04-07-2020, 17:08:07

Autor Tema: Dim iz auspuha  (Posjeta: 18392 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

margo13

• Gost
  • Trade Count: (0)
Dim iz auspuha
« u: 23-10-2007, 19:24:29 »
Pozdrav svima. Iman AR145 1.6 boxser koja me izgleda voli strasit naime, kad je priko noci vlaga i hladnije ujutro mi jako zadimi tj. izlazi mi beli dim iz auspuha. gledal san ulje ne trosi ga, motor je cist na auspuh ne baca nikakvo crnilo, a dim smrdi gore nego da je dizelas. ako neki ima kakvu ideju ca bi mogal bit problem neka pomaze

Offline Narayan

• Član Alfa Kluba 12
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Spol: Muški
  • The One and Only
    • Zagreb
Odg: Dim iz auspuha
« Odgovori #1 u: 23-10-2007, 19:30:08 »
Bijeli dim - voda, plavi - ulje :da:
Dok pametniji popuštaju, budale vladaju svijetom...

Boxer

• Gost
« Odgovori #2 u: 23-10-2007, 19:44:40 »
U 90% slučajeva su gumice ventila u pitanju pa mislim da je tko i ovdje, preko noći probije malo ulja u cilindre kroz ventile pa ujutro to pomiješa s benzinom dok pališ i zdimi bijelo a dim je bijeli jer ima jaaaako malo ulja u benzinu, da ga ima više bi bio plavi :ok:

margo13

• Gost
« Odgovori #3 u: 23-10-2007, 19:47:11 »
Ok koliko je to stanje alarmantno

Boxer

• Gost
« Odgovori #4 u: 23-10-2007, 19:51:38 »
Nije alarmantno, gumica košta par kn samo je najbolje dok to radiš skinuti glave, malo ih urediti i onda si miran nekih 150+ kkm a cijela cifra s radom ne prelazi 1000kn

margo13

• Gost
« Odgovori #5 u: 23-10-2007, 20:01:50 »
Dobro vec san mislil da je kakva veca hebada. Zahvaljujen na upustvima ca mi je za delat fala karma :ok:

Boxer

• Gost
« Odgovori #6 u: 23-10-2007, 20:07:57 »
Nema na čemu :ok:

sanjin07

• Gost
« Odgovori #7 u: 24-10-2007, 12:09:17 »
I ja na svojoj 146-ci imam iste simptome, ali osim dima nemam nikakvih drugih problema, pa za sad neću ništa ni poduzimati...

Anton

• Gost
« Odgovori #8 u: 24-10-2007, 13:07:22 »
vodena para?
kondenzacija?
razlika u vanjskoj temperaturi i temperaturi ispusnih plinova?

halo? :?:

kaj to nije normalno  :rolll:

Boxer

• Gost
« Odgovori #9 u: 24-10-2007, 13:19:12 »
meni su bili isti simptomi.Prstenovi!!!Nije to mal trošak.Ovisi o tome kako bi ga rješij:zakrpit ili sredit sve-obe strane.

Ako karike odu auto dimi stalno, nemože dimit sam dok ga upališ, dapače, dok ga upališ zbog gustog i hladnog ulja u startu nebi dimio dok bi topao mora jače dimit jer se ulje razrijedi i više ga prolazi kroz karike odnosno više ga se zaljepi za cilindar a karike ga ne skinu :da:

Offline Joke

• Ovisnik o alfistima
  • 164-2.0 TS,166-2.4 JTD,156-1.9 JTD, Ducato 2.8 JTD
    • Split
« Odgovori #10 u: 24-10-2007, 13:30:57 »
Ako karike odu auto dimi stalno, nemože dimit sam dok ga upališ, dapače, dok ga upališ zbog gustog i hladnog ulja u startu nebi dimio dok bi topao mora jače dimit jer se ulje razrijedi i više ga prolazi kroz karike odnosno više ga se zaljepi za cilindar a karike ga ne skinu :da:

Boxer vam je dobro kazao. Kad su karike dimit će stalno a posebno kad je vruć motor.  Kaži ti nama u tim momentima dok motor dimi kad se hladan upali dal trokira i nemirno radi i ako dodaš malo gasa prima li ga odmah ili trza?  :?: I ako je koliko mu sekundi treba da se smiri i proradi normalno.
Ponekad je uzrok u jednoj od brtvi glave ili u jednom ili više ventila. Ne možemo ti točno sugerirat jer to dimljenje stvarno treba vidjet i čut motor...
Oko kuće jedan auto i hrpa traktora...

Offline Viktor

• Global moderator
  • Trade Count: (+21)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GT
    • Solin
« Odgovori #11 u: 24-10-2007, 16:18:01 »
vodena para?
kondenzacija?
razlika u vanjskoj temperaturi i temperaturi ispusnih plinova?

halo? :?:

kaj to nije normalno  :rolll:

Anton je u pravu, ako čovjeku ne troši ulje a događa se samo ako je vlažno i hladno ujutro onda je to vodena para i skroz je normalna pojava.

Pojašnjenje: produkti izgaranja su CO2 i H2O (ugljični dioksid i vodena para) . Kada je hladan auspuh (ima ga 4 metra) onda se vodena para kondenzira i izlazi bijeli dim koji se lako raspline nakon što iziđe iz auspuha. Kada je auspuh vruć plinovi su topli i to se ne događa.
Možda ste primjetili da je kod dizela ta pojava skoro zanemariva a kod auta na plin još izraženija. Caka je u dužini lanaca ugljikovodika (goriva) koji su kombinacija ugljika i vodika (C i H). Najkraće lance imaju butan C4H10 i propan C3H8 i imaju relativno veliki postotak vodika u gorivu, a produkt izgaranja vodika je vodena para, pa onda i puno vodene pare. Dizel gorivo ima duge lance ugljikovodika npr. C12H26 i tu je postotak vodika u gorivu znatno manji, a time i sadržaj vodene pare u auspuhu. Benzina je između propan-butana i dizela, ali bliže propan butanu.

Boxer

• Gost
« Odgovori #12 u: 24-10-2007, 16:54:18 »
Na boxer motoru se to nemože dogoditi iz razloga što se nema gdje kondenzirati para pošto se ulje ulijeva sa strane a ne u glavi odnosno poklopcu ventila i sva para koja se može kondenzirati se kondenzira u cijevi di se ulijeva ulje, glave su apsoluptno hermetički zatvorene a dio klipa dok motor ne radi umočen je u ulje(kad ugasiš auto ulje je vruće i sva para koja bi se stvorila bi ishlapila. Druga stvar, na boxeru je motor u horizontalnom položaju, glave su polegnute a gorivo se ulijeva odnosno ubrizgava s gornje strane dok je s donje strane ispuh odnosno ispušne glave, da se i nešto nakondenzira u cilindru pri prvom pomaku ispušnog ventila odnosno prvom otvaranju bi sve iscurilo direkt u grane prije nego uopće motor upali. Treće, ako bi se i kondenziralo onda bi se kondenziralo u usisnim granama što je nemoguće zbog vakuuma  koji se u boxerovim granama nalazi.

Motor ujutro smije zdimit po ovom vremenu (magle i temperature oko 0 i manje) malo maglice ali providne magle kroz koju se vidi (ista bi nastala i da se zagrije kondenzat) ali neprovidni gusti dim na boxeru u prvom redu je problem gumica ventila i ničeg drugog, ako auto ne troši ulje, ne dimi u vožnji, ljeti ne zdimi ili zdimi tu i tamo problem su 100% gumice.

Ovo kaj viktor i anton pišu stoji ali se nesmije raditi o dimu nego o magli. Dim je nešto drugo :ok:
« Zadnja izmjena: 24-10-2007, 16:55:17 od Boxer »

Offline Ery

• Starosjedioc
  • 166 2.5 V6
    • Banjaluka, BiH
    • Seljak
« Odgovori #13 u: 24-10-2007, 16:57:06 »
meni je na boxeru ishao crni dim ali samo kad je hladan i to od overcarba....hiperbogata smjesa kad radi choke....
Dim u kuhinji se razišao u međuvremenu, no mačka je crna kao
gavran i kašlje.

Anton

• Gost
« Odgovori #14 u: 24-10-2007, 17:52:36 »
Na boxer motoru se to nemože dogoditi iz razloga što se nema gdje kondenzirati para pošto se ulje ulijeva sa strane a ne u glavi odnosno poklopcu ventila i sva para koja se može kondenzirati se kondenzira u cijevi di se ulijeva ulje, glave su apsoluptno hermetički zatvorene a dio klipa dok motor ne radi umočen je u ulje(kad ugasiš auto ulje je vruće i sva para koja bi se stvorila bi ishlapila. Druga stvar, na boxeru je motor u horizontalnom položaju, glave su polegnute a gorivo se ulijeva odnosno ubrizgava s gornje strane dok je s donje strane ispuh odnosno ispušne glave, da se i nešto nakondenzira u cilindru pri prvom pomaku ispušnog ventila odnosno prvom otvaranju bi sve iscurilo direkt u grane prije nego uopće motor upali. Treće, ako bi se i kondenziralo onda bi se kondenziralo u usisnim granama što je nemoguće zbog vakuuma  koji se u boxerovim granama nalazi.

Motor ujutro smije zdimit po ovom vremenu (magle i temperature oko 0 i manje) malo maglice ali providne magle kroz koju se vidi (ista bi nastala i da se zagrije kondenzat) ali neprovidni gusti dim na boxeru u prvom redu je problem gumica ventila i ničeg drugog, ako auto ne troši ulje, ne dimi u vožnji, ljeti ne zdimi ili zdimi tu i tamo problem su 100% gumice.

Ovo kaj viktor i anton pišu stoji ali se nesmije raditi o dimu nego o magli. Dim je nešto drugo :ok:

bogami ti bi mogao diplomski na temu boxera.... :ok:
svaka ti dala....

Boxer

• Gost
« Odgovori #15 u: 24-10-2007, 18:01:28 »
Eh stari moj, iskustvo ti je to, sad da dođeš s boxerom koji recimo dimi mehaničaru koji ga ne pozna prva solucija mu je generalka, druga mu je uređenje glave, a treća radilica. Gumice nikom ne padaju na pamet a odlaze im između 120 i 150 000km pogotovo ako koristiš moderna high tech ulja jer je to motor razvijen u 70-ima i gumice su se 20 godina proizvodile iz istog materijala a ulje je postajalo kvalitetnije ali agresivnije a na to nitko ne misli. Najveći lijek odnosno pomoć gumicama i općenita pomoć za što dulji vijek trajanja boxer motora je polusintetično ulje srednje kvalitete ili čak malo bolje mineralno ulje, njemu neće biti apsolutno ništa jer mu paše, ja znam čovjeka koji je s takvim motorom napravio 100kkm u 33-jci u 2 godine a lijevao mu je INA S3 i mjenjao svakih 25 000km, motor je to odradio bez greške, nebi čovjek vjerovao ali bez ijedne jedine greške, crko je na 105 000km jer je ostao bez ulja pa je zaribala radilica :ok:

Offline Joke

• Ovisnik o alfistima
  • 164-2.0 TS,166-2.4 JTD,156-1.9 JTD, Ducato 2.8 JTD
    • Split
« Odgovori #16 u: 25-10-2007, 08:45:16 »
Viktorovo pojašnjenje o kondenzaciji je potpuno točno.
Boxer je dosta dobro objasnio neke tajne boxer motora. samo sam vezanu za kondenzaciju htio podsjetit da je čovjek rekao da to što dimi "smrdi ko najgori dizel". Dakle nije kondenzacija...  :ok:
Oko kuće jedan auto i hrpa traktora...

Offline Viktor

• Global moderator
  • Trade Count: (+21)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GT
    • Solin
« Odgovori #17 u: 25-10-2007, 10:57:35 »
Pozdrav svima. Iman AR145 1.6 boxser koja me izgleda voli strasit naime, kad je priko noci vlaga i hladnije ujutro mi jako zadimi tj. izlazi mi beli dim iz auspuha. gledal san ulje ne trosi ga, motor je cist na auspuh ne baca nikakvo crnilo, a dim smrdi gore nego da je dizelas. ako neki ima kakvu ideju ca bi mogal bit problem neka pomaze

Isto tako piše i ovo boldano koje navodi na kondenzaciju vodene pare. Vodena para ne smrdi, možda smrdi neizgoreno gorivo jer je sigurno pod "čokom", a možda smrdi i izgoreno ulje iz Boxerova objašnjenja.
Sad vlasnik neka odredi što dimi i što smrdi, ima sve varijante na raspolaganju.

margo13

• Gost
« Odgovori #18 u: 25-10-2007, 13:21:56 »
Pozdrav ljudi procital san sve ca ste pisali pa cemo vidit ca ce bit bil san kod mehanicara, ispocetka je i on mislil da je kondenzacija vodene pare pa smo kroz pricu dosli i do generalke ali na kraju kad san spomenil gumice, kako je boxser predlozil, i mehanicar je rekal da bi moglo bit i to. Eto to je za sad sve kad prominin gumice bit cete obavjesteni o svemu.

margo13

• Gost
« Odgovori #19 u: 25-11-2007, 12:20:36 »
Bok ljudi evo da se javin kako me nije duze bilo, posal ljudi non stop san na kotacima toliko da jos nisan sredil auto tj. prominil gumice. Cin bude praznog hoda otic cu to rijesit ca da van kazen treba mi auto stalno dosta ca san u godinu dan napravil 60000 tkm.