05-06-2020, 11:14:08

Autor Tema: Ključ od auta  (Posjeta: 39301 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

viper

• Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Ključ od auta
« Odgovori #20 u: 13-10-2010, 10:31:12 »
Može da se zalemi, treba samo mirna ruka i strpljenje i  :pivo:

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Trade Count: (+6)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Spol: Muški
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #21 u: 13-10-2010, 10:52:57 »
Može se zalemiti i onda sve radi OK.
Bila je već tema o tome, potraži na forumu.

Offline Tare071

• Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • ima kolekciju auta :-)
    • Sarajevo
« Odgovori #22 u: 13-10-2010, 10:55:09 »
Može se zalemiti bez problema. Blago tebi pa si uspio otvoriti ključ. Od nekog godišta alfini ključevi su zatvarani prilikom sastavljanja i zagrijavani.... tako da su skoro pa i slijepljeni tj. gornji dio poklopca ključa ulazi u donji dio pa na to ide šaraf ispod znaka. Ja sam htio prepakovati svoj ključ pa sam i naručio ključ preko ebaya, ni jedan ni drugi se ne mogu otvoriti bez razvaljivanja......truba....
"Rightous infliction of retribution manifested by an appropriate agent"

Offline Viktor

• Global moderator
  • Trade Count: (+21)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GT
    • Solin
« Odgovori #23 u: 13-10-2010, 10:55:48 »
otvoril sam ključ,

Kako se otvara da znam kad budem trebao mijenjati baterije u daljinskom? Vidim da nema vijak, pa pretpostavljam da se otvara kao i mobiteli na "škljoc" dvije plastične polovice.

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #24 u: 13-10-2010, 11:00:36 »
Kako se otvara da znam kad budem trebao mijenjati baterije u daljinskom? Vidim da nema vijak, pa pretpostavljam da se otvara kao i mobiteli na "škljoc" dvije plastične polovice.

Napisao ti je Tare071, vijak je ispod znakića. I onda ako imaš sreće će se dati ovoriti, a ako ne onda je sranje.

BTW ako mijenjaš samo baterije, one se lako mijenjaju, tamo gdje  stoji metalni dio ključa kad se sklopi.

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #25 u: 13-10-2010, 11:02:15 »
Može se zalemiti bez problema. Blago tebi pa si uspio otvoriti ključ. Od nekog godišta alfini ključevi su zatvarani prilikom sastavljanja i zagrijavani.... tako da su skoro pa i slijepljeni tj. gornji dio poklopca ključa ulazi u donji dio pa na to ide šaraf ispod znaka. Ja sam htio prepakovati svoj ključ pa sam i naručio ključ preko ebaya, ni jedan ni drugi se ne mogu otvoriti bez razvaljivanja......truba....

Ako ti je taj drugi ključ sa ebaya kompletan i radi, prijavi ga na centralu, centrala prima do 8 ključeva. To ti mogu napraviti u ovlaštenom servisu ili sa registriranim Fiatecuscanom.

Offline Viktor

• Global moderator
  • Trade Count: (+21)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • GT
    • Solin
« Odgovori #26 u: 13-10-2010, 11:04:20 »
Napisao ti je Tare071, vijak je ispod znakića. I onda ako imaš sreće će se dati ovoriti, a ako ne onda je sranje.

BTW ako mijenjaš samo baterije, one se lako mijenjaju, tamo gdje  stoji metalni dio ključa kad se sklopi.

:ok: dobro je znati. Nerviraju me ti skriveni vijci.

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #27 u: 13-10-2010, 11:10:23 »
:ok: dobro je znati. Nerviraju me ti skriveni vijci.

Promjena baterija je "pis of kejk" jer je predviđeno da se to lako napravi, ali rastaviti ključ ako je zaljepljen je jedna od većih zajebancija.

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #28 u: 13-10-2010, 11:17:48 »
Ako ti je taj drugi ključ sa ebaya kompletan i radi, prijavi ga na centralu, centrala prima do 8 ključeva. To ti mogu napraviti u ovlaštenom servisu ili sa registriranim Fiatecuscanom.

Ključ radi ali unutra imaš ampulu sa kodom koju je po mojim saznanjima nemoguće prekodirati.....
Mehanički dio ključa nije problematičan ali taj elektronski je nemoguće odraditi a vjeruj mi radio sam na tome jedno kvatlitetnih pola godine.....
Moja alfa ima i fabrčki alarm i blokadu paljenja, tako da nije samo otključavanje u pitanju.
Međutim ako ti imaš neka saznanja koja ja nemam, biće mi drago da oprobam sve što predlažeš.
 :mah:

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #29 u: 13-10-2010, 11:34:30 »
Ključ radi ali unutra imaš ampulu sa kodom koju je po mojim saznanjima nemoguće prekodirati.....
Mehanički dio ključa nije problematičan ali taj elektronski je nemoguće odraditi a vjeruj mi radio sam na tome jedno kvatlitetnih pola godine.....
Moja alfa ima i fabrčki alarm i blokadu paljenja, tako da nije samo otključavanje u pitanju.
Međutim ako ti imaš neka saznanja koja ja nemam, biće mi drago da oprobam sve što predlažeš.

Sve sam ti napisao.
Ne mozes kopirati kod, ali ako je kompletan ključ ispravan napraviš prceduru kao da si kupio novi ispravan originalan ključ u servisu, prijavi ga se na centralu, kao da je novi ključ.
Tim lakše što ima originalni alarm.
BTW sve Alfe imaju tvornički blokadu paljenja i ona radi preko RFID-a preko te ampule u ključu.
 Antena za taj RFID sistem se obično nalazi kod volana.

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #30 u: 13-10-2010, 11:43:16 »
Sve sam ti napisao.
Ne mozes kopirati kod, ali ako je kompletan ključ ispravan napraviš prceduru kao da si kupio novi ispravan originalan ključ u servisu, prijavi ga se na centralu, kao da je novi ključ.
Tim lakše što ima originalni alarm.
BTW sve Alfe imaju tvornički blokadu paljenja i ona radi preko RFID-a preko te ampule u ključu.
 Antena za taj RFID sistem se obično nalazi kod volana.

RFID sistem je pored volana to znam, dvije žice koje idu oko kola stuba volana i završavaju malim džekom ako se ne varam. Vidi ja sam pitao ljude u autokomercu i oni su mi rekli da prilikom naručivanja novog ključa dolazi ključ sa praznom ampulom, tj. ampulom na kojoj nije upisan kod auta dok prilikom kupovine preko recimo ebaya dolazi ključ od nekog tamo auta gdje je ta ampula več prepisana tj. ima kod od tog nekog auta. Također mi je rečeno da se ampula ne može prepisati, tj. umjesto starog koda upisati novi. Zato su mi rekli da je ta procedura neizvodiva.
Ja sam ključ kupio preko ebaya, mehanički dio ključa naravno ne odgovara mojoj alfi ali taj mehanički dio može promjeniti svaki bravar/ključar. Volio bih da mi malo pojasniš šta mi savjetuješ jer vidim da ti je poznata tematika....

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #31 u: 13-10-2010, 12:06:36 »
Prvi put čujem da postoji prazan RFID u ampuli.
Mislim da pričaju pizdarije i da nemaju pojma o čenmu pričaju po običaju.
Ali dopuštam pogrešku, pa najbolje da pitaš Seba.
Ova procedura što sam ja napisao je službena i pročitao sam je na više mjesta.

Kad malo bolje razmislim budući da se prilikom procedure brišu u ECU svi ključevi, i svi ključevi se nanovo moraju prijaviti, onda su vjerojatno pomiješali taj pojam sa pojmom prazna ampula.

Vezano za "ampula ima kod od auta" to SIGURNO NIJE TOČNO, nego je točno da "auto tj ECU ima memoriran kod od ampule".
To da se postojećim ampulama ne mogu prepisati kodovi, to je vjerojatno točno i logično je.

Ovo sve govorim za blokadu paljenja.
« Zadnja izmjena: 13-10-2010, 12:09:46 od boris »

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #32 u: 13-10-2010, 12:15:00 »
Evo postao sam pod "Pitajte Seba"

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #33 u: 13-10-2010, 13:16:24 »
Prvi put čujem da postoji prazan RFID u ampuli.
Mislim da pričaju pizdarije i da nemaju pojma o čenmu pričaju po običaju.
Ali dopuštam pogrešku, pa najbolje da pitaš Seba.
Ova procedura što sam ja napisao je službena i pročitao sam je na više mjesta.

Kad malo bolje razmislim budući da se prilikom procedure brišu u ECU svi ključevi, i svi ključevi se nanovo moraju prijaviti, onda su vjerojatno pomiješali taj pojam sa pojmom prazna ampula.

Vezano za "ampula ima kod od auta" to SIGURNO NIJE TOČNO, nego je točno da "auto tj ECU ima memoriran kod od ampule".
To da se postojećim ampulama ne mogu prepisati kodovi, to je vjerojatno točno i logično je.

Ovo sve govorim za blokadu paljenja.

Ne znam drug, ja bih volio da si ti upravu i da ja to već sutra riješim ali bojim se da se to neće desiti. Vidi ovako, nema logike da se ECU programira da prepozna neki ključ sa kodom koji nije od tog auta. Mislim logički idem, zašto bi neko prilagođavao čitavu centralu baš večem broju ključeva sa različitim kodom a ne recimo obratno tj. bilo bi logičnije da je u svakom ključu ampula sa određenim kodom bude u oba originalna ključa koji se prepoznaje od strane centrale. Mislim da sam u pravu jer znam da je opšti savjet ljudima koji imaju dva ili tri ključa od kojih samo jedan ima originalnu ampulu da upravo tu ampulu zalijepu negdje ispod volana i da samo mehanički dio ključa na tim rezervnim prilagode autu. Nadalje ja za ovo pitanje nema koga nisam pitao i nema kome nisam išao, pitao sam i Seba naravno. Čak sam tako daleko išao da sam putem maila kontaktirao nekog lika u Irskoj koji ko fol to može uštimati da sve radi da bi se na kraju ispostavilo da on ustvari može poskidati svu zaštitu sa centrale tako da faktički svaki ključ sa mehaničkim dijelom koji pasuje radi.
Kao što rekoh bavio sam se pitanjem ključa pa jedno skoro godinu dana i nakraju mi je zaključak bio da kod alfi do 2000. godine se to može uraditi vrlo lagano i galantno međutim kod modela od nekog mjeseca 2000. pa na ovamo nema teoretske šanse, obično su se svi savjeti svodili na varijantu ljepljenja ampule blizu bosch brave ili kontakt brave......ili kupovine novog ključa........

Ništa, ja se nadam da ja nisam u pravu i da se to može odraditi jer bih ja to odradio odmah a tebi hvala na vremenu i trudu svakako   :ok:
« Zadnja izmjena: 13-10-2010, 13:17:50 od Tare071 »

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #34 u: 13-10-2010, 14:30:18 »
Vdijećemo,raspitaću se i kod Seba i na drugim forumima, ali čisto tehnički gledano može se napraviti i jedno i drugo. Ali puno tehnički jednostavnije i logičnije je da ECU pamti različite RFID kodove (jednostavna pizdarija s obzirom šta ECU sve radi i pamti najmanji problem je da ima par kb memorije za pamtiti RFID broj od ampulica) nego da imaš hrpu jednih te istih kodova samo za taj auto.
Čemu onda prijavljivanje novih ključeva? Čim ti naprave novi ključ po serijskom broju auta, odmah bi radio...
Većina servisa nikad nije prijavljivala ni naručivala nove ključeve pa zapravo ni neznaju kako se to radi. Nitko to ni ne radi jer je skupo, pa se zato i rade snađi-se-druže sistemi sa ljepljenjem koda kod brave i sl.

Imam i ja jedan popravljani/izrezan ključ pa sam mislio kupiti drugi i prijaviti (imam kabel i registriran Fiatecuscan koji radi sve što i Examiner), pa to moram riješiti i sebi..
« Zadnja izmjena: 13-10-2010, 14:33:24 od boris »

Offline Tare071

• Ovisnik o alfistima
    • Sarajevo
« Odgovori #35 u: 13-10-2010, 14:48:55 »
Vdijećemo,raspitaću se i kod Seba i na drugim forumima, ali čisto tehnički gledano može se napraviti i jedno i drugo. Ali puno tehnički jednostavnije i logičnije je da ECU pamti različite RFID kodove (jednostavna pizdarija s obzirom šta ECU sve radi i pamti najmanji problem je da ima par kb memorije za pamtiti RFID broj od ampulica) nego da imaš hrpu jednih te istih kodova samo za taj auto.
Čemu onda prijavljivanje novih ključeva? Čim ti naprave novi ključ po serijskom broju auta, odmah bi radio...
Većina servisa nikad nije prijavljivala ni naručivala nove ključeve pa zapravo ni neznaju kako se to radi. Nitko to ni ne radi jer je skupo, pa se zato i rade snađi-se-druže sistemi sa ljepljenjem koda kod brave i sl.

Imam i ja jedan popravljani/izrezan ključ pa sam mislio kupiti drugi i prijaviti (imam kabel i registriran Fiatecuscan koji radi sve što i Examiner), pa to moram riješiti i sebi..

Ja sam vrlo skeptičan po tom pitanju drug kao što vidim da i seb tvrdi da je nemoguće ono što si predložio. Opet kažem meni če biti drago da ja budem u krivu i zamolio bih te da ukoliko ti nešto otkriješ po tom pitanju podijeliš sa mnom jer i meni je to bitna stavka........

:ok:

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #36 u: 13-10-2010, 14:55:54 »
Ja sam vrlo skeptičan po tom pitanju drug kao što vidim da i seb tvrdi da je nemoguće ono što si predložio. Opet kažem meni če biti drago da ja budem u krivu i zamolio bih te da ukoliko ti nešto otkriješ po tom pitanju podijeliš sa mnom jer i meni je to bitna stavka........

:ok:

Ako je tako kako Seb kaže i kao što si ti rekao, to je tehnički totalno nelogično, nepotrebno i skupo. Budući da to nije rijetkost kod Fiata onda je jedini razlog za to da bi bespotrebno zakomplicirali stvari, i da bi više zaradili na servisima prilikom zamjene i kupovine ključeva.

Offline dumpors

• Ovisnik o alfistima
  • 147 1.9 JTD
    • Mostar, BiH
« Odgovori #37 u: 13-10-2010, 19:08:00 »
Ako je tako kako Seb kaže i kao što si ti rekao, to je tehnički totalno nelogično, nepotrebno i skupo. Budući da to nije rijetkost kod Fiata onda je jedini razlog za to da bi bespotrebno zakomplicirali stvari, i da bi više zaradili na servisima prilikom zamjene i kupovine ključeva.

Ipak logicno :craz
Pratim temu i sad vidim zasto je moj mehanicar prilikom kupovine auta insistirao da trazim auto sa dva ispravna kljuca :000:
...and did you exchange a walk on part in the war for a lead role in a cage...

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #38 u: 13-10-2010, 22:32:30 »
Ipak logicno :craz
Pratim temu i sad vidim zasto je moj mehanicar prilikom kupovine auta insistirao da trazim auto sa dva ispravna kljuca :000:

Proučio sam dokumentaciju i znam zašto je to tako i kako to radi. Oni NISU normalni, i bilo bi im bolje da su umjesto za taj sistem dali pare u bolje gumice balans štange ili bolje sparivanje klipova u cilindre TS motora....

Sistem koristi enkripciju za slanje RFID kodova i dvojne kodove. Jedan je speicifičan za točno taj auto i zato se ne može programirati da radi bilo koji ključ, a drugi je specifičan za pojedini ključ + još neke pizdarije.
Jedino mi nije jasno zašto su onda dozvolili da se može upariti bilo koji daljinski od ključa, a ne može RFID. Nema logike.
U praksi možeš napraviti da radi bilo koji daljinski koji paše, ali ne možeš uključiti motor...

Naravno da su mehaničarske priče nebuloze "da prilikom naručivanja novog ključa dolazi ključ sa praznom ampulom, tj. ampulom na kojoj nije upisan kod auta"
Novi ključ dolazi iz tvornice sa upisanim kodovima od kojih je jedan koji odgovara kodu od svih ostalih ključeva od tog auta i jednim jedinstvenim samo za sebe i zato se mogu naručiti samo preko Alfe i treba broj šasije za narudžbu.

Zbog enkripcije i više kodova koji su zaštićeni se ključevi ne mogu klonirati.
Ovo sve vrijedi za 147/GT, dok je za prvu generaciju 156 nešto jednostavnije...

Naravno sve ono što kaže Seb stoji....
Razlog zašto se ključ koji nije prisutan prilikom postupka prijave ne može ponovo prijaviti je u tome da ga centralina stavi na blacklistu i ne dozvoljava da se ponovo može prijaviti, što je glupo jer ga ne možeš ponovo prijaviti ako ipak nadješ ako je npr izgubljen, a nije ukraden... itd itd

« Zadnja izmjena: 14-10-2010, 00:00:11 od boris »

Offline boris

• Član Alfa Kluba 13
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 147 Q
    • Rijeka
« Odgovori #39 u: 13-10-2010, 22:34:53 »

Dakle sad kad imamo sva saznanja, koji je tvoj problem? imaš samo jedan ključ ili imaš dva a jedan si unakazio prilikom popravka kao i ja ili nešto treće?