15-11-2019, 09:46:34

Autor Tema: Problemi sa sustavom servo volana (upravljača)  (Posjeta: 45446 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SiKe_145

• Trade Count: (+1)
  • Pripravnik
  • **
  • Spol: Muški
  • AR 145 1.4TS & 156SW JTD
    • Vinodol
Problemi sa sustavom servo volana (upravljača)
« u: 25-05-2007, 23:02:31 »
Nakon sto je auto bio u jednom ovlastenom servisu (ovom prilikom ga necu imenovat...za sad) dodjem doma i cudno mi sto se servo prilicno cuje. Pogledam kanticu sa uljem kad ono jedva da ima ulja. OK, kupim 2 litre ulja i izbacim komplet staro ulje (ionako ga je trebalo promjenit) ulijem novo do maximuma i sve OK. Malo voznjice po gradu, 20-30 km...sve OK. Nakon cca 300-400 km odem sasvim slucajno pregledat kolicinu ulja, kad ono opet jedva da ga ima.

Question #1: gdje sve ulje moze pustat (nigdje se ne vidi po cijevima ni spojevima da pusta, a bogmi ni ispod auta nista ne kaplje)?

Question #2: dal su u ovlastenom servisu mogli negdje nesto popustit da ulje polako istice? pitam zato jer je to bio moj drugi posjet istom servisu zbog slicnog razloga - nakon prvog posjeta servisu misteriozno je nestao plin iz klime pa sam ga (budala) isao napunit isto kod njih.

Offline Veki

• Trade Count: (+5)
  • Sa stažom
    • Zg
Odg: Problemi sa sustavom servo volana (upravljača)
« Odgovori #1 u: 26-05-2007, 17:01:53 »
Probaj prema ovoj slici provjeriti dal pušta gdje, samo nisam 100% siguran je li takav na tvom autu, ako nije reci da potražim drugu.

Offline LOŠA

• Trade Count: (+22)
  • Ovisnik o alfistima
  • AR 146 TD, AR 156 JTD 16V M-JET, AR Brera 2.0 JTDM
    • BJELOVAR
« Odgovori #2 u: 26-05-2007, 20:22:22 »
Nakon sto je auto bio u jednom ovlastenom servisu (ovom prilikom ga necu imenovat...za sad) dodjem doma i cudno mi sto se servo prilicno cuje. Pogledam kanticu sa uljem kad ono jedva da ima ulja. OK, kupim 2 litre ulja i izbacim komplet staro ulje (ionako ga je trebalo promjenit) ulijem novo do maximuma i sve OK. Malo voznjice po gradu, 20-30 km...sve OK. Nakon cca 300-400 km odem sasvim slucajno pregledat kolicinu ulja, kad ono opet jedva da ga ima.

Question #1: gdje sve ulje moze pustat (nigdje se ne vidi po cijevima ni spojevima da pusta, a bogmi ni ispod auta nista ne kaplje)?

Question #2: dal su u ovlastenom servisu mogli negdje nesto popustit da ulje polako istice? pitam zato jer je to bio moj drugi posjet istom servisu zbog slicnog razloga - nakon prvog posjeta servisu misteriozno je nestao plin iz klime pa sam ga (budala) isao napunit isto kod njih.

Curenje provjeri kod:
- servo pumpe (na pumpi i crijeva)
- letve volana (kod mandžeta i crijeva koja se spajaju na letvu...)

Kažeš ispustio si staro ulje, a gdje si ga točno ispustio (pitam jer ako si ispustio staro ulje negdje dolje kod letve volana u tom slučaju bi sigurno vidio da negdje curi) :?:

Offline Veki

• Trade Count: (+5)
  • Sa stažom
    • Zg
« Odgovori #3 u: 26-05-2007, 21:04:01 »
 :wal: nisam baš pozorno čitao. Jesi uzeo u obzir da nakon pražnjenja sistema i ulijevanja novog ulja sistem treba ozračiti?Znači nakon što si napunio sistem, kad pumpa odradi malo, treba ponovno doliti ulja. To bi objasnilo zašto fali ulja, iako nigdje ne curi.

Uostalom, ako dalje neće gubiti ulje znaš da je to.

Offline SiKe_145

• Pripravnik
  • **
    • Vinodol
« Odgovori #4 u: 27-05-2007, 00:26:21 »
Tnx na trudu za sliku, al imam sve manuale tako da to nije problem. Staro ulje sam ispustio tako da sam odspojio povrat u posudu za ulje i to odfurao u stari kanister. Upalio sam auto i nalijevao novo ulje, pritom jos malo motao volanom ljevo desno. Nakon sto je otislo cca litra i dva deca novog ulja koje sam doljevao, vratio sam cijev nazad na posudu, ulio jos ulja...nekoliko puta lijevo-desno volanom (full do kraja) i to je to.

Nigdje gdje ste spominjali nema tragova curenja ulja; spojevi na letvu su suhi ko barut, kroz manzete letve ne primjecujem da ista curi/kaplje/da su masne, isto tako i kod serva. A bogmi ni naprijed kod one cijevi ispod kilera (valjda rashladnik).

Mozda je stvarno jos negdje ostao kakav zracni dzep pa je to uzrok nedostatka ulja. Al cudno mi sto je i prije promjene ulja bilo premalo ulja; lani kad sam kupio auto, i povremeno kad sam provjeravao uvijek je sve bilo OK. Sve do odlaska u ovlasteni servis. Pa sad znaj...slucajnost il ne.

Offline LOŠA

• Trade Count: (+22)
  • Ovisnik o alfistima
  • AR 146 TD, AR 156 JTD 16V M-JET, AR Brera 2.0 JTDM
    • BJELOVAR
« Odgovori #5 u: 27-05-2007, 10:20:00 »
A gledaj nakon promjene ulja si trebao ostaviti auto da radi 15-ak min, i više ne bi trebalo biti ni traga zraku u sistemu  :rolll:

Ako zbilja ne vidiš da negdje curi, dolij ulje ponovno i gledaj ponovno jel ga bude popilo, ako bude onda opet laganini provjera svih crijeva, letve volana i oko servo pumpe, negdje se mora poznati masno...

Anton

• Gost
  • Trade Count: (0)
« Odgovori #6 u: 28-05-2007, 20:26:06 »
Dobro si naceo temu... moja curica svakih par mjeseci popije 1 dcl ulja i tako vec 2 godine a nigdje nema traga curenju... valjda nas je vec 10 trazilo pod autom gdje to nestane...  :?:

Offline SiKe_145

• Pripravnik
  • **
    • Vinodol
« Odgovori #7 u: 04-06-2007, 18:47:24 »
Evo jucer opet dolio 1dl. Auto je u medjuvremenu prosao mozda 100km !!!

Ispred na onoj cijevi ispod kilera (hladilo ulja) ne kaplje nit ne slini nista. Na samom kompresoru..isto tako nis ne vidim. Na spojevima sa letvom...isto suho.

Jel moze negdje u samoj letvi da propusta pa da na manzete od letve negdje curi? To jos nisam provjerio...a to bi znacilo servis servo letve?

Offline reddevill

• Trade Count: (+2)
  • Ovisnik o alfistima
  • 147 1.6 TS , BMW E60
    • Njemacka - Stuttgart
« Odgovori #8 u: 04-06-2007, 20:53:03 »
Evo jucer opet dolio 1dl. Auto je u medjuvremenu prosao mozda 100km !!!

Ispred na onoj cijevi ispod kilera (hladilo ulja) ne kaplje nit ne slini nista. Na samom kompresoru..isto tako nis ne vidim. Na spojevima sa letvom...isto suho.

Jel moze negdje u samoj letvi da propusta pa da na manzete od letve negdje curi? To jos nisam provjerio...a to bi znacilo servis servo letve?
ja mislim da ti negdje na manžeti od letve curi,pogledaj negdje u blizini kotača,ili sa lijeve strana ili sa desne.
C2H5OH U KRVI/ THE VARIATOR GANG

blizzard051

• Gost
« Odgovori #9 u: 03-03-2008, 20:29:23 »
Evo ovako ,

Kupio sam 156-icu 2.0 TS pred dva mjeseca, pred mjesec dana promijenio sve žive remene, zadnje vilice, izmijenio ulje motora , filter ,pumpu vode i još neke sitnice.....
Prekjučer sam primjetio da mi najednom volan počeo škripit i bučit naveliko,pogledao sam ulje za servo i vidio da je debelo ispod minimuma, a plastika ispod motora puna ulja...
Kupio odmah ulje za servo ,nalio unutra i sve 5 (za prvu pomoć) , više ne buči i normalno radi.

Jučer odem ja do frenda koji ima kanal i pogledali smo zajedno auto i ustanovili da letva volana suha i da ništa kod nje ne pušta, ali zato crijeva kroz koje ide ulje totalno mokra i cijede,pogotovo na šelni na jednom djelu crijeva...

Sada me zanima, da li je to problem čisto zbog dotrajalih crijeva(spojeva) ili je u pitanju servo pumpa ili nedaj bože letva volana?

Molim Vas za mišljenje, da znam što me čeka (kolko $) ...... :?:

Hvala unaprijed!

Fiuman

• Gost
« Odgovori #10 u: 03-03-2008, 21:05:30 »
treba bolje pogledat i ustanovit di točno pušta ,može se slijevat od posude po cijevi , može na spoju s pumpom , može ............ na više mjesta
operi motor , stavi ulje , upali auto , motaj volan na mjestu a frend nek prati razvoj situacije oko motora ili TI

Offline 156sp

• Sa stažom
  • 156 1.8 TS
    • Split
« Odgovori #11 u: 03-03-2008, 21:52:17 »
treba bolje pogledat i ustanovit di točno pušta ,može se slijevat od posude po cijevi , može na spoju s pumpom , može ............ na više mjesta
operi motor , stavi ulje , upali auto , motaj volan na mjestu a frend nek prati razvoj situacije oko motora ili TI

:ok: Vidi tako, nemora bit strašno, možda se crijevo pomalo na servisu  :rolll: , vidi odakle pušta
QV

blizzard051

• Gost
« Odgovori #12 u: 03-03-2008, 22:44:52 »
:ok: Vidi tako, nemora bit strašno, možda se crijevo pomalo na servisu  :rolll: , vidi odakle pušta

Ništa, hvala na savjetu, al gledat ću sutra poslije posla otić direktno kod mehaničara , jer te cijevi su na tako nedostupnom mjestu da se malo toga može vidjet i riješit
solo bez pravog alata i znanja :-)

Fiuman

• Gost
« Odgovori #13 u: 04-03-2008, 16:00:07 »
to ti je najpametnije  :hap:

blizzard051

• Gost
« Odgovori #14 u: 07-03-2008, 20:01:38 »

Evo bio sam pred dva dana kod mehaničara, napravili smo upravo ovo gore navedeno i vidjelo se da curi iz jedne cijevi (od 2 koje su tamo) ispod kulera motora .
Danas sam išao u Autocommerce i naručio cijevi (obje ) jer se ne može promijenit samo jedna, i te pišljive 2 tanašne cijevi će doć 560 kunića..... :mad:
To bi mi trebalo doć u ponedjeljak pa se nadam da je drugi tjedan ovaj problem riješen.

Al dobro, to valjda mora bit tako  :rol:

Nego , jedno možda glupo pitanje.....pošto mi curi to ulje onako prilično, svakih 100 km moram nadoljevat, dal će šta bit ako sam nalio preko maximuma, da li ima
to kakvog utjecaja na pumpu npr. ili nešto drugo?  :?:

Fiuman

• Gost
« Odgovori #15 u: 08-03-2008, 01:39:54 »
neće se niš desit a obično ima i na čepu ozračnik di višak izbaci

Offline Marin krk

• Ovisnik o alfistima
« Odgovori #16 u: 08-03-2008, 18:36:36 »
 :o000:
to je i meni bilo na mojoj. dali ti pušt cijev koja ide od letve volana prema posudi :?:
imaš pod naslovom KVAR NA VOLANU, šta je meni bilo i kako sam riješio
« Zadnja izmjena: 08-03-2008, 18:42:12 od Marin krk »

blizzard051

• Gost
« Odgovori #17 u: 09-03-2008, 21:40:28 »
:o000:
to je i meni bilo na mojoj. dali ti pušt cijev koja ide od letve volana prema posudi :?:
imaš pod naslovom KVAR NA VOLANU, šta je meni bilo i kako sam riješio

Pa ne znam kod tebe je to negdje kod kotača, a meni su te 2 cijevi točno ispod kulera motora, i na jednom kraju tih cijevi je cooler u obliku spirale......

Pogledal sam tvoj topic malo i definitivno treba poskidat pola toga na auto za bilo šta promjenit,  a i za te cijevi isto tako... :mad: :wal:

thanks

blizzard051

• Gost
« Odgovori #18 u: 11-03-2008, 20:30:51 »
Evo, danas riješena stvar s uljem serva, cijev je zamijenjena i ne pušta više, hvala dragom Bogu!  :hello:

Hvala svim na savjetima!

Offline SiKe_145

• Pripravnik
  • **
    • Vinodol
« Odgovori #19 u: 19-06-2008, 05:59:12 »
Od pred jedno tjedan dana počeo mi se čut servo volana kad okrećem volan. Ima zvuk jako sličan onome kad u onoj kantici od ulja nema dovoljno ulja...ali kantica je puna. Dok ne okrećem volan sve je OK i nema nikakvih čudnih zvukova. Ima li tko ideju što bi to moglo bit i što mi to alfa nagovješćuje da će riknut?