Autor Tema: JTD ili TS  (Posjeta: 4895 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tare071

• Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • ima kolekciju auta :-)
    • Sarajevo
Odg: JTD ili TS
« Odgovori #40 u: 16-11-2010, 17:18:00 »
Auu koja tema, biti ce ovdje  :box:  :batin vec vidim ko uvjek  :craz  :pivo:

edit: imam TS ali iskreno evo, ruku na srcu.. ali bi ga zamjenio sa nekim JTD ma 100%  :care

Neće biti  :box: uopšte, ja samo volim nazvati stvari svojim imenom.... TS je daleko veći potrošać od JTD kao u konačnici i većina benzinaca u odnosu na dizel vozila. Različito koncipirani motori, pitanje je šta ko hoće od vozila. Očekivati neke suludo male potrošnje goriva od motora sa preko 100 konja i više je po meni smiješno. Kupiš daciu sandero sa 1.5dci motorom i onda ganjaj potrošnju mada ni tad po gradu gdje se mahom svi voze u režimu rada prva, druga pa semafor nećeš dobiti rezultate od magičnih 5l na sto kilometara.......

Ja imam TS i vrlo rado bih ga mijenjao za V6
 :ok:
« Zadnja izmjena: 16-11-2010, 17:19:59 od Tare071 »
"Rightous infliction of retribution manifested by an appropriate agent"

Offline Isus

• Član Alfa Kluba******
  • Trade Count: (+9)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • settantacinque TS, 164 TS
    • ZG Pešča
« Odgovori #41 u: 16-11-2010, 17:31:22 »
evo iz prve ruke 145 qv po gradu meni troši ca 13-14 l plina. Benge je pila oko 11-12 litara.

Ali to je vožnja do 3000-3300 okretaja sve preko ide i potronja gore.

Primjedba s varijatorom je na mjestu. skup je i kratko traje.

Za vožnju po gradu je JTD majka, troši u prosjeku 2 l manje od TS-a, gorivo je nešto jeftinije.
No, servisi su češći, i ulje je skuplje za diesela.
Stojadin milicija edišn i Bismarck krstarica.

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #42 u: 16-11-2010, 17:41:39 »
Original varijator faze u oficijelnom alfinom servisu košta 180e u šta su uračunate ruke i rad majstora.
Repraracije istog, tamo gdje se ista može i napraviti 25e.......
Originalan dio izdrži oko 30 hiljada Km, to je nekim prosjekom 2 1/2 godine vožnje...........
Ja tu ne vidim trošak koji bi me bacio u bed..........
Kasko za auto mi je godišnje skuplje, čak i redovno osiguranje mi je skuplje od te cifre
 :mah:

Offline Marcus

• Trade Count: (+22)
  • Starosjedioc
  • 156 2.4 Ursus
    • Zagreb, Trnsko
« Odgovori #43 u: 16-11-2010, 17:42:05 »

Auto je trošak, čak i ako stoji i ne koristiš ga ono je trošak. Mene moja alfa dnevno košta 4eura ako je ne vozim, obavezno osiguranje, registracija, putarine, razni razrezi za državu itd itd itd
Što se tiče dizela, dizel nema smisla za one koji voze na godišnjem nivou manje od 15hiljada kilometara. Dizel je za one koji puno vozare, za službena vozila a ne za one koji jednom godišnje odu na more i jednom na planinu a ostalo vozikaju po gradu. Servis za dizela je skuplji, dizel gorivo je skuplje.....i dizel ima tonu dijelova koji vjerovao ili ne također traže redovno održavanje......

ovo ne kuzim....znaci ak se puno vozim po gradu dizlo nije za mene  :?:

i kolko se meni cini dizlo gorivo je jos uvijek jeftinije od benzina  :ok:
« Zadnja izmjena: 16-11-2010, 17:43:48 od Marcus »
Da mi je i dolinom smrti proći, zla se ja ne bojim  jer Ti si sa mnom....

http://zalauru.blog.hr/

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #44 u: 16-11-2010, 17:51:33 »
ovo ne kuzim....znaci ak se puno vozim po gradu dizlo nije za mene  :?:

i kolko se meni cini dizlo gorivo je jos uvijek jeftinije od benzina  :ok:

U Bosni je eurodizel skuplji od bezolovnog :-)

Offline Bandit

• Član Alfa kluba*******
  • Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 GTA
    • Split
« Odgovori #45 u: 16-11-2010, 18:02:33 »
Aljkavost i brzopletost je majka svih većih zajeba drug.....
Prvo provjeri gdje živim pa onda komentariši, ja vozim auto po Sarajevu koje nije Konjic a nije ni Bjelovar. Svaki dan idem autom na posao i nazad a većinu stvari upravo radim sa benzin alfom. Drugo boxer voli potrošiti i to nije tajna ali me to ne zanima, nisam ti komentarisao tvoje vozilo već tvoju izjavu. Moja alfa po gradu troši između 10l i 11l sa 17" felgama, distancama, i nimalo je ne štedim. Urednom vožnjom po PS-u i mijenjanjem brzina do 3 hiljade obrtaja ta potrošnja spada ispod 10l a da ne zaboravim, radi se o izrazito tuniranom i chipanom autu koje na valjcima izbacuje 145 konja.......
Kad pročitaš ovo onda se vrati na moju prvu poruku pa i nju ponovo pročitaj sa posebnim osvrtom na potrošnju auta koji imaju dva do tri puta manje konja od ove alfe, pa onda izvuci zaključak......
Da ne bude totalni off topic, ja JTD ili još bolje JTDm savjetujem momku koji je postavio pitanje ukoliko puno prelazi i brine se za finansijski aspekt u vidu potrošnje goriva. Na kraju krajeva kad kupi auto koje god da uzme vidjet će da je "čorba" najjeftinija stavka na autu.........

Nadovezat ću se samo na ovaj dio posta, jer mi se čini da dijelom griješiš u opisu "gradske vožnje"... u 6.5g koliko sam vozio 1.8TS milijun puta mjereno na pun/prazan tank, trošio je kod isključivo gradske vožnje do 13.5lit (nemoj sad reći da je možda uzrok tome MAF, termostat iliti lambda i slično - sve je bilo novo promijenjeno, o tom periodu pričam). Moj majstor vozi 2.0TS i njemu u gradu troši oko 14.5lit... Govorim o istini, a ne kako neki pričaju o gradskoj vožnji gdje imaš 2 semafora u gradu.
Za primjer gradske vožnje o kojoj ti pričaš, svjež primjer iz 8.mjeseca s otoka Brača. Dakle, radi se o "gradskoj" vožnji, ali nikako tipa Split/Zagreb, već uglavnom duži pravci, cesta u ok stanju, 1-2 semafora. Dakle, potrošnju sam mjerio na pređenih 450km u 5 dana, vožnja je bila i na većim uzbrdicama u većim okretajima, pa pravcima gdje sam cesto znao u 5.brzini na 2500rpm voziti 80kmh itd itd - potrošnja je ispala 10lit, i to je to o čemu ti pričaš.
Nadalje, primjer vožnje ST-ZG-ST masu puta mjereno, i po autoputu i po staroj cesti, oko 8-8.5lit. To su fakti, nikakav kompjuterski račun koji može i pogriješiti. Govorim o 6.5god iskustva s tim autom.
Postoji Alfa i (ne) postoje drugi automobili.

Orbital

• Gost
  • Trade Count: (0)
« Odgovori #46 u: 16-11-2010, 18:07:44 »
Nadovezat ću se samo na ovaj dio posta, jer mi se čini da dijelom griješiš u opisu "gradske vožnje"... u 6.5g koliko sam vozio 1.8TS milijun puta mjereno na pun/prazan tank, trošio je kod isključivo gradske vožnje do 13.5lit (nemoj sad reći da je možda uzrok tome MAF, termostat iliti lambda i slično - sve je bilo novo promijenjeno, o tom periodu pričam). Moj majstor vozi 2.0TS i njemu u gradu troši oko 14.5lit... Govorim o istini, a ne kako neki pričaju o gradskoj vožnji gdje imaš 2 semafora u gradu. Za primjer gradske vožnje o kojoj ti pričaš, svjež primjer iz 8.mjeseca s otoka Brača. Dakle, radi se o "gradskoj" vožnji, ali nikako tipa Split/Zagreb, već uglavnom duži pravci, cesta u ok stanju, 1-2 semafora. Dakle, potrošnju sam mjerio na pređenih 450km u 5 dana, vožnja je bila i na većim uzbrdicama u većim okretajima, pa pravcima gdje sam cesto znao u 5.brzini na 2500rpm voziti 80kmh itd itd - potrošnja je ispala 10lit, i to je to o čemu ti pričaš.
Nadalje, primjer vožnje ST-ZG-ST masu puta mjereno, i po autoputu i po staroj cesti, oko 8-8.5lit. To su fakti, nikakav kompjuterski račun koji može i pogriješiti. Govorim o 6.5god iskustva s tim autom.

Pa naravno.  :ok:

To je najtočnije!!!  :ok: Ali po tvome oni isto nisu vozili TS pa neznaju.

Da 1.8 TS ili 2.0 TS troši manje od 13 litara su gluposti.
« Zadnja izmjena: 16-11-2010, 23:26:09 od Orbital »

Offline Bandit

• Član Alfa kluba*******
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 GTA
    • Split
« Odgovori #47 u: 16-11-2010, 18:10:38 »

Upravo o tome govorim. Split/Zagreb su gradovi di se toliko troši. Ponekad sam znao mjeriti potrošnju kod režima "penzionerske" vožnje, mali okretaji, nikakvo jurcanje od semafora do semafora, pa se ne bi spuštao ispod 12.5lit. Dakle, 1.8TS potrošnja od 12.5-14lit. To su moja iskustva s tim autom, a onda je i nešto više kod 2.0TS.

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #48 u: 16-11-2010, 18:23:18 »
Bez želje za polemikom, i ne namjeravam nastavljati ovaj post.
Gradska vožnja Sarajevo, prosjek 10.5l, može se natjerati i manje i više ali nikako manje od 9.5l a jako teško ga natjerati preoko 13l..........
Otvorena vožnja relacija Sarajevo-Split, nema autoputa, znači magistralni put sa dosta uspona i krivina na potezu do Mostara, potrošnja 9l radi navedenih uspona i krivina, od Mostara do granice gdje je mahom ravnica pa nadalje do Splita potrošnja 8l u petoj brzini, manje više u skladu sa slovom zakona uz preticanje gdje mogu i gdje stignem. Navedena potrošnja je u ljetnom periodu sa klimom.
Relacija Sarajevo-Zagreb prosječna potrošnja na autoputu isto oko 8l. Hajde da idemo na ekstreme, isti autoput brzina 190km/h potrošnja 16.6l, do brzine od 140km/h auto troši oko 13l a preko eksponencijalno više. Nazad na gradsku vožnju, tačkanje od semafora do semafora sa mijenjanjem brzine na 7k RPM (meni je blokada na 7.250) potrošnja raste preko 12l ali ja je nikad nisam podigao preko 13l.
U prosjeku ja sa 60l goriva, tj. punim rezervoarom pređem nekih 550 do 580 kilometara, u ovisnosti kako vozim i gdje. Sipam bezolovni 100 oktana na OMW pumpama. Alfu sa 1.8 motorom nisam vozio, pretpostavljam da je to 156tica i ona je malkice teža od mog auta, ali sam vozio 147micu sa 2.0 motorom i to verzije sa SS i sa manuelnim mjenjačem, ono što sam uspio vidjeti je da 2.0 troši oko litre više od mog 1.6 motora......
BTW drgug mi ima alfu GT sa JTDm motorom i po gradu troši između 8-9l......provjereno.

Što se mene tiče tema ad acta, nemam namjeru dokazivat ili pobijat išta, kome je 11l goriva puno za auto sa 150 konja neka kupi daciu sandero
 :hehe:
« Zadnja izmjena: 16-11-2010, 18:27:37 od Tare071 »

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #49 u: 16-11-2010, 18:24:59 »
Split je manji od Sarajeva pofino, saobračaj ta dva grada se ne da porediti. Zagreb je naravno veći od Sarajeva......

cya

Offline Bandit

• Član Alfa kluba*******
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 GTA
    • Split
« Odgovori #50 u: 16-11-2010, 18:27:57 »
Split je manji od Sarajeva pofino, saobračaj ta dva grada se ne da porediti. Zagreb je naravno veći od Sarajeva......
cya

Nije toliko u pitanju do veličine, problem je u uzbrdica/nizbrdica, gustoće postavljenih semafora....

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #51 u: 16-11-2010, 18:29:20 »
Nije toliko u pitanju do veličine, problem je u uzbrdica/nizbrdica, gustoće postavljenih semafora....

Sarajevo je planinski grad između 5 planina, Split je ravnica mrtva za Sarajevo :-)

Offline joe957al

• Starosjedioc
  • 166 3.0 V6
    • Našice
« Odgovori #52 u: 16-11-2010, 18:33:49 »
Sarajevo je planinski grad između 5 planina, Split je ravnica mrtva za Sarajevo :-)
Gle, ja sam iz Slavonije a Split definitivno nije ravnica . Što sad znači planinski grad između 5 planina?
Those who dares, wins

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #53 u: 16-11-2010, 18:37:11 »

Online dumpors

• Član Alfa Kluba****
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 1.9 JTD
    • Mostar, BiH
« Odgovori #54 u: 16-11-2010, 19:38:55 »
Evo malo da pojednostavimo, neka je razlika u potrosnji u svim mogucim uslovima i nacinima voznje 2l/100km (a GARANTIRANO je vise), ja  prelazeci godisnje 15.000km na gorivu ustedim cistu kako sunce registraciju auta koja iznosi 300eura. Meni to mnogo znaci NAZALOST, da mi ne znaci mozda bi razmisljao o benzinu,ovako ne hvala.
...and did you exchange a walk on part in the war for a lead role in a cage...

Offline Alfista145

• Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • AR 147 1.6 TS / AR 145 fl2 boxer LPG
    • Torino Italy
« Odgovori #55 u: 16-11-2010, 21:31:08 »
Neće biti  :box: uopšte, ja samo volim nazvati stvari svojim imenom.... TS je daleko veći potrošać od JTD kao u konačnici i većina benzinaca u odnosu na dizel vozila. Različito koncipirani motori, pitanje je šta ko hoće od vozila. Očekivati neke suludo male potrošnje goriva od motora sa preko 100 konja i više je po meni smiješno. Kupiš daciu sandero sa 1.5dci motorom i onda ganjaj potrošnju mada ni tad po gradu gdje se mahom svi voze u režimu rada prva, druga pa semafor nećeš dobiti rezultate od magičnih 5l na sto kilometara.......

Ja imam TS i vrlo rado bih ga mijenjao za V6
 :ok:
ma ne ne kazem da si nesto loseg reko, nego uvjek je bio show da ts je bolji od jtd-a pa naopako  :hehe: ali tema je tek pocela, cemo vidjet kako ce zavrsit  :craz  :komp:  :party:

Offline sale 75

• Ovisnik o alfistima
  • 156JTD,145 1.6box
    • aljmaš
« Odgovori #56 u: 16-11-2010, 21:34:54 »
recimo da TS nije los motor...da kvarova poput varijatora,prolupanog motora i savijenih ventila nece biti opet je JTD u prednosti...znam da se nekima nece svidjeti,volio bi ja da vasi TSovi voze jos 500kkm bez kvarova no budimo realni   :mahm

Offline Alfista145

• Ovisnik o alfistima
  • AR 147 1.6 TS / AR 145 fl2 boxer LPG
    • Torino Italy
« Odgovori #57 u: 16-11-2010, 21:37:06 »
recimo da TS nije los motor...da kvarova poput varijatora,prolupanog motora i savijenih ventila nece biti opet je JTD u prednosti...znam da se nekima nece svidjeti,volio bi ja da vasi TSovi voze jos 500kkm bez kvarova no budimo realni   :mahm
  :da: ja na svog TS sam promjenio samo varijator, ostalo je sve  :ok: pitaj silvijeta kako mi radi masina, niti je ne cujes, radi ko sat.
a volio bi probat voziti JTD-a da vidim kako ide dizelajka  :da:

Offline Pero156TS

• Član Alfa kluba*******
  • Trade Count: (+11)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Grande Punto
    • Zagreb
« Odgovori #58 u: 16-11-2010, 21:42:09 »

nisu gluposti,
ja se vozim svaki dan po največim gužvama(ujutro oko 8 i popodne oko 16) i auto ne troši više od 10-11litara

svaki dan napravim oko 80km
2.4 jtd
Grande Punto

Orbital

• Gost
« Odgovori #59 u: 16-11-2010, 21:56:40 »
Lijepo da se na jednom mjestu okupilo toliko ljudi koji imaju alfe koje se nikad ne kvare, koje ne troše (u biti ako ih se puno vozi one proizvode gorivo), a dijelovi za njih su besplatni.

Fatal error: Call to undefined function hs4smf_prepare_footer() in /home/alfisti/public_html/forum/Themes/Redhead2/index.template.php on line 328