05-08-2021, 01:04:56

Autor Tema: MOTOCIKLI I SCOOTERI - opcenito  (Posjeta: 104186 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Alfista145

• Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • 147 - GT
    • Vodnjan
Odg: MOTOCIKLI I SCOOTERI - opcenito
« Odgovori #7120 u: 20-03-2020, 16:08:29 »
Sta su cafe motori? Prvi put cujem za to
pogledaj slike koje sam stavio gore  :tooth to su sredeni krampovi  :tooth

Offline Antonio

• Član Alfa Kluba 7
  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 159 2.4 JTDm TI
    • Crikvenica
« Odgovori #7121 u: 20-03-2020, 16:39:27 »
I dalje ne kuzim. Ako sredis kramp, onda vise nije kramp nego sredjen motor

Offline Bandit

• Član Alfa kluba 14
  • Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
    • Split
« Odgovori #7122 u: 20-03-2020, 18:23:59 »
I dalje ne kuzim. Ako sredis kramp, onda vise nije kramp nego sredjen motor

Onda je "oksimoron"  :Crazy :Crazy :tooth
Postoji Alfa i (ne) postoje drugi automobili.

Offline Tihich

• Pripravnik
  • **
    • Duga Resa
« Odgovori #7123 u: 20-03-2020, 18:56:23 »
Caffe raceri su bili serijski motori sa kojih su bili skidani svi "suvišni" dijelovi, ostavljano je samo ono najosnovnije na motoru a koristili su ih za "utrke" od kafića do kafića od tuda naziv.
Tko radi taj i griješi - reče jež i siđe s četke

Offline Alfista145

• Ovisnik o alfistima
  • 147 - GT
    • Vodnjan
« Odgovori #7124 u: 20-03-2020, 19:25:10 »
Bas mi imaju ono nesto ko Alfa  :tooth bas brutalni.. :love:

Ovi su malo skuplji  :tooth
« Zadnja izmjena: 20-03-2020, 19:27:45 od Alfista145 »

Offline Big D

• Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • GTV 2.0 TS Grigio Chiaro
    • Čakovec
« Odgovori #7125 u: 29-05-2020, 21:39:43 »
Kćer me pili za prvi skuter. Ovo joj se dopada, a i meni ne djeluje loše.

Sym Jet 14, 50 ccm verzija. Kakvi su ti Sym skuteri, nešto u kategoriji Kymco, ili lošije?
« Zadnja izmjena: 29-05-2020, 21:40:18 od Big D »

Offline Alfista145

• Ovisnik o alfistima
  • 147 - GT
    • Vodnjan
« Odgovori #7126 u: 31-05-2020, 09:13:32 »
.

Offline Big D

• Ovisnik o alfistima
    • Čakovec
« Odgovori #7127 u: 02-06-2020, 19:47:17 »
Momci, kakve su uopće cifre registracija i osiguranja za nešto od 250-500 ccm? Znam da su to dva različita razreda, trebam nekakve okvirne cifre.

Offline danko0013

• Član Alfa Kluba 7
  • Trade Count: (+7)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GT 1600 Junior X2 Berlina 1750
    • Bjelovar
    • AutoServisJunior
« Odgovori #7128 u: 02-06-2020, 19:52:39 »
Momci, kakve su uopće cifre registracija i osiguranja za nešto od 250-500 ccm? Znam da su to dva različita razreda, trebam nekakve okvirne cifre.
Ja sam za 250 plaćao nekih 750kn ukupno polica i tehnički

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Nije bolest sve što boli

Offline Big D

• Ovisnik o alfistima
    • Čakovec
« Odgovori #7129 u: 02-06-2020, 20:17:41 »
OK, to je badava. Za 500 je velika razlika?

Offline Božen

• Koordinator
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Giulia 2.2 2017. Giulietta 1.6 1982.
    • Split
« Odgovori #7130 u: 02-06-2020, 20:20:17 »

To ti je najmanja briga jer nije neka cifra (nekoliko stotina kn). Pitanje je za što ti treba, koliko će se koristiti godišnje i sl.

Prema tome ide opis motora / skutera i što je najvažnije - opreme! (kaciga 2.000 kn, rukavice 600, jakna 2.000, hlače 2.000) pa onda sve to zimsko / ljetno, cijene su za neku srednju kvalitetu ispod koje ne bi išao zbog zdravlja.

Npr. ako ti je za od kuće do marketa onda je i 250 ccm too much tj. neki dobar Piaggio Beverly ili Jamaha xmax će zadovoljiti sve apetite, uključujući i poneku dužu vikend vožnju bez suvozača. Ali čim otvoriš temu "vikend vožnja", otvara se pitanje "što od opreme?" i to je začarani krug - nikad kraja. Nije ni približno jednostavno kao savjet za auto.
Pokušaj nam predočiti želje / potrebe pa ćemo biti konkretniji. Ima nas tu dosta s raznim iskustvima, mislim da možemo dobro pomoći savjetom, ali treba znati želje / namjenu / planove inače će svajeti otići u krivom smjeru u drugom postu.

BTW, ovo "vozit će kći" mi se uopće ne sviđa  :hap:

"Some cars take your breath away"

Sljedeći korisnici su zahvalili na ovom postu: Sinke

Offline Big D

• Ovisnik o alfistima
    • Čakovec
« Odgovori #7131 u: 02-06-2020, 20:50:29 »
Kći neće na više od 50 ccm, gledam ovo za sebe :-) Znači pon-pet 20 km poluotvorene vožnje na posao i natrag i eventualno za skočiti do dućana. Što se opreme tiče, tu slušam brata kojiima puno iskustva s motorima. Prestao je voziti radi problema sa srcem, zadnji motor mu je bio K1200R... Ispod Schubert C3 kacige ne bih ni išao, bubrežnjak i kornjača bi bili uvijek na meni. Ostala oprema... to je malo zaguljeno, s obzirom da nemam nekakav striktni dress code na poslu, ali ne bih se baš preoblačio pri dolasku i odlasku. Što se tiče nekakvih osobnih preferencija, volio bih dobru zaštitu od vjetra, tak da gledam nešto u smjeru X8 ili 9, Malaguti Madisona, i (najrađe) Aprilie Atlantic. Ne bih htio odmah na startu ulupati nekakve bijesne novce u motor, pošto moram vidjeti hoće li mi to još uvijek odgovarati (na konkretniji motor sam zadnji put sjeo prije 15-ak godina). Vikend vožnje ne ovise samo o meni, već i o boljoj polovici. Tak da mi za početak treba nešto za lagani đir do posla i uhodavanje, eventualno da se bez nekakvog forsiranja motora odvezem po staroj cesti do Zagreba. Mislim da mi je nekih 250 ccm nekakav optimum za prvu sezonu, a onda ćemo vidjeti kako će se priča razvijati.

Edit: nešto ovakvo mi je interesantno: https://www.njuskalo.hr/skuteri-preko-50/aprilia-atlantic-250-cm3-oglas-29028350

« Zadnja izmjena: 02-06-2020, 20:55:01 od Big D »

Offline hrc

• Sa stažom
  • Mi ne pijemo
    • ZG
« Odgovori #7132 u: 02-06-2020, 21:58:07 »
Minimum opreme za skuter je jakna rukavice i kaciga. To ti je barem 500eura da je OK za skuter i takve djireve. Znaci registracija je tu najmanja briga.

Offline Božen

• Koordinator
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Giulia 2.2 2017. Giulietta 1.6 1982.
    • Split
« Odgovori #7133 u: 03-06-2020, 12:42:40 »
Kći neće na više od 50 ccm, gledam ovo za sebe :-) Znači pon-pet 20 km poluotvorene vožnje na posao i natrag i eventualno za skočiti do dućana. Što se opreme tiče, tu slušam brata kojiima puno iskustva s motorima. Prestao je voziti radi problema sa srcem, zadnji motor mu je bio K1200R... Ispod Schubert C3 kacige ne bih ni išao, bubrežnjak i kornjača bi bili uvijek na meni. Ostala oprema... to je malo zaguljeno, s obzirom da nemam nekakav striktni dress code na poslu, ali ne bih se baš preoblačio pri dolasku i odlasku. Što se tiče nekakvih osobnih preferencija, volio bih dobru zaštitu od vjetra, tak da gledam nešto u smjeru X8 ili 9, Malaguti Madisona, i (najrađe) Aprilie Atlantic. Ne bih htio odmah na startu ulupati nekakve bijesne novce u motor, pošto moram vidjeti hoće li mi to još uvijek odgovarati (na konkretniji motor sam zadnji put sjeo prije 15-ak godina). Vikend vožnje ne ovise samo o meni, već i o boljoj polovici. Tak da mi za početak treba nešto za lagani đir do posla i uhodavanje, eventualno da se bez nekakvog forsiranja motora odvezem po staroj cesti do Zagreba. Mislim da mi je nekih 250 ccm nekakav optimum za prvu sezonu, a onda ćemo vidjeti kako će se priča razvijati.

Edit: nešto ovakvo mi je interesantno: https://www.njuskalo.hr/skuteri-preko-50/aprilia-atlantic-250-cm3-oglas-29028350

Amo pokušat biti pragmatični. Po opisu je najbolji izbor maxi skuter kako si i opisao. Prednost pri kupnji bi dao novijim modelima od 300 ccm jer su s više snage i pouzdaniji od starije braće s karburatorima ili starijom elektronikom. Ako ima ABS plus je još veći. Marka i model moraju imati svoje tržište da ga sutra i lako prodaš u slučaju da ti ne paše. Opet napominjem da ovo nije auto u kojem ćeš "spustiti volan i odgurati sic". Zato motori često i mijenjaju vlasnika. Glupo bi bilo kupiti neki "ninčangšung" koji nitko neće, platiti ga npr. 18.000 kn i iduće proljeće jedva 10.000 kn uhvatiti za njega. Kupiš nešto za 18.000 kn, stekneš neko iskustvo, mišljenje znanje na njemu, i ako ti ne odgovara ili želiš nešti jače, prodaš za godinu dana za npr. 16.500 kn. To je u redu, platio si školu 1.500 kn, a ne 1.500 Eura.
Zaključno: skuter mora markom i modelom imati svoje tržište. U Dalmaciji su to uglavnom u toj klasi Yamaha xmax ili Piaggio Beverly. Nemam nešto iskustva s ovim gore navedenim modelima izuzev X8 koji mi nikako nije legao.

Drugi kriterij: visina vozača - ja sam visok 175 cm pa mi je sve dobro  :tooth :D :D znači gledaj modele na kojima možeš noge rastegnuti porema naprijed jer mi se po slikama čini da si +190 cm

Oprema: potpisujem što je napisao kolega HRC, jedino bi dodao da kratke hlače i šlape ne dolaze u obzir niti za do dućana dok si neiskusan, a ni iskusnima ne bi to preporučio.

Sa bi trebao suziti izbor pa idemo dalje  :)

"Some cars take your breath away"

Sljedeći korisnici su zahvalili na ovom postu: Big D

Offline alfa fun

• Ovisnik o alfistima
  • 155, 75
    • otok šolta
« Odgovori #7134 u: 03-06-2020, 14:58:05 »
Ponekad vozim novi x-max300. Imam 180 i to je ok. To šta meni noge stoje ispod mene na njemu, a ne isprid ... jbg, uvik mislin da sidin na motoru. Natrag na temu ..... često sam vozio i x -max 250 i nisam uočio neku veliku razliku u samoj vožnji. Ovaj novi ima fensi šmensi ključ koji držiš u džepu i kojekakve elektronike ... bla bla. Kažu ovi moji skuteraši -- Yamaha.
A ovo za opremu, dobro ti kolege kažu. Bez toga nije pametno, nikako.
« Zadnja izmjena: 03-06-2020, 14:58:38 od alfa fun »
Šta je glava praznija, to je bezobraznija ;)
https://www.youtube.com/watch?v=-iTNHQojpHM

Offline Alfa_gtv

• Global moderator
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GTV V6 TB, AR GT, Z750
    • ZG
« Odgovori #7135 u: 03-06-2020, 17:24:06 »
Kćer me pili za prvi skuter. Ovo joj se dopada, a i meni ne djeluje loše.

(Image removed from quote.)

Sym Jet 14, 50 ccm verzija. Kakvi su ti Sym skuteri, nešto u kategoriji Kymco, ili lošije?

starije verzije sym-a su radile puno km bez nekih problema, cesto su na moru bili popularni za rentu, a to puno govori, a sad ovi noviji neznam tocno, ako imaju imalo slicnosti/dodira sa kymco-m onda mislim da isto nemozes pogrijesiti jer su to super skuteri za normalne novce naspram razvikan konkurencije
« Zadnja izmjena: 03-06-2020, 17:25:01 od Alfa_gtv »
V6  moja AR GTV 2.0 V6 TB

"Many of the technical solutions you'll find in a Ferrari, are also often used in an Alfa Romeo"

Sljedeći korisnici su zahvalili na ovom postu: Big D

Offline danko0013

• Član Alfa Kluba 7
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GT 1600 Junior X2 Berlina 1750
    • Bjelovar
    • AutoServisJunior
« Odgovori #7136 u: 14-06-2020, 00:24:00 »

Nexus 300 mi zvuči kao idealan za traženo, e sad jedino ne znam kako zbog visine ja sam 182 i meni je bio vise nego ok

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Nije bolest sve što boli

Offline Tomek

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Punto mk2a
    • Velika Gorica
« Odgovori #7137 u: 15-06-2020, 21:14:42 »
Ja imam Nexusa 250, 2007. godina, visok sam isto 182 cm.
Meni ima dva minusa.
Prvi... Zastita od vjetra je ok do ramena. Vizir dobro stiti prsa i tijelo, al zato sav vjetar baca direkt u glavu i stvara dosta jake turbulencije oko kacige. Samo za usporedbu na Kawasakiu er6n (naked motor) me vjetar nije toliko mucio ko ovdje.
Drugi... Neka kretenska pozicija volana, tj. upravljac je dosta nisko postavljen u odnosu na koljena.

Mislim da ti je bolja opcija x8/x9/x-evo sto se tice zastite od vjetra, udobnosti, prtljaznog prostora... Jedino je upitno kako to kasnije prodat, a da nisi u pushingu.

Beverly je u usporedbi sa svime gore navedenim ko tacke kaj se tice pozicije sjedenja, zastita od vjetra je ok ako je visoki vizir, al onda izgleds ko postarski.

Pogledaj si razlike u cijeni osiguranja za 250 i 300 cm pa idvazi kaj ti se vise isplati. Jer na Nexu 250-300 je razlika minimalna, jedino na brzinama iznad 100 ima neke "drasticnije" razlike i to ono neces doc od 100-120 za 10 sec ko na 250 nego za 9, 25 sec. (brojek nisu relevantne, samo ih bubam da ti predocim razlike)...
Nikada ne vozi brže nego što tvoj anđeo čuvar može letjeti

Dok zivot juri, ja cu lagano...

Offline Big D

• Ovisnik o alfistima
    • Čakovec
« Odgovori #7138 u: 16-06-2020, 14:31:52 »
Mislim da ti je bolja opcija x8/x9/x-evo sto se tice zastite od vjetra, udobnosti, prtljaznog prostora... Jedino je upitno kako to kasnije prodat, a da nisi u pushingu.

A gle, ima ih i za manje od 1500 eura. Nek se još frkne 5000 kn u njega i nek odvozi 2 sezone bez prevelikih zvizdarija...  Daleko je to od gubitaka na autu.

Offline sasa.baska

• Ovisnik o alfistima
  • Giulia 2.2d
    • Baška ' Krk