gost
« Odgovori #53 u: 09-09-2011, 11:25:55 »
ja vam mogu reć da na 156 2.4 sa 175 konja ASR i te kako treba na prednjem pogonu, pogotovo tu kod nas na moru gdje su ceste kao staklo a ona ima moment kao traktor, a kad je snijeg mislim da jako dobro dođe, svi veliki frajeri kao ne trebaju, ne trebaju onda ni kočnice jer znate dozirati motorom  :clap2:
ASR uvijek na jačim autima, pogotovo dizel
VDC uvijek na svemu

Offline nnahod1

• Učim polako
    • Sesvetski Kraljevec
« Odgovori #54 u: 07-10-2011, 11:51:03 »
Evo ovako, vozim 166 2.4 jtd 2003.god. i ASR mi se svaki put nakon 5 minuta vožnje gasi i više ga nemogu upaliti sve dok ne ugasim auto i onda ponovno sve ispočetka. Ako je netko imao isto ili slično iskustvo molio bih vas da mi netko pomogne nekim pametnim savjetom kak to složit i dali šteti autu i koliko bi koštao popravak.

Offline MiamiVice

• Pripravnik
  • **
  • 14716LPG
    • Zagreb
« Odgovori #55 u: 07-10-2011, 14:38:50 »
to se inače dešava sa asr-om i abs-om kad je akumulator pri kraju
QV
Legalizacija!

Mario166

• Gost
« Odgovori #56 u: 24-11-2011, 19:52:48 »
Da ne otvaram novu temu..;)

Zadnje vrijeme,nakon sta upalim auto..zna mi se upalit lampica od ASR-a(znaci i na tabli i na gumbu) I dok ne ugasim auto lampica gori. Jel zna netko u cemu je problem ?:/ Radi se o 166,2.4 JTD. 2005.

Offline joe957al

• Starosjedioc
    • Našice
« Odgovori #57 u: 24-11-2011, 19:57:02 »
Da ne otvaram novu temu..;)

Zadnje vrijeme,nakon sta upalim auto..zna mi se upalit lampica od ASR-a(znaci i na tabli i na gumbu) I dok ne ugasim auto lampica gori. Jel zna netko u cemu je problem ?:/ Radi se o 166,2.4 JTD. 2005.
jesi se možda malo igrao s autom ?  tipa zanošenje ..okretanje pod ručnom....
ajd probaj odspojiti akumulator  (nadam se da znaš kod od ICS-a)
Those who dares, wins

Mario166

• Gost
« Odgovori #58 u: 24-11-2011, 20:01:06 »
Pa iskreno bas i nisam,ujutro ga upalim da radi malo,krenem na posao lagano ...i upali se lampica i ne gasi se :/ I neki dan isto tako..Znaci ne treperi nego gori cijelo vrijeme. A sta se tice akumulatora.Auto mi je bio na servisu,tamo su valjda odspojili akumulator ,cim me trazi ICS kod ?! kojeg sam usput izgubio pa cekam iz ITA da posalju :)

Offline joe957al

• Starosjedioc
    • Našice
« Odgovori #59 u: 24-11-2011, 20:04:41 »
Pa iskreno bas i nisam,ujutro ga upalim da radi malo,krenem na posao lagano ...i upali se lampica i ne gasi se :/ I neki dan isto tako..Znaci ne treperi nego gori cijelo vrijeme. A sta se tice akumulatora.Auto mi je bio na servisu,tamo su valjda odspojili akumulator ,cim me trazi ICS kod ?! kojeg sam usput izgubio pa cekam iz ITA da posalju :)
onda te ništa ne košta da ga odspojiš
Those who dares, wins