20-09-2019, 14:39:07

Autor Tema: Unos automobila iz EU  (Posjeta: 104243 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mike20

• Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
Odg: Unos automobila iz EU
« Odgovori #1860 u: 12-06-2019, 10:37:53 »
Na tehnickom u slo uzmes izvozne tablice, samo trazi odmah potvrdu da su slo tablice (ako ih je imao) odjavljene. To je mene jebalo kad sam uvezao, nisam imao taj papir pa sam zvao moljcu u krsko da mi posalje.....ostao duzan veliku milku, sad mi palo na pamet  :smijeh

Da li trebam i slovensku prometnu ili ne? ili kopiju prometne dozvole?
Ili je dovolja samo ta potvrda da su tablice odjavljene, bez prometne?
o O (   )____////____(   ) O o

Offline dgas

• Trade Count: (0)
  • Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1861 u: 12-06-2019, 13:46:43 »
Da li trebam i slovensku prometnu ili ne? ili kopiju prometne dozvole?
Ili je dovolja samo ta potvrda da su tablice odjavljene, bez prometne?

Moraš imati prometnu svakako za uvoz i to original https://www.hak.hr/vozila/homologacija/najcesce-postavljena-pitanja

Potvrda da je odjavljen auto ti treba  zato što nemožeš napraviti ništa drugo osim homolgacije ako nije odjavljen ili ga HAK odjavljuje a to je onda dugotrajan postupak za usrat se...
« Zadnja izmjena: 12-06-2019, 13:50:30 od dgas »

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1862 u: 12-06-2019, 17:49:42 »
Svaka čast, hvala na informaciji.

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1863 u: 18-06-2019, 13:25:53 »
Znači imam" Potrdilo o skladnosti za vozilo hmologiranega tipa"

To je CoC?

Znači još trebam potrvdu proizvođača? To isto izdaje za talijane Autocommerce?

Dobio sam ovjerenu fotokopiju prometne bivših pločica u Sloveniji. Veli da to je umjesto prometne i dokaz da je auto odjavljen. Valjda je tak.

Pošto sam uzeo izvozne tablice

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1864 u: 18-06-2019, 13:37:25 »
COC ti je potvrda proizvođača, ovo za kopiju prometne nisam siguran, koliko se sjećam tražili su original naravno da bude odjavljen...

Na potvrdu proizvođača obrati pažnju ako je originalna tj. nije izvađena kod dealera u Hr moguće da ne piše COC na njoj a ima idiota u Hak-u koji misle da mora pisati COC na svakoj jer eto oni nisu vidjeli drukčiju pa kao ta ne vrijedi dok ne povisiš ton a naravno da je ispravna  :ok:
« Zadnja izmjena: 18-06-2019, 14:10:33 od dgas »

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1865 u: 18-06-2019, 14:22:30 »
Ok, znači CoC nemam po tome. A ovo za prometnu ću vidjeti, nije problem nabaviti, al mimje rekla na AMZS da je to po novom tak. Budemo vidli.

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1866 u: 18-06-2019, 14:26:44 »
"Potrdilo o skladnosti za vozilo homologiranega tipa" mislim da ti je to COC ili potvrda proizvođača, mora izgledati nešto kao prometna sa svim podacima o autu, ako ovo slučajno nije COC već neka glupa potvrda vezano za to onda zovi Autocommerce ali Zagreb u vezi te potvrde.
« Zadnja izmjena: 18-06-2019, 14:37:31 od dgas »

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1867 u: 18-06-2019, 18:23:20 »
Da, izgleda ko veća prometna, na 3 preklopne strane sa svim podacima. Bio sam u ovlaštenom u Prikratkog, nemaju pojma.

Kolko bude carina priznala originalni račun od auta kad je kupljen 2009. za osnovicu?

Offline Ben

• Član Alfa Kluba 1
  • Na probi
  • *
  • 159, Giulietta, 𝒢𝓉𝓋 TB
    • Zagreb
« Odgovori #1868 u: 18-06-2019, 19:06:20 »
Da, izgleda ko veća prometna, na 3 preklopne strane sa svim podacima. Bio sam u ovlaštenom u Prikratkog, nemaju pojma.

Kolko bude carina priznala originalni račun od auta kad je kupljen 2009. za osnovicu?
Potvrda o sukladnosti je dokument koji izdaje homologacijski ured (kod nas CVH), i treba ti za prvu registraciju vozila u RH. Da bi se potvrda o sukladnosti dobila, potrebno je imati, između ostalog, CoC (certificate of conformity) koji izdaje proizvođač automobila, a prilaže se prilikom homologacije vozila. Kod nas se CoC naziva "potvrda proizvođača" makar bi doslovan prijevod bio potvrda o sukladnosti.

Dakle to kaj ti imaš je slovenski ekvivalent našoj potvrdi o sukladnosti, a to nije potvrda proizvođača. Informacije na oba dokumenta su više-manje iste, pa to zna bit zbunjujuće. Potvrdu proizvođača, ukoliko je prodavač/vozilo nema, izdaje zastupnik u RH (ako je Alfa, onda Autocommerce, košta oko 400kn).

Carina ne priznaje nikakve račune za obračunavanje PPMV-a, već se obračun vrši po dvije metode: tablica ili procjena. Tablica, iliti kataloška vrijednost vozila se uzima iz Eurotaxa, i takva je kakva je, ne može se utjecati ničime na cijenu "novog" vozila. Iz kataloga se uzima najbliža moguća oprema koju navodiš na prijavi. Znači ako imaš praktički sve od opreme, uzima se najskuplji mogući kataloški primjerak kao osnovica. Auto se u tom slučaju uopće ne mora nikome uživo pokazivati, sve ide na rekla kazala, i ako lažeš za opremu, možeš kasnije kazneno odgovarati.

Procjenu vrši vještak na konkretnom primjerku koji ti unosiš, dakle auto se mora dovesti kod njih. Kako ljudi prolaze s procjenom ne znam iz iskustva, jer sam uvijek išao metodom tablice (svi koji se bave unosom će ti to preporučit), ali navodno se ne isplati ukoliko vozilo koje unosiš nije žešće oštećeno i/ili ima puno boljki koje ruše cijenu vozila. Vještak je ipak ljudski faktor, pa u pravilu i pogotovo ako je frajer dobre volje, procjenom dobiješ još veću osnovicu za izračun PPMV-a.

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1869 u: 18-06-2019, 19:59:55 »
Potvrda o sukladnosti je dokument koji izdaje homologacijski ured (kod nas CVH), i treba ti za prvu registraciju vozila u RH. Da bi se potvrda o sukladnosti dobila, potrebno je imati, između ostalog, CoC (certificate of conformity) koji izdaje proizvođač automobila, a prilaže se prilikom homologacije vozila. Kod nas se CoC naziva "potvrda proizvođača" makar bi doslovan prijevod bio potvrda o sukladnosti.

Dakle to kaj ti imaš je slovenski ekvivalent našoj potvrdi o sukladnosti, a to nije potvrda proizvođača. Informacije na oba dokumenta su više-manje iste, pa to zna bit zbunjujuće. Potvrdu proizvođača, ukoliko je prodavač/vozilo nema, izdaje zastupnik u RH (ako je Alfa, onda Autocommerce, košta oko 400kn).

Carina ne priznaje nikakve račune za obračunavanje PPMV-a, već se obračun vrši po dvije metode: tablica ili procjena. Tablica, iliti kataloška vrijednost vozila se uzima iz Eurotaxa, i takva je kakva je, ne može se utjecati ničime na cijenu "novog" vozila. Iz kataloga se uzima najbliža moguća oprema koju navodiš na prijavi. Znači ako imaš praktički sve od opreme, uzima se najskuplji mogući kataloški primjerak kao osnovica. Auto se u tom slučaju uopće ne mora nikome uživo pokazivati, sve ide na rekla kazala, i ako lažeš za opremu, možeš kasnije kazneno odgovarati.

Procjenu vrši vještak na konkretnom primjerku koji ti unosiš, dakle auto se mora dovesti kod njih. Kako ljudi prolaze s procjenom ne znam iz iskustva, jer sam uvijek išao metodom tablice (svi koji se bave unosom će ti to preporučit), ali navodno se ne isplati ukoliko vozilo koje unosiš nije žešće oštećeno i/ili ima puno boljki koje ruše cijenu vozila. Vještak je ipak ljudski faktor, pa u pravilu i pogotovo ako je frajer dobre volje, procjenom dobiješ još veću osnovicu za izračun PPMV-a.

Znači nemam niš korisno od papira
Znači potvrdu o suglasnosti dobijem kod sebe na tehničkom koji radi homologaciju ili moram ići u ZG po to ili poslati emails podacima ili?

Ok, za Coc sam skužio, znači to rješavam s Autocommercom.

Znači s potvrdom o suglasnoti i CoC-om prvo na tehnički na homologaciju (to plaćam 625kn), pa sa svim tim na carinu gdje plćam one dadžbine od par tisuća kuna.
Nakon carine, natrag na tehnički na obavljanje "redovnog " ili "normalnog" tehničkog

Offline Ben

• Član Alfa Kluba 1
  • Na probi
  • *
  • 159, Giulietta, 𝒢𝓉𝓋 TB
    • Zagreb
« Odgovori #1870 u: 18-06-2019, 20:17:58 »
Znači s potvrdom o suglasnoti i CoC-om prvo na tehnički na homologaciju (to plaćam 625kn), pa sa svim tim na carinu gdje plćam one dadžbine od par tisuća kuna.
Nakon carine, natrag na tehnički na obavljanje "redovnog " ili "normalnog" tehničkog
Sve točno, osim podcrtanog. Potvrdu o sukladnosti dobiješ nakon obavljene homologacije u STP; auto ti poslikaju, daš im svu dokumentaciju kaj imaš od auta, oni ti vrate sve papire s tom potvrdom i onda dalje carina, pa redovni tehnički pregled / registracija.

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1871 u: 18-06-2019, 20:59:04 »
Bravo, svaka čast, taj detalj mi je trebao

Ovaj papir znači nije CoC

« Zadnja izmjena: 18-06-2019, 21:09:11 od Mike20 »

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1872 u: 18-06-2019, 21:42:23 »
Bravo, svaka čast, taj detalj mi je trebao

Ovaj papir znači nije CoC

To je izgleda ta potvrda da je obavljena homolgacija nisam nikad gledao kako se zove taj papir, COC izgleda slično imaš ovdje objašnjeno
https://www.hak.hr/vozila/homologacija/
https://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ovlastenih-dobavljaca/

COC izdaju samo u glavnom sjedištu u Zg, možeš to riješiti i poštom nemoraš ići tamo

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1873 u: 18-06-2019, 21:57:51 »
Ovako izgleda COC, nije za svaku marku isto ali je slično

Offline Marko11

• Trade Count: (+2)
  • Sa stažom
  • PUG 508, Punto Evo MJET-zenino
    • Sisak
« Odgovori #1874 u: 19-06-2019, 05:31:31 »
1. Autocommerce na Jankomir sa svim papirima koje imas, tamo izvadi tu potvrdu kako god se zvala, 15 min, 400 kn. Nemoj postom jer se moze oduziti.
2. STP koja je ovlastena za homologaciju, 15-25 min, 625 kn
3. Carina, par min, xy kn
4. STP, registracija

Svugdje nosis sve papire sto imas i sto si usput povadio.
Jednostavno  :hop:

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1875 u: 19-06-2019, 09:44:22 »
Još samo jedan info, kad se napravi homolgacija automatski carina dobija obavijest i u roku max 15 dana se treba riješiti poslije toga si u prekršaju i plačaš još neku kaznu...

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1876 u: 19-06-2019, 09:51:31 »
1. Autocommerce na Jankomir sa svim papirima koje imas, tamo izvadi tu potvrdu kako god se zvala, 15 min, 400 kn. Nemoj postom jer se moze oduziti.

Samo mali ispravak, izgleda da su se unaprijedili u međuvremenu.
Ne treba osobno ići, nego na email homologacija@autocommerce.hr poslati podatke o autu tj. prometnu ili ovaj papir koji sam ja dobio u Sloveniji.

Dobijete odmah podatke za uplatu, uplati se u RBA ili Sber da bude im čim prije vidljiva uplata, i kroz par sati se ta potvrda o proizvođaču (veli čovjek da to nije CoC) stavi u sustav CVH i vidljiva je svim stanicama za tehnički koje vrše homologaciju

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1877 u: 19-06-2019, 14:10:59 »
Samo mali ispravak, izgleda da su se unaprijedili u međuvremenu.
Ne treba osobno ići, nego na email homologacija@autocommerce.hr poslati podatke o autu tj. prometnu ili ovaj papir koji sam ja dobio u Sloveniji.

Dobijete odmah podatke za uplatu, uplati se u RBA ili Sber da bude im čim prije vidljiva uplata, i kroz par sati se ta potvrda o proizvođaču (veli čovjek da to nije CoC) stavi u sustav CVH i vidljiva je svim stanicama za tehnički koje vrše homologaciju

Moglo se to i prije ali svakako si traži poštom originalnu potvrdu ionako je plačaš s tim ako imaš sreće pa tamo ne naletiš na nekog pametnjakovića koji bude tražio original ili mu nešto nebude jasno smatraj da si dobro prošao.

Ovo je sa njihovih stranica:

- EU certifikat o sukladnosti (u daljnjem tekstu: COC dokument (EU Certificate of Conformity) je dokument koji izdaje proizvođač vozila s podacima predmetnog vozila kojim se potvrđuje da je vozilo iz serije vozila koje posjeduje EU homologaciju tipa vozila (WVTA) i ispunjava zahtjeve koji su bili na snazi u vrijeme njegove proizvodnje.

- Potvrda proizvođača je dokument s kojim dobavljač ili Državni zavod za mjeriteljstvo potvrđuju kojim je EU Direktivama i Uredbama odnosno UNECE Pravilnicima udovoljavalo vozilo odnosno njegovi sustavi i dijelovi u trenutku proizvodnje a sadrži i tehničke podatke o vozilu.

- Tehnička specifikacija vozila je dokument kojim Zavod odnosno pravna osoba koju ovlasti Zavod, potvrđuje kojim EU direktivama i uredbama odnosno UNECE pravilnicima je udovoljavalo vozilo odnosno njegovi sustavi i dijelovi u trenutku proizvodnje, a sadrži i tehničke podatke o vozilu.

- Tehnička specifikacija traktora je dokument s kojim tehnička služba potvrđuje kojim je EU Direktivama i Uredbama, UNECE Pravilnicima odnosno OECD kodovima udovoljavao traktor odnosno njegovi sustavi i dijelovi u trenutku proizvodnje, a sadrži i tehničke podatke o traktoru.

- Potvrda proizvođača, tehnička specifikacija vozila, tehnička specifikacija traktora ili COC dokument moraju biti priloženi u originalu.

« Zadnja izmjena: 19-06-2019, 14:14:59 od dgas »

Offline Mike20

• Ovisnik o alfistima
  • Fiat Bravo t-jet
    • Varaždin-Zagreb
« Odgovori #1878 u: 19-06-2019, 14:47:58 »
Pa ak se pravi pametan, onda kod mene plaća kaznu  :smijeh

U e-mailu mi piše:

Tražena Potvrda Proizvođača unesena je u sustav DZM/CVH/STP/CARINA.

Pa ima logike kaj kolega veli za 15 dana, ak to carina vidi.
Ak cariniku treba, nek si isprintaj i priloži.

Kad sam pitao ovoga u Autocommercu, dal' mogu doći osobno i podići papir da ubrzan stva, veli da neću niš ubrzati jer se ne izdaje to u papirnatom obliku, nego elektronskom

Offline dgas

• Sa stažom
    • Vinkovci
« Odgovori #1879 u: 19-06-2019, 17:03:22 »
Odlično ako to funkcionira na elektronski način, ja sam radio zadnji put prije dva mjeseca pa su me zezali na tehničkom pri homolgaciji zbog potvrde proizvođača (imao originalnu iz tvornice njemačku) kao ne piše COC na njoj pa to nevrijedi oni nisu nikad vidjeli takvu i sl. a potvrda ispravna da nemože bit ispravnija  :D