31-03-2020, 15:14:46

Autor Tema: Alfa 147 1.6TS check engine  (Posjeta: 357 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen.oprosti

• Trade Count: (0)
  • Učim polako
  • Spol: Muški
    • Sarajevo
Alfa 147 1.6TS check engine
« u: 12-02-2020, 23:08:53 »
Vozdra raja, novi sam na forumu i vec sam se predstavio na temi predvidjenoj za to. Naime, imam problem koji me muci zadnja 2mjeseca, vozim Alfu 147 1.6ts 77kw iz 2003god za ugradnjenim plinskim sustavom Lovatto, a problem je sljedeci, auto je totalno lijen pri niskim obrtajima, da me na semaforu uzme auto s motorom 1.0... Check engine lampica svijetli, na dijagnostici izbacuje gresku katalizator 1, lambda sonda. Ponistim je, auto se nalo bolje ponasa, ali se lampica ponovo upali kroz 10tak dana... Majstor kod kojeg odrzavam auto kaze da je to zbog plina jer prepoznaje neku smjesu i zbog toga se pali lampica i da se me brinem i samo da vozim, ali meni nije to to, jer osjetim da je auto u safe modu kada se upali lampica, i samo gledanje u nju me izludjuje i ne da mi mira... A i da dodam da mi je trenutno potrosnja benzina 14.5l, a plina jos vise nekih 17l otprilike, sto minse cini da je previse gradske voznje.. Treba mi savijet ukoliko je neko imao slicnih problema, da li da mjenjam lamda sondu? Katalizator?

Veliki pozdrav iz Sarajeva! :drive:

Online litlebastard

• Član Alfa Kluba 3
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Alfa 156swJTD, GTA,155wb,Punto,850 tc,Aprilia
    • zagreb
Odg: Alfa 147 1.6TS check engine
« Odgovori #1 u: 12-02-2020, 23:22:16 »
Treba ti neko sa dobrom dijagnostikom i da ti poštela malo ak se da. . .
Moram te razočarat malo,ta potrošnja ti je skoro pa normalna za taj anemični 1.6. . .plina nebi trebo tolko popit,meni šestak ne cugne 17  :Crazy
Provjerit stanje mafa,likova između usisa i mafa,a sonda,moguče da je riknula il je kat pun il se raspo. .   :ok:
The perfect blossom is a reare thing.You could spend your life looking for one and it would not be a wasted life.

Offline alen.oprosti

• Učim polako
    • Sarajevo
« Odgovori #2 u: 12-02-2020, 23:51:57 »
Treba ti neko sa dobrom dijagnostikom i da ti poštela malo ak se da. . .
Moram te razočarat malo,ta potrošnja ti je skoro pa normalna za taj anemični 1.6. . .plina nebi trebo tolko popit,meni šestak ne cugne 17  :Crazy
Provjerit stanje mafa,likova između usisa i mafa,a sonda,moguče da je riknula il je kat pun il se raspo. .   :ok:

Trosi ko GTA, a ne ide ko GTA.. :D ali cudno mi je jer je u novembru na bordu pisalo da trosi 10.5l sto mi je bilo vrh, stim sa ga ne vozim ko penzioner... A plina isto tako... Oticu na servis plina, ako opet bude isto, idem kod majstora da ga ispeglam dok ne rijesimo sve hahah... Hvala ti!

Ako jos neko ima neki savijet ili slican problem da je imao neka pise..

Offline Mike20

• Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • Lancia Delta t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #3 u: 13-02-2020, 07:05:23 »
Treba vidjeti koja je greška točno, ali sigurno je riječ o smjesi. Ako ti na auspuh smrdi po plinu, previše ga je. Ako ne, onda je smjesa siromašna, ecu je dignuo trimove, pa je zato i potrošnja takva. Odvozi na benzin 100-200km, da si ecu vrati postavke i onda poštelaj plin, ali ne ne mjestu autokalibracijom, nego u mješovitoj vožnji. Pratiti lambdu i fuel trimove i poštelati množitelje na mapi plina

Offline Pol ZF1

• Član Alfa Kluba 4
  • Sa stažom
  • *
    • Međimurje
« Odgovori #4 u: 13-02-2020, 07:40:25 »
Moram te razočarat malo,ta potrošnja ti je skoro pa normalna za taj anemični 1.6. . .

Ajde ljudi, nemojte baš pretjerivati.
14+litara nikako nije normalna potrošnja za 1.6ts od 77kw u gradu.

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Lancia Delta t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #5 u: 13-02-2020, 09:39:53 »
08-12 je normalna potrošnja tog auta

Online litlebastard

• Član Alfa Kluba 3
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Alfa 156swJTD, GTA,155wb,Punto,850 tc,Aprilia
    • zagreb
« Odgovori #6 u: 13-02-2020, 10:15:22 »
Napiso sam,skoro pa normalna. . .ovisi kakav si na gasu. . .
Imo je sused dugo godina,njemu je bilo 11-12 od kad su ju kupili,ženi nikad ispod 13  :dontno:
The perfect blossom is a reare thing.You could spend your life looking for one and it would not be a wasted life.

Offline alen.oprosti

• Učim polako
    • Sarajevo
« Odgovori #7 u: 13-02-2020, 22:54:53 »
Treba vidjeti koja je greška točno, ali sigurno je riječ o smjesi. Ako ti na auspuh smrdi po plinu, previše ga je. Ako ne, onda je smjesa siromašna, ecu je dignuo trimove, pa je zato i potrošnja takva. Odvozi na benzin 100-200km, da si ecu vrati postavke i onda poštelaj plin, ali ne ne mjestu autokalibracijom, nego u mješovitoj vožnji. Pratiti lambdu i fuel trimove i poštelati množitelje na mapi plina

Kad prebaci na plin nakon 2km voznje, osjeti se blago miris plina u kabini, ali nista strasno.. Moguce da je prebogata smjesa. Ponistio sam gresku kad sam radio mali servis sad u subotu, auto za nijansu bolje ide, greska ie ponistena preko dijagnostike, pa sada cekam da vidim koliko ce proci da je vrati, jer imam neku teoriju ako je lambda ili katalizator u kvaru, vjerovatno bi odma opet nakon par sati izbacio gresku... Evo proslo je 6 dana, sad za sad je nema, vidjet cemo kolko ce me ta sreca sluziti hahahah... Uglavnom, sljedeci korak mi je servis plina definitivno, pa cemo vidjet sta tamo kazu...

Pisat cu na forumu kako se stvari odvijaju, mozda jos nekom bude od koristi...

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Lancia Delta t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #8 u: 14-02-2020, 09:42:14 »
Ako ti javlja tu grešku samo na plin, a benzin ne, onda je katalizator i sonda ok. Ecu motora ne zna da si promjenio gorivo, nego samo čita podatke sa senzora, pokušava podesiti vremena ubrizgavanja, kut paljenja itd. Ako to ne može, a čita preko lambde pogrešnu smjesu, baca grešku

Offline alen.oprosti

• Učim polako
    • Sarajevo
« Odgovori #9 u: 14-02-2020, 11:20:02 »
Ako ti javlja tu grešku samo na plin, a benzin ne, onda je katalizator i sonda ok. Ecu motora ne zna da si promjenio gorivo, nego samo čita podatke sa senzora, pokušava podesiti vremena ubrizgavanja, kut paljenja itd. Ako to ne može, a čita preko lambde pogrešnu smjesu, baca grešku

Evo jutros jos jedan mali problem, kad dam kontakt tri puta pisti zvuk kao kad nemam plina, a napunio juce pun... Ne znam u cemu je fora, iritira me dodje mi da izvadim plin, samo da ne trosi 14.5l letio bi on vani... :what:

Offline Pol ZF1

• Član Alfa Kluba 4
  • Sa stažom
  • *
    • Međimurje
« Odgovori #10 u: 14-02-2020, 11:29:26 »
Pa da nema instaliranog plina, i u ispravnom stanju, nebi ti trošila toliko
Imam 147 s tim motorom i prosječna potrošnja mi je ispod 9 litara. A nisam baš penzioner s papučicom gasa.

Offline M.P.

• Ovisnik o alfistima
  • 147 TS
    • Zadar
« Odgovori #11 u: 14-02-2020, 11:45:27 »
Istina bog, s obzirom na žveltost tog motora, taj auto dosta troši, al 14.5l debelo previše. Ja ju koristim izričito u gradu, vozim se na 17-icama, sa hrpu kratkih dionica do 2-3km pa ne prelazi nikad 11l. I to je max, može samo ispod.

Ako ti na benzinu troši toliko puno, rekao bi da lambda ne valja. Taj auto ima 2 lambde, gornju i donju, gornja mora radit u intervalima od 200 do 750v u 1-2s, u krivulji, dok je donja zacementirana na cca 450v. Spoji na diag i to tako mora bit, sve različito je neispravno.

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Lancia Delta t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #12 u: 14-02-2020, 12:01:59 »
IsTaj auto ima 2 lambde, gornju i donju, gornja mora radit u intervalima od 200 do 750v u 1-2s, u krivulji, dok je donja zacementirana na cca 450v.

Fali ti samo da su to mV ili 0. Ispred tih brojeva  :)

Pa da nema instaliranog plina, i u ispravnom stanju, nebi ti trošila toliko
Imam 147 s tim motorom i prosječna potrošnja mi je ispod 9 litara. A nisam baš penzioner s papučicom gasa.

Ne. Problem je što rijetko tko zna podesiti plin, rijetko kome se da u svaku kućicu upisivati množitelj za pojedine okretaje i vrijeme ubrizgavanja. Moraš upisati skoro 100 vrijednosti ručno, da bi ponekad dobio ono što treba. To rijetko tko radi. Uglavnom autokalibracijom, i onda dobiš to da auto troši a neide, a na aspuhu smrdi po nesagorjelom plinu, ili obrnuto. Fali plina, ecu diže trimove