Alfisti.hr
Alfa Romeo općenito => Tehnika i mehanika => Kvarovi => Autor teme: Cobo - 29-11-2011, 11:23:31
-
Auto mi ima 260.000 km i do sada je uredno trosio oko 1 lit ulja na 10.000 km.
Odjednom je poceo piti tu istu kolicinu (1 litru) na manje od 1.000 km. :o000:
Nigdje ne curi ispod motora, a ni ne dimi plavicasto.
Nedavno je mijenjana brtva glave i uredjeni ventili pa me zanima jeli moguce da preko ventila gubi ulje (gumice u sl.). :?:
I naravno to sam otkrio slucajno kad sam provjerio ulje prije puta za Budimpestu jer sam inace navikao provjeravati ulje svakih par mjeseci.
-
ma vozio sam i po autoputu pa stao na pumpu da provjerim i nigdje nije curilo, a onu plastiku ispod motora nemam odavno. :rolll:
Karter je skroz suh.
A sumnjivo mi je nakon ovolike kilometraze da pocne gutat ulje tocno nakon promjene brtve glave i sredjivanja ventila.
-
vjerojatno je problem oko glave...gumice ili vođice ventila
-
To i meni jedino pada na pamet. Samo mi je cudno da je nesto lose slozeno jer mi je, kao i sve popravke, servis ventila radio Darko, i uvijek je sve bilo napravljeno tip-top.
Jel to znaci da mi ulje ide u cilidar pa izgara? Malo mi se i auspuh cini crniji nego inace. :?:
-
Mislim da je sve jasno.
Vrati auto mehaničaru koji ga je slagao i nek to sredi, očito nešto nije dobro složeno
-
To i meni jedino pada na pamet. Samo mi je cudno da je nesto lose slozeno jer mi je, kao i sve popravke, servis ventila radio Darko, i uvijek je sve bilo napravljeno tip-top.
Jel to znaci da mi ulje ide u cilidar pa izgara? Malo mi se i auspuh cini crniji nego inace. :?:
TS je prokletinja po pitanju takih stvari...ja sam sad imo takav slučaj na jednom a imo sam 3 auta di sam radio polugeneralku i nakon popravka potrošnja ulja ista...2 sam riješio a jedna mi još visi na reklamaciju...čovjek nikak da dođe da to riješimo
-
:kosa:
Onda bi bilo bolje da nista nije dirao oko ventila, a logika je bila kad je vec skinuta glava neka se usput urede i ventili. :)
-
iz kog razloga je mjenjana brtva glave, meni je punto 1.2 nakon probijene brtve glave doso 1l na 3000-4000 km a prije 0.5l na 10000km
-
Poceo je dosta gubiti vodu na brtvi glave, malo je istrulila na jednom kutu. Pa posto auto ima podosta km odlucio je mehanicar i ventile srediti kad je vec glava skinuta.
-
Ja sam na 1.6 TS mjenjao iz istog razloga dihtung glave, i po nagovoru mehanicara nisam nista dirao oko ventila, samo ih postelovao, jer kaze ako nije gubila ulje nema potrebe da diram ventile. Samo promjenio gumice (to su radili tamo na obradi glave) i semeringe radilice i kraj, auto isto trosi ulje kao i prije zmjene 1-2 dcl. na 1000km. Moj savjet ti je vrati to na reklamaciju, ipak zamjena dihtunga nije dijecija igra pa da ti toliko ulja trosi.
-
Ja sam na 1.6 TS mjenjao iz istog razloga dihtung glave, i po nagovoru mehanicara nisam nista dirao oko ventila, samo ih postelovao, jer kaze ako nije gubila ulje nema potrebe da diram ventile. Samo promjenio gumice (to su radili tamo na obradi glave) i semeringe radilice i kraj, auto isto trosi ulje kao i prije zmjene 1-2 dcl. na 1000km. Moj savjet ti je vrati to na reklamaciju, ipak zamjena dihtunga nije dijecija igra pa da ti toliko ulja trosi.
Stelanje ventila na TS-u???? :?: :?: :?: Pa on ima hidropodizace, ventili se na njemu ne stelaju
-
Poceo je dosta gubiti vodu na brtvi glave, malo je istrulila na jednom kutu. Pa posto auto ima podosta km odlucio je mehanicar i ventile srediti kad je vec glava skinuta.
ako se auto nije ni jednom pregrijao ni najmanje onda je greska negdje u glavi.
ali ako je doslo do nekog pregrijavanja neginu ti minimalno nove karike.
meni je brtva krepala u zg. do doma imam nekih 30 km. momentalno sam na benzisnkoj uzeo 5l hladne vode i do doma sam uliao mozda 2x po 1l vode nije temp isla u crveno, nit se palila lampica al je stalno klopotalo u posudi i bacal je vodu van.. karike su dale danak.
slagao sam isto tak jednog punta di mu je zgorel dihtung i isto me covijek uvjeraval da se nije pregrijal i onda kad sam mu slozil mi reko da sam mu zaheb. motor da mu trosi ulje i kad sam mu stavil nove karike je bilo izvinite nisam mislil da je to tak.
nemora bit kod tebe tak al dosta da se jednom pregrije da se karike zapeku malo i ode..
-
Stelanje ventila na TS-u???? :?: :?: :?: Pa on ima hidropodizace, ventili se na njemu ne stelaju
Zaista se ne razumjem,znam sta mi je covjek rekao. :ok:
-
Vjeroajtno je darac imao peh pa je naletio na neku defektnu gumicu koja je procurila...
-
Vjeroajtno je darac imao peh pa je naletio na neku defektnu gumicu koja je procurila...
kak sam ja onda naletio na tolke :wal:
-
:ok:
To i ja mislim, nikad jos nisam imao problema s autom a radim kod njega servise godinama i nabijam kilometrazu.
Koja je bila sreca da sam isao na put pa provjerio ulje, mogao bi se naviknutu na cesce provjere.
E da, kad se na ovom cudu pocne paliti lampica za ulje jer mi je falila skoro cijela litra a od lampice ni traga?
-
To i meni jedino pada na pamet. Samo mi je cudno da je nesto lose slozeno jer mi je, kao i sve popravke, servis ventila radio Darko, i uvijek je sve bilo napravljeno tip-top.
Jel to znaci da mi ulje ide u cilidar pa izgara? Malo mi se i auspuh cini crniji nego inace. :?:
Malo je OT, ali koji Darko? Može na p.m.
-
darko je mehaničar iz rijeke, radio je nekad kod Lučića ovlašetni servis koji mislim više ne postoji a sad radi privatno...moj dobar prijatelj i dobar mehnaičar
-
kak sam ja onda naletio na tolke :wal:
Jednom kolegi dok smo jos bili na faxu kupio stari Mondeo 1.8 16V a auto mu popio malo previse ulja. Mislio je da se treba razraditi masina. A ono na prvom servisu skuze da su mu na autu montirane krive gumice ventila a posto je prosa 1 godina da ne vrijedi garancija. Ipak su na kraju besplatno zamijenili gumice jer je ipak to bila tvornicka greska na cijeloj seriji.
E da, jos su mu rekli da se prvi macici bacaju u vodu...super neki macici od 32.000 DEM. :craz
-
dobar mehnaičar
:ok:
sve preporuke za njega
-
Da ti nisu karike otisle, meni je trosio ulje a dimilo je na nizbrdici kad idem bez gasa u stepenu prenosa plavicast dim na ravnini i uzbrdici nista.
-
Da ti nisu karike otisle, meni je trosio ulje a dimilo je na nizbrdici kad idem bez gasa u stepenu prenosa plavicast dim na ravnini i uzbrdici nista.
Ak nije prije slaganja trošio puno ulja, nisu karike.Očito ima veze sa gumicama ventila nakon slaganja
-
meni je falilo oko 0.5 litre ispod minimuma sto bi bilo bar 1.5 litara ispod maximuma a nije se pocela paliti.
malo je lose nastelana ta lampica, po meni bi se trebala paliti odmah ispod minimuma.
Na stoletu se palila i sa zescim prolascima kroz zavoje. :hap:
-
Ak nije prije slaganja trošio puno ulja, nisu karike.Očito ima veze sa gumicama ventila nakon slaganja
to sam prvo pomislio ali sam htio malo se raspitati jer sam a putu pa da sj***m auto radi gluposti.
bit ce za nazad penzionerski 120-130 po autoputu pa vracanje na servis. :drive:
-
meni je falilo oko 0.5 litre ispod minimuma sto bi bilo bar 1.5 litara ispod maximuma a nije se pocela paliti.
malo je lose nastelana ta lampica, po meni bi se trebala paliti odmah ispod minimuma.
Na stoletu se palila i sa zescim prolascima kroz zavoje. :hap:
Lampica nije za nedostatak ulja vec za premali tlak ulja! Pali se kada tlak padne ispod 0.4 bara.
156 nema kao 75, 164 i 155 lampicu koja oznacava da ti fali ulja u motoru.
Ak nije prije slaganja trošio puno ulja, nisu karike.Očito ima veze sa gumicama ventila nakon slaganja
gumice su uzrok male potrosnje, velika potrosnja ulja ukoliko je kompresija dobra ima za uzrok lose vodilice ventila.
rijesenje: Glava dole, vetili van i na provjeru vodilica.
Sve to pod uvjetom da su karike ispravno slozene ( mogucnost da nisu je ispod 5%- ako se posluzimo statistcarskim rijecnikom)
-
Da, moguće, ak se pobrusio ventile da vodilice nije dirao uopće.
Pa kaj nebi gumica trebala spriječiti dolazak veće količine ulja do tijela ventila i vodilice?
-
Karike nisu ni dirane, samo je glava skidana. Nisam siguran ni sto je sve radjeno na glavi, znam da su mijenjane gumice a cini mi se i vodilice uz ciscenje garezi i sredjivanje dosdjeda.
Ide slijedeci tjedan nazad pa cu vidjeti gdje je uzrok.
Samo neka se opet vrati na 1-1.5 lire na 10.000km i ja presretan. :hap:
-
Karike nisu ni dirane, samo je glava skidana. Nisam siguran ni sto je sve radjeno na glavi, znam da su mijenjane gumice a cini mi se i vodilice uz ciscenje garezi i sredjivanje dosdjeda.
Ide slijedeci tjedan nazad pa cu vidjeti gdje je uzrok.
Samo neka se opet vrati na 1-1.5 lire na 10.000km i ja presretan. :hap:
Izmjeri kompresiju.
@Mike, da ali nisu gumice svemoguce, ako je vodilca losa, ventil plese u njoj i gumica koliko god bila dobra nemoze dihtat.
-
Meni je 2.0ts trosila 4-5dl na 1000km solidno ali mi je dimila kad idem nizbrdo, prve dodine neznatno, druge vise trece ko ciro, otisao na servis veliki kazem majstoru de mi i glavi trosi ulje i dimi, skino covjek glavu vodilice nako nije nesto puno da imaju lufta izvadi klip kao ono horor na klipovima riseva ko da je neko brusio ih kaze osto ti je bez ulja nekad i odero klipove nove klipove, karike glava sve uradjeno auto ni kapi ulja a bogami ganjam ga. :ok: zato sve je moguce. :ok:
-
bas sam malo pratio u voznji i nije se vidio nikakav dim na retrovizoru, jedino ako je bas mali dim :?:
jel dimi i ako je problem do ventila/gumica ili samo ako su karike u pitanju?
skurio po Budimpesti i nazad do Rijeke na 550-tak km litru ulja, toliko sam prije kurio u 6 mjeseci na 10.000 km . :o000:
slijedeci tjedan moram hitno nazad na servis :000:
-
frendu je bilo tako na 155 ici 1,8,103kw.
radili glavu,karike itd.i auto trosio ulja vise nego prije poluugeneralke.
skinuli glavu drugi put i ustanovili da jedna od gumica nije sjela kako treba,navodno to sjebali di su uredjivali glavu(jedna firma u rijeci),
ali auto je bas plavo dimio i smrdio za pop.
sad sve napravili kako treba,ali potrosnja ulja jos uvijek prevelika,razlog tome nepoznat :rolll:
-
Ma meni je sad tlaka sto je uopce dirano ista oko ventila posto nije trosio nista ulja nego je radjen servis radi gubitka vode brtvi glave.
Trebalo je samo promijeniti tu brtvu da ne gubi vodu, pobrusiti glavu i gotovo.
Ne dirati makinu koja radi, to sam naucio na stoletu. :ne2:
-
Brtva se s vremenom raspadnr i treba ju zamijeniti da se ne voziš na mješavinu ulja i antifriza koja stvara taloge po rashladnim kanalima.
Glavu ne možeš samo skinuti i vratiti nazad, moraš ju urediti.
E sad ovo je stvarno zona sumraka-da potpuno sve urediš i da auto i dalje troši povećanu količinu ulja-ok, piše po manualima da je par deci na 1000km normalno, al mislim da je to napisana kao najveća moguća potrošnja, a ne redovna
-
kak sam ja onda naletio na tolke :wal:
Ti imaš peh da ti dovezu alfe od kojih su svi ostali mehe digli ruke... :craz
-
E sad jel ovo moguce? Za glavu je 100% siguran da je sve ispravno slozeno (jer mu se ovo jos nikad nije desilo) pa da je problem u tome sto je sad glava potpuno ispravna i sve brtvi pa se povecao pritisak na donji dio motora koji karike ne mogu podnjeti jer auto ima 260000km. A cilindri su kao novi bez ijedne ogrebotine i uz to prije ovog sranja sto se desava auto nike trosio vise od 1-1.5 litara ulja na 10000km.
-
ja imam jedan auto sad...1.8 cf3
rikno hladnjak,pregrijo se motor...složena glava a motor troši ulje stim da sad naknadno stranka kaže da je motor već bio trošio ulje (al to sad kaže)
cca 160t km,cilindri ko novi ali karike i klipovi , katastrofa
ja inače više ni jedna TS ne slažem bez bušenja bloka i drugih klipova i karika ali cjena je onda to da boli glava
(http://img528.imageshack.us/img528/5138/009gy.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/528/009gy.jpg/)
(http://img440.imageshack.us/img440/5210/010yg.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/440/010yg.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
-
ja imam jedan auto sad...1.8 cf3
rikno hladnjak,pregrijo se motor...složena glava a motor troši ulje stim da sad naknadno stranka kaže da je motor već bio trošio ulje (al to sad kaže)
cca 160t km,cilindri ko novi ali karike i klipovi , katastrofa
ja inače više ni jedna TS ne slažem bez bušenja bloka i drugih klipova i karika ali cjena je onda to da boli glava
(http://img528.imageshack.us/img528/5138/009gy.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/528/009gy.jpg/)
(http://img440.imageshack.us/img440/5210/010yg.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/440/010yg.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Seb, molim te pojasni, zašto bušenje bloka :?: i koliko su klipovi i karike za taj motor?
-
ja imam jedan auto sad...1.8 cf3
rikno hladnjak,pregrijo se motor...složena glava a motor troši ulje stim da sad naknadno stranka kaže da je motor već bio trošio ulje (al to sad kaže)
cca 160t km,cilindri ko novi ali karike i klipovi , katastrofa
ja inače više ni jedna TS ne slažem bez bušenja bloka i drugih klipova i karika ali cjena je onda to da boli glava
(http://img528.imageshack.us/img528/5138/009gy.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/528/009gy.jpg/)
(http://img440.imageshack.us/img440/5210/010yg.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/440/010yg.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
o tom pricam, neki su motori izraztio osjetljivi na pregrijavanje i ono najmanje..
boxer mi se pregrijao par puta radi moje gluposti nikad nist, punto 1.2 se pregrijao jednom i pije ulje ko 2.0 od 150 ks.
burazu se mazda pregrijala i stala nist joj nije bio trosila je 0.5l vise nego prije na 10000km. kaj je zanemarivo prije je trosila do litru sad ide 1.5l.
kango 1.4 platio danas isto prdla brtva glave uređena glava al na 5000km. ode 1.5l ulja ak se stiska ode i 2.5l
-
ma sve to razumijem i svasta se moze desiti, ali da li je tehnicki moguce da radi uredjivanja glave (koje btw nije trebalo jer je auto normalno radio, benzin trosio umjereno, a ulje nista) da odjednom popuste karike i pocne auto gutati ulje zato jer je glava sad kao nova. :ok:
jer poanta je da je auto po radu, potrosnji benzina i ulja bio u savrsenom redu prije uredjenja glave a sad i dalje sve radi savrseno samo guta ulje kao da nema cep na karteru. :wal:
-
nisam mehanicar ali sam dip. ing. strojarstva pa bi se po defaultu trebao bar nesto razumjeti u tehniku i mehaniku i nije mi jasno da auto koji radi normalno moze zbog povecanog pritiska u cilindru (bolje brtve ventili pa se ne gubi kompresija) poceti gutati ulje jer ako je vec povecan taj je pritisak onda radi sa gornje strane klipa, a ulje sa donje strane klipa. :?:
-
Kod TS-a je na žalost sve moguće, kad ga jednom takneš nikad više mira sa njime :rolll:
-
zato ga nisam nikad ni dirao, ovo uredjivanje ventila i mijenjanje gumica je bilo vise samoinicijativno a zena je odvela auto da se promjeni brtva glave dok sam bio na terenu
i sto mi se sad moze desiti, ako po preporuci mehanicara prihvatim da nije greska u slaganju glave i idem na promjenu karika, slozim motor pa opet nastavi piti ulje moze opet biti problem "nesto drugo"...pa tako u krug.
a druga opcija je da se otvori glava, ponovo slozi, vrati na auto, auto nastavi piti ulje onda ocito nije tu greska pa moram platiti jos jednom servis glave i svejedno ici na ovu gore opciju 1 sa karikama, itd.
jedina dobra opcija da se otvori glava, nadje neka greska u slaganju glave, besplatno se otkloni kvar i auto se opet vrati u normalu
-
Kod TS-a je na žalost sve moguće, kad ga jednom takneš nikad više mira sa njime :rolll:
eh da, a htio sam ici na rekord pa proci 300.000km bez diranja motora da dokazem trajnost TS-a dok ta brtva glave nije propisala vodu pa je sve ovo krenulo :sad:
bolje da sam nastavio sipati litru vode na 1000km nego platio skoro 500eura popravak pa poceo sipati litru ulja na 500-700km :funny:
-
ak je siguran da je glava 100% ispravna onda je nema potrebe ponovo dirat, pitaj ga jel može izvadit klipove sa donje strane motora da se vidi kakve su karike?
-
mene najvise muci kako moze odjednom skociti potrosnja ulja za 15-tak puta i to bas nakon uredjivanja glave?
malo mi je to prevelika slucajnost, ali valjda je i to moguce sa TS-om.
ne mogu vjerovati da cu ovo izjaviti ali cak razmisljam o prelasku na jtd :redf:
-
nisam mehanicar ali sam dip. ing. strojarstva pa bi se po defaultu trebao bar nesto razumjeti u tehniku i mehaniku i nije mi jasno da auto koji radi normalno moze zbog povecanog pritiska u cilindru (bolje brtve ventili pa se ne gubi kompresija) poceti gutati ulje jer ako je vec povecan taj je pritisak onda radi sa gornje strane klipa, a ulje sa donje strane klipa. :?:
po meni nemože ali ja sam imo to gorko iskustvo nekoliko puta a fakat ne mogu objasnit zašto...evo sad i ovaj auto, ponovo sam raskopo glavu da vidim da nisam nešto sjbo i sve je 100% a auto je trošio ulje prije (neznam kolko) ali klijent veli da mu se čini da je sad više a realno kad gledaš nema šanse da tak bude
zadnje je bila 146 1.4....čovjeku je neko sjbo navoj na svječici i popravio mu ali nije baš po ps-u i on hoče stavit drugu glavu...on ju donese,ja ju pregledam,sve ok,složim i auto dimi za popizdit...čovjeku trebo auto veli dolazim za par dana...napravio je 500 km, ja skinem glavu da vratimo staru...bregaste se pojele za 500 km da nisam mogo vjerovat...a bile ko nove kad sam metno glavu...stavimo druge bregaste,njegovu glavu koju smo malo doradili jer je imala pun kufer km i stavimo gore i opet isto...dimi, troši ulje i sad ti budi pametan
-
meni da je skocila potrosnja ulja sa 1-1.5 litre na 10.000km na 3 litre na 10.000km nebi nista rekao, ali posto je skocila na odokativnih 15-tak litara na 10.000km mi je t nevjerovatno.
danima sam gledao da negdje ne curi jer ovo stvarno nije normalno.
pa da na karike toliko pusta valjda nebi auto radio kao urica, a stvarno radi savrseno i ne trosi nista vise benzina.
opet da na gumice baca toliko ulja u cilindar opet bi mozda radio nemirno i "trokirao" ili sto vec
uz to nema nista dima na auspuh, samo mi se cini nesto vise cadjav nego inace, cak ni nakon autpota do Budimpeste i nazad se nije propuhao kao inace i "posivio" umjesto sto je crn kao dimnjak.
pa sad ti budi pametan!?!?!? :?:
a nista idem na rizik i skidati, rastavljati, premontirati glavu pa makar platio bez veze jos jednom servis ventila nego naslijepo mijenjati karike a mozda nije u njima problem...ili da oboje napravim u sutu, a tek sam onda bezveze bacio pare ako i nakon toga nastavi ovako. da mi nije zao jer je do sada samo gutao kilometre bez problema otisao bi na Grobnik zaklati ga do kraja pa kupiti drugi auto. :)
-
po meni nemože ali ja sam imo to gorko iskustvo nekoliko puta a fakat ne mogu objasnit zašto...evo sad i ovaj auto, ponovo sam raskopo glavu da vidim da nisam nešto sjbo i sve je 100% a auto je trošio ulje prije (neznam kolko) ali klijent veli da mu se čini da je sad više a realno kad gledaš nema šanse da tak bude
a sto je bilo sa ona 3 koja su ti se vratila na reklamaciju, sto si rekao da su 2 zavrsena?
jel bio problem u gumicama ili nesto drugo?
i koliko su oni gutali ulja, isto ovako extremno kao moj ili manje?
i drugo me zanima, jesi naplatio to ponovno raskopavanje kad se vec nije dokazalo da je u tome problem?
-
a sto je bilo sa ona 3 koja su ti se vratila na reklamaciju, sto si rekao da su 2 zavrsena?
jel bio problem u gumicama ili nesto drugo?
i koliko su oni gutali ulja, isto ovako extremno kao moj ili manje?
i drugo me zanima, jesi naplatio to ponovno raskopavanje kad se vec nije dokazalo da je u tome problem?
bušili smo blok na 1 specijalu a jednom sam čak pixiro blok po standard klipovima
0,8-1 lit na 1000 km
-
znaci na kraju nije bio problem u gumicama.
pa jesi li imao uopce ovakav problem, a da su stvarno gumice bile u pitanju?
-
znaci na kraju nije bio problem u gumicama.
pa jesi li imao uopce ovakav problem, a da su stvarno gumice bile u pitanju?
meni su uvjek gumice bile ok...nisam zajbo ni na jednom...treba vidjet i vođice ventila...nekad se zna desti da vuče ulje između glave i vođice ali to sam imo slučajeve na novim autima 2.0 TS motorima 147 i 166 2000 i 2001 god. ...na dalje može bit da se vođica pojela unutar nje same i da ventil ima previše lufta i onda pleše unutra ali ak je nova gumica gore koja je rastezljiva ona bi to trebala kompezirat pa barem smanjit potrošnju ulja ak ne dopeljat u čistu normalu...definitvno se nebi smjela povečat potrošnja ali to je sve tak čudno kod tih TS da sam više lud
-
vjerujem da su vodjice OK, Darko je ipak preiskusan i temeljit da bi mu to promaklo
je**te, jos bi bilo najbolje da je samo vracena glava nazad bez diranja u ventile :mad:
-
Brtva selenoida na usisu????
Ja znam par slučajeva kad je tu probijalo ulje u usisnu granu :da: motor ko bombon a ždere ulje i na kraju problem u toj brtvi
ma koji solenoid na usisu? Od varijatora?
-
Ma glavu gole i vidi klipove i karike meni je glava bila 90%Ok a klipovi puni riseva ko da si ih brusio sva 4- novi klipovi- karike i sve :ok: jeste da je kostalo ali sad ide ko raketa i ne pije ni kapi :love:
-
u principu moze doc do tog ali tlakovi izgaranja kod benzinaca su 40-50 bara u piku, a potrosnji ulja kod karika tolko ne znaci sam tlak izgaranja nego vise vakum, jer kod izgarnja tlak gura ulje dole u karatrer pokraj klipova i ispire ubiti stijenku cilindra dok kod usisa se stvara vakum i onda motor vuce ulje iz kartera, zato nakon abgasa auto vecinom dimi plavo a pod opterecenjem rijetko koji.
ako je auto pojeo bregaste u 500km da nije bilo problema sa puknutom glavom kod uljnog kanala pa je ulje zavrsavalo u cilindrima umjesto u glavi.
-
Ma glavu gole i vidi klipove i karike meni je glava bila 90%Ok a klipovi puni riseva ko da si ih brusio sva 4- novi klipovi- karike i sve :ok: jeste da je kostalo ali sad ide ko raketa i ne pije ni kapi :love:
u tome mi i je nedoumica jer kad je radjena glava cilindri su izgledali kao novi i receno mi je "sad si miran minimalno 50.000km dok se ne bude trebalo raditi nesto na motoru oko karika".
a to se pretvorilo u 50km.
mozda bi bio miran da nista nije radjeno...isao je kao raketa i nije pio ni kapi ulja...sad ide i dalje kao raketa ali guta ulje.
a sto se tice te brtve solenoida, mora li se skidati i rastavljati cijela glava za to provjeriti?
ali cudno mi je kako da to krepa samo od sebe tocno nakon servisa glave.
najveca je muka ulagati sad toliko para (mijenjati jos i karike) u auto koji sam ionako uskoro mislio mijenjati, a ne moze se za njega sa ovom kilometrazom dobiti ni 3000 eur. :000:
-
Da, on se nalazi na flanđi a ulje dobija iz glave i dovod i povrat koliko sam vidio dok sam raskopavao. U biti je tjo brtva usisne grane
to su ove rupice do prvog zdesna, moglo bi tu vuć ulje, al onda bi na 1. cilindru morala bit i svjećica drugačije boje
(http://www.thehappymotorist.co.uk/images/gasket-images/big-fai-images/IM804.jpg)
-
Seb,
jel možeš stavit slike klipova od ovog motora kaj radiš?
-
(http://img560.imageshack.us/img560/2622/001xxx.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/560/001xxx.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
-
Auu ovo je lijevalo ulje po klipovima s obzirom koliko gareži ima na čelu... Kad sam mijenjal svjećice i zupčasti na svojem cf3 prije 40 tkm gledal sam unutra klipove kroz otvore za svjećice na glavi...sredina čela klipa na svim cilindrima je bila bez gareži (vozim na plin)...al tada je trošil pola litre ulja na 1.000 km...od kolovoza je počel gutat litru ...bojim se da i kod mene sada klipovi isto izgledaju... :?:
-
(http://img560.imageshack.us/img560/2622/001xxx.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/560/001xxx.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
E upravo ovako su meni izgledali klipovi samo jos sto su sa strana imali i riseve jer je nekad auto navodno ostalo bez ulja ko da su bruslicom presao sa strana klipova na sva 4 komad, poslje promjene glave klipova, karika i sredjene glave ulje :ok:
-
ovo tamno je teflonski premaz za smanjivanje trenja, a crtice se desavaju kad bude prebogata/siromasna smjesa ili kad bude bez ulja ili ulje puno smeca ili jako lose karike.
-
ovo tamno je teflonski premaz za smanjivanje trenja, a crtice se desavaju kad bude prebogata/siromasna smjesa ili kad bude bez ulja ili ulje puno smeca ili jako lose karike.
Eto kod mene je bilo 99% bez ulja a to da smjesa moze napraviti riseve na klipu :) u to ne vjerujem ili nema ulja ili pustaju karike pa ostane bez ulja.
-
Eto kod mene je bilo 99% bez ulja a to da smjesa moze napraviti riseve na klipu :) u to ne vjerujem ili nema ulja ili pustaju karike pa ostane bez ulja.
ako je previše benzina onda on ne izgara u cilndru do kraja nego se sljeva između klipa i stjenke cilindra a sa tim ispire ulje koje je između i podmazuje motor...ako je presiromašna smjesa onda se diže EGT jako i počinje topit klip,palit ulje,...
-
ako je previše benzina onda on ne izgara u cilndru do kraja nego se sljeva između klipa i stjenke cilindra a sa tim ispire ulje koje je između i podmazuje motor...ako je presiromašna smjesa onda se diže EGT jako i počinje topit klip,palit ulje,...
Pa sta se može na TS-u s tom modernijom strujom desiti da dođe do toga, a da nije do injektora prljavih ili da pišaju?
-
Pa sta se može na TS-u s tom modernijom strujom desiti da dođe do toga, a da nije do injektora prljavih ili da pišaju?
naravno ... mislim, uvjek budu i neki simptomi izraženi po pitanju toga...nije da auto radi savršeno a ima takve probleme
-
ako je previše benzina onda on ne izgara u cilndru do kraja nego se sljeva između klipa i stjenke cilindra a sa tim ispire ulje koje je između i podmazuje motor...ako je presiromašna smjesa onda se diže EGT jako i počinje topit klip,palit ulje,...
OK postoji li druga mogucnost dobijanj viska goriva u klip s obzirom da su injektori 100% ispravni
-
OK postoji li druga mogucnost dobijanj viska goriva u klip s obzirom da su injektori 100% ispravni
po meni, osim krivog rada elektronike nebi smio dobit
-
Ako se benzin slijeva oko klipa i ispire ulje i dize se taj neki EGT i ulje postaje vise temperature ako sam dobro shvatio. Da li je to onda vidljivo na cukici temp. ulja i koliko stupnjeva bi bilo? i koliko je uopce temp. ulja kad je sve ok?
-
od previše benzina se spušta EGT
-
A sta je sa temp? i sta znaci taj EGT
-
A sta je sa temp? i sta znaci taj EGT
temp. čega?
Exhaust Gas Temperature...tempšeratura ispuših plinova pri izgaranju
-
temp. čega?
Exhaust Gas Temperature...tempšeratura ispuših plinova pri izgaranju
ja recimo imam čukicu za temp. ulja pa mogu pratit? Pitanje je koja bi bila neka normalna temp. ulja kod zagrijanog auta, i da li bi se dignula temp. ulja kad bi pao EGT?
-
ja recimo imam čukicu za temp. ulja pa mogu pratit? Pitanje je koja bi bila neka normalna temp. ulja kod zagrijanog auta, i da li bi se dignula temp. ulja kad bi pao EGT?
egt pada kad imas niski omjer kompresije (konstrukcija motora), bogatu smjesu, hebacko hlađenje klipovoa i stjneki i glave (kod 4t problem u glavi radi ventila) ali najvise ima kad je bogata smjesa sa gorivom..
auto trokira vecinom, dimi crno, neide kako treba, benzin se preljeva pokraj klipova i karika i ispire ulje i dolazi u karter di se mjesa sa uljem ulje bude prerijetko, gubi svojstva podmazivanja zariba radilica. (prije tog ce klipovi dobit riseve jer je benzin isprao ulje)
egt raste kad je smjesa siromasna, motor ima visoki omjer kompresije, loše hlađenje cilindra, klipa, glave.. i opet ima najvecu ulogu siromasna smjesa goriva.. auto se gusi nema snage, zastajkuje u radu itd.. zbog visokih temperatura izgaranja klip se siri, deformira, dolazi do pretjeranog sirenja i istiskivanja uljnog filma između klipa i cilindra opet klip riba o cilindar i imas riseve..
ak sam di pogrijsio ispravite me molim.
egt rast
-
ja recimo imam čukicu za temp. ulja pa mogu pratit? Pitanje je koja bi bila neka normalna temp. ulja kod zagrijanog auta, i da li bi se dignula temp. ulja kad bi pao EGT?
normalna je jedno 10-20 više od vode...sporije se grije ulje ali na kraju se ulje više zagrije
egt nema direktno veze sa temp ulja i nemože egt bit manji a temp veča
-
normalna je jedno 10-20 više od vode...sporije se grije ulje ali na kraju se ulje više zagrije
egt nema direktno veze sa temp ulja i nemože egt bit manji a temp veča
:ok: hvala
-
ja recimo imam čukicu za temp. ulja pa mogu pratit? Pitanje je koja bi bila neka normalna temp. ulja kod zagrijanog auta, i da li bi se dignula temp. ulja kad bi pao EGT?
Koliko tebi pokazuje temperaturu ulja najviše? Znači po ljeti po gradu ili prilikom opterećenja?
-
Koliko tebi pokazuje temperaturu ulja najviše? Znači po ljeti po gradu ili prilikom opterećenja?
nebi ti znao reć, jer ja imam neki loš senzor i rijetko kad se diže, moram ga baš ganjat da se temp. digne
-
evo ja ću po sijećanju odgovorit, nije 16v nego je bio 2.0 8v. Po gradu je ulje bilo teško zagrijat na više od 80 C° za hladnijeg vremena mada je temp. vode bila normalna oko 90C°, preko ljeta je išlo na 100 i više stupnjeva. Na autoputu je ulje išlo do 120 C° pogotovo kad sam ganjao auto.
-
evo ja ću po sijećanju odgovorit, nije 16v nego je bio 2.0 8v. Po gradu je ulje bilo teško zagrijat na više od 80 C° za hladnijeg vremena mada je temp. vode bila normalna oko 90C°, preko ljeta je išlo na 100 i više stupnjeva. Na autoputu je ulje išlo do 120 C° pogotovo kad sam ganjao auto.
Tako je nekako i kod mene bilo na 2.0 16v.
-
davno je to bilo tako da mi je sad teško reć 100% jel baš tako, ali nije ni daleko od toga, za autoput sam siguran da je išlo na 120C°. Uglavnom moja je imala hladnjak ulja, neznam jel to imaju i 16 ventilke :?:
-
davno je to bilo tako da mi je sad teško reć 100% jel baš tako, ali nije ni daleko od toga, za autoput sam siguran da je išlo na 120C°. Uglavnom moja je imala hladnjak ulja, neznam jel to imaju i 16 ventilke :?:
nemaju...
-
onda možda lakše i prije dignu temp. na radni nivo nego 8 ventilke sa hladnjacima
-
onda možda lakše i prije dignu temp. na radni nivo nego 8 ventilke sa hladnjacima
auti sa kilerom za ulje imaju isto termostat za ulja tak da se jednako brzo grije
16v motori imaju hladnjak ulja ali hlađen vodom pa se to zove IZJEDNAČIVAČ temp. ulja i vode
-
:da: upravo tako...ja sam vozio par dana s sondom u autu, posudio od frenda, kako god gazio ts-a nije prešlo 118 sad po ovim temperaturama, autoput 200+ je bilo 118 i to je max što sam uspio dobit
sta se onda ne isplati bas stavljati hladnjak ulja (eksternalni) na t.s. 16v?
-
sta se onda ne isplati bas stavljati hladnjak ulja (eksternalni) na t.s. 16v?
ZA NORMALNU UPOTREBU NE !!! ako se slaže dobat trkači N/A motor ili turbo onda bi bio poželjan
-
e sad ovo vec prelazi u SF :000:
posto nisam htio otvarati motor i mijenjati karike cisto tako bez nekog dokaza da je u njima problem odlucio sam ignorirati neko vrijeme tu iznenadnu zedj za uljem, voziti jos neko vrijeme i vidjeti sto se desava
i vidi cuda pala je potrosnja ulja, kao da se nesto razradilo ili sjelo na mjesto, ali zadnjih 500km nije popilo 0.5-1 litru kao ranije nego mozda koji dec.
i sad budi pametan, ovako je isla potrosnja ulja nakon uredjivanja glave:
prvih 2.300km uglavnom grad - oko 2 litre
slijedecih 1.000km uglavnom autoput - oko 1-1.5 litara
slijedecih 600km uglavnom grad - mozda dec-dva jer mi izgleda da stoji isti nivo na sipki
e sad cisto sumnjam da ce se vratiti potrosnja ulja na 1-1.5lit na 10.000 kao ranije, ali da padne na 1lit na 3.000-4.000km ja zadovoljan
i da vise ni auspuh nije tako crn i pun cadje nego se malo "procistio" pa sad opet izgleda kao auspuh benzinca a ne dizla :hap:
svi koji pljuju alfe zbog nekvalitete se mogu pokriti usima, jer ne da je kvalitetna nego se i sama popravlja :funny:
i mogu nastaviti pohod na personal best, 300.000km bez otvaranja motora :happ:
-
Ako ti se odjednom smanjila potrosnja ulja to moze biti zbog vremenskih uslova ljeti alfe trose vise ulja od zime provjereno, ja sam generalno radi motor od glave, klipova, karika,remenova, svijecica,lamele,mafa,motorica minimuma, i mogu ti reci prvu zamjenu ulja sam imao na 5hiljada potrosnja je bila zanemariva, poslije promjene novog ulja presao sam 1100 potrosnja 0 :da:
-
a ono raditi cu i ja uredjivanje motora, ali mi je bilo previse sada nakon malo veceg redovnog servisa 2500kn + glava 3500kn jos dati i nekih 5000kn (ili koliko vec) za karike i sl. :o000:
neka izdrzi ovako jos koliko moze pa ide ili u prodaju ili na veci remont: ispuh - svjecice - karike - zadnji trap :)
-
a ono raditi cu i ja uredjivanje motora, ali mi je bilo previse sada nakon malo veceg redovnog servisa 2500kn + glava 3500kn jos dati i nekih 5000kn (ili koliko vec) za karike i sl. :o000:
neka izdrzi ovako jos koliko moze pa ide ili u prodaju ili na veci remont: ispuh - svjecice - karike - zadnji trap :)
Sve sto sam ti naveo je bilo 1600eura mogao sam uzeti drugu citavu Alfu u prebaciti motor ali namjeravam je voziti jos 3 godine pa nisam htijeto da se zafrkavam a tek sad osjetim svaku car ALFE vozio sam je preije ovo g servisa 4 godien isla je super, a sad poslje ovog VIJERUJ to je drugo auto tek sad vidim sta imam ispod poklopca aota cupa nije mi zao ni jednog eura :ok: QV
-
ja sam vec pola toga navedenoga promjenio, nisam do sada stedio na nijednom servisu i auto je bomba od prvog dana do danas...u 262.000km mi nijednom nije stao na cesti, osim sto mi je iskocio remen od serva pa sam do servisa vozio na snagu
pa ce slijedeci servis ici nove svijecice i usput to uredjenje motora i onda idem u lov na 500.000km :pusi
-
Meni je bedastoća loviti kilometre pod svaku cijenu bez otvaranja motora ako vidiš neke simptome tipa slinjenje brtve na glavi, povećane potrođnje ulja ili slično što zahtjeva skidanje glave.
Posebno ako misliš auto voziti jedno duže vrijeme.
-
ma za..bavam se naravno, pa zato sam i skidao glavu cim je poceo auto gubiti malo vode. :hap:
a za karike je druga stvar, ne zelim jos otvarati motor jer jos uvijek nisam 100% uvjeren da je u njima problem a objasnjeno je na pocetku teme zasto nisam uvjeren u to. :ok:
pa se jos malo vozim ovako da vidim sto ce se desavati prije nego predjem na taj korak da ne otvaram na silu donji dio motora ako stvarno nije neophodno.
bar sam se ja do sada trudio da sve bude 100% ispravno jer cesto idem sa autom na put od 1000+ kilometara u inizemstvo. :drive:
ali sam nesto drugo razmisljao posto auto ima dosta godina i km pa nista ne vrijedi za prodati, a zao mi ga dati za sicu onda cu ga voziti dok se ne raspadne pa me bas zivo zanima koliko km ce mi uspjeti proci auto ako se pravilno odrzava i ne siluje pretjerano. jer cim uleti popravak koji vrijedi vise nego auto onda cu ga se rijesiti, a neznam sto bi onda kupio od alfe jer mi 159 nije ni sjena od 156 za uzivanje po zavojitim cestama zbog tezine. mozda opet 156 samo noviji i sa manje km. :?:
-
a neznam sto bi onda kupio od alfe jer mi 159 nije ni sjena od 156 za uzivanje po zavojitim cestama zbog tezine. mozda opet 156 samo noviji i sa manje km. :?:
treba probat 159 1.8tbi ili makar 2.2jts :da:
-
ma za..bavam se naravno, pa zato sam i skidao glavu cim je poceo auto gubiti malo vode. :hap:
a za karike je druga stvar, ne zelim jos otvarati motor jer jos uvijek nisam 100% uvjeren da je u njima problem a objasnjeno je na pocetku teme zasto nisam uvjeren u to. :ok:
pa se jos malo vozim ovako da vidim sto ce se desavati prije nego predjem na taj korak da ne otvaram na silu donji dio motora ako stvarno nije neophodno.
Pa skidanjem glave si otvorio motor :craz, a karike mijenjaš odozgo, kamo sreće da se daju odozdo ugurati. A kad skineš karter, dobro je i leteće promijeniti, vidjeti jel ima "špene" u karteru i na situ uljne pumpe itd
...........ali sam nesto drugo razmisljao posto auto ima dosta godina i km pa nista ne vrijedi za prodati, a zao mi ga dati za sicu onda cu ga voziti dok se ne raspadne...............
Apsolutno se slažem :ok:
-
treba probat 159 1.8tbi ili makar 2.2jts :da:
moze biti, vozio sam malo jtdm i ide dobro ali tezina i glomaznost mi malo ubiju uzivanje...ne mogu ga "bacati" iz zavoja u zavoj kao 156 :sado:
a moze biti problem sto 156 vozim godinama pa sam se stopio sa njom dok sam 159 vozio par dana :?:
-
a i dok se ova moja raspadne izaci ce vec giulia 2 generacije pa mozda ona bude OK :hap:
-
ma ja odbojavam i 159 :) se smjeska QV :drive:
-
treba probat 159 1.8tbi ili makar 2.2jts :da:
Kakva je 1.9 jTS? Nesto mi se ona mota po glavi :) :) :) :)
-
Pa skidanjem glave si otvorio motor :craz, a karike mijenjaš odozgo, kamo sreće da se daju odozdo ugurati. A kad skineš karter, dobro je i leteće promijeniti, vidjeti jel ima "špene" u karteru i na situ uljne pumpe itd
Apsolutno se slažem :ok:
Kak to misliš karike mijenjaš odozgo :?: . Ne kužim se u te nove TS, al po logici mi to jedino ima smisla ako ima pikse ko stari TS-ovi pa skineš piksu, ubaciš karike i namjestiš dihtung pikse na bloku i stisneš karike i ubaciš piksu. Molim da mi se pojasni ak sam nešto krivo povezao. :komp:
-
Kod novijih to mislim neide tak. A i ne znam jel se kod starijih piksa može staviti nazad ak je u njoj klip sa karikama
-
ma o čemu vi to :hehe: :clap: postoji 1 način kako se mijenjaju karike bilo to na ferrariju ili stojadinu ili na alfi, nema to veze s novim i starim ts-om ili s piksama
-
To znam i ja, blok van stisni karike i uguraš kroz cilindar. Ali ne čini mi se nemoguće da izvadiš piksu, promjeniš dihtung na njoj, odma pukneš karike gore stisneš i odozgo namakneš piksu. Nisam probao osobno, ali ne vidim razlog za ne. Kao što rekoh, ako je netko probao i nije išlo neka kaže. A uz sve to zanima me da li 3.0 V6 (AR 164) ima špricalice za bolcne ko turbak?
-
Kakva je 1.9 jTS? Nesto mi se ona mota po glavi :) :) :) :)
nesto mi se cini slabasan za tu tezinu...jedino da je turbinu namontirati :song:
-
Pokušat ču što jasnije da obajsnim jer nisam neki maher za automobile
Danas idem da složim žarulje prednje i kad ono na motoru vidim da je nešt masno.Sa stopostotnu sigurnošču tvrdim da je ulje .Nisam skidao poklopac motora(onaj plastični)dolje al kolko vidim sve okolo je masno pa mi brat reko da je dihtung otišao.
Sad me zanima jel se može šta desit ako ono malo suzi i ako ne pušta previše ulja još neko vrijeme nekih 500 km normalne vožnje
-
Pokušat ču što jasnije da obajsnim jer nisam neki maher za automobile
Danas idem da složim žarulje prednje i kad ono na motoru vidim da je nešt masno.Sa stopostotnu sigurnošču tvrdim da je ulje .Nisam skidao poklopac motora(onaj plastični)dolje al kolko vidim sve okolo je masno pa mi brat reko da je dihtung otišao.
Sad me zanima jel se može šta desit ako ono malo suzi i ako ne pušta previše ulja još neko vrijeme nekih 500 km normalne vožnje
ako je propišao dihtung poklopca venitla onda nije to ništa strašno, može se vozit neko vrijeme, mada dihtung košta cca 200kn i nije ga problem zamjeniti.