07-04-2020, 18:28:29

Autor Tema: Voda u kabini  (Posjeta: 22925 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Paso

• Član Alfa Kluba 7
  • Trade Count: (+1)
  • Starosjedioc
  • *
  • Spol: Muški
  • GTV 3.0, GT 1.9, 159 1.9 TI
    • Zaljev, Rijeka
Odg: Voda u kabini
« Odgovori #160 u: 25-12-2019, 21:31:20 »
Bome imaš veselje s vodom u 159

Moja se zasada dobro drži nakon svih ovih kiša. Baš sam neki dan provjeravao malo situaciju i primjetio da je mrvicu vlažno kod B stupa dolje nisko kod sica, ali bočno, tako da neznam je li to od prokišnjavanja ili je ostalo mokro od nogu i kišobrana koji su se vozili otraga.

Ni da ne bude sve idealno, u zadnjih 5-6 dana primjetio sam da mi se bunker više ne otvara pritiskom za znak, već samo na ključ.
Moram sada vidjeti ima li voda kakve veze s time i može li se što popraviti ili mora novi sklop.

Ovo kod B stupa ti je gotovo sigurno brtva na dnu vratiju, na velikom limu ispod tapecirunga koji sve drži, klasična boljka na 159 kod velikih kiša, to ti je pola sata do 45 min posla, ali da budeš siguran da je to stavi malo pudera na plastični prag kod zadnjih vratiju i onda pogledaj trag nakon kiše, ako dolazi s vratiju, to je to. Vrlo čest problem na 159 (i gomili drugih autiju koje je slagao onaj njemački QA konzultant kojem takva konstrukcija s brtvom činila pametna). Stari način konstrukcije vratiju kao na 156 nije imao taj problem.

A ovo za otvaranje bunkera ti nema veze s vodom, niti je sklop problem, stvar je samo u kabelu na pregibu, također potpuno standardni problem na 159, svaka ima taj problem, prije ili kasnije. Na mojoj je to popravio bivši vlasnik, znači najbolje da ti električar prelemi oštećeni dio i dobro ga zaštiti. Ako si DIY majstor, možeš i sam. Mislim da ima tutoriala po netu.
« Zadnja izmjena: 25-12-2019, 21:33:48 od Paso »

Offline Antonio

• Član Alfa Kluba 6
  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • 159 2.4 JTDm TI
    • Crikvenica
« Odgovori #161 u: 25-12-2019, 21:35:48 »
Hm, probat cu bas ovo za B stup.

A za bunker vidis moguce. Jer pred 2 mjeseca mi je elektricar popravio zicu od zadnje maglenke i kaze da ima jos zica ca mu se cine da su pri kraju.
Al dolazi mi jos malo kum doma pa cemo to u kucnoj radinosti za 0kn

Offline Cobra

• Član Alfa Kluba 2
  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • AR 156 2.5v6 Giugiaro
    • Zagreb centar
« Odgovori #162 u: 26-12-2019, 07:24:50 »
159 ima i problem oksidacije pinova na konektorima stop lampi...

Taj problem sam ja imao...
Oksidiraju, pa “zbune” cijeli auto i otraga onda imas bozicno drvce...

Problem rijesen kontakt sprejem...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Puh

• Trade Count: (+1)
  • Starosjedioc
    • Crikvenica
« Odgovori #163 u: 26-12-2019, 17:31:02 »
primjetio da je mrvicu vlažno kod B stupa dolje nisko kod sica, ali bočno, tako da neznam je li to od prokišnjavanja ili je ostalo mokro od nogu i kišobrana koji su se vozili otraga.

Ako je slično kao i na drugim autima, bočno nema spužve pa bude vlažno, ali dolje gdje je spužva ona upije vlagu pa ne izbije na tapecirung ako nije velika količina vode. Ako nije prekomplicirano, nadigni negdje tepih i opipaj ispod situaciju za svaki slučaj  :ok:

Offline LOŠA

• Trade Count: (+22)
  • Ovisnik o alfistima
  • AR 146 TD, AR Brera 2.0 JTDM
    • BJELOVAR
« Odgovori #164 u: 26-12-2019, 18:35:48 »
Danas sam iskoristio lijepo vrijeme da pokušam preventivno odraditi što mogu ovako napamet - jer nemam jasan trag odakle voda dolazi, ali čini se da dio ulazi u prtljažnik kod same brave, tamo je bilo najviše, a dio uz lijevi kut unutrašnjosti prtljažnika, negdje ispod štopki.

Prvo sam zabrtvio gumaste poklopce štopki na karoseriji i na poklopcu bunkera, kod njih se čini da su zamišljeni da brtve, ali se ljepilo na njima nakon 10 godina potpuno osušilo, tako da je voda tu sigurno mogla proći, ali nisam siguran može li kroz štopku doći sve do prostora za rezervni kotač. Ne bih se iznenadio da može.

Zabrtvio sam i spojeve na karoseriji preko kojih prolazi voda kada se otvori poklopac, a just-in-case sam zabrtvio i Alfa Romeo znak iako mi se čini da tamo ne može prodrijeti značajnija količina vode.

Čekam iduću veću kišu da vidim situaciju, I'll keep you posted!

Hm,
ti baš imaš neku ekstremnu situaciju,
samo neznam koliko to brtvljenje pomaže, jer u principu možda samo povećavaš rezervoare vode prije nego se ona prelije u kabinu.

Normalna stvar je da recimo kroz brtve na vratima, uz lampe, šiber i slično prodire malo vode.
Ali upravo zato služe razni odvodi koji moraju biti prohodni i kroz njih se odvodi taj višak vode (postoje rupe na dnu svakih vrata, na dnu bunkera, na pragovima, drenaža sa šibera, drenaža ispod brisača...).

Offline LOŠA

• Trade Count: (+22)
  • Ovisnik o alfistima
  • AR 146 TD, AR Brera 2.0 JTDM
    • BJELOVAR
« Odgovori #165 u: 26-12-2019, 18:37:28 »
Ima već jedna tema o vodi u 159-tkama:
http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=55401.0

Pa sam i po stranim forumima potražio što oni kažu za 159.

Ako voda prodire iz vrata:
-prvo provjeriti odvode (nalaze se iza gume na dnu vrata i znaju biti blokirani od "blata")

-drugo provjeriti brtvu na zaštitnom limu (ili je lim već bio skidan a nije stavljena nova brtva, ili je brtva istrunula)

Ako voda prodire ispod instrument table kod suvozača:
-provjeriti odvod ispod brisača (pročačkati ga do dna fleksibilnom sondom)

Ako voda prodire i iza prednjih sjedala
-provjeriti brtvljenje između elemenata šasije kod šarke za prednju haubu, i provjeriti rupe za odvod na podu (navodno originalna izolacija ispuca i voda ulazi između duplih limova šasije)
*na slici je prikazano nakon popravka