24-07-2024, 04:31:21

Autor Tema: Dosta je bilo "pečenih jaja na oko" u našim žmigavcima!  (Posjeta: 2812 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Zagorar

• Gost
  • Trade Count: (0)
Sve češćom upotrebom bijelih ili čak prozirnih prednjih pokazivača smjera, upotrebom običnih narančastih žarulja dolazi do, kako ga u literaturi nazivaju, "efekta pečenog jaja na oko".  :crazy:

To ne izgleda baš dobro, pogotovo na svijetlim autima, recimo srebrnim, a ne uklapa se niti u neke druge, tamnije boje. Zato su se proizvođači dosjetili i napravili žarulje (ovdje se govori o uobičajenom PY21W tipu) koje svijetle narančasto kad su upaljene, ali inače su neutralne srebrnaste ili plavkaste nijanse boje. Radi se o specijalnoj vrsti premaza.

Mogu iz vlastitog iskustva reći da se radi o jednoj od najpovoljnijih promjena kad se gleda omjer uloženo /dobijeno. Jednostavno i relativno jeftino. Proizvođač navodi da je trajnost žarulje dvostruko dulja od trajnosti obične. I s tim bi se složio, jer ove moje traju već više od 4 godine.  :ok:

Najpoznatiji modeli su Philips Silver Vision (slika 1) i Osram Diadem (slika 2). Na slici 3 se vidi razlika prije monitranja (gornji red) i poslije (donji red). Žao mi je što ne mogu staviti slike od svojeg auta, jer nemam slika dok su još bile originalne žarulje, budući da su ove na autu skoro od prvog dana.

Offline Niko

• Član Alfa Kluba 8
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Spol: Muški
    • ŠIBENIK
Odg: Dosta je bilo "pečenih jaja na oko" u našim žmigavcima!
« Odgovori #1 u: 18-02-2007, 22:40:34 »
 :da: :da: Ja vec dugo planiram staviti....pa nikako da naletim negdje usput na njih :crazy:

Offline tom147

• Starosjedioc
  • Spol: Muški
  • 147 JTD
    • Strmec Samoborski
« Odgovori #2 u: 18-02-2007, 22:42:42 »
to bi se odnosilo samo na "neke" pokazivače smjerova, ima ih dosta "bijelih" tj. prozirnih pa se nikakvo jaje ne vidi
inače ok stvar a dal vrijedi nekih para više :000:

Zagorar

• Gost
« Odgovori #3 u: 18-02-2007, 22:58:16 »
to bi se odnosilo samo na "neke" pokazivače smjerova, ima ih dosta "bijelih" tj. prozirnih pa se nikakvo jaje ne vidi
inače ok stvar a dal vrijedi nekih para više :000:

Alfa 147 ima naprijed neke poluprozirne žmigavce. Pa ipak se vidi malo žuto unutra ako je auto na jakom svijetlu ili suncu. Pogledaj!  :color:
No, nije 147 najbolji primjer gdje je to baš bitno. Važnije je za neke druge aute.

Ali dosta sam se nagnjavio kad sam ih mijenjao (to samo zato jer nisam stručan)  :hap: tako da mi je drago da sam to napravio jer mi se čini da više neće biti potrebna nikakva promjena.

A inače, pa naravno da te žarulje neće stavljati netko tko ima na žmigavcu takvu vrstu plastike ili stakla da se kroz nju žarulja uopće ne vidi. (Niti direktno žarulja, a niti indirektno odsjaj žarulje u ogledalu žmigavca.)  :000:  :hap:
« Zadnja izmjena: 18-02-2007, 23:03:55 od Zagorar »