22-06-2026, 22:15:31

Autor Tema: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)  (Posjeta: 2144 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« u: 15-05-2016, 15:23:03 »
Dobar dan!

Juce napokon uhvatio vremena da pocistim EGR jer dimi pre previse i zavrsio posao sa hrpom pitanja.

Dakle, Alfica ide super, mozda mi fali malo zivota ispod 2500 rpm ali ajd. Inace ide odlicno. Muci me to sto prvo moram pogledati u retrovizor prije nego nagarim da ne ugusim nekoga. Uz mirnu nogu i pri normalnoj voznji ne dimi (osim kad je hladan, ali nikad na leru ili kod paljenja). Regeneracija DPFa mi je se aktivira svaki tank goriva dakle cca 700 km, te se to dogodi i u gradskoj voznji. Prvo skuzim pu gustom/prasnjavo-sivo-bijelom dimu, a onda i po kazaljci turba. Nakon regeneracije dimi zanemarivo sljedecih dan-dva.

Savjetovali mi da zacepim EGR, pa reko da vidim u kakvom je stanju prvo i da ga pocistim. Raskopavam ja to kad eto blende na EGRu. Vec je to netko napravio. Naravno, nema nikakve greske na motoru. Alficu sam kupio prije ccca 3000km. Napravio odmah veliki servis odnosno svi filteri novi. Od tad nije potrosila kap ulja, a dimi cijelo vrijeme.

Maknuo sam blendu da vidim sto ce biti. EGR inace nije bio jako prljav. Malo sam ga ocistio ali lagano se otvara, aktuator takodjer mekano ide.

E sad ovo je rezult:
Dimi isto kao i prije, mozda cak i malo vise kad ga nafrljim.
Zvizdanje turbine se lagano culo i prije, ali sad je glasnije i ranije se cuje. Nisam 100% siguran ali mislim da ima mrvicu vise snage do 2000rpm.

Sad me zanima, radi li uopce EGR ako je netko onemogucio gresku? Da li postoji verzija JTDa za 159 koja ne kuzi blokirani EGR? Ako se vec netjo igrao blokiranjem EGRa, sto nije skinuo i DPF?

Sta sad da gledam? MAF?

Motor pali normalno, ne trese, ne trza, nema nikakvih anomalija...ali dimi uzasno. Ja nebi da dimi.  :Hm
« Zadnja izmjena: 15-05-2016, 15:26:50 od goran1980 »
Goran.
 

Offline sale 75

  • Trade Count: (+4)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 7469
  • Karma: 248
  • Spol: Muški
  • 156 JTDm Q2
    • aljmaš
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #1 u: 15-05-2016, 17:47:48 »
jesi pregledao crijeva od turba da nije koje puklo ?
 

Offline krk4n

  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 1961
  • Karma: 55
  • Spol: Muški
  • 159 tka
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #2 u: 15-05-2016, 19:05:55 »
A da to netko nije stjunirao strucno?
 

Anton

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #3 u: 15-05-2016, 19:15:29 »
Moja dok je imala DPF nije dimila trunke. Sto god tebi regeneriralo al ne radi kako treba. DPF je tu upravo zato da blokira čestice čadje. Ono sto mi vidimo kao crni dim. Naravno ne moze to napraviti apsolutno, uvijek ima nesto malo crnila ali ovo sta ti opisujes nema logike.
 

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #4 u: 16-05-2016, 22:51:49 »
A da to netko nije stjunirao strucno?

A mislim da nije to, ipak ne ide bas nesto pretjerano extra da bi se moglo reci da je tjuniran.

jesi pregledao crijeva od turba da nije koje puklo ?

Bas nagurao sape dolje, ali dok je u leru ne osjetim da negdje puse. Eventualno imam tikove kao da je propuhic oko neke cijevi, ali nigdje napipati konkretan izvor. Nemam kanal pa da vidim odozdo nesto.

Ima neka dobra metoda kako otkriti rupu, ili da ju imam bi ju vec nasao i bez puno studiranja? Da li bi uopce islo ista van dok je motor na leru?
« Zadnja izmjena: 16-05-2016, 22:54:00 od goran1980 »
Goran.
 

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #5 u: 16-05-2016, 22:53:40 »
Moja dok je imala DPF nije dimila trunke. Sto god tebi regeneriralo al ne radi kako treba. DPF je tu upravo zato da blokira čestice čadje. Ono sto mi vidimo kao crni dim. Naravno ne moze to napraviti apsolutno, uvijek ima nesto malo crnila ali ovo sta ti opisujes nema logike.

Ma...ne da dimi...suklja prijatelju! Mogao bih u nekom kvartu napraviti krug i stici svoj trag :(
« Zadnja izmjena: 16-05-2016, 22:57:37 od goran1980 »
Goran.
 

Online maXonja

  • Trade Count: (+7)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 2680
  • Karma: 48
  • Spol: Muški
  • 159 SW 2.0 JTDm | GTV 3.0 V6 | Spider 2.0 TS
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #6 u: 16-05-2016, 23:15:59 »
Meni isto nekako smrdi na puknuto crijevo turba  :Hm
 

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #7 u: 16-05-2016, 23:27:36 »
Meni isto nekako smrdi na puknuto crijevo turba  :Hm

A jel se to da detektirati dok je motor u leru? Ima neka metoda detekcije gdje pusta?
Goran.
 

Offline kizo

  • Trade Count: (+1)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 7508
  • Karma: 64
  • Spol: Muški
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #8 u: 17-05-2016, 06:02:36 »
Kada stiščes gas u leru čuje se šuštanje po tome znaš da pušta crijevo
 

Offline Viktor

  • Global moderator
  • Trade Count: (+21)
  • Ovisnik o alfistima
  • *
  • Postova: 9231
  • Karma: 1285
  • Spol: Muški
  • GT
    • Solin
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #9 u: 17-05-2016, 07:01:42 »
A jel se to da detektirati dok je motor u leru? Ima neka metoda detekcije gdje pusta?

U leru je tlak punjenja nula i ne možeš otkriti pukotinu. Kao što je kolega kizo rekao moraš stisnuti gas dok auto stoji. Jedan stiska gas, a drugi osluškuje ispod haube ima li šištanja zraka i ako ima odakle dolazi. Gas treba naglo stisnuti i zavrtiti motor do 4000 okretaja i onda pustiti. Tlak se digne na nekih 0.8 bara što je dovoljno za detekciju.
 

Offline AriVatanen

  • Trade Count: (0)
  • Ovisnik o alfistima
  • *****
  • Postova: 1706
  • Karma: 41
  • Spol: Muški
  • Giulietta 1.4 tbi
    • Osijek
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #10 u: 17-05-2016, 08:32:43 »
Mogu li injektori mozda praviti ove probleme?
 

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #11 u: 18-05-2016, 12:15:15 »
Ugovorio dejt kod Bertola u petak pa javim sto je zakljuceno.
Goran.
 

Offline Igor-jts

  • Trade Count: (+3)
  • Pripravnik
  • **
  • Postova: 185
  • Karma: 6
  • Spol: Muški
  • GT 1.9 JTD 16V
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #12 u: 21-05-2016, 09:24:58 »
Ugovorio dejt kod Bertola u petak pa javim sto je zakljuceno.
I kolega jesi bio kod Bertola, sta se ispostavilo na kraju?
 

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #13 u: 22-05-2016, 00:57:42 »
I kolega jesi bio kod Bertola, sta se ispostavilo na kraju?

Ah, bio bio...ali malo tezi pacijent. Za pocetak ne radi dobro senzor pritiska iza turbine jer i kad nema pritiska nesto javlja ali to nije razlog sto dimi. Prvo sto zeli provjeriti je da li je motor u fazi jer mu je pretrom, pa se moram dogovoriti za jos jedan dejt s njim.
« Zadnja izmjena: 22-05-2016, 00:58:17 od goran1980 »
Goran.
 

Offline goran1980

  • Trade Count: (0)
  • Sa stažom
  • ***
  • Postova: 356
  • Karma: 19
  • Spol: Muški
  • 159 1.9JTD 100kW
    • Zagreb
Odg: Nebi da dimi (AR159 1.9JTD 100kW)
« Odgovori #14 u: 27-06-2016, 14:21:50 »
Dobar dan,

bio na servisu prije 2-3 tjedna ali nikako napisati sto bi. Uglavnom, zamijenjen senzor pritiska zraka, odmah ocito po kazaljci u kokpitu, samo ja nisam znao da treba biti na cistoj 0.

Uglavnom, nesto zivahniji na nizim okretajima. Motor je u fazi pa nije problem niti to. Kad su sve provjerili nije dimila, samo izgleda da je problem bio sto se obavila regeneracija DPF-a taman nesto prije nego sam stigao na servis pa je to bio razlog. Nakon sto sam prosao 100tinjak km pocelo je dimiti sve vise. Doduse, nesto manje sramotno nego prije, ali porblematika i dalje postoji.

Cini mi se da je zapravo problem sam DPF jer kad se ocisti, onda nema dima (osim bas full gas kad se stisne, ali to je neznatni trag). Cini mi se kada vozim laganini po gradu taj filter skuplja skuplja skuplja te prvom prilikom kada ga se nagazi sve skupljeno bljune van i tad nastane katastrofa iza mene, ali onda opet dimucka manje. Sto sam blize trenutku regeneracije to sve vise primjetim da dimi. Kad bljune taj dim bude nekako sivo-smedji, nije crn kao kad ga se cepi.

Uglavnom...snimio par stavki dijagnostikom pa mozda netko skuzi nesto iz toga... http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=85886.msg1674777#msg1674777
« Zadnja izmjena: 27-06-2016, 14:48:58 od goran1980 »
Goran.