13-08-2020, 01:55:24

Autor Tema: Alfa 159 - ruzinavi pragovi i zadnje vješanje  (Posjeta: 842 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mdrazic

• Trade Count: (0)
  • Učim polako
  • Spol: Muški
    • Zadar
Alfa 159 - ruzinavi pragovi i zadnje vješanje
« u: 09-05-2020, 21:59:07 »
Pozdrav ekipi

Nedavno sam uzeo za ne velike pare alfu 159 2.4 iz 2007. Za novac koji je plaćena alfa je u super stanju ali naravno ima i svoje nedostatke. Riješio sam zadnji podizač (raspao se mehanizam), mjenjam prednji blatobran za drugi obojani jer mi je tako puno brže i jeftinije, ...ima još nekih doslovno sitnica ali ono što ne mogu sam riješiti su pragovi (do zadnjih kola) i zadnje vješanje (most ljevi i desni ili kako se već zove). Pragovi su na tom zadnjem djelu ruzinavi, jedan je i trul u dužini od 15-20cm a drugi bi se mogao spasiti brušenjem i lakiranjem. Zadnji most je površinski uhvatio i boja kojom je obojan se na nekim mjestima ljušti.

Moje pitanje je kome to u Zadru odvesti da mi sredi i koja bi to inače bila financijska konstrukcija? Znači na jednom pragu bi trebalo ubaciti drugi komadić lima, srediti drugi prag, zaštititi i obojati skupa s mostom. Što u budućnosti napraviti s pragom? Da li je on šupalj, pod tim mislim ima li odvode za drenažu ili je to jedan zatvoreni volumen pa ga se može nekako ispuniti na tom zadnjem kraju da slučajno ne truli iznutra? Molim savjet i neku financijsku procjenu.

Online M.P.

• Ovisnik o alfistima
  • 147 TS
    • Zadar
Odg: Alfa 159 - ruzinavi pragovi i zadnje vješanje
« Odgovori #1 u: 10-05-2020, 00:36:54 »
forumaš Sprint, sve šta triba će napravit  :ok:

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #2 u: 10-05-2020, 07:34:34 »
Fala puno. Posla sam čoviku poruku pa čekam odgovor. Ne mogu pustiti da mi auto propada na tim djelovima. Koliko kužim alfi 159 je to bolna točka?

Offline Bartol

• Pripravnik
  • **
  • 147 1.9 JTD 16v
    • Đakovo
« Odgovori #3 u: 10-05-2020, 20:50:35 »
Izgleda da je.

Bas gledam danas jednu iz mog mjesta, 2007. godina, otucani blatobrani i pragovi trule kod zadnjih  tockova,  kupio staru par mjeseci. Ima cca  200.000 km.
« Zadnja izmjena: 10-05-2020, 20:51:25 od Bartol »

Offline salfomnikadproblema

• Na probi
  • *
    • Zagreb
« Odgovori #4 u: 10-05-2020, 23:08:44 »
Na tvoju i moju žalost bolna im je točka. Vjerojatno da se vosak stavljao redovito ne bi bio problem. Problem je što je zadnjih 20ak centimetara praga otvoreno prema šasiji i mokro od prvog dana. Nažalost hoće se naći problema ispod gumenih blokova za dizanje auta u samom nosivom unutarnjem pragu. U svakom slučaju to što vidiš je 10 posto problema na vanjskoj oblozi praga i izaći će ostatak kroz dvije godine cijelom duljinom praga. Bez obzira na to što si lakirao. Jednostavno trune iznutra. Zaštita ne valja tvornički.

Sad ide najbolji dio. Nitko ne proizvodi zamjenske pragove, original su 3000+ kuna. A di je limar i farbanje tek..
E zato je bila tako jeftina.. sretno brate.

Online M.P.

• Ovisnik o alfistima
  • 147 TS
    • Zadar
« Odgovori #5 u: 10-05-2020, 23:39:20 »
Fala puno. Posla sam čoviku poruku pa čekam odgovor. Ne mogu pustiti da mi auto propada na tim djelovima. Koliko kužim alfi 159 je to bolna točka?

Evo i broj, nazovi, dogovori, brže ćeš. U Crnom je radiona

Pere - 092 1218796  :ok:

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #6 u: 13-05-2020, 14:01:15 »
Hvala svima na informacijama i savjetima. Za alfu 159 na kraju nema zamjenskih pragova a originali su bolesno skupi i imam sad problem. Kako su mi financije problem a želja za tim autom velika moram ga popraviti ali trenutno jedino na način da otvorimo pragove i vidimo što se u unutrašnjosti događa i sanirati. Limar će napraviti maksimum što može, odrezati trulo, izraditi nove komade, zavariti, zaštititi i obojati. Ja ću mu visiti za vratom svaki dan. Kako ne idemo preko računa koštat će me 2000kn skupa s prednjim branikom koji je ožuljan i napuknut. Nakon ovog ima da vozim samo po suhom i uguram tonu silica gela u podnicu  :D

Offline alfa fun

• Ovisnik o alfistima
  • 155, 75
    • otok šolta
« Odgovori #7 u: 13-05-2020, 14:13:19 »
Anđeo kaže --- bit će to dobro, samo vozi.
Vrag kaže   --- Oplo uvik ruzinavi  :)
Šta je glava praznija, to je bezobraznija ;)
https://www.youtube.com/watch?v=-iTNHQojpHM

• Na probi
  • *
    • Zagreb
« Odgovori #8 u: 13-05-2020, 21:39:32 »
Hvala svima na informacijama i savjetima. Za alfu 159 na kraju nema zamjenskih pragova a originali su bolesno skupi i imam sad problem. Kako su mi financije problem a želja za tim autom velika moram ga popraviti ali trenutno jedino na način da otvorimo pragove i vidimo što se u unutrašnjosti događa i sanirati. Limar će napraviti maksimum što može, odrezati trulo, izraditi nove komade, zavariti, zaštititi i obojati. Ja ću mu visiti za vratom svaki dan. Kako ne idemo preko računa koštat će me 2000kn skupa s prednjim branikom koji je ožuljan i napuknut. Nakon ovog ima da vozim samo po suhom i uguram tonu silica gela u podnicu  :D

Kad to otvorite shvatit ćete da nemate što spašavat, da je ostala boja i ruzina na vanjskoj oblozi a konture su takve da ni mikelanđelo ne može napravit takav prag od pleha više. Očisti, kita u rupe, pofarbat i za dvije godine ponovo. Vjeruj mi. Imam lijevi prag. Ali još čuči u meni neka ideja da ću ga ugraditi jedan dan.

Offline dinko156ti

• Pripravnik
  • **
    • sisak
« Odgovori #9 u: 13-05-2020, 21:57:52 »
Nabavit plasticne pragove i naljepit preko toga i malo pur pjene  :)

Sljedeći korisnici su zahvalili na ovom postu: salfomnikadproblema

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #10 u: 13-05-2020, 22:32:52 »
Kad to otvorite shvatit ćete da nemate što spašavat, da je ostala boja i ruzina na vanjskoj oblozi a konture su takve da ni mikelanđelo ne može napravit takav prag od pleha više. Očisti, kita u rupe, pofarbat i za dvije godine ponovo. Vjeruj mi. Imam lijevi prag. Ali još čuči u meni neka ideja da ću ga ugraditi jedan dan.

Misliš li kad se otvori vanjski prag da će i unutarnji prag biti loš ili je samo vanjski problem? Bio sam kod nekoliko majstora ovih dana raspitujući se za cijenu radova i svi su mi rekli da su problema imali samo s vanjskim pragom i da su tako složili nekoliko njih. Njihova predviđanja su 3-7 godina bez ponovnih simptoma a i do 10 ako se unutrašnjost zaštiti. Majstor mi je rekao da će probušiti rupicu u pragu za odljev vode i dobro je zaštititi. Mislim i unutarnje površine do kola zaštititi a unutra negdje di se može prići staviti one vrećice silika gela koje se koriste za sakupljanje vlage u prostorijama. Uporan sam i hoću to auto srediti kako spada ali uz minimalno sredstava i moj maksimalan angažman.

Offline Sprint

• Koordinator
  • Sa stažom
  • *
    • Zadar
« Odgovori #11 u: 14-05-2020, 22:13:35 »
Hvala kolega M.P na preporukama ali za limariju odraditi nemamo uvjete ,tu bolest od posla mogu radit samo sebi al za pare neeeee .vidim da se kolega snasa  :ar: :mehanic

• Na probi
  • *
    • Zagreb
« Odgovori #12 u: 18-05-2020, 17:46:44 »
Pogledaj auto odispod. Osobno. Okolo gumenih blokova(ulazi voda) i zadniih 40 cm praga, jeli narančasto uz rub praga. Unutarnja strana Tamo gdje je narančasto problem je i na nosivom pragu. Nije problem urediti što se nađe ispod. Limar to može.
Auto ima gumene čepove u pragovima(provjeri jel neki fali) koji služe(možda sam u krivu) da prag puni voskom. Ne treba otvarati rupe u njima imaju oni dovoljno rupa svojih nažalost.

Štimat će koju godinu, izbijat će vani u sitno gdje god nije kit preko nego onaj lim koji se samo čistio. Pomiri se da auto neće bit kako treba zauvijek, nego za par godina. Kad netko zezne površinsku zaštitu u tvornici a nitko nije auto štitio od vlage onda nema natrag.

Moje mišljenje je da tko god ima Q4 TI da je stavi na suho negdje jer će za 20 godina vrijedit više nego nova. Do tada neće biti čitavih primjeraka. Svi će strunuti.

Nevjerojatno je da se pragovi ne rade u zamjeni, s obzirom na problematiku.
« Zadnja izmjena: 18-05-2020, 17:48:25 od salfomnikadproblema »

• Na probi
  • *
    • Zagreb
« Odgovori #13 u: 18-05-2020, 23:04:41 »
Da se ne razumijemo krivo, 159 je i dalje najbolje auto u koje sam ikad sjeo, vozio se i osjećaš se kao bog na cesti.
Mene više uopće nije briga za to. Malo po malo će se urediti.

Saniraj pragove i guštaj u autu.

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #14 u: 19-05-2020, 12:40:12 »
Hvala na odgovorima. Meni je 159-ka zakon auto i nakon 15 godina dizajn se ne može posramiti ni najnovijih modela. Ima svoje mane ali vrline su ipak jače. Kad ga sredim bit će skroz ok.

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #15 u: 20-05-2020, 21:01:53 »
Evo danas alfa kod majstora. Čovjek je već sad uradio posao vrhunski. Odsjekao 45cm praga i skrojio od drugog lima. Unutrašnjost uopće nije bila trula nego samo taj donji dio vanjskog lima. Našao je unutra tvorničku pur pjenu kojom je taj zadnji dio bio zabrtvljen. Kaže da je zbog toga i propao lim na tom dijelu jer pjena veže na sebe vlagu i ne suši tako lako pa trune. Nije baš pur pjena ali nešto slično njoj je bilo unutra. Konture je vrhunski dobio i već sutra ujutro ide na bojanje tako da prekosutra može na cestu. Unutrašnjost je našpricao voskom u spreju. Imam još mostove srediti jednom prilikom i onda čuvanje auta i uživancija u vožnji. Jučer je odrađen i veliki servis za svaku sigurnost tako da sam sad valjda miran za duže vremena. Sve skupa kompletan veliki servis i ova limarija 5500kn.
« Zadnja izmjena: 20-05-2020, 21:02:54 od mdrazic »

Offline litlebastard

• Član Alfa Kluba 3
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Alfa 156swJTD, GTA,155wb,Punto,850 tc,Aprilia
    • zagreb
« Odgovori #16 u: 20-05-2020, 21:04:16 »
Ako si u dva dana gotov s limarijom,to če sigurno duuggooo držat . . .
 :roll:
The perfect blossom is a reare thing.You could spend your life looking for one and it would not be a wasted life.

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #17 u: 20-05-2020, 21:43:21 »
Lik ima radionu doma i cijeli dan radi na autu sa sinom. Bio, vidio, gledao, nije mi prvo auto kod njega da ga sređujem. Bavi se samo restauracijom auta. Danas je odmah od 08:00 krenuo pa sve do 19:00 se bavio pragovima. Ne uzima hrpu auta nego jedan po jedan i kad radi onda na ničem drugom ne radi.

Offline litlebastard

• Član Alfa Kluba 3
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Alfa 156swJTD, GTA,155wb,Punto,850 tc,Aprilia
    • zagreb
« Odgovori #18 u: 20-05-2020, 22:00:34 »
Nisam ja neki lakirer i nisam mislio niš loše,neznam ni čovjeka pa nit ne kažem da je limarija loše napravljena,al kolko treba kitu da se posuši i ne usuče boju?gledo sam i radio restauracije oldtimera,zato kažem da neide to sam tak prek noči,al dobro. . .
Valjda čovjek zna bolje  :hat:
The perfect blossom is a reare thing.You could spend your life looking for one and it would not be a wasted life.

Offline mdrazic

• Učim polako
    • Zadar
« Odgovori #19 u: 21-05-2020, 00:53:36 »
Krivo sam napisao...1.dan limarija i kitanje i to je odrađeno, 2.dan priprema i temelj a 3.dan ujutro finiš. Inače naši majstori imaju hrpu auta na popravku i paralelno rade na njima, gube vrijeme i to traje a da ne kažem da koriste zlatnu boju s dijamantnim prahom. Ovo što meni boja je kvadrature možda jednog blatobrana najviše ali je bilo cijeli dan limarskog posla za 2 komada po 45x10cm pragova. Kita je bilo jako jako malo zato najviše brusilice, čekića i aparata za varenje. U petak stavljam slike.