27-09-2020, 21:22:50

Autor Tema: Kupovina: Alfa 147/156 GTA  (Posjeta: 39580 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

mili

• Gost
  • Trade Count: (0)
Kupovina: Alfa 147/156 GTA
« u: 12-10-2008, 15:59:57 »
Našao sam u Slavonskom Brodu jednu plavu 147 gta u autokući Herbst. 2003 godina, 65tkm, 18000 Eura, osječke table. Vozio ga i auto se dosta manje otimao nego što sam očekivao s obzirom na prednji pogon (dosad vozio pretežito BMW-e). Upravljanje je dosta dobro, auto se čini očuvan. Kočnice malo tresu (čitao da su mali 305 diskovi skloni iskriviti se ako ste preentuzijastični), na otvorenoj cesti (sa zaista jakim divljanjem) board comp. pokazao prosjek od 25 l/100km (manja katastrofa kad ga usporedim sa mojom LT-1 corvettom jer u istim uvjetima ona ne prelazi 22, a E320 coupe se vrti oko 17!). Koliko po vašem mišljenju troši ta alfa kad ju vozite ležerno po gradu, ležerno van grada (do 120km/h), lagano na autocesti (do 180 km/h) ili jurite zavojitom cestom stvarno nepreporučljivo brzo? Ali i pored vraški visoke potrošnje, meni se nikako ne čini da taj auto ima baš 250 ks. Vrti se on i ide to, ali iznad 200km/h moj putni BMW 530d (218ks, automatik) bi ga pomeo u ubrzanju. Vrlo traljavo. Ono što mi se ipak čini je to da motor zbog nekog razloga (i to ne mehaničkog) ne radi punim plućima. Povrk svega, ne mogu vjerovati da taj motor (negdje pročitao da je to najbolji motor koji je Alfa konstruirala) ima tako nikakav odziv na gas. Kada stojim na mjestu u leru i stisnem naglo gas da vidim kako "prima gas", on se doima umrtvljen skoro kao recimo Sierra 1.8TD. Ne uspoeđujem odziv na gas sa recimo nečim što se zove Type-R Honda, ali mislim da bi se takav motor morao odzivati barem kao moja LT-1 sa bregastom u bloku. Moje pitanje je , da li su ti motori zaista takvi ili je nešto drugo po srijedi? Također bih molio objašnjenje šta sve da provjerim na tom autu prije kupnje i kolika bi realno trebala biti cijena za takav auto. Na ovjesu nema nikakvih luftova ili lupkanja (koliko sam mogao skužiti sa kraće test vožnje), unutrašnjost se doima vrlo dobro, mjenjač je vrlo neodređen i lagan (i prema BMW standardima nisi baš siguran da li je u brzini i to u kojoj), ali moja najveća briga je motor. Taj auto ne ide ništa bolje od MB E320 coupea iz 1993.g. koji ima automat sa 4 brzine i 220ks, a da i ne spominjem da je puno teži od gta!
Još nešto, taj auto bi mi bio "daily driver" i prelazio bi cca 15tkm godišnje. Da li se može očekivati od takvog auta da, uz dobro održavanje, ne pravi neke probleme. Znam i da je bogohuljenje, ali jeli itko stavio sekvencijalni LPG u gta? teta je bušiti one prelijepe usisne grane, ali još je gore trpiti ludu potrošnju! Ako hoću "garage queen" za povremene izlete na cestu vikendom, imam corvettu i nije me briga koliko troši, ali ovo je već druga priča.
Mišljenja molim!
Pozdrav

Btw, nadam se da sam potrefio pravo mjesto na ovom forumu za ovakvo pitanje! Još se ne snalazim na tim forumima! Vaše odgovore mi možete slati i na privatni mail.
« Zadnja izmjena: 22-02-2012, 23:50:55 od a.m.alfa »

caper

• Gost
Odg: Kupovina: Alfa 147/156 GTA
« Odgovori #1 u: 12-10-2008, 19:38:40 »
Bajnu povijest? ne znam odakle ti te informacije. Ja sam htio uzeti taj auto proljetos i auto je za gta sasvim ok. Znam tko mu je vlasnik i što je sve rađeno. Koliko sam ja iz test vožnje primjetio, auto ima samo jednu grešku-pri ubrzavanju puni gasom preko 6000 okr. nakratko se prekine dovod goriva ili što ja znam već te auto cukne i nastavi onda ubrzavati. Koliko se sjećam iz rasprava mislim da mu je tc pokvaren ili tako nešto-nemoj me držat za riječ davno je bilo.
Ali opet iz prvog posta gta za daily auto-preskupo gorivo i održavanje na bazi 15tkm godišnje. :mahm

Offline Raziel

• Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
  • Spol: Muški
  • 01' Mazda MX-5 (NB) 1.6 16V 94' AR 146 1.7 16V
    • Sv. Klara, Kutina
« Odgovori #2 u: 12-10-2008, 19:49:39 »
Pa ako ta GTA ide tako kako čovijek opisuje, onda ima velikih problema...
    "...if in doubt, flat out..."   

caper

• Gost
« Odgovori #3 u: 12-10-2008, 21:17:56 »
Ja sam malo fulao. :redf: Sad sam tek vidio table,to nije taj,al ima potpuno istu opremu i izgled full.

AA-lfa

• Gost
« Odgovori #4 u: 12-10-2008, 21:24:55 »
mislim da je to bivša GTA od alfista nickom "papar" s CSCa.

mili

• Gost
« Odgovori #5 u: 12-10-2008, 23:44:14 »
Ljudi, hvala na pomoći. Hajde još samo da mi netko točno napiše šta da tražim kad kupujem gta. Pošto je Herbst zastupnik i za Alfe između ostaloga, a mislim da nije tip čovjeka koji bi htio zajebati kupca, mislim da mu mogu ukazati na greške na Alfi te tražiti koliko košta da se to riješi. Raspišite se malo o potrošnji, mjenjaču, kočnicama, slabim točkama auta jer ja sam, što se Alfi tiče, prilično neupućen. Pošto sam vozio sve od BMW-a (da, baš sve od normalnih trica peko X-ova, Z-ova do M5), navikao sam se da je zadnji pogon jedino moguće rješenje za jači auto. Ova Alfa mi je dosad jedino dobro demonstrirala da i prednji pogon može dosta dobro ukrotiti 250ks i to me je toliko zaintrigiralo da sam počeo razmišljati o kupovini. Uvijek dobra alternativa je 330i e46 pa vas molim da onako poštemo prokomentirate dobre i loše strane Alfe u odnosu na taj 330i. Još jedna stvar; da li je itko ikada ugradio LPG u gta? To pitam jer bi i u 330i išao LPG, a gdje god sam tražio ispalo je da gta troši min 30% više od tog BMW-a! Da li mi netko može reći zbog kojeg razloga ta dva auta sličnih zapremina, snage i max. broja okretaja troše toliko različito?
Hvala!

Offline nezdr4v

• Trade Count: (+3)
  • Ovisnik o alfistima
  • Hyundai Accent
    • Split
« Odgovori #6 u: 12-10-2008, 23:47:33 »
iz tvojih postova mi se čini da podsvjesno želiš da ti zgadimo GTA i da kupiš BMW,

pa ti ja prvi kažem: kupi 330i i budi sretan  :mah:
Alfom kontra zdravog razuma :)

AA-lfa

• Gost
« Odgovori #7 u: 12-10-2008, 23:51:54 »
Još jedna stvar; da li je itko ikada ugradio LPG u gta?

da, Shoei na ovom forumu (prije dok ju je imao), i još par drugih ljudi s drugih foruma.
Sve radi O.K.

Offline Shoei

• Ovisnik o alfistima
  • 156 GTA
    • Velika Gorica
« Odgovori #8 u: 13-10-2008, 00:02:12 »
Imao sam ja plin u 147GTA i radio je odlično, bio je BRCov sustav sa bocom umjesto rezervnog kotača, trošila je ravno 20lit. plina na 100km, u svim uvjetima vožnje. Da opet kupim GTA nebi stavio plin, ne zato što ne radi dobro, nego zato što GTA jednostavno nije auto za svaki dan, pogotovo kad se ne kupi nova :ok: Ako hoćeš auto za zeku-peku, uzimaj, ako hoćeš za svaki dan uzmi JTD :ok:
With my attitude, I could be by myself and still enjoy company...

Anton

• Gost
« Odgovori #9 u: 13-10-2008, 07:28:30 »
kupis bmw, navijes cajku i nema ti kraja sreci   :craz

Offline imc1

• Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • 156 SW 1.9 16v m-jet
    • Rijeka
« Odgovori #10 u: 13-10-2008, 08:04:27 »
Ja imam GTV 3.0 v6, odziv na gas mi je odličan, iz sprdnje na cesti pometem type-R, po autoputu sam pomeo novi 530d, a normalne vožnje po gradu auto mi roši 12 - 14 litara, uno kupio GT 3.2 kaže 17 - 18. A nije baš razlika u snazi...
Mislim onda da bi se i GTA mogla spustit na ispod 15l. I najbrže po satu sam je vozio malo preko 260kmh...

Offline Niko

• Član Alfa Kluba 5
  • Ovisnik o alfistima
  • *
    • ŠIBENIK
« Odgovori #11 u: 13-10-2008, 08:40:36 »
nakratko se prekine dovod goriva ili što ja znam već te auto cukne i nastavi onda ubrzavati.

Tzv. flat-spot oko 5-6k je simptom pokvarenog debimetra  :da: :da:

mili

• Gost
« Odgovori #12 u: 13-10-2008, 10:00:30 »
Šta to znači da GTA nije auto za svaki dan? Da li to znači da je to mušičav auto koji te može ostaviti negdje na putu jer mu se jednostavno taj dan tako ćefnulo ili mislite da je održavanje skupo za 15kkm godišnje? Što se tiče održavanja, po skupoći, mjerilo mi je BMW, i sa tim nemam problema (osim ako ne održavaš neki M model jer onda troškovi eksponencijalno rastu), tako da mi je nejasno šta mislite reći pod tim da to nije auto za svaki dan. A to da ću kupiti JTD, nema šanse! Vozio sam ih (147, 156 i 166),  i auti idu fino, kao i svaki noviji diesel sa hrpom momenta, ali za pravu vožnju je dosta usrano kad se približavaš 4ooo rpm, a turbo posustaje! 147 bi kupio jedino u GTA verziji i to zato što me iznenadila dosta dobrom vožnjom, prelijepa je, zvuči izvrsno a kad digneš haubu i vidiš motor, to je drugi svijet! E sad, ja bi htio auto koji me usrećuje svaki put kad sjednem u njega pa makar imao i plin i trošio 20l/100km, a ne nešto JTD od točke A do točke B. Netko je tu napisao da ja očito preferiram BMW. Pa istina je da su auti jako dobri i dosta po mom ukusu, ali i ja najviše volim talijanske aute kad je nebo granica (Ferrari, Lambo), a baš GTA mi se čini nekom vrstom ulaza u to talijansko društvo (ne po performansama nego više po osjećaju posjedovanja tako nečeg, jer BMW-a ima na svakom ćošku, a GTA je rijetka zvijerka). Nešto slično kao kad sam prije dosta godina sa zanimanjem gledao Lanciju 8.32 iako sa svojih 215ks nije mogla  nikako biti konkurent jednom M5. Ali je imala ono nešto!
Ajd malo, polako napredujemo! Sad znam i to da je bio BRC LPG u GTA (znači ide to), još mi pojasnite to skupo održavanje i na šta treba paziti kad kupuješ polovnu GTA pa smo na konju! S hvataljkama!
Pozdrav

Offline Lepi

• Trade Count: (+5)
  • Ovisnik o alfistima
  • BMW F30, MINI COOPER
    • Zagreb, Šestine
« Odgovori #13 u: 13-10-2008, 13:09:27 »
moj odgovor na tvoje pitanje je NE. GTA se ne kupuje razumom kao sto ti to radis  :ok:

Anton

• Gost
« Odgovori #14 u: 13-10-2008, 13:24:28 »
moj odgovor na tvoje pitanje je NE. GTA se ne kupuje razumom kao sto ti to radis  :ok:

u pravu si samo neznam kako da to srocim u rijeci...... :craz

BigSaint

• Gost
« Odgovori #15 u: 13-10-2008, 13:25:32 »
Ako ti prolazi 156 GTA, imaš u oglasim jednu (Hondo) koja je stvarno vrhunska! :ok:

Anton

• Gost
« Odgovori #16 u: 13-10-2008, 13:33:20 »
zašto ne....

zbog psihofizickog zdravlja osobe koja kupi GTA kako bi ju koristila u svrhe taxija  :rolll:
to je svetinja, to je nesto neponovljivo, to je auto koji treba ostati unucima  :gun:

uostalom, mislim da je tema necija zaheb...cija pa necu vise ni komentirat  :craz

Offline modri

• Starosjedioc
  • 159 SW 1.9 16v,147 1.9 16v, 1000 TCR replica
    • Pula/Medulin
« Odgovori #17 u: 13-10-2008, 15:52:32 »
ma dajte, šta pričate, kakva svetinja, meni je GTA isto san i blizu sam odluke da je kupim ali baš da se auto toliko diže u nebesa...ima karizmu, budi osječaje, puno nudi i nikako se ne kupuje sa razumom ali ne kužim zašto to nebi bio auto za svaki dan.....koliko auta sa 6 cilindričnim motorima se svakodnevno kotrlja po cesti....istina je da troši puno ali ako netko gleda 2-3 litre veću potrošnju kod takvog auta onda takva kupnja baš i nema smisla...
Nije to auto za šminku i ako si netko može priuštiti trošak koji bi konkretno u usporedbi sa BMW-om bio sigurno veći zašto nebi vozio takav auto....
i svaka čast čovijeku ako i sam kaže da preferira BMW jer mu nudi ono što od auta traži ali ipak voli talijane....nije to onda tipičan mentalitet BMW drivera nego iskren i objektivan stav
mi svi volimo alfe sa srcem a ne sa razumom

mili: pogledaj još koju GTA od ovih koje se prodaju u HR pa usporedi...nisu ti auti često u lošem stanju jer su nekvalitetni nego zato jer ih često voze divljaci koji bi na isti način uništili i BMW i Mercedes....

Anton

• Gost
« Odgovori #18 u: 13-10-2008, 16:17:25 »
ma dajte, šta pričate, kakva svetinja, meni je GTA isto san i blizu sam odluke da je kupim ali baš da se auto toliko diže u nebesa...ima karizmu, budi osječaje, puno nudi i nikako se ne kupuje sa razumom ali ne kužim zašto to nebi bio auto za svaki dan.....koliko auta sa 6 cilindričnim motorima se svakodnevno kotrlja po cesti....istina je da troši puno ali ako netko gleda 2-3 litre veću potrošnju kod takvog auta onda takva kupnja baš i nema smisla...
Nije to auto za šminku i ako si netko može priuštiti trošak koji bi konkretno u usporedbi sa BMW-om bio sigurno veći zašto nebi vozio takav auto....
i svaka čast čovijeku ako i sam kaže da preferira BMW jer mu nudi ono što od auta traži ali ipak voli talijane....nije to onda tipičan mentalitet BMW drivera nego iskren i objektivan stav
mi svi volimo alfe sa srcem a ne sa razumom

mili: pogledaj još koju GTA od ovih koje se prodaju u HR pa usporedi...nisu ti auti često u lošem stanju jer su nekvalitetni nego zato jer ih često voze divljaci koji bi na isti način uništili i BMW i Mercedes....

malo prouci pa pronadi pokoju GTA koja je u proteklih 5 godina i vise napravila bar 150,000 tkm....
nema ih  :?:
cudno cudo  :rolll:

Offline modri

• Starosjedioc
  • 159 SW 1.9 16v,147 1.9 16v, 1000 TCR replica
    • Pula/Medulin
« Odgovori #19 u: 13-10-2008, 16:53:57 »
istina, nema ih, a zašto?
jel GTA lošiji i neizdržljiviji auto od recimo BMW-a 330
ja mislim da nije ali većina vlasnika GTA gazi auto i ne ponaša se prema motoru kako bi trebalo i zato nema takvih auta sa 150 000 km
pa nije to ferrari pa da ga treba toliko paziti
nema ih sa toliko kilometara, tj. ima ali ne kod nas zato jer
1. kupuju ih baš oni tatini sinovi koji će gaziti takav auto i zamjeniti ga za neki drugi kad mu dosadi i onda se dešava da imamo takvu ponudu rabljenih GTA koje su sumljive, kvarljive....
2. ili ih kupuju pravi alfisti koji znaju cijeniti takav auto i koji najčešće imaju još barem jedan auto pa im GTA služi samo za gušt

nije to ni loš ni toliko skup auto za održavanje....skuplji je od slabijih modela ali proporcionalno tome i pruža više
a nitko me neće uvjeriti da uz redovno održavanje taj 3.2 ne može prijeći isto kao i svaki drugi šestak

tako ljudi pričaju i za boxere da se kvare, da su zahtjevni pa ja opet imam boxera 1.5 koji je star preko 20 godina, ima preko 200 000 km a ne troši ni kap ulja i kompresija mu je gotovo ista kao i prvog dana a auto je prošao stvarno sve i svašta...samo redovno održavanje....u ono vrijeme taj auto je bio sportska limuzina i koštao je kao danas GTA kad se stavi u kontekst okolnost

možda nije najbolja usporedba i već smo otišli od teme ali smatram da je GTA auto kao i svaki drugi i jedino alfistima predstavlja nešto više od svakog drugog V6 hatchbacka