Alfisti.hr

Alfa Romeo općenito => Tehnika i mehanika => Kvarovi => Autor teme: Tony.P - 26-08-2012, 11:28:37

Naslov: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 26-08-2012, 11:28:37
eto molio bi za pomoc
od kad imam alfu o to je skoro 4 god nisam uspio skuziti u cemu je kvaka.
zadnji desni kotac mi stoji malo na krivo i on zapinje za blatobran a ljevi koji je normalan nikad ne zapinje.
neznam koji je razlog toga makar sam promjenio sve odozada i nista nisam postigao da ispravim taj kotac :sarcastic:
neznam jel imate kakvu ideju evo i slike

lijevi je normalan

(http://i1243.photobucket.com/albums/gg556/Loriano/14bbb2cc.jpg)

a desni se vidi na slici da je 2 cm vise prema van

(http://i1243.photobucket.com/albums/gg556/Loriano/adf80ca4.jpg)

help  :icon_cry:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 26-08-2012, 11:35:37
sorry malo na tekstu pisem sa malenom bezicnom tipkovnicom pa se zurim i tako grijesim
(http://i1243.photobucket.com/albums/gg556/Loriano/36635939.jpg)
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: daniels1001 - 26-08-2012, 11:44:58
da ti nisu uvalili jednu felgu sa drugacijim et-om?

mislim tesko, ali mozda postoji mogucnost da nisi taj tocak mijenjao na drugo mjesto.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: 156 sp1 rosso - 26-08-2012, 13:18:24
....mislim da je na svakoj 156 slično.... i meni je tako kao da je desni malo više vani.

To se ne primjeti kod manjih felgi .....
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Role 156 - 26-08-2012, 13:22:25
....mislim da je na svakoj 156 slično.... i meni je tako kao da je desni malo više vani.

To se ne primjeti kod manjih felgi .....
Bit ce da je tako na svakoj  :hehe: meni je znalo strugati prije samo po desnoj strani a lijevoj nista 
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: industrial - 26-08-2012, 13:30:02
takodjer ista stvar,
bit ce da su bile gadno slupane sve  :craz
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Role 156 - 26-08-2012, 14:08:16
takodjer ista stvar,
bit ce da su bile gadno slupane sve  :craz
:funny:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: amar147 - 26-08-2012, 14:11:26
takodjer ista stvar,
bit ce da su bile gadno slupane sve  :craz


jao sto ga sad ojadišee  :funny: :funny: :funny:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 26-08-2012, 17:20:53
ma bije moguce da su takve sve treba zamolit seba da se ukljuci u raspravu ali imam neku teoriju da je netko nekada prije mene kod zamjena onih upornih stangi ili kako se vec zovu pomjesao tako da je jedan kotac vise van

ma kotac stoji krivo ocigledno mora biti neko rjesenje :rolll:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 26-08-2012, 17:22:27
da ti nisu uvalili jednu felgu sa drugacijim et-om?

mislim tesko, ali mozda postoji mogucnost da nisi taj tocak mijenjao na drugo mjesto.

ma ne to je bio problem i na celicnim 15"
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: DOVLA - 26-08-2012, 20:48:08
zadnji most je aluminijski pa se tako i na laganim rupama može spigati, a malo mu treba...
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: 156 sp1 rosso - 26-08-2012, 21:39:17
....ma na svakoj je tako ....i tko ima 17 225 gumu uvijek zastrugne na zadnjem desnom........
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 27-08-2012, 16:18:57
imam osjecaj da kad bi lijeva poprecna spona bila kraca da bi kotac lego na mjesto
 (http://i1243.photobucket.com/albums/gg556/Loriano/cab21095.jpg)

moram izmjeriti ljevu stranu koliko su dugacke te spone i vidjeti da nije netko zamjenio tespono pa zato kotac stoj krivo
neznam ako tko zna te mjere da se ne zavlacim pod auto
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: industrial - 27-08-2012, 16:49:12
nemas sta zamijeniti,
sve 4 su iste duzine,razlika je jedino u promjeru selena prednja/zadnja.
kad ti svi kazu da je svima tako onda valjda tako mora bit.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 27-08-2012, 17:47:17
nemas sta zamijeniti,
sve 4 su iste duzine,razlika je jedino u promjeru selena prednja/zadnja.
kad ti svi kazu da je svima tako onda valjda tako mora bit.

hmm onda neznam ali gledao sam dosta alfi i prije ove sam imao isto 156 2.5 v6 al na njoj nisam imao taj problem i dan sam gledo od marea ali njemu stoj kotac normalno ovaj moj defenitivno ima neki problem samo moram skuzit sta
 
a iza je sve novo i te spone i sve osim selena na rukavcu i gumica na balans stangi sto sam te kontaktirao
aliii cini mi se kad sam kupio spone da nisu bile sve 4 iste duzine al opet nisam siguran vec sam lud
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Marekk - 27-08-2012, 17:55:06
desni kotač je istureniji par mm  :ok:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 27-08-2012, 18:08:17
desni kotač je istureniji par mm  :ok:
kod mene je 2 cm prema van na straznjem dijelu a 2cm unutra na prednjem  :icon_wink:
(http://i1243.photobucket.com/albums/gg556/Loriano/3efb388f.jpg)
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Seb - 27-08-2012, 18:54:34
regularno se da podešavat samo špur...nagib i zatur ne...auto treba stavit na optiku i vidjet kak je situacija

nisam skužio kaj te točno muči...kotači su previše otvoreni-zatvoreni ili ne vaja nagib kotača  :?:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Reno - 27-08-2012, 19:23:42
na mojoj je obrnuto desni nikad ne struze ljevi da :hehe:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: sale 75 - 27-08-2012, 21:05:43
ma nemože bit 4cm razlika  :o000:

kao što seb kaže,na optiku i vidit o čemu se radi...

vjerovatno si puno skretao u desno,sad malo skreći u ljevo možda se ispravi  :craz
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: mote kariola - 27-08-2012, 21:08:50
ma nemože bit 4cm razlika  :o000:

kao što seb kaže,na optiku i vidit o čemu se radi...

vjerovatno si puno skretao u desno,sad malo skreći u ljevo možda se ispravi  :craz
I zakoči prije velike stijene :craz
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: DOVLA - 27-08-2012, 21:47:00
nemas sta zamijeniti,
sve 4 su iste duzine,razlika je jedino u promjeru selena prednja/zadnja.
kad ti svi kazu da je svima tako onda valjda tako mora bit.
meni se čini da su različite dužine,hm izmjerim sutra pa se ispravim ako griješim...
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 27-08-2012, 22:19:49
regularno se da podešavat samo špur...nagib i zatur ne...auto treba stavit na optiku i vidjet kak je situacija

nisam skužio kaj te točno muči...kotači su previše otvoreni-zatvoreni ili ne vaja nagib kotača  :?:

muci me sto je taj zadnji desni kotac stoj krivo, dio kotaca koji ja do zadnjih vrata ja na ocigled vise unutra dok je dio kotaca koji je blize blatobranu vise van nego lijevi kotac
neznam kako bih tocnije objasnio
evo na gornjoj slici di su strelice je najbolji pokazatelj 
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: buzz11 - 27-08-2012, 22:29:12
Malo je teško po slikama zaključit da nešto ne štima jer su slikane iz različitih kutova (lijevi kotač, desni kotač). Jel ti jede tu gumu neravnomjerno? Jel ju troši više nego onu na kontra strani? Jel ti zadnji kraj u vožnji nateže nekud? Jel auto kad voziš ravno stoji u koso? Kako se zadnji kraj ponaša u lijevom, a kako u desnom zavoju? Jesi pregledao most da nije dobio po tamburi? Jel auto bio bubnut u taj ćošak? Ako misliš da nije jel možwš bit 100% siguran da nije?
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 27-08-2012, 22:29:46
meni se čini da su različite dužine,hm izmjerim sutra pa se ispravim ako griješim...
ma ja sam gotovo 100 % siguran da nisu iste duzine, jer sam ih ja kupio i raspravljao s mehanicarem kako nema nikakvih oznaka koja gdje ide, ali je on reko da ce skidat jednu po jednu i tako ih vracat gore.
tako da je on mogao ponoviti neciju eventualnu gresku, jer po mojem misljenju te spone odreduju poziciju kotaca, i ako je to netko prije mene zamjenio duzu i kracu a ovaj moj sve to copy paste, onda je moguce da je recimo ta duza spona odozada izbacila kotac van dok je kraca povukla unutra.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 27-08-2012, 22:32:18
Malo je teško po slikama zaključit da nešto ne štima jer su slikane iz različitih kutova (lijevi kotač, desni kotač). Jel ti jede tu gumu neravnomjerno? Jel ju troši više nego onu na kontra strani? Jel ti zadnji kraj u vožnji nateže nekud? Jel auto kad voziš ravno stoji u koso? Kako se zadnji kraj ponaša u lijevom, a kako u desnom zavoju? Jesi pregledao most da nije dobio po tamburi?
na desnoj strani gumu trosi neravnomjerno, na autoputu auto dosta trese a felge su ravne na stroju, most je citav sigurno
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: buzz11 - 27-08-2012, 22:43:39
na desnoj strani gumu trosi neravnomjerno, na autoputu auto dosta trese a felge su ravne na stroju, most je citav sigurno

I 5 mm na mostu može grdo izgledat na felgi, a to golim okom teško da možeš zaključit. To bi ti trebao netko izmjerit pa da budeš siguran.
Kako ti troši gumu? Po vanjskom rubu, unutarnjem ili po cijelom obodu? To što trese, ako trese zadnji kraj, trese jer taj kotač očito nije u centru u onda.

Provjerio sad...nisu iste dužine (prednje su kraće). Izmjeri na lijevoj strani i onda na desnoj. Međutim po logici stvari kako su kraće prema naprijed da je zamijenjeno kod tebe bi kotač morao stajat onda kako treba. Nešto drugo tu ne štima...pregledaj most...al kod nekoga tko to zna.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: amar147 - 27-08-2012, 22:44:11
ma ja sam gotovo 100 % siguran da nisu iste duzine, jer sam ih ja kupio i raspravljao s mehanicarem kako nema nikakvih oznaka koja gdje ide, ali je on reko da ce skidat jednu po jednu i tako ih vracat gore.
tako da je on mogao ponoviti neciju eventualnu gresku, jer po mojem misljenju te spone odreduju poziciju kotaca, i ako je to netko prije mene zamjenio duzu i kracu a ovaj moj sve to copy paste, onda je moguce da je recimo ta duza spona odozada izbacila kotac van dok je kraca povukla unutra.

 :da: :da:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: mareo - 28-08-2012, 09:53:12
nemas sta zamijeniti,
sve 4 su iste duzine,razlika je jedino u promjeru selena prednja/zadnja.
kad ti svi kazu da je svima tako onda valjda tako mora bit.

...nisu iste dužine...duža (zadnja) je 595mm, a kraća (prednja) je 560mm...
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: buzz11 - 28-08-2012, 10:22:03
...nisu iste dužine...duža (zadnja) je 595mm, a kraća (prednja) je 560mm...

Kako rekoh malo gore...da su zamijenjene onda mu nebi kotač uvlačilo na toj strani nego na kontra strani jer bi taj rub koji mu je sad uvučen onda duža štanga na tom mjestu gurala prema van za 3,5 cm. Nešto drugo tu ne štima i ja i dalje nekako sumnjam da tu nešto ne štima sa mostom. Mislim da nikakav špur, zatur, šta god neće kotač nategnut za tih 2 cm van.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 28-08-2012, 11:57:51
...nisu iste dužine...duža (zadnja) je 595mm, a kraća (prednja) je 560mm...
to je to
sad cu samo izmjerit i odbacit tu dvojbu pa vidjet.......
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: industrial - 28-08-2012, 13:50:33
...nisu iste dužine...duža (zadnja) je 595mm, a kraća (prednja) je 560mm...
imas pravo,nisam ni usporedjivao do sada duzine.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 29-08-2012, 12:25:46
nista pada u vodu teorija, :n075: spone su ispravno montirane
neznam vise kaj bi bilo  :?:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: mareo - 29-08-2012, 12:45:24
nista pada u vodu teorija, :n075: spone su ispravno montirane
neznam vise kaj bi bilo  :?:

...ajd budem jedan dan (slijedeći tjedan, jer sam sad u gužvi) navratio usput, pa ćemo usporediti kako je kod mene, a kako je kod tebe... :ok:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 29-08-2012, 12:47:24
 :ok:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Role 156 - 29-08-2012, 22:31:19
Tu se vidi razlika  :ok:

(http://img339.imageshack.us/img339/8408/20120419082548.jpg)
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Tony.P - 29-08-2012, 23:27:27
Tu se vidi razlika  :ok:

(http://img339.imageshack.us/img339/8408/20120419082548.jpg)
ma da znao sam da nisu iste duzine  :ok:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: suspenzija - 21-09-2012, 16:20:24
zakačio sam zadnjom felgom kornižu i malo mi iskrivilo rub felge (to cu lako rijesit) no primjetio sam da mi se cijela felga uvukla mozda 1cm pod blatobran...znaci efekat je kao da sam skratio distancer za nekih 1cm....e sta bi sad tu moglo bit...posto mi je sve u milimetar napravljeno sada mi guma struže o maticu za štelanje visine na gewindi ...prije je mozda 2mm bilo razmaka gume od maticu a sad se dira...stavio sam rezevno kolo za prvu ruku al mi nije jasno sta se tu iskrivilo...znaci nesto na prihvatu amortizera i glavcine bi moglo bit...ima li ko ideju
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: DOVLA - 21-09-2012, 23:04:30
moguće da se popigala poprečna spona,zavuci se ispod pa vidi na oko jeli sve u ravnini
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: suspenzija - 21-09-2012, 23:10:11
sutra cu sve rastavit...al kad sam stavlja rezevno kolo nije bilo nista lufta kada je auto bilo na dizalici...stvarno neman pojma sta bi moglo bit jer cijela felga se mozda pola cm približila amortizeru...a udarac nije bas nesto bio jak da bi sad se tako moglo nesto odvalit
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: cviki - 10-07-2014, 22:11:50
Pozzz, jel zna netko gdje bi se mogao kupiti selen koji se nalazi uprešan u glavčinu i na njega se vežu uzdužne spone, na alfi 156 ovjes za zadnji kraj. Promijenio sam sve odozada znači kompletan ovjes još samo tu ima lufta pa bi zamijenio, al gdje sam pitao u trgovini toga nema.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Argor - 10-07-2014, 23:42:25
http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=73540.0 (http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=73540.0)  ovdje ima sigurno.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: cviki - 11-07-2014, 09:27:16
Evo riješio sam hvala kolega Argor!
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: cviki - 11-07-2014, 13:17:14
Još samo jedno pitanjce. Zna netko kako taj selen uprešati na glavčinu na autu, tj. da se sve ne skida dolje. Ima kakav poseban alat, tipa radapciger za tako nešto?
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Batina - 11-07-2014, 13:43:20
jedino nes improvizirano, probaj izvuc gumu van pa onda razrezat prsten koji ostane i odvalit ga.. pa onda zagrijes glavcinu malo, ohladis selen i sa nekim uvlakacem improviziranim ga ubijes unutra.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: cviki - 11-07-2014, 15:48:05
Guma se raspala, ostao je vanjski obruč. To moram izbiti, a ovo sam mislio nekako s piksom prije selena, vijak i matica kroz njega i šarafaj.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: ledo - 11-07-2014, 16:26:46
Guma se raspala, ostao je vanjski obruč. To moram izbiti, a ovo sam mislio nekako s piksom prije selena, vijak i matica kroz njega i šarafaj.
Postoji alat za to, debela navojna sipka s trapeznim navojem i raznim okruglim komadima koji se stave gore. Time se i stavi i skine selen bez vecih problema.
Moze ti to tokar napravit, jedino je problem nac dobru sipku jer obicna lako pukne.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: Batina - 11-07-2014, 22:40:47
kad se postavlja selen obavezno ga na vanjsku kosuljicu upresavat nikako na unutarnji prsten jer ce se raspast selen odma.
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: cviki - 12-07-2014, 14:35:34
Pajdići evo upravo riješeno sve, složeno, hvala svima na pomoći. :grinning-smiley-043: :grinning-smiley-043:
Naslov: Odg: AR 156 problem sa zadnjim kotacima (ovjesom)
Autor: cviki - 16-07-2014, 10:57:14
Šta mislite da li bih trebao otići na optiku nakon ovakvog zahvata? Odozada promijenjeni svi dijelovi ovjesa.