20-11-2019, 22:14:57

Autor Tema: Ugradnja klime u vozilo bez klime ?  (Posjeta: 4454 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Losx

• Trade Count: (0)
  • Pripravnik
  • **
  • Spol: Muški
  • 159 1.9 JTDm + Giulietta Veloce 2.0 JTDm
    • Okolica Sl.Broda
Ugradnja klime u vozilo bez klime ?
« u: 22-08-2011, 19:24:44 »
Dakle, Alfa 146 1.6 box bez klime. Koliko je komplicirano ugraditi klimu.
« Zadnja izmjena: 20-01-2012, 21:48:01 od Argor »
No one expects the Spanish inquisition!

Offline gvija

• Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
  • tristač
    • Zagreb - Medveščak
Odg: Ugradnja klime
« Odgovori #1 u: 22-08-2011, 19:41:56 »
previse zafrkancije, za nekaj kaj bus palil 40 dana u godini ak i tolko :ok:
The Variator Gang
"Ich liebe dihtung."

Offline clubber

• Pripravnik
  • **
    • BIH
« Odgovori #2 u: 22-08-2011, 23:13:59 »
Dakle, Alfa 146 1.6 box bez klime. Koliko je komplicirano ugraditi klimu.

Toliko da ti je isplatnije zamotati tu Alfu koju imaš u 100 evra i ostaviti na cesti, a onda dići kredit u CHF-u i kupiti 146 2.0 sa klimom i voziti se na benzin  :craz

zezu na stranu, izvedivo, ali totalno neisplativo, pogotovo što je freon nevjerovatno sklon curenju, puštanju i isparavanju-  da svako premještanje sistema iz auta u auto potencijalno vuče šupalj sistem, pogotovo na autu tih godina.

Dino147

• Gost
« Odgovori #3 u: 23-08-2011, 00:12:09 »
zašto bi bilo neisplativo, ako je čovjek zadovoljan svojim autom? klima se da fino ugradit, bez ikakvih problema. Jaran mi je prije neke 4 godine ugradio klimu u auto iz '99-te za nekih 500eur i sve je i dan-danas idealno.

Offline Losx

• Pripravnik
  • **
    • Okolica Sl.Broda
« Odgovori #4 u: 23-08-2011, 06:40:00 »
Dino hvala na razumjevanju. Love imam ali ne pada mi na pamet prodavati ili mijenjati Alficu. Plan je od nje napraviti bolji auto nego sto je. Dakle moze se bez nekih vecih poteskoca osim rastavljanja kompletne unutrasnjosti pretpostavljam. Ima tko 146 1.6 box sa klimom da prodaje za dijelove? hehe

Offline clubber

• Pripravnik
  • **
    • BIH
« Odgovori #5 u: 23-08-2011, 08:19:09 »
zašto bi bilo neisplativo, ako je čovjek zadovoljan svojim autom? klima se da fino ugradit, bez ikakvih problema. Jaran mi je prije neke 4 godine ugradio klimu u auto iz '99-te za nekih 500eur i sve je i dan-danas idealno.

Neisplativo u kontekstu da na automobilu tih godina, koji vrijedi, npr. 2 hiljade evra na tržištu, nema smisla izdvajati 500 evra za klima uređaj, pogotovo jer se za manje novca i uz malo truda nađe isti auto sa fabrički ugrađenom klimom.

Ali, s obzirom da se ovdje radi o tome da vlasnik želi da auto sređuje i da je auto svojevrstan projekat eventualno, onda skrećem pažnju da je to vrlo komplikovano:

- cjelokupnu instalaciju treba prebaciti u novi auto - što podrazumijeva skidanje svih dijelova motora kraj kojih cijevi prolaze, a da ne pričam o armaturnoj ploči
- prilikom prebacivanja, cijevi se ne smiju oštetiti, ali hajde da se i to ispoštuje, postoji niz spojnica, zatim isparivači, ventili - koji se veoma lako raštimaju i na fabrički ugrađenim klimama - a koji će kasnije ispuštati freon
- stručnost majstora? - na koleginom Renaultu Kangoo su mijenjali trakasti remen i ne znajući bolje, skidali su haubu i nosač motora kako bi to uradili - kad su to vraćali, udarili su slučajno u cijevi klime, koje NISU pukle i mislili smo da je sve OK - da bi se curenje pojavilo na ulazu cijevi u isparivač, na jednom dihtungu, jer je bio pomjeren

Jednostavno, i novi sistemi gube freon po default-u, zbog poroznosti sistema i specifičnih karakteristika gasa - zato se klime jednom godišnje ili nekad rjeđe - "pune".

Svaki projekat ima smisao, ako kolega želi da boxericu sređuje i ima novac, želju, trud i vrijeme za to, samo mu skrećem pažnju da to nije baš jednostavna priča kako zvuči.

Offline Mike20

• Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • Lancia Delta t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #6 u: 23-08-2011, 10:04:18 »
Ma sve se da.
Ak imaš cijeli auto donora, staviš ga kraj svojeg i seliš dio po dio.
Nabavka po dijelovima zna biti problem, jer uvijek nešto prifali-konektor, šraf, nosač itd.

Nije problem spojiti vulgris na prekidač koji uključuje kompresor i ventilator, a uz sheme se da spojiti origigi.
Posebno je isplativo u DIY varijanti

Offline Losx

• Pripravnik
  • **
    • Okolica Sl.Broda
« Odgovori #7 u: 23-08-2011, 11:59:00 »
Mike, upravo sam tako i mislio raditi. Zato sam i napisao da kupujem za dijelove 146 boxericu.
Auto je svojevrsan projekt, ima sentimentalnu vrijednost i ne zelim ga prodavati samo zato sto nema klimu, radije cu vlastitim radom i trudom dodati mu ono sto nedostaje.
Lova mi nije toliko bitna koliko zelja da uredim alficu barem blizu onome sto mi se vrti po glavi.

Offline clubber

• Pripravnik
  • **
    • BIH
« Odgovori #8 u: 23-08-2011, 12:04:07 »
Mike, upravo sam tako i mislio raditi. Zato sam i napisao da kupujem za dijelove 146 boxericu.
Auto je svojevrsan projekt, ima sentimentalnu vrijednost i ne zelim ga prodavati samo zato sto nema klimu, radije cu vlastitim radom i trudom dodati mu ono sto nedostaje.
Lova mi nije toliko bitna koliko zelja da uredim alficu barem blizu onome sto mi se vrti po glavi.

onda zasuči rukave i srećno  :ok:

obavezno slike, kad to krene  :craz

Offline Losx

• Pripravnik
  • **
    • Okolica Sl.Broda
« Odgovori #9 u: 23-08-2011, 15:02:31 »
Slika ce biti samo da se ulovi vremena, zasad citam i trazim dijelove ;)

Offline Batina

• Član Alfa Kluba 3
  • Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 166 2.4 20v/166 2.0 tb/156 2.5 24v
    • Zagorje, Luka
« Odgovori #10 u: 24-08-2011, 13:23:47 »
htio sam to radit al sam odustao..
145 1.4 box svap na 1.6 i drugi auto ima klimu i sve samo premaknut.

problem je kaj bi najbolje bilo izvadit motor i getribu dole i onda gledat i mjenjat i selit drugi je problem kaj moras kompletnu armaturu izvadit van jer je kompletna kutija ventilacije drugacija.
moras dosta zica vuc i spajat na centralu jednu ili dvije zice ako nisam zaboravio
i na kraju imas problem sa time da ako stavljas orginal instalaciju da je vjerojatno vec sad porozna a kad ces je raskopat i vracat unutra sigurno ce bit negdi rupica i onda budes u banani.
Can a car ever be art? Most experts say no, but they obviously haven't seen the Alfa Romeo.