24-01-2022, 00:10:45

Autor Tema: Check engine - dan nakon kiše ili pranja auta  (Posjeta: 329 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jmaric

• Trade Count: (0)
  • Učim polako
  • Spol: Muški
    • Zagreb
Check engine - dan nakon kiše ili pranja auta
« u: 31-08-2021, 13:22:34 »
Pozdrav svima,

imam mali problemčić s autom, pa ako je netko imao sličnu situaciju i da je uspio riješiti bio bih zahvalan da podijeli svoje iskustvo.

Vrlo često, nakon pranja ili jače kiše, sljedeći dan mi se upali check engine (nekad na prvom paljenju, a nekad nakon par kraćih vožnji), samo se jednom dogodilo u vožnji (također sam večer prije prao auto).

Skenirao sam grešku aplikacijom eobd facile, evo screenshot:

Kad je check engine aktivan, auto se normalno vozi, jedino što ne mogu mijenjati modove vožnje, te je start/stop neaktivan, tj. auto se ne gasi...

Auto je bio na servisu kod Bertola, on mi je samo poništio grešku koja se opet nakon par dana pojavila.
Također sam vozio auto vozio kod Karića, oni su mislili da je problem u brtvi nekog konektora iza prednjeg desnog blatobrana, na koji su drugi put dodali i "diht" masu, ali ni to nije riješilo problem.

U petak vozim auto na servis u Autocommerce, nadam se da će oni otkriti o čemu se radi...

U međuvremenu sam odlučio pitati ovdje, možda je netko nekim čudom imao sličan kvar  :what:

Offline kilo529

• Sa stažom
  • Giulia 2.2 JTDm AT8
    • Zagreb
Odg: Check engine - dan nakon kiše ili pranja auta
« Odgovori #1 u: 31-08-2021, 14:34:56 »
ništa sličnog, meni su jedine greške bile upisane one oko TPMS senzora (riješeno), i po jakom direktnom suncu zasljepljivanje senzora i otkazivanje uređaja za sprječavanje sudara (dešava se rijetko, jako sunce pod malim kutem direktno na staklo).
Ex: 33 QV, 33 1.7 iE, 156 2.0 TS, 156 2.0 JTS, 159 2.4 JTDm, Giulietta 2.0 JTDm2, Giulia 2.2 JTDm AT8

Offline sale 75

• Trade Count: (+4)
  • Ovisnik o alfistima
  • 156 JTDm Q2
    • aljmaš
« Odgovori #2 u: 31-08-2021, 16:17:11 »
Google kaže žice od pumpe vode

https://www.alfaowner.com/threads/p2602-coolant-pump-a-control-circuit-low-engine-warning-light-giulia-2-2-diesel.1195165/

Ima još na par stranica slični problem, očito je nešto što se često događa pa uz malo guglanja nebi trebao biti problem naći uzrok

Offline jmaric

• Učim polako
    • Zagreb
« Odgovori #3 u: 31-08-2021, 17:45:43 »
Obzirom da se greška događa nakon kiše ili pranja auta, meni je isto logično da je do neke žice ili do nekog releja (ako vlaga ima utjecaj na releje, možda pad temperature).

Offline jmaric

• Učim polako
    • Zagreb
« Odgovori #4 u: 22-09-2021, 10:16:54 »
Pozdrav,

evo da napišem u slučaju da će netko u budućnosti imati isti problem. Javio mi se kolega s foruma koji je imao isti problem na svojoj Giulia-i, a kvar je otklonjen u Autocommercu zamjenom releja koji upravlja električnom vodenom pumpom (ta pumpa se može upaliti nakon gašenja auta, u slučaju da treba dodatno ohladiti EGR, turbinu).

Također, meni je kvar otklonjen u Autocommercu zamjenom jednog releja koji se nalazi ispred oplate desnog kotača, a ispod desnog fara, gdje se ukupno nalazi 6 releja. Teorija mehaničara iz autocommerca je da je relej bio pred kraj životnog vijeka, te kada bi auto bio opran, nakon par kratkih vožnji bi se motorni prostor zagrijao i doveo bi do isparavanja vlage koja bi kao kondenzat ometala rad releja.

Također, javio mi se jedan talijan s https://forum.clubalfa.it/ koji je također imao isti problem i riješenje.

Offline Mike20

• Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • Lancia Delta t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #5 u: 22-09-2021, 12:20:27 »
Genijalno mjesto za smještaj releja  :ne2: