04-06-2020, 01:17:17

Autor Tema: Razlika između ulja  (Posjeta: 13603 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yedwy

• Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • Ford C-Max 1.8 duratec
    • Sesvete Zagreb
Odg: Razlika između ulja
« Odgovori #40 u: 05-11-2011, 15:33:06 »
Apsolutno bitno ako preporučuje SVOJE ulje koje su namjenili za taj motor - neovisno o tome kaj je tvornica propisala svojevremeno, istina je da je novije ulje u pravilu isto ili bolje od starog ali s obzirom da je ovo ionako samo akademska diskusija onda se treba držat onoga kaj piše u knjizi, inače manual od 156ice za JTD kaže 10w-40 nigdje o 5w-30 nema ni rječi, mjet je noviji pa dozvoljavam da postoji nekaj drugo negdje drugdje napisano al kolko vidim di to točno piše osim po stranicama proizvođača ulja niko nije naveo...
« Zadnja izmjena: 05-11-2011, 15:34:36 od yedwy »

Offline capone5

• Trade Count: (0)
  • Pripravnik
  • **
  • Alfa 147 1.9 jtdm, Berlina 1750 68, 159 2.4 jtdm
    • Matulji
« Odgovori #41 u: 05-11-2011, 15:40:26 »
Apsolutno bitno ako preporučuje SVOJE ulje koje su namjenili za taj motor - neovisno o tome kaj je tvornica propisala svojevremeno, istina je da je novije ulje u pravilu isto ili bolje od starog ali s obzirom da je ovo ionako samo akademska diskusija onda se treba držat onoga kaj piše u knjizi, inače manual od 156ice za JTD kaže 10w-40 nigdje o 5w-30 nema ni rječi, mjet je noviji pa dozvoljavam da postoji nekaj drugo negdje drugdje napisano al kolko vidim di to točno piše osim po stranicama proizvođača ulja niko nije naveo...
pa upravo zbog toga sam i otvorio ovu temu i btw totalni  :off
« Zadnja izmjena: 05-11-2011, 15:40:57 od capone5 »
Umro je Einstein,umro je Tesla, a i meni nesto nije dobro...

Offline yedwy

• Ovisnik o alfistima
  • Ford C-Max 1.8 duratec
    • Sesvete Zagreb
« Odgovori #42 u: 05-11-2011, 16:07:23 »
Majke mi moje ak ja kužim kaj ti zapravo oćeš al ajde da probam - boldano je BOLJA vrijednost...

Selenia WR                                   5w-40                            5w-30
Gustoća na 15°C                          0.855                             0.850               - što je rjeđe to će se bolje razmazivat po motoru i bolje kolat kroz kanale dok je motor hladan
Viskoznost na 100°C                    14.5                     10.2                           - što je veća vrijednost to će film bit jači kad je motor vruć
Srednja viskoznost                       175                      156                            - što je broj veći to je ulje općenito gušće i u širem rasponu gledano će bolje držat film
Točka paljenja                              230                       >200                         - što je vrijednost veća to će se pae teže upaliti tj manje će ga izgorit u motoru
TBN                                               11                                  >7                    - ovo tije mogućnost ulja da neutralizira kiseline koje nastaju izgaranjem a
                                                                                                                                daje i uvid u količinu aditiva pa što je manji to je paradoksalno bolji za motor
Točka tecišta                                < -36                              < -40                - što je vrijednost manja to će na nižoj tempraturi ulje biti tekuće, kad nije tekuće ne podmazuje ništa

Dakle dal mogu oba za neki proizvoljni motor? Vjeroajtno da...
Oće li radi manjeg TBN-a novije ulje bit bolje? Možda...
Ima li smisla oko toga pravit velke mise? Vjerojatno ne...
Ima li potrebe prelazit nakon x vremena sa 5w-40 na 5w-30 ulje? Sam si odgovori...
« Zadnja izmjena: 05-11-2011, 16:24:22 od yedwy »

Offline Giallo

• Na probi
  • *
    • Parenzo
« Odgovori #43 u: 05-11-2011, 16:11:04 »
racing je za stazu - prvih par taktova motor odradi na suho dok ga pumpa digne - ali se ponaša vrhunski pri ekstremnim operećenjima, ako je auto za svaki dan, vozika se po gradu i pali nekoliko puta na dan - zaboravi , rijetko se tko od vas voza isključivo po stazi

za motor je najbolje ulje koje propisuje proizvođač - najjači su mi leekovi koji za auto star 10 godina, projektiran prije 15 godina kupuju low saps ulje tehnologije od prije 4-5 godina

znači motor treba ulje iste generacije sa kojim je i projektiran

Offline capone5

• Pripravnik
  • **
  • Alfa 147 1.9 jtdm, Berlina 1750 68, 159 2.4 jtdm
    • Matulji
« Odgovori #44 u: 05-11-2011, 16:24:04 »
Majke mi moje ak ja kužim kaj ti zapravo oćeš al ajde da probam - boldano je BOLJA vrijednost...

Selenia WR                                   5w-40                            5w-30
Gustoća na 15°C                          0.855                             0.850               - što je rjeđe to će se bolje razmazivat po motoru i bolje kolat kroz kanale dok je motor hladan
Viskoznost na 100°C                    14.5                     10.2                           - što je veća vrijednost to će film bit jači kad je motor vruć
Srednja viskoznost                       175                      156                            - što je broj veći to je ulje općenito gušće i u širem rasponu gledano će bolje držat film
Točka paljenja                              230                       >200                         - što je vrijednost veća to će se pae teže upaliti tj manje će ga izgorit u motoru
TBN                                               11                                  >7                    - ovo tije mogućnost ulja da neutralizira kiseline koje nastaju izgaranjem a daje i uvid u količinu aditiva
Točka tecišta                                < -36                              < -40                - što je vrijednost manja to će na nižoj tempraturi ulje biti tekuće, kad nije tekuće ne podmazuje ništa

Dakle dal mogu oba za neki proizvoljni motor? Vjeroajtno da...
Oće li radi manjeg "suhog ostatka" novije ulje bit bolje? Možda...
Ima li smisla oko toga pravit velke mise? Vjerojatno ne...
Ima li potrebe prelazit nakon x vremena sa 5w-40 na 5w-30 ulje? Sam si odgovori...
to je ono što sam pitao da se usporede specifikacije ulja jer nisam znao što znače te mjere, ugl. hvala
Umro je Einstein,umro je Tesla, a i meni nesto nije dobro...

Offline darkoqv

• Ovisnik o alfistima
  • Alfa Romeo 145 QV
    • Crna Gora,Sutomore
« Odgovori #45 u: 05-11-2011, 16:24:48 »
Pa,za TS 16v fabrika preporucuje Racing.Prvo je bila preporuka 20k,ali sada je Racing.Bas zbog boljeg podmazivanja,kako na hladno tako na vruce.
Cuore Sportivo

Offline yedwy

• Ovisnik o alfistima
  • Ford C-Max 1.8 duratec
    • Sesvete Zagreb
« Odgovori #46 u: 05-11-2011, 16:27:14 »
Gle suma sumarum 5w-30 na hladno će bit isto, manje je nakrcano aditivima pa će bit "čišće" tj ostavljat će manje "pepela" iliti naslaga po mooru ali će lošije držat film kad stvari postanu vruće, znači za motor koji se bez hladnjaka ulja tjera u crveno tipa TS-a - nije dobra ideja, za mjet koji ima kiler i ne hajca se bi trebalo biti isto ili bolje, već i zato jer ima manje sranja koje ostavlja u turbini, međutim turbina kao takva je uvjek mjesto strašnih termičkih opterećenja tak da sve je to dvosjekli mač, realno sumnjam da ima relevantnih promjena koje će stvarno na išta utjecati, bitnijih promjena u polusint uljima nema zadnjih paaa - bar 10g...
« Zadnja izmjena: 05-11-2011, 16:29:35 od yedwy »

denis147

• Gost
« Odgovori #47 u: 05-11-2011, 16:38:03 »
Pa,za TS 16v fabrika preporucuje Racing.Prvo je bila preporuka 20k,ali sada je Racing.Bas zbog boljeg podmazivanja,kako na hladno tako na vruce.

:da:

Offline Role 156

• Trade Count: (+9)
  • Ovisnik o alfistima
  • Alfa 159 2.2JTS SS Ti Beverly tourer 300 ie
    • Požega
« Odgovori #48 u: 05-11-2011, 17:59:56 »
definiraj nisi zadovljan? troši ga?
:da: maznio 1L na 5 tisuca  :mad: 20k pola litre dospem na 10 milja :da: a i dosta je pocrnilo a nema ni 5 milja
Varijator sekta

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
  • ima kolekciju auta :-)
    • Sarajevo
« Odgovori #49 u: 05-11-2011, 19:12:24 »
Vizuelno je stvar ukusa mehanicki, hm... nebi se slozio svaki cigan svog konja hvali.
Za trkacke aute stoji ali mi pricamo o autima za svakodnevnu upotrebu. Rejsing definitivno je najbolje ali stavljati ga u auto za svaki dan po meni je bacanje para. Ali svako radi ono sta misli da je najbolje.  :ok:

Vidi za stanje moje alfe JA garantujem, no nebitno. Tebi je vidim ekonomski faktor jako bitan i ja to postujem, meni recimo ta razlika od 3 marke po litri ne znaci nista, zato je moje auto u takvom stanju kakvom je.  Ti po zelji i po mogucnostima
"Rightous infliction of retribution manifested by an appropriate agent"

Offline Isus

• Ovisnik o alfistima
  • 164 TS
    • ZG Pešča
« Odgovori #50 u: 05-11-2011, 19:22:18 »
:da: maznio 1L na 5 tisuca  :mad: 20k pola litre dospem na 10 milja :da: a i dosta je pocrnilo a nema ni 5 milja
znači čisiti naslage u motoru i  njih skuri onda.

Kockasti auto, najbolji auto.

Offline gvija

• Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
  • tristač
    • Zagreb - Medveščak
« Odgovori #51 u: 05-11-2011, 19:26:02 »

i meni je popil na osam hiljada km, osam deci ulja, jucer nadolil i do izmjene bum miran i opet ide total unutra, kak veli Hesus nek sam cisti i kuri stare naslage :hap:
The Variator Gang
"Ich liebe dihtung."

Offline Role 156

• Ovisnik o alfistima
  • Alfa 159 2.2JTS SS Ti Beverly tourer 300 ie
    • Požega
« Odgovori #52 u: 05-11-2011, 20:04:22 »
je, onda jos usisa stan, ode u kerum po provistu i uplati misu zadusnicu na Trsatu
:funny:
Varijator sekta

Offline SrdjanBL

• Starosjedioc
    • Banja Luka
« Odgovori #53 u: 05-11-2011, 21:27:37 »
Vidi za stanje moje alfe JA garantujem, no nebitno. Tebi je vidim ekonomski faktor jako bitan i ja to postujem, meni recimo ta razlika od 3 marke po litri ne znaci nista, zato je moje auto u takvom stanju kakvom je.  Ti po zelji i po mogucnostima

Ma 15KM na 5l nije toliko bitno, pisaj ih, ali kazem za mene je glupost gurati u auto ulje za trke, auto koje koristim 90% na relacijama od 3-10km pa gasi pa opet isto. Rekao sam generalno manje se prodaje, sto je istina i duze stoji na rafama, pa kupis prilicno staro ulje itd. Ovo za ulje mi je glupost isto kao sto mi je glupost za takvo isto auto u njega gurati mjenjac za trke i cipati ga, spustati za po 5cm a ulice pune rupa itd.

BTW. moja auto je vrhunski odrzavano, sto se kaze po PS-u i nemam namjeru nista budziti i kiceraj navlaciti na njega. Jedino da mi je naci neke feluge da mene zadovolje vizuelno (sto nikako ne uspjevam vec godinu dana sve mi je kiceraj sto se nudi u BL regiji), ostalo na ovom autu doradjivati za mene smijesno, sto se tice fizuelne strane.... :ok:

Offline -164-

• Član Alfa Kluba 6
  • Trade Count: (+19)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • ex. 33 1.3V, 164 V6 Turbo, 156 JTD 20V, Gt 3.2 V6
    • Zagreb
« Odgovori #54 u: 05-11-2011, 22:00:03 »
To nije taj ja govorim o Castrol Edge Sport etiketa nije ista iako su oba 10w-60 i vjeroajtno bi i ovo bilo ok...

Ovaj Castrol EDGE 10W-60 sa linka iznad je zapravo Castrol EDGE Sport - frend je nedavno uzimao od njih..57kn litra ali minimalno 12 litara moraš uzet

Inače, Castrol EDGE 10W-60 je zapravo bolje i skuplje ulje od EDGE Sporta

Taj EDGE je novo ime za CAstrol TWS Motorsport, ulje specijalno razvijeno za BMW M motore

Offline pajo_patak

• Sa stažom
  • 2x Delta, 2x Dedra
    • Split
« Odgovori #55 u: 05-11-2011, 23:00:13 »
racing je za stazu - prvih par taktova motor odradi na suho dok ga pumpa digne - ali se ponaša vrhunski pri ekstremnim operećenjima, ako je auto za svaki dan, vozika se po gradu i pali nekoliko puta na dan - zaboravi , rijetko se tko od vas voza isključivo po stazi

za motor je najbolje ulje koje propisuje proizvođač - najjači su mi leekovi koji za auto star 10 godina, projektiran prije 15 godina kupuju low saps ulje tehnologije od prije 4-5 godina

znači motor treba ulje iste generacije sa kojim je i projektiran

pričaš pizdarije, nije racing nikakvo ulje za stazu niti je tako bajno u tim ekstremnim uvjetima, ima puno boljih ulja. ako voziš stojadina bilo koje ulje će mu bit dobro...ali malo ozbiljniji motor traži i ozbiljnije ulje.

Ovaj Castrol EDGE 10W-60 sa linka iznad je zapravo Castrol EDGE Sport - frend je nedavno uzimao od njih..57kn litra ali minimalno 12 litara moraš uzet

Taj EDGE je novo ime za CAstrol TWS Motorsport, ulje specijalno razvijeno za BMW M motore

ne, edge sport bi treba bit nekadašnji RS, a edge je neko novo ulje...cijena je dosta jeftinija od racinga, mislim to probat na sljedećoj izmjeni.
Život je prekratak da bi ga trošili na ružne žene i aute koji malo troše

Offline -164-

• Član Alfa Kluba 6
  • Trade Count: (+19)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • ex. 33 1.3V, 164 V6 Turbo, 156 JTD 20V, Gt 3.2 V6
    • Zagreb
« Odgovori #56 u: 06-11-2011, 00:00:43 »
pričaš pizdarije, nije racing nikakvo ulje za stazu niti je tako bajno u tim ekstremnim uvjetima, ima puno boljih ulja. ako voziš stojadina bilo koje ulje će mu bit dobro...ali malo ozbiljniji motor traži i ozbiljnije ulje.

ne, edge sport bi treba bit nekadašnji RS, a edge je neko novo ulje...cijena je dosta jeftinija od racinga, mislim to probat na sljedećoj izmjeni.

Onako je kako sam napisao prije, a i već prije u jednoj drugoj temi:
http://alfisti.hr/forum/index.php/topic,52935.msg976672.html#msg976672

ali evo još jednom:

Castrol u gradaciji 10W-60 ima 2 vrste ulja:

EDGE Sport 10W-60 - to je zapravo dobri stari Castrol Formula RS tj. EDGE Formula RS
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014063&contentId=7027056

EDGE 10W-60 - to je bolje ulje, novije generacije i specijalno razvijeno za BMW M motore (M3,M5,Z8) - i to je zapravo novo ime za Castrol TWS Motorsport
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014074&contentId=7027067

Offline yedwy

• Ovisnik o alfistima
  • Ford C-Max 1.8 duratec
    • Sesvete Zagreb
« Odgovori #57 u: 06-11-2011, 08:05:00 »

Pa eto - još bolje ak je to to, jeftino i dobro... :craz

Offline Giallo

• Na probi
  • *
    • Parenzo
« Odgovori #58 u: 06-11-2011, 08:56:30 »

prvo se okani mene i nemoj srati da pričam pizdarije

drugo kad govorim RACING onda se to odnosi na seleniju, total, motul, fuchs, castrol itd racing

racing je ulje koje svoje optimalne karakteristike zadržava pri većim opterećenjima i vrlo visokim temperaturama, kad standardna ulja gube performanse što se najbolje vidi po tlaku ulja u motoru zagrijanom na 120-130 stupnjeva
pri hladnom startu racing ne odrađuje savršeno posao i zato nije dobro za aute koji se stalno pale i gase i rijetko zagriju do full radne temperature
autu sa racingom zvone podizači kad se upali što se ne događa sa 5W-30 (isprobano na RS4)

EDGE SPORT 10W-60 je bivši RS  10W-60 , samo se za EU tržišta zove EDGE, a za sporedna tržišta se još uvijek prodaje u staroj ambalaži

Offline yedwy

• Ovisnik o alfistima
  • Ford C-Max 1.8 duratec
    • Sesvete Zagreb
« Odgovori #59 u: 06-11-2011, 09:03:47 »
autu sa racingom zvone podizači kad se upali što se ne događa sa 5W-30 (isprobano na RS4)

Ovo je istina čuju se dok se malo ne zagrije motor, čuo sam svojim ušima...