22-06-2026, 06:30:03

Autor Tema: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)  (Posjeta: 2672 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline patrik

  • Trade Count: (+1)
  • Na probi
  • *
  • Postova: 69
  • Karma: 9
  • Spol: Muški
  • 159 SW nero
    • Zagreb
Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« u: 13-03-2014, 06:58:18 »
Pozdrav,

Alfa mi na vanjskim temperaturama od oko 13 naviše u leru i pri slabom gasu stvara čudan zvuk koji se čuje u kabini kao hučanje. Žena odmilja kaže da zavija kao tužan kit hehehe. Zvuk je  sličan po tipu i intenzitetu radu motorića za podešavanje xenona.

I kolko god to njoj bilo smješno, mene izluđuje i želim saznati o čemu se radi.

U 3x odlaska na servis nisu uspjeli identificirati o čemu se radi. Teorija je bila da se radi o visokotlacnom crijevu goriva koje stvara vibracije. Kada se isto zamjeni navodno zvuk prestaje. Ovo nije potvrđeno tj. nije dijagnostikom utvrđeno.

S obzirom da auto vozim povremeno, ovo sam uspio uočiti:
- nema veze sa činjenicom da li je auto tek upaljen ili je radio 3 sat - pojavljivanje zvuka se veže s temperaturom i lerom/niskim gasom. Moja pretpostavka je da se kada se jače stisne gas vibracije motora nadjačaju vibracije koje stvaraju đavolji zvuk pa je zato mir.

- nema veze s intenzitetom gasa, tj. frekvencija zvuka se ne mijenja s gasom, samo u jednom trenu prestane, valjda kad vibracije motora pređu određeni prag da priguše zvuk

- zvuk se ne čuje uvijek u opisanim prilikama (uleru pri određenoj temperaturi) - malo se čuje, malo nečuje - recimo 50% vremena. Npr. vozim se po zagrebačkoj aveniji i dok gazim gas među semaforima se ne čuje. Kada stanem na jedan semafor se čuje. Ali onda pak kada dođem na slijedeći semafor se ne čuje.

Molim vas pomagajte, jer ako nakon što prosječne temperature pređu 15 stupnjeva i dotični ne prestane ću podemonit i raskomadat auto dok ne saznam šta je :D

Što bi ovo moglo biti? Ima li tko kakve teorije?

Inače na autu je svježe napravljen veliki servis (remenje, pumpa vode, remenice, filteri, ulje itd.), a dotični zvuk je bio tu i prije i sada bez promjene.  Blindiran je EGR, DPF je maknut, mapa je pojačana, prilagođena navedenom u međuvremenu - zvuk bez promjene. Zvuk traje on-off zavisno od vanjske temperature od kada sam kupio auto, od 75-79K km.

Auto normalno ide, normalno troši, ne dimi....    :confusedbig: :confusedbig: :confusedbig: :confusedbig:

Pliz, teorije, prijedloziii, utjehe, šale na račun tužne orke, bilo što, samo da zvuk prestaneeee...

Sada cu ju voziti par dana u komadu pa javljam zabilježbe koje uočim.

Auto je 159 2.4 MJET SW '06.
« Zadnja izmjena: 13-03-2014, 06:59:32 od patrik »
 

Bole159

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #1 u: 13-03-2014, 07:15:44 »
Mozda ventilator ima luft. Cuje li se zvuk samo kad je klima upaljena?

Mozda fali tecnosti u sistemu klime. Naime po nekim iskustvima koja sam nasao na netu, kad fali tecnosti u sistemu za  klimu, cuju se neki cudni zvukovi. Kad se sistem dopuni, sve bude ok.

Mozda ovo pomogne, ono sto pomaze, verovatno koristi, a ako koristi, znaci da ne skodi  :mah:
 

Offline danko0013

  • Član Alfa Kluba 12
  • Trade Count: (+7)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 21732
  • Karma: 367
  • Spol: Muški
  • GT 1600 Junior X2 Berlina 1750
    • Bjelovar
    • AutoServisJunior
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #2 u: 13-03-2014, 07:46:05 »
jel možeš snimiti zvuk?
Nije bolest sve što boli
 

Offline patrik

  • Trade Count: (+1)
  • Na probi
  • *
  • Postova: 69
  • Karma: 9
  • Spol: Muški
  • 159 SW nero
    • Zagreb
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #3 u: 13-03-2014, 08:09:30 »
Generalno nisam vozio sa klimom dok se javljao zvuk, no koliko sam uspio uočiti nema utjecaja da li je klima upaljena ili ne. Svejedno, provjeriti ću ovo sa tekućinom/ventilatorom...

snimit ću zvuk prvom slijedećom prilikom pa frknem link... npr. jutros se nije čulo ništa (bilo je prehladno - oko 5 stupnjeva).

ocekujem da ce se popodne cuti kada cu ici kuci s posla...
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #4 u: 13-03-2014, 08:21:24 »
Kaj si stavio umjesto dpfa?
Cijev ili lonac?
Jel se to culo dok je dpf bio gore...?
 

Offline patrik

  • Trade Count: (+1)
  • Na probi
  • *
  • Postova: 69
  • Karma: 9
  • Spol: Muški
  • 159 SW nero
    • Zagreb
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #5 u: 13-03-2014, 08:24:02 »
Kaj si stavio umjesto dpfa?
Cijev ili lonac?
Jel se to culo dok je dpf bio gore...?

Ako se ne varam cijev.
Mozda gore nisam bio dovoljno jasan, culo se i prije DPFa. Znaci cijela procedura EGR/DPF/mapa niti sve što je mijenjano na servis u sklopu redovnog "velikog servisa" nije utjecalo na pojavnost, intenzitet ili vrstu zvuka.
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #6 u: 13-03-2014, 08:25:24 »
Ok. Pojma nemam. Sretno :)
 

Offline patrik

  • Trade Count: (+1)
  • Na probi
  • *
  • Postova: 69
  • Karma: 9
  • Spol: Muški
  • 159 SW nero
    • Zagreb
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #7 u: 29-07-2014, 18:33:57 »
problem riješen - kao što je i iz razgovora meštar seb dijagnosticirao buku je stvaralo crijevo goriva (stotinjak kn) - koje je zamijenjeno - i pijeva tužnog kita više nema.

ovak se to čulo inače (youtube):
http://goo.gl/fhsVhl

vjerujte bilo je izuzetno frustrirajuće pri tim određenim temperaturama kada se čulo
 

Bole159

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #8 u: 29-07-2014, 22:09:58 »
Bitno je da je problem resen  :ok: :pivo:
 

Offline alfa147BIH

  • Trade Count: (0)
  • Učim polako
  • Postova: 29
  • Karma: 0
  • Spol: Muški
    • BIH
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #9 u: 30-07-2014, 22:37:11 »
A što ti je ASR upaljen?
 

Offline danko0013

  • Član Alfa Kluba 12
  • Trade Count: (+7)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 21732
  • Karma: 367
  • Spol: Muški
  • GT 1600 Junior X2 Berlina 1750
    • Bjelovar
    • AutoServisJunior
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #10 u: 30-07-2014, 23:09:45 »
A što ti je ASR upaljen?
On svjetli na kad ga ugasis
Nije bolest sve što boli
 

Offline patrik

  • Trade Count: (+1)
  • Na probi
  • *
  • Postova: 69
  • Karma: 9
  • Spol: Muški
  • 159 SW nero
    • Zagreb
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #11 u: 31-07-2014, 17:35:24 »
alfa147BIH: iskljucim ASR tu i tamo, nedam mu kontrolu nad gasom i kočnicama hehehe, ak ja oću da se vrti u prazno nek se vrti :)
 

Offline alfa147BIH

  • Trade Count: (0)
  • Učim polako
  • Postova: 29
  • Karma: 0
  • Spol: Muški
    • BIH
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #12 u: 31-07-2014, 22:27:09 »
Da dobro ste, svijetli kada se iskljuci. Izvini što idem u oftopic, no šta ti tačno daje i koje su prednosti i mane gašenja i paljenja pri svakodnenvoj vožnji?

Vidim da voziš po gradu, šta to znači npr za gas i kočnicu?
 

Offline patrik

  • Trade Count: (+1)
  • Na probi
  • *
  • Postova: 69
  • Karma: 9
  • Spol: Muški
  • 159 SW nero
    • Zagreb
Odg: Alfa 159 cudan zvuk (pijev tužnog kita)
« Odgovori #13 u: 01-08-2014, 10:18:58 »
Brzi odaziv na gas, sirovija krivulja momenta. Znaci auto vise cuka, vise izvrti pogonske kotace itd. ali i jace i brze povuce kada ga flooras - pod uvjetom da se ne izvrte kotači.

Mane su brze trosenje guma i trzavija voznja. dugim stiskom ASR tipke se moze iskljuciti i VDC (ESP). E onda se zna desiti i plesanje - to ne prakticiram...